دکتر روحانی با تاکید بر ضرورت تحول در آموزش عالی:

حوزه و دانشگاه باید برای پاسخگویی به مشکلات کشور بپاخیزند

رییس جمهوری با تاکید بر نیاز کشور به علوم کاربردی، گفت: امروز برای پاسخگویی به مطالبات اجتماعی و حل مشکلات کشور، دانشگاه‌ها و مراکز علمی بیش از هر زمان دیگری نیازمند تغییر و تحول هستند.

يکشنبه 14 ارديبهشت 1393 - 16:22

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی که پیش از ظهر امروز (یکشنبه) در بیست و سومین دوره تجلیل از اعضای هیات علمی نمونه کشوری سخن می‌گفت، افزود: دانشگاه نباید تنها مرکز انباشت اطلاعات برای دانشجویان و کسب مدرک تحصیلی باشد، بلکه باید به محلی برای انجام پژوهش‌های کاربردی مبدل شود.
دکتر روحانی با تاکید بر توجه همزمان به آموزش و پژوهش، تصریح کرد: دانشگاه‌های کشور باید با شناسایی مشکلات و مسایل کشور و نیز ارایه راهکار بهترین و مهمترین مددکار دولت باشند.
رییس جمهوری در این نشست ضمن تجلیل از مقام شامخ معلمان و استادان، یاد و خاطره استاد شهید مرتضی مطهری را گرامی داشت و گفت: افتخار شهید مطهری این بود که برای حل مشکلات و معضلات فکری، اخلاقی، سیاسی و اجتماعی جامعه همواره آماده بود.
وی با بیان اینکه شیوه و سلوک علامه مطهری باید سرمشق نسل جوان کشور قرار گیرد، افزود: نسل فرهیخته کشور و جامعه دانشگاهی باید آستین همت را بالا زده و با شناخت و فهم دقیق مشکلات در هرجایی که تخصص دارد نسبت به حل آنها همت بگمارد.
رییس جمهور تاکید کرد: همه مسئولان کشور باید به این مسأله بیاندیشند که دانشجوی ما وقتی فارغ التحصیل می‌شود، جذب کجا می‌شود؟ چه کسانی در انتظار او هستند. کدام کارآفرین دانشجوی ما را جذب می‌کند؟ چه رقابتی برای جذب او وجود دارد.؟
رییس جمهور افزود: ما دانشگاه را باید به مقام و منزلتی برسانیم که پایان تحصیلات دلهای فراوانی را خوشحال کند نه آنکه در خصوص اشتغال اندوه فراوانی برای پدر و مادر و اطرافیان ایجاد کند. اکنون این گونه است و ما باید برای پایان غم انگیز مسیر علم و دانش در کشورمان چاره‌ای بیندیشیم.
دکتر روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر این که «امروز نیازمند صدها متخصص هستیم که مشکلات کشور را حل کنند» گفت: من به عنوان فردی که هم در حوزه تحصیل کرده‌ام و هم در دانشگاه علم اندوخته‌ام، می‌دانم که این دو باید به کمک نظام و دولت بپاخیزند. اگر در شرایط رکود تورمی هستیم و راهی نداریم جز این که ابتدا تورم را کاهش دهیم و بعد رکود را از بین ببریم، این اساتید دانشگاه هستند که می‌توانند به کمک بیایند و این را نقد و بررسی کنند.
رییس جمهوری به نامه هایی که از اساتید و دانشگاهیان در 8 ماه گذشته دریافت کرده است، اشاره کرد و افزود: همه آن نامه‌ها را خواندم. همه آنها محترم بودند اما مسأله من رویکرد موافق یا مخالف آنها نیست بلکه توقع من مشارکت فعالانه‌تر این قشر در حلاجی و حل مشکلات عمومی است.
دکتر روحانی سپس با اشاره به برخی مشکلات، شیوه تدریس برخی از اساتید را مورد توجه قرار داد و تاکید کرد: شرایط دانشگاهی باید طوری باشد که استادان قادر باشند از آخرین دستاوردهای علمی مطلع و همراه با تحولات و فناوری حرکت نمایند.
