متن کامل سخنان رییس جمهوری در روز جهانی کارگر:

کارگران باید از طریق تشکل‌های صنفی، صدایشان را آزادانه به گوش مسئولان برسانند

رییس جمهوری پیش از ظهر امروز (پنجشنبه) در جشن بزرگ کارگری که در ورزشگاه 12 هزار نفری آزادی برگزار شد، گفت: کارگران باید بتوانند از طریق تشکل‌ها و جمعیت‌های آزادشان، صدایشان را به گوش مسئولان و وزارت کار، راحت‌تر و شفاف‌تر برسانند. دولت نباید در این تشکل‌ها مداخله کند. این تشکل‌ها مردمی و در اختیار مردم است و دولت صرفا باید بستر لازم را برای این فعالیت‌ها مهیا و حمایت قانونی لازم را نسبت به این جمعیت‌ها انجام دهد.

شناسه خبر: 77181 -

پنجشنبه 11 ارديبهشت 1393 - 14:24

متن کامل سخنان حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی در روز جهانی کارگر به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله طاهرین و صحبه المنتجبین

روز کارگر را که همزمان است با آغاز ماه عبادت، ماه رجب و ماه میلاد مولایمان امیرالمومنین علی (ع) و همچنین با روز معلم مقارن است به همه شما کارگران عزیز و تلاشگران صحنه کار و کوشش و تولید و زنان و مردان تبریک و تهنیت عرض می‌کنم.
کارگران عزیزمان ستون فقرات تولید کشور هستند. اگر ما امروز از استقلال و خودکفایی سخن می‌گوییم، اگر امروز از تولید داخلی حرف می‌زنیم و از تولید داخلی خود حمایت می‌کنیم، همه و همه در سایه کار و تلاش کارگران عزیز و پرتلاش این سرزمین است.
آن روز که انقلاب می‌خواست در مسیر پیروزی قرار بگیرد، این کارگران انقلابی و فداکار بودند که در خیابان‌های تهران، شهرستان‌ها و سراسر کشور حماسه انقلابی آفریدند و انقلاب ما را به رهبری امام عزیز و بزرگوارمان به پیروزی رساندند. آن روز که سخن از استقرار نظام اسلامی در سال‌های 57 و 58 بود، این حضور کارگران عزیز در صحنه‌های مختلف بود که در برابر انواع توطئه‌‌ها ایستادند. در دفاع مقدس کارگران عزیز ما بودند که در صحنه نبرد همه جا به عنوان بسیجی و سرباز و جهادگر و همه بخش‌های پشتیبانی برای دفاع مقدس حضور داشتند.

پیشرفت کشورهای نوظهور در سایه کار، فعالیت و تولید است
اگر امروز از سال فرهنگ و اقتصاد سخن می‌گوییم، این کارگران عزیز ما هستند که باید در صحنه اقتصاد و حتی در صحنه فرهنگ بار سنگین تحول و تعالی و تولید کشور را بر دوش بگیرند. اگر امروز می‌بینیم کشورهای نوظهوری در آسیا و آمریکای لاتین در مسیر پیشرفت قرار گرفته‌اند، به خاطر استفاده از معادن زیرزمینی این کشورها نیست؛ اگر امروز پیشرفت در کشورهای نوظهور می‌بینیم در سایه کار و تلاش و فعالیت و تولید است. ما باید الگوی توسعه آینده کشورمان را بر مبنای اشتغال جوانان عزیزمان طراحی کنیم.
امروز میلیون‌ها جوان تحصیل کرده ما آماده اشتغال هستند. این دولت تدبیر و امید است که در سایه حمایت شما این بار را بر دوش دارد و مصمم است سال 1393 را سال رونق تولید و شکستن رکود اقتصادی اعلام کند.
اولین جلسه در سال 1393، جلسه شورای عالی اشتغال بود که در نهم فروردین امسال برگزار شد و این شورا کار خود را آغاز کرده است. در اینجا به وزیر محترم تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام می‌کنم که اولین قدم در اشتغال، امنیت شغلی کارگران عزیز ماست.
آقای وزیر! نگذارید خانه کارگری بی‌فروغ بماند. چراغ کار و اشتغال در سراسر ایران عزیز باید همواره تابناک باشد. جناب آقای دکتر ربیعی من در دنیای کار و تلاش و تولید تبعیض جنسیتی را نمی‌پذیرم. زنان و مردان ما در صحنه کار و تلاش و فعالیت برابر باید از امتیاز و حقوق برابر برخوردار باشند. رضایت کارگران به معنای حرکت سریع چرخ تولید و اشتغال است. بنا بر گزارش‌هایی که در اختیار من قرار گرفته است، بسیاری از کارگران و بخش بزرگی از جامعه کارگری ما از مسأله مسکن در رنج هستند. در همین سال جاری اقدامات لازم برای مسکن کارگران آغاز شود.

