رییس جمهوری در دیدار با خانواده شهید مطهری:

اندیشه شهید مطهری روح تازه‌ای به فرهنگ دینی ملت ایران داد

رییس جمهوری عصر امروز (پنجشنبه) و در آستانه سالگرد شهادت معلم شهید استاد مرتضی مطهری با حضور در منزل این علامه شهیر، ضمن دیدار با خانواده ایشان یاد و خاطره مجاهدت‌ها، ایثارگری‌ها و تلاش‌های شهید مطهری در راستای تعالی فرهنگ اسلامی را گرامی داشـت.

شناسه خبر: 77185 -

پنجشنبه 11 ارديبهشت 1393 - 21:37

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی در این دیدار شهید مطهری را شخصیتی کم نظیر، آزاده، مبارز، دانشمندی رحمانی و انسانی صبور توصیف و تصریح کرد: شهید مطهری شخصیتی جامع در موضوعات علمی، مسائل فقهی، اصول، فلسفه و تفسیر قرآن بود و آثار ایشان گواهی می‌دهد که خدمات بی نظیری از سوی شهید مطهری به اسلام و انقلاب ارائه شده است.
رییس جمهوری با تجلیل از صبر و سعه صدر شهید مطهری در مواجهه با مسایل گوناگون، بر ضرورت تبیین ابعاد شخصیتی شهید مطهری در جامعه امروزی تأکید و خاطر نشان کرد: شهید مطهری در دوران حیات خود سختی‌ها و سخن‌های ناروایِ منحرفین و متحجرین که به افکار غیردینی وابستگی داشتند را تحمل کرد و زندگی خود را وقف خدمت در مسیر تعالی فرهنگ اسلام قرار دارد.
دکتر روحانی با اشاره به اینکه شهید مطهری به دلیل آنکه احساس می‌کرد مراکز علمی کشور نیاز به آموخته‌ها و اندیشه‌های وی دارد در این مسیر تلاش کرد، گفت: بنده تاکنون هیچ کس را مانند شهید مطهری ندیده ام که نسبت به اسلام چنین غیرت دینی داشته باشد به گونه ای که هرگاه اهانتی به اسلام می شد برافروخته می‌شد.
رییس جمهوری با اشاره به جایگاه ارزشمند شهید مطهری نزد امام راحل گفت: تلاش‌های شهید مطهری در راستای تعالی مسایل اسلامی روح تازه‌ای به فرهنگ دینی ملت ایران داد و اگر بگوییم ایشان بیان و احکام اسلام را مطابق شرایط زمان باز تعریف کرد مبالغه نکرده‌ایم.
دکتر روحانی همچنین با اشاره به حضور فعال شهید مطهری در نهضت اسلامی و تشکیلات روحانیت مبارز خاطر نشان کرد: شهید مطهری شخصیتی با ابعاد گوناگون علمی، اجتماعی، روشنفکری و اعتدال‌گرایی بود و بیان استدلالی، محکم و منطقی وی همواره همراه با اعتدال بود.
رییس جمهوری با بیان اینکه عقلانیت و اعتدال سراسر زندگی شهید مطهری را در بر گرفته بود، افزود: امروز جای شهید مطهری خالی است و با وجود خدمات ارزشمند و والایی که در حوزه‌ها و دانشگاه‌ها ارائه می‌شود، اما وجود شخصیت جامعی همانند استاد مطهری در حوزه‌ها و دانشگاه‌ها برای دفاع از اسلام و انقلاب کم است.
دکتر روحانی با بیان اینکه شهید مطهری به خوبی مشکلات فکری و نظری جامعه و جوانان را برای آنها تبیین می‌کرد، گفت: ملت ایران نسبت به بزرگان خود حق شناس است و اگر چه شهید مطهری زود هنگام از دست رفت، اما شهادت وی باعث شد تا اندیشه و تفکرات ایشان به سرعت در جامعه منتشر شود و در حقیقت خون شهید مطهری به رگهای جامعه و جوانان ما رفت.
رییس جمهوری افزود: امروز هم برای حل بسیاری از مسایل و مشکلات باید به بیان منطقی و اندیشه شهید مطهری مراجعه کنیم.
دکتر روحانی ضمن ابراز امیدواری از اینکه نسل جوان ما بتواند بیشتر از افکار و اندیشه های این شهید والا مقام استفاده کند، گفت: همه باید تلاش کنیم که راه و اندیشه شهید مطهری ادامه یافته و افکار انحرافی، افراطی و متحجرانه نتواند جایگزین دین مبین شده و گسترش یابد.
رییس جمهوری ادامه داد: خط فکری شهید مطهری در حقیقت خط فکری امام و انقلاب بود و باید راه ایشان را با قدرت و در حد توان ادامه دهیم.
دکتر روحانی با بیان اینکه روز شهادت شهید مطهری به حق به عنوان روز گرامیداشت مقام معلم نامگذاری شده است، گفت: معلمین حق بزرگی بر گردن ملت ایران دارند و ما هر چه داریم از تعلیم و تربیت آنان است.
رییس جمهوری توسعه، پیشرفت، تعالی اخلاقی و فرهنگی در جامعه را ثمره تلاش‌های مادی و معنوی معلمان برشمرد و اظهار داشت: گرامیداشت روز معلم و احترام به آنان برای دولت به عنوان یک وظیفه محسوب می‌شود؛ البته دولت وظیفه دارد تا در جهت رفع دغدغه‌های مشکلات معلمان قدم بردارد که این دولت در حد توان تاکنون اقداماتی انجام داده است.
دکتر روحانی همچنین حضور فعال بانوان در تعلیم و تربیت و کسب دانش را از افتخارات نظام جمهوری اسلامی ایران برشمرد و آن را نشانه ای از بلوغ و رشد فرهنگی و فکری زنان ایرانی دانست.
رییس جمهوری ضمن آرزوی علو درجات برای شهید مطهری و توفیق روزافزون برای فرزندان و خانواده ایشان در مسیر ادامه راه این شهید والامقام گفت: امیدواریم جامعه ما بیش از این قدردان خدمات شهید مطهری و همه معلمان و اساتید کشور باشد.
در این دیدار که در فضایی صمیمانه برگزار شد، دکتر روحانی، همسر شهید مطهری و فرزندان شهید مطهری به بیان خاطراتی از استاد شهید مرتضی مطهری پرداختند.

شناسه خبر: 77185

- دیدارهای داخلی

- دولت یادهم و دوازدهم

اخبار مرتبط

اخبار برگزیده