متن کامل سخنان رییس جمهوری در جمع مردم ایلام:

دولت تمام تلاش خود را برای اجرای 44 طرح عمرانی، صنعتی و کشاورزی ایلام بکار خواهد بست

رییس جمهوری در جمع پرشور مردم استان ایلام با اشاره به طرح‌ها و پروژه‌های که دولت برای استان ایلام در دست دارد، تاکید کرد: در این سفر برای اجرای 44 پروژه که 34 پروژه آن در سال 93 و 10 پروژه دیگر در سال آینده تکمیل می‌شود، برنامه داریم. این پروژه‌ها مربوط به تمامی شهرستان‌های این استان است که از طریق شورای اداری استان اعلام خواهد شد.

چهارشنبه 17 ارديبهشت 1393 - 13:26

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی گفت: امسال و سه سال آینده در دولت تدبیر و امید تلاش ما این است که ایلام به لحاظ مشکلات آبیاری و کشاورزی مشکلات و معضلاتش حل و فصل شود. این گام اول برای آبادانی استان ایلام است و در مرحله دوم صنعتی شدن استان را دنبال خواهیم کرد.
متن کامل سخنان رییس جمهوری در جمع مردم ایلام به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین

مردم عزیز و بزرگوار استان قهرمان و تاریخی ایلام، سلام و درود من و هیات دولت به عنوان خادمان شما تقدیم به شما باد. استقبال گرم و پرشور شما در خیابان‌های ایلام و در این ورزشگاه، نشان از تعهد مردم غیور این سرزمین به خادمان خود، دولت و نظام جمهوری اسلامی ایران دارد.

ایلام، سرزمین قهرمانان، تمدن چندین هزار ساله دارد
ایلام به عنوان سرزمین قهرمانان، تاریخ گذشته و امروز سرزمینی است که دارای تمدن چندین هزار ساله است؛ سرزمینی که همواره به عنوان مرزبان و مرزدار غرب ایران عزیز ما بوده است.
مردم عزیز و سرافرازی که در دوران دفاع مقدس به عنوان پیشگامان و پیشتازان جبهه دفاع از انقلاب و شرف بوده‌اند. به این سرزمین، یعنی ایلام عزیز آمدم و دیدم چگونه شما قهرمانانه در کنار علما و بزرگان و عشایر و حیدری‌ها و مرواریدها ایستادید و جنگیدید و از شرف و عزت این سرزمین دفاع کردید؛ شما غیور مردان کرد، لر، لک، عرب و همه عشایر و اقوام و مردمانی که متحد و برادرانه، دیروز برای دفاع از ایران عزیز و امروز برای آبادانی این سرزمین دست به دست هم دادید.

روابط‌مان با دنیا گسترش خواهد یافت
مردم عزیز، زنان قهرمان، مردان دلاور، ایران شاهد حضور 24 خرداد سال گذشته شماست. شما در سال گذشته برای اجرای تدبیر مقام معظم رهبری و برای سربلندی ایران عزیز، اعتنایی به تبلیغات مسموم دشمنان نکردید. پای صندوق‌های آرا شتافتید و حماسه سیاسی بزرگ را آفریدید.
امروز همه پیروزی‌ها و موفقیت هایمان از حضور مقاومت و ایستادگی شماست. ما در جبهه خارجی ایران، امروز موفق و سرافراز هستیم. امروز روابطمان با دنیا و به‌ویژه با همسایگانمان از همیشه بهتر است.
روابط ما با عراق، کشور همسایه، دوست و برادرمان روز به روز نزدیکتر و صمیمی‌تر شده و خواهد شد؛ کشوری که در کنار ایلام عزیز شما قرار دارد.

سیاست ما تعامل با دنیا در چارچوب عزت، حکمت و مصلحت است
روابط ما با همه همسایگان و با دنیای غرب و شرق گسترش خواهد یافت. آنهایی که در مقابل حقوق ملت ایران، عظمت این سرزمین و رشد و شکوفایی ایران سرفرود بیاوند و قصد دوستی داشته باشند، ما هم به سمت آنها دست صمیمیت دراز می‌کنیم. مسیر ما با دنیا مسیر تعامل و دوستی در چارچوب عزت، حکمت و مصلحت است.
میهمانی که خادم شما است، در طول خدمتش، طرح‌ها و برنامه‌های آبادانی این استان را از یاد نخواهد برد. دولت خدمتگزار ان‌شاء‌الله به محبت شما با برنامه و اجرای آن پاسخ مناسب خواهد داد.

ایران در مسیر پیشرفت و تعالی و توسعه است و این ادعا نیست
مردم عزیز ایلام، ایران در مسیر پیشرفت و تعالی و توسعه است و این ادعا نیست. شما به حول قوه الهی روز به روز شاهد خواهید بود که با همت و فداکاری و با اتحاد شما مردم، شاهد ایرانی آبادتر، سرفرازتر و شکوهمندتر در منطقه و جهان خواهیم بود.
ما در پناه اهل بیت عصمت و طهارت و به‌ویژه مولایمان امیر المؤمنین علی (ع) که ماه رجب به نام اوست و به میلاد قدومش افتخار می‌کنیم، در پناه الطافش راه توسعه کشور را ادامه خواهیم داد.
مردم عزیز و قهرمان، ما در مرحله دوم یارانه، قدم بلندی را در راه سلامت، بهداشت و درمان مردم عزیز کشورمان برداشته‌ایم و این قدم‌ها را ادامه خواهیم داد.
مراکز بهداشتی و درمانی این استان را امسال و سال آینده به حول قوه الهی تجهیز خواهیم کرد. ان شاء الله بیمارستان 376 تخت خوابی ایلام تا پایان سال آینده آماده بهره‌برداری است. در نظام بهداشت و درمان و سلامت، تلاشمان را ادامه خواهیم داد تا مردم با هزینه کمتر به سلامت مورد نظر خودشان دست یابند.
در اجرای مرحله دوم یارانه، به محیط زیست رسیدگی خواهیم کرد. ایلام عزیز شما از ریزگردها در رنج است. تلاش ما هم دراین استان و هم درعراق با کمک دولت عراق بر آن است که برای ساماندهی و سالم‌سازی محیط زیست، قدم‌های لازم را امسال و سال آینده و تا پایان این دولت به حول قوه الهی برداریم.

بهسازی جنگل‌های عروس زاگرس در دستور کار است
جلسه اخیر هیات دولت به جنگل‌های زاگرس و ایلام که عروس زاگرس است اختصاص داشت. به مشکلاتی که برای جنگل پیش آمده و اقداماتی که در این زمینه آغاز شده پرداختیم. امروز عصر هم ان شاء الله از طرح های بهسازی جنگل بازدید خواهم کرد.
برای احیای جنگل‌های بلوط این استان عزیز اقدام خواهیم کرد. نخواهیم گذاشت زیبایی‌های این منطقه که موجب شکوه منطقه و ایران عزیز است از دست برود.
ایلام سرزمین گردشگری است؛ برای گردشگران داخل و خارج. در مسیر که می آمدم خیلی از شعارهای مردم اشتغال بود و از بیکاری گله داشتند. امسال در مرحله اول، اولویت تلاش دولت در اجرای اقتصاد مقاومتی، رونق اقتصادی و اشتغال خواهد بود؛ هم برای جوانان عزیز، پسران غیور، دانشجویان عزیز و هم برای بانوان و دختران عزیز این سرزمین.
به حول قوه الهی در این سفر برای اجرای 44 پروژه اقدام خواهیم کرد که این 44 پروژه بخش اعظمش- 34 پروژه- در سال 93 به پایان خواهد رسید و 10 پروژه هم سال آینده تکمیل خواهد شد. پروژه ها مربوط به همه شهرستان‌های این استان است؛ 10 شهرستان استان که ان شاء الله امشب در شورای اداری استان اعلام خواهد شد.

آبیاری مدرن برای 50 هزار هکتار
مردم ایلام، بدانید درسال‌های اولیه- یعنی امسال و سه سال پیش رو- در دولت تدبیر و امید، تلاش ما این است که معضلات ایلام از لحاظ آبیاری و کشاورزی حل و فصل شود.
دراینجا به شما مردم عزیز قول می‌دهم، آبیاری مدرن برای 50 هزار هکتار اراضی استان ایلام مخصوصا در منطقه جنوب، عین‌خوش، دشت عباس و دهلران، ظرف سه سال و طرح سالانه گرمسیری که به بخش‌های دیگر ایلام مربوط می‌شود ظرف 4 سال اجرایی و عملیاتی خواهد شد.
این قدم اول برای آبادانی استان عزیز ایلام است. البته مرحله دوم، صنعتی شدن این استان خواهد بود. طرح‌های مهمی که برای ساماندهی گاز و پتروشیمی و همچنین برای گازهایی که امروز در حال سوختن است، جمع آوری و تبدیل به طرح‌های پتروشیمی خواهد شد. عصر امروز یک بخش از پتروشیمی ایلام افتتاح خواهد شد و طرح‌های دیگر در زمینه گاز و پتروشیمی ظرف سال‌های پیش رو جزو طرح‌های مورد نظر خواهد بود.
درباره سدهای مختلفی که در این استان در دست تکمیل است، سد کنگیر، عین‌خوش و فکه دویرج این سه سد در سال 93 و نیمه سال 94 تکمیل خواهند شد.
جاده‌هایی که در این استان باید بهسازی شود، مخصوصا گردنه قلاجه که مورد توجه مردم است امسال و تا نیمه سال 94 ان شاء الله عملیاتی خواهد شد. جاده صالح‌آباد به مهران تا پایان امسال و مهران تا مرز هم تا نیمه سال 94 عملیاتی می‌شود و بقیه طرح‌ها هم امشب اعلام خواهد شد.
همه آن مواردی که در تابلوهای شما برای ارتقای آنها مد نظر است در یک طرح کلی در دولت مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

طرح منطقه آزاد مهران در دستور کار است
بازارچه‌های مرزی استان مورد توجه قرار خواهد گرفت، مخصوصا سه بازارچه مرزی، برای اینکه وضع تجاری مردم و اشتغال مردم در مسیری قرار بگیرد که بیکاری‌ها کاهش پیدا کند.
مهران عزیز هم مورد توجه قرار خواهد گرفت. ما در دولت، منطقه آزاد مهران را بررسی خواهیم کرد.
مردم عزیز ایلام، طرح‌های تجاری، گردشگری، سدهایی که از آنها نام بردم، رسیدگی به جنگل‌های این استان، مسأله کشاورزی، آبیاری مدرن ، هم در 50 هزار هکتار و هم در 38 هزار هکتار ظرف امسال و سال‌های آینده مورد توجه قرار خواهد گرفت.
استان عزیز ایلام با تلاش شما مردم و اجرای پروژه‌های عمرانی شاهد پیشرفت و آبادانی وتحول مثبت خواهد بود. همچنین برای رفت و آمد و توسعه با کشور عزیز عراق و مسیر زوار در مهران، شاهد پیشرفت و در کنار آن اشتغال، تجارت برای مردم عزیز، غیور، فداکار و وطن دوست ایلام عزیز خواهیم بود.
تردیدی نداشته باشید که دولت تمام توان خود را برای اجرای همه پروژه‌های توسعه و از جمله ارتقای برخی از بخش‌ها به شهرستان به کار خواهد برد.
شاد و پیروز و موفق باشید.
درود و سلام بر شما، سربلند باشید

شناسه خبر: 77297