باید برای حل مشکل کارگران اقدام جدی انجام شود
دولت در کنار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اقدامات و کمک های لازم را برای شروع این کار بزرگ و عظیم آغاز خواهد کرد. برخی کارگران ساختمانی از امتیاز پوشش دفترچه بیمه محروم هستند. آقای ربیعی باید برای حل مشکل کارگران ساختمانی و کارگران فصلی اقدام جدی انجام دهد. آن روزی کشور ما آباد و سربلند است که در مزارع و کارخانه‌های این کشور کارگران عزیز ما با نشاط و بدون دغدغه مشغول کار و فعالیت باشند. برای اینکه دغدغه‌ها برطرف شود این دولت در سال 93 مصمم است در زمینه درمان و بهداشت و سلامت مردم، به ویژه برای کارگران قدم‌های جدی بردارد.
در اینجا به جناب آقای ربیعی خطاب می‌کنم، بیمارستان‌های تأمین اجتماعی باید در مسیر بهبود عملکرد قرار بگیرد. یک بیمارستان میلاد نمی‌خواهیم، می‌خواهیم بیمارستان‌های میلاد در استان‌ها و شهرهای مختلف خدماتشان را به کارگران عزیز و ملت عزیز ما ارائه دهند.

مدیریت بخش تولید متحول شود
دفترچه‌های بیمه درمانی باید ارتقا و ارزش لازم را پیدا کنند تا مردم از نظر مسأله درمان دغدغه خاطر نداشته باشند. در زمینه اشتغال‌های کوچک، صنایع دستی، اشتغال روستاییان و اشتغال در زمینه گردشگری، بحمدالله امسال طبق آمار اول اردیبهشت ماه، ورود گردشگران خارجی به ایران نسبت به ماه مشابه سال قبل دو برابر افزایش پیدا کرده است. باید زمینه گردشگری داخلی و خارجی را فراهم کنیم تا در سایه فعال شدن بخش گردشگری، بخشی از بیکاری‌های جامعه رفع شود و اشتغال در مسیر درست پویایی قرار بگیرد. باید مدیریت بخش تولیدمان متحول و سرمایه و تکنولوژی وارد این کشور شود تا کار، رونق پیدا کند.
دولت مصمم است تمام قفل‌های تحریم نابجا علیه ملت ایران را بشکند. تحریم نابجای قدرت‌های بزرگ علیه ملت بزرگ ایران برای همه مردم، به ویژه برای کارگران عزیز درد و رنج بود. دولت مصمم است با حفظ حقوق ملت بزرگ ایران در سایه تعامل با جهان درها را به روی صادرات کالاهای ایرانی باز کند. اگر ما مسیر صادرات کالا را هموار کنیم به معنای اشتغال بیشتر و رونق تولید است باید منابع ارزی‌مان را مدیریت کنیم. نباید آنجا که ضروری نیست کالای ساخته شده وارد کشور شود. در سال‌های گذشته ما برای کشورهای دیگر اشتغال درست کردیم و برای جوانانمان بیکاری. با وارد کردن محصولات ساخته شده خارجی باید با منابع ارزی‌مان مواد اولیه، ابزار تولید ، قطعات و تکنولوژی وارد کشور کنیم اما کار باید به دست کارگر ایرانی باشد. باید در سایه هموار کردن مسیر تولید و تعامل سازنده با جهان، قدم به قدم برای رفع تحریم‌ها زمینه رشد و اشتغال و تولید را مهیا و فراهم کنیم. در همین قدم‌های اولیه بخشی از تحریم‌ها برداشته شد. شما امروز می‌بینید در بنادر جنوب ما کارگران ایرانی مشغول فعالیت هستند، در حالی که این کشتی‌ها در ماه‌های گذشته در بنادر جنوبی کشورهای خلیج فارس پهلو می‌گرفتند. باید بنادر و مزارع خودمان را آباد کنیم.
در سال 93 به حول و قوه الهی در زمینه مسأله کشاورزی 200 هزار هکتار زمین را تحت آبیاری مدرن قرار می‌دهیم . برای اینکه این آمار روشن شود در طول 22 سال گذشته، یک میلیون و 200هزار هکتار تحت برنامه آبیاری تحت فشار و مدرن قرار گرفته است ، اما تنها در سال93 ،200 هزار هکتار زمین کشاورزی تحت برنامه آبیاری مدرن قرار خواهد گرفت و صدها هزار نفر مستقیم و غیر مستقیم مشغول کار و فعالیت خواهند شد. در زمینه فناوری اطلاعات و مشغول شدن جوانان ما در ICT، امسال پهنای باند اینترنت ما به 2 برابر افزایش خواهد یافت.
این افزایش را ادامه خواهیم داد. اکنون در سطح جهان با ده‌ها شرکت بزرگ مشغول مذاکره هستیم تا به جای خرید دارو، کارخانه‌های تولید دارو در ایران افتتاح و آغاز به کار کند و حتی ما بتوانیم بخشی از داروهای منطقه را تامین کنیم.

سال 93 ، با کمک کارگران عزیز سالی پر رونق خواهد بود
در بخش گاز و نفت و صنایع و معادن قدم های بسیار خوبی آغاز شده است . قرار ما بر این است تمام سواحل جنوبی کشور ما از استان سیستان و بلوچستان گرفته تا خوزستان آباد شود. باید بتوانیم به دست پرتوان شما کارگران عزیز، راه و راه آهن، خط لوله نفت و گاز، صنایع و پتروشیمی و سواحل جنوب و سراسر کشور ایران را آباد و بنادر بزرگ ایجاد کنیم. افتخار می‌کنم دست همه کارگران ایرانی را ببوسم.
با تلاش و کوشش شما ما ایرانی آبادتر وسرافرازتر خواهیم داشت. اقتصاد مقاومتی به دست شما اجرا خواهد شد. فرهنگ و اقتصاد در سالی که در آن هستیم به دست شما عملیاتی خواهد شد .ما باید عدالت را در زمینه اشتغال استقرار ببخشیم. باید برای استان‌ها و مناطقی که در کشور ما محرومیت و بیکاری بیشتری دارند برنامه‌ریزی سریع‌تر انجام شود. از وزارتخانه کار می‌خواهم که برای تعلیم و تربیت و آموزش فنی و حرفه‌ای این آموزشگاه‌ها را به سراسر ایران و مناطق مختلف کشور گسترش دهد.
به‌رغم تبلیغات دشمنان، ایران سال 93 ، با کمک شما کارگران عزیز سالی پر رونق و پرنشاط خواهد بود. آخرین سخن من این‌که باید زمینه تشکل‌های مدنی و مردمی و انجمن‌های خاص در میان کارگران آزاد و بدون مشکل باشد. کارگران باید بتوانند از طریق تشکل‌ها و جمعیت‌های آزادشان، صدایشان را به گوش مسئولان و وزارت کار، راحت‌تر و شفاف‌تر برسانند. دولت نباید در این تشکل‌ها مداخله کند. این تشکل‌ها مردمی و در اختیار مردم است. دولت صرفا باید بستر لازم را برای این فعالیت‌ها و حمایت لازم را نسبت به این جمعیت‌ها انجام دهد.
شاد و موفق و پیروز باشید.

شناسه خبر: 77181

- دیدارهای داخلی

- سخنراني ها

- متن کامل سخنرانی

- دولت یادهم و دوازدهم

اخبار مرتبط

گالری مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده