رییس جمهوری در نشست خبری با خبرنگاران استان ایلام تشریح کرد:

تصمیمات مهم دولت برای استان ایلام در بخش‌های عمرانی، صنعتی، کشاورزی و گردشگری

رییس جمهوری در نشست خبری با خبرنگاران استان ایلام به تشریح دستاوردهای سفر کاروان تدبیر و امید به استان ایلام پرداخت.

پنجشنبه 18 ارديبهشت 1393 - 00:43

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی در این نشست ضمن تقدیر و تشکر از گشاده‌رویی و صمیمیت مردم عزیز، خونگرم و بزرگوار استان ایلام در استقبال از کاروان تدبیر و امید گفت: مردم این استان همواره مدافعان مرزهای ایران بوده و هستند و از خود رشادت‌های کم‌نظیری را بروز داده‌اند.
رییس جمهوری خاطر نشان کرد: مهمترین دستاورد سفر به استان ایلام برای دولت دیدار با مردم و شنیدن سخنان مردم و فرهیختگان استان بود که این موضوع برای دولت حائز اهمیت است.
دکتر روحانی با اشاره به سفر وزرا و معاونان به شهرستان‌های مختلف این استان گفت: تصمیمات مهمی از سوی دولت در جهت توسعه و پیشرفت ایلام اتخاذ شده‌ است.
رییس جمهوری با اشاره به تصمیم دولت مبنی بر توسعه کشاورزی در استان ایلام گفت: براساس این طرح 50 هزار هکتار از اراضی کشاورزی ایلام به سیستم آبیاری مدرن مجهز خواهد شد و همچنین مرحله اول سامانه گرمسیری ظرف 3 سال انجام شده و مدت 4 سال تکمیل می‌شود.
دکتر روحانی با اشاره به اینکه کشاورزی استان ایلام طی 4 سال آینده با تحول چشمگیری رو به رو خواهد شد، گفت: این تحول موجب ایجاد اشتغال و فعال شدن صنایع مرتبط استان خواهد شد.
رییس جمهوری همچنین در خصوص اهتمام دولت در راستای توسعه صنعتی استان ایلام به افتتاح فاز اول مجتمع پتروشیمی ایلام اشاره و تصریح کرد: در خصوص ایجاد صنایع پایین دستی پتروشیمی که موجب اشتغال‌زایی خواهد بود و همچنین احداث طرح بزرگ پتروشیمی دهلران که ظرف 4 سال آینده قدم به قدم به اجرا خواهد رسید، تصمیماتی از سوی دولت اتخاذ شده است.
دکتر روحانی با اشاره به 44 طرحی که در راستای توسعه استان ایلام در دولت به تصویب دولت رسیده است، گفت: از جمله این طرح‌ها تکمیل 3 سد در استان ایلام است که در رونق کشاورزی و رفع معضلات آب این استان تأثیرگذار خواهد بود.
رییس جمهوری اظهار امیدواری کرد سفر دولت به استان ایلام موجب خیر و برکت برای مردم این استان باشد.
دکتر روحانی در پاسخ به سوالی در خصوص تصمیم دولت برای ایجاد منطقه اقتصادی در استان ایلام گفت: ان‌شاء‌الله با نظری مثبت در دولت این موضوع را تحت عنوان ایجاد منطقه‌ای آزاد دنبال می‌کنیم و پس از تأیید، تصمیم نهایی را با مردم در میان خواهیم گذاشت.
رییس جمهوری در پاسخ به سوالی در خصوص نقش مشارکت مردم و نخبگان برای پیشبرد برنامه‌های دولت، گفت: اساساً اگر کاری بخواهد به پیش برود، همراه با فعالیت و تلاش مردم خواهد بود و دولت تنها می‌تواند زمینه‌ساز بوده و شرایط را برای انجام کار تسهیل کند.
دکتر روحانی افزود: برای اجرایی شدن تصمیمات دولت نخبگان می‌توانند کمک کنند، چرا که در همه برنامه‌ها باید کارآفرینان و نخبگان و بخش خصوصی حضور داشته باشند؛ مطمئناً بدون حضور و فعالیت مردم به اهدافمان نخواهیم رسید.
رییس جمهوری با دعوت از همه کارآفرینان و سرمایه‌گذاران استان ایلام در داخل و خارج از کشور برای سرمایه‌گذاری در طرح‌ها و پروژه‌های این استان گفت: استان ایلام برای سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف از جمله صنعت، کشاورزی و گردشگری، مستعد و دارای ظرفیت‌های فراوانی است.
دکتر روحانی همچنین در خصوص احداث راه آهن و ارتقای سطح اداری بخش های مختلف کشور نیز گفت: دولت در پی طرحی جامع در این خصوص است و به همین دلیل در هیچ استانی در رابطه با ارتقای سطح اداری قولی به مردم نداده‌ایم، چرا که بررسی‌ها در حال انجام بوده و پس از اتمام بررسی‌ها نتایج به مردم اعلام خواهد شد.
رییس جمهوری تصریح کرد: به دنبال سرمایه‌گذاری در راه‌آهن کشور هستیم و طرح جامعی برای توسعه راه‌آهن در ستاد هماهنگی مورد بحث و بررسی قرار دارد.
دکتر روحانی همچنین در خصوص استفاده از قابلیت مرزی استان ایلام به عنوان فرصت اصلی مورد توجه دولت برای توسعه این استان گفت: برای اینکه بتوانیم زمینه‌های تجاری را در این استان فعال کنیم، ایجاد بازارچه‌های مرزی در منطقه آزاد تجاری در دستور کار دولت قرار دارد.
رییس جمهوری همچنین گفت: دولت برای ایجاد فضاهای تفریحی در جهت ایجاد اشتغال، توسعه گردشگری و ایجاد نشاط در میان مردم برنامه‌هایی را مدنظر دارد و تسهیلات لازم را برای سرمایه گذاری در این بخش توسط بخش خصوصی فراهم خواهد کرد.
دکتر روحانی همچنین در زمینه برنامه‌های دولت برای حفاظت از جنگل‌های استان ایلام، گفت: امشب در شورای اداری این موضوع مطرح شد و به نظرم باید برای جایگزینی و آفت‌زدایی این جنگل‌ها تصمیمی اتخاذ کنیم و در غیر این صورت این جنگل‌ها با مشکل جدی مواجه خواهند بود.


شناسه خبر: 77329