رییس جمهوری افزود: ما در دنیای پیچیده‌ای قرار گرفته‌ایم. در منطقه پیچیده‌ای هستیم. قدرت‌های بزرگ نه فقط برای ما، بلکه برای دوستان خودشان در این منطقه نقشه و برنامه دارند. در این شرایط دانشجوی ما باید بداند پیرامون او چه می‌گذرد و اساتید مسوولیت سنگینی در این زمینه دارند.
رییس جمهوری تاکید کرد: حل معضلات سیاسی، با شعار امکان پذیر نیست. ما باید راه حل را پیدا کنیم. باید بدانیم که در دنیا چه اتفاقی می افتد. راه حلی که در گذشته رفتیم چقدر غلط بود. نقد مفید کار کسی است که هم دنیا و تحولات را بشناسد و هم آشنا به شرایط منطقه باشد و هم از درد مردم باخبر باشد.
رییس جمهور سپس به بحث علوم انسانی در کشور پرداخت و گفت: باید دقت کنیم در بحث اسلامی شدن علوم انسانی ضمن حفظ اصول اعتقادی و ملی راه را اشتباه نرویم. پایه‌ها و مبانی علم، در هر دانشی یکسان است. پایه‌های علم جهانی است. جغرافیا نمی‌شناسد. بخش دیگر نیز متُد است. مثل متد تحقیق و پژوهش. این نیز مرز ندارد. یکسری اهداف وجود دارد و برای هر کشوری این اهداف متفاوت است. در این قسمت ما اگر بخواهیم علم را کاربردی کنیم باید به بومی‌سازی آن روی بیاوریم. در این جا نیز باید ببینیم که بهترین راه حل کدام است و موانع پیش رو چیست.
دکتر روحانی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: این دولت راهی جز اعتدال نمی‌شناسد. از ابتدا نیز گفته‌ایم که راهی جز عقلانیت نمی‌شناسیم. من با تجربه‌ای که از دوران نهضت و سپس مسئولیت‌های پس از انقلاب داشته‌ام، می‌فهمم که تندروی و افراط چه از طرف چپ و چه از طرف راست به ما لطمه زده است. نفعی برای مردم نداشته و ندارد. دانشگاه ما جای بحث است. جای نقد و گفت و گو است. اگر کسی دارای اشکال است، دانشجو این حق را دارد که او را نقد کند. باید پاسخ او را ارائه کرد و نباید او را به کمیته انضباطی برد.
رییس جمهوری با بیان اینکه راه ما راه تعامل با دنیاست،افزود: تا می‌گوییم تعامل می‌گویند می‌خواهید با دنیا سازش کنید؟ ما می‌خواهیم با دنیا گفتگو کنیم و مشکلاتمان را حل کنیم. اگر مشکلات حل نشد، راه دیگری برای آن بیابیم. کسانی که از تحریم خوششان می‌آید بیایند به مردم استدلال خود را بگویند. ما می‌گوییم معنای تحریم این است که دیگر نمی‌توان کالایی صادر کرد. رفت و آمد اساتید ممنوع می‌شود. مگر یک کشور می‌تواند خود را از علم جدید بی‌بهره ببیند و بگوید من نیازی ندارم؟
دکتر روحانی اضافه کرد: باید اساتید و دانشگاهیان ما بتوانند در سمینارهای داخل و خارج کشور رفت و آمد داشته باشند. تا با یک خارجی صحبت علمی هم می‌شود یک مرتبه عده‌ای توجهشان جلب می‌شود و می‌گویند او جاسوس است. گویی سلول برخی را با شک ساخته‌اند. اینها اساتید ما هستند. بگذارید بروند و بیایند. راه ارتباطی ما با دنیا همین است. برخی از کشورهای در حال توسعه و اسلامی از همین طریق توانستند دانشگاههای خود را ارتقا بدهند.
رییس جمهور در پایان سخنان خود تاکید کرد: باید ایرادات و اشکالات را برطرف کنیم. باید ببینیم که دانشگاه چگونه به تولید و خدمات کمک می کند. من برای حل مشکلات امید زیادی به اساتید و دانشگاهیان دارم. همه باید برای رفع معضلات کشور دست به دست هم بدهیم.

شناسه خبر: 77220