رییس جمهوری در مراسم رونمایی از 3 دستاورد جدید سازمان انرژی اتمی:

-تحقیر، تهدید و تحریم ملت ایران کارگر نبوده و نخواهد بود -ایران زیر بار آپارتاید علمی و هسته‌ای نخواهد رفت

رییس جمهوری با اشاره به اینکه دولت می‌خواهد دستاورد هسته‌ای را همزمان با فناوری در عرصه‌های حقوقی، سیاسی و تبلیغاتی به صورت متوازن به پیش ببرد، گفت: ملت ایران راه خود را ادامه خواهد داد و دنیا اگر می‌خواهد با ملت و دولت ایران روابط حسنه و منافع مشترک داشته باشد، باید ابتدا در برابر حقوق و عظمت ملت ایران سر تسلیم فرود آورده و با دستاوردها و داشته‌های ملت ایران از موضع تمجید مواجه شود چرا که تحقیر، تهدید و تحریم علیه ملت هیچ‌گاه کارگر نبوده و نخواهد بود.

شناسه خبر: 77377 -

يکشنبه 21 ارديبهشت 1393 - 11:58

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی صبح امروز (یکشنبه) در مراسم بهره‌برداری از 3 دستاورد جدید سازمان انرژی اتمی در حوزه سلامت، با تبریک به همه کارشناسان، دانشمندان، مدیران و مسئولان سازمان انرژی اتمی که خدمات و افتخارات بزرگی را برای سرزمین و ملت بزرگ ایران آفریده‌اند، گفت: یکی از مهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی القای روحیه خودباوری، خود اتکایی و استقلال طلبی به ملت ایران بود.
رییس جمهوری با بیان اینکه امام راحل بزرگوار به ملت ایران آموخت که روی پای خود ایستاده و فقط به خدا تکیه کنند، افزود: سازمان انرژی اتمی ایران نیز پس از پیروزی انقلاب اسلامی همراه با دیگر آحاد ملت، مسیر خود اتکایی را در پیش گرفت و پس از آنکه آمریکا، آلمان، فرانسه و دیگر کشورهای اروپایی از عمل به تعهدات خود در زمینه همکاری با ایران و عمل به تعهداتشان در عرصه فناوری هسته‌ای شانه خالی کردند، به دنبال آن رفت تا کشور را در عرصه فناوری صلح آمیز هسته‌ای به خودکفایی برساند.
دکتر روحانی با اشاره به بهانه‌گیری‌های غربی‌ها در برابر فعالیت‌های هسته‌ای صلح‌آمیز کشورمان اظهار کرد: پس از تلاش متخصصان هسته‌ای کشورمان برای خودکفایی، غربی‌ها اعلام کردند که ایران بدون آنکه به آژانس اعلام کند اقدام به احداث ساختمان و تولید قطعات سانتریفیوژ کرده است. حال آنکه بر اساس تعهدات و مقررات بین‌المللی چنین الزامی وجود نداشته و ندارد.
رییس جمهوری تصریح کرد: غربی‌ها بر اساس همین ادعاهای غیر قانونی برخلاف همه مقررات بین‌المللی علیه ملت ایران جوسازی کرده و متأسفانه دیگران را نیز در این مسیر با خود همراه کردند و برای کشور و مردم عزیز ما برخلاف مقررات بین‌المللی دردسر ایجاد نمودند.
دکتر روحانی با تاکید بر اینکه باید همپای تلاش‌های علمی و فناوری در عرصه هسته‌ای در عرصه‌های حقوقی، سیاسی و تبلیغاتی نیز کار را به پیش ببریم، گفت: همان طور که توسعه نامتوازن، توسعه واقعی و پایدار نیست اگر فناوری هسته‌ای را نیز صرفاً در عرصه فناوری و تکنیکی به پیش ببریم و از عرصه‌های حقوقی، سیاسی و تبلیغاتی غافل بمانیم، فناوری ما کامل نخواهد بود.
رییس جمهوری ادامه داد: دولت به هیچ وجه قصد ندارد در عرصه فناوری هسته‌ای حتی یک قدم پا پس بگذارد بلکه به دنبال آن هستیم تا در عرصه حقوقی و سیاسی نیز حق خود را به پیش برده و افکار عمومی جهانی را درباره صلح‌آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای کشورمان روشن و آگاه سازیم.
دکتر روحانی رویکرد دولت به ایجاد توازن در دفاع از توانمندی هسته‌ای کشور در عرصه‌های حقوقی، سیاسی و تبلیغاتی در کنار عرصه فناوری را به پیش بردن چهار خودرو در کنار یکدیگر توصیف و اظهار کرد: گاهی برخی وقتی که در یک خودرو نشسته‌اند اگر خودروهای دیگر حرکت کنند احساس می‌کنند که خودروی آنها به عقب حرکت می‌کند حال آنکه این یک خطای دید است.
رییس جمهوری تصریح کرد: دولت می‌خواهد دستاورد هسته‌ای را همزمان با فناوری در عرصه‌های حقوقی، سیاسی و تبلیغاتی نیز به صورت متوازن به پیش ببرد چرا که اگر از هر یک از این عرصه‌ها غافل شویم دشمن از خلأ به وجود آمده سوء استفاده خواهد کرد.
دکتر روحانی با اشاره به اینکه دشمن در تبلیغات خود علیه فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران دو دروغ توامان را به خورد افکار عمومی جهانی داد، گفت: دشمن اول به قصد تحقیر ملت ایران اینگونه عنوان می‌کرد که ایرانی‌ها نمی‌توانند به فناوری هسته‌ای دست پیدا کنند و همزمان اینگونه تبلیغ می‌کرد که ایرانی‌ها به دنبال مخفی کاری برای اهداف غیر قانونی هستند. در برابر، ایران به دنبال آن بود که اولا اثبات کند به فناوری هسته‌ای در سطوح عالی دست یافته و در مرحله بعد اثبات کند که به دنبال فعالیت غیر قانونی نبوده و نیست.
رییس جمهوری اضافه کرد: در برابر این تلاش دانشمندان و مسئولان کشورمان دشمن از ارتکاب هیچ کار سخیف و پروراندن هیچ اندیشه پلیدی در ذهنش پرهیز نداشت ولی دانشمندان ایرانی از جان خود مایه گذاشتند و امروز نیز دانشمندان، کارشناسان و مسئولان کشور به اتکای تشویق و پشتیبانی مردم در مسیر قانونی برای دستیابی به حقوق خود مصمم هستند.
دکتر روحانی تاکید کرد: دولت تدبیر و امید همه فعالیت‌های علمی و قانونی هسته‌ای را ادامه خواهد داد چرا که این راه درستی است که کشور برای استیفای حقوق خود انتخاب کرده و هیچ چیز برای مخفی کردن نداریم. فناوری و دانش هسته‌ای ایران روی میز نیست که قابل معامله باشد بلکه در مغز، اراده و دل دانشمندان، مردم و مسئولان است.
رییس جمهوری با بیان اینکه دولت تلاش دارد به دنیا ثابت کند که فعالیت‌های هسته‌ای ایران کاملاً صلح آمیز است، گفت: وقتی کشورهای شرقی و غربی، صدام را به سلاح هسته‌ای تشویق کردند و صدام از این سلاح‌ها علیه ایران استفاده کرد ساخت و استفاده از سلاح هسته‌ای در برابر این اقدام برای ایران کار سختی نبود اما این کار را نکردیم تا به دنیا بگوییم که دفاع ما دفاع اخلاقی است.
دکتر روحانی افزود: این سخنان را می‌گوییم تا فردا کسی مدعی نشود که ما ایران را مجبور کرده‌ایم تا از ساخت سلاح هسته‌ای دست بکشد. ایران هیچ‌گاه بدنبال ساخت سلاح هسته‌ای و تسلیحات کشتار جمعی نبوده و چنین اقداماتی را مشروع نمی‌داند؛ رهبری معظم انقلاب اسلامی فتوای حرمت ساخت و استفاده از سلاح هسته‌ای را نه بر روی کاغذ که به صراحت و سالها پیش در نماز جمعه اعلام کردند.
رییس جمهوری مسیر ملت ایران را روشن توصیف و اظهار کرد: ملت ایران راه خود را ادامه خواهد داد و دنیا اگر می‌خواهد با ملت و دولت ایران روابط حسنه و منافع مشترک داشته باشد باید ابتدا در برابر حقوق و عظمت ملت ایران سر تسلیم فرود آورده و با دستاوردها و داشته‌های ملت ایران از موضع تمجید مواجه شود چرا که تحقیر، تهدید و تحریم علیه ملت هیچ‌گاه کارگر نبوده و نخواهد بود.
دکتر روحانی تصریح کرد: امروز می‌خواهم از این فرصت استفاده کرده و یکبار دیگر به دنیا اعلام کنیم که فعالیت‌های هسته‌ای ایران کاملاً صلح آمیز است و ما فقط به دنبال منافع ملت ایران هستیم. آیا غربی‌ها می‌خواهند که به عنوان مثال از استفاده ملت ایران از اشعه گاما برای بهبود و ارتقای سلامت و بهداشت محصولات کشاورزی برخلاف مقررات بین‌المللی و با فشار ممانعت به عمل آورند.
رییس جمهوری تاکید کرد: ملت ایران از حقوق قانونی خود کوتاه نخواهد آمد و هرگز زیر بار آپارتاید هسته‌ای و علمی نمی‌رود چرا که همه ملت‌ها بر اساس منشور سازمان ملل متحد حقوق یکسان داشته و هیچ ملتی بر دیگران برتری ندارد و ملت ایران هرگز زیر بار تبعیض نرفته و نخواهد رفت.
متن کامل سخنان رییس جمهوری در این مراسم متعاقباً منتشر خواهد شد.

شناسه خبر: 77377

- دیدارهای داخلی

- سخنراني ها

- دولت یادهم و دوازدهم

اخبار برگزیده