رییس جمهوری در مراسم جشن بزرگ کارگری:

-دولت مصمم است سال 93 را به سال رونق تولید و شکستن رکود اقتصادی تبدیل کند -چراغ خانه کارگران و چراغ اشتغال باید در سراسر ایران تابناک باشد

رییس جمهوری پیش از ظهر امروز (پنج‌شنبه) در مراسم جشن بزرگ کارگری با اشاره به اینکه دولت تدبیر و امید مصمم است تا سال 93 را تبدیل به سال رونق تولید و شکستن رکود اقتصادی کند، بر اهتمام در راستای رفع دغدغه‌ها در زمینه درمان، بهداشت و سلامت مردم به ویژه قشر کارگر تاکید کرد.

شناسه خبر: 77176 -

پنجشنبه 11 ارديبهشت 1393 - 13:39

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی کارگران را تلاشگران صحنه کار، کوشش و اقتصاد کشور و ستون فقرات تولید توصیف و تصریح کرد: استقلال، خودکفایی و دستیابی به اقتصاد مقاومتی در سایه کار و تلاش کارگران این سرزمین امکان‌پذیر است.
رییس جمهوری با اشاره به فداکاری‌ها و نقش تأثیرگذار کارگران در پیروزی انقلاب و استقرار نظام اسلامی و نیز ایثارگری آنان در صحنه دفاع مقدس و ایستادگی در برابر توطئه‌های دشمنان، خاطر نشان کرد: کارگران در سال فرهنگ و اقتصاد باید در صحنه اقتصادی و فرهنگی کشور بار سنگین تعالی و تولید را بر دوش بگیرند.
دکتر روحانی رسیدن برخی کشورهای نوظهور در آسیا و آمریکای لاتین به پیشرفت را در سایه کار، تلاش و فعالیت برای تولید دانست و گفت: باید الگوی توسعه آینده کشورمان را بر مبنای اشتغال جوانان عزیز این مرز و بوم طراحی کنیم.
رییس جمهوری با بیان اینکه امروز میلیون‌ها جوان تحصیل کرده در کشور آماده اشتغال هستند، بر اهتمام دولت در ایجاد اشتغال مولد اشاره و خاطر نشان کرد: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این مسیر باید اولین قدم‌ها را در جهت امنیت شغلی کارگران عزیز کشور داشته باشد.
دکتر روحانی افزود: نگذاریم خانه کارگری بی‌فروغ بماند، بلکه چراغ کار و اشتغال در سراسر ایران باید همواره تابناک باشد.
رییس جمهوری خطاب به وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی گفت: من در دنیای کار، تلاش و تولید تبعیض جنسیتی را نمی‌پذیرم و زنان و مردان ما در این صحنه و فعالیت‌های برابر باید از حقوق و امتیاز مساوی برخوردار باشند.
دکتر روحانی با بیان اینکه رضایت کارگران به معنای حرکت سریع چرخ تولید و اشتغال است اظهار کرد: امروز بخش بزرگی از جامعه کارگری کشور از مشکل مسکن رنج می‌برند و بر این اساس طی سال جاری باید تحرک لازم برای تأمین مسکن کارگران آغاز شود و دولت در کنار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اقدامات و کمک های لازم برای شروع این کار عظیم را آغاز خواهد کرد.
رییس جمهوری با تاکید بر ضرورت توجه به پوشش بیمه‌ای تمامی کارگران از جمله کارگران فصلی و ساختمانی و تاکید بر توجه وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی در این خصوص گفت: کشور ما زمانی آباد و سربلند خواهد بود که کارگران عزیز، با نشاط و بدون دغدغه در تمامی صحنه ها مشغول کار و فعالیت باشند.
دکتر روحانی با بیان اینکه بیمارستان‌های تامین اجتماعی باید در مسیر بهبود عملکرد قرار گیرند و خدمات پزشکی در نقاط مختلف کشور به کارگران ارائه شود، گفت: دفترچه‌های بیمه درمانی باید ارتقا و ارزش لازم را پیدا کرده تا مردم در حوزه درمان، دغدغه خاطری نداشته باشند.
رییس جمهوری با اشاره به تