رییس جمهوری در جمع مردم ایلام تشریح کرد:

برنامه‌های کوتاه مدت دولت برای رونق اقتصاد، تولید و کشاورزی استان ایلام

رییس جمهوری با ابراز سلام و درود به مردم استان ایلام گفت: استقبال گرم و پرشور مردم استان ایلام از کاروان تدبیر و امید نشان تعهد مردم غیور این سرزمین به خادمان خود، دولت و نظام جمهوری اسلامی ایران است.

چهارشنبه 17 ارديبهشت 1393 - 12:27

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی پیش از ظهر امروز (چهارشنبه) در جریان سفر به استان ایلام و در جمع مردم ایلام، این استان را سرزمین قهرمانان و برخوردار از تمدن چندین هزار ساله دانست و گفت: ایلام سرزمینی است که همواره مرزبان و مرزدار غیور غرب ایران عزیز ما بوده است.
دکتر روحانی با بیان اینکه مردم عزیز و سرافراز ایلام در دوران دفاع مقدس پیشگامان و پیشتازان جبهه دفاع از انقلاب و شرف و عزت ایران بوده‌اند، گفت: مردم ایلام قهرمانانه در کنار علما و بزرگان و عشایر ایستادند و از شرف و عزت این سرزمین دفاع کردند.
رییس جمهوری با بیان اینکه مردم ایلام امروز هم در مسیر توسعه و آبادانی ایران عزیز پیشگام هستند، گفت: مردم این استان در 24 خرداد سال گذشته در مسیر اجرای تدابیر مقام معظم رهبری و برای سربلندی ایران عزیز اعتنایی به تبلیغات مسموم دشمنان نکرده و حضوری پرشور در انتخابات داشتند.
دکتر روحانی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه دولت تدبیر و امید محبت مردم ایلام نسبت به خود را با اجرای پروژه‌های عمرانی و برنامه‌هایی برای آبادانی استان پاسخ خواهد داد، افزود: با همت، فداکاری و اتحاد مردم و تلاش دولت شاهد ایرانی آبادتر، سرفرازتر و شکوهمندتر در منطقه و جهان خواهیم بود.
رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود روابط خارجی جمهوری اسلامی ایران را رو به بهبود توصیف کرد و گفت: روابط ایران با عراق که در همسایگی ایلام قرار دارد روز به روز نزدیکتر و صمیمی‌تر می‌شود و روابط کشورمان با همه همسایگان و همه کشورهای غرب و شرق که به حقوق ملت ایران عظمت این سرزمین و رشد و شکوفایی آن احترام می‌گذارند و قصد دوستی و صمیمیت با ما دارند روز به روز بهتر خواهد شد؛ مسیر دولت تدبیر و امید در عرصه سیاست خارجی تعامل و دوستی در چارچوب عزت، حکمت و مصلحت است.
دکتر روحانی در ادامه به اجرای مرحله جدید قانون هدفمند کردن یارانه‌ها اشاره و اظهار کرد: در این مرحله گام بلندی در ارتقای تلاش‌ها برای تامین بهداشت، سلامت و درمان مردم برداشته شد تا همه با هزینه کمتری به سلامت و ملزومات لازم برای درمان خود دست یابند.
رییس جمهوری تصریح کرد: از آنجا که ایلام از هجوم ریزگردها در رنج است، دولت تلاش گسترده ای را سامان داده تا این مشکل در استان و نیز با همکاری دولت عراق در این کشور نیز که منشأ تولید این ریزگردهاست رفع شود.
دکتر روحانی به بررسی اقدامات لازم برای احیا و جلوگیری از تخریب جنگل‌های زاگرس و بویژه جنگل‌های ایلام که آن را عروس زاگرس توصیف کرد اشاره نمود و گفت: دولت اجازه نخواهد داد زیبایی‌های جنگل‌های منطقه که موجب شکوه ایلام و زیبایی همه ایران است از بین برود و همچنین برنامه‌هایی برای توسعه گردشگری داخلی و خارجی در ایلام دارد.
رییس جمهوری همچنین به تلاش دولت برای ایجاد رونق در اقتصاد کشور و نیز ایجاد اشتغال پایدار اشاره کرد و ادامه داد: در سفر دولت به ایلام اجرای 44 پروژه مصوب شده است که 34 پروژه در سال 93 به پایان رسیده و 10 پروژه نیز در سال آینده به بهره برداری خواهد رسید.
دکتر روحانی اظهار کرد: دولت همچنین برای حل مشکلات کشاورزی و آبیاری اراضی کشاورزی اجرای ساز و کارهای لازم برای آبیاری مدرن در 50 هزار هکتار از اراضی استان و نیز اجرای سامانه گرمسیری در بخش دیگری از اراضی کشاورزی استان را در سالهای پیش رو در دست اقدام دارد که این قدم اول برای آبادانی استان است و در گام بعدی صنعتی شدن استان و اجرای طرح‌های مهمی در بخش گاز و پتروشیمی در دست اقدام خواهد بود.
رییس جمهوری تصریح کرد: دولت برای تمهید مقدمات لازم برای پیشرفت ایلام تکمیل سه سد در حال ساخت استان در سال 93 و در نیمه اول سال 94 و همچنین بهسازی جاده‌های استان بویژه گردنه قلاجه را نیز مورد توجه قرار خواهد داد.
دکتر روحانی رسیدگی به درخواست‌ها در زمینه ارتقای تقسیمات کشوری با اجرای طرح جامع تقسیمات کشوری، احیا و گسترش بازارچه‌های مرزی استان و نیز بررسی ایجاد منطقه آزاد مهران را از دیگر برنامه‌های دولت برای استان ایلام عنوان کرد.

شناسه خبر: 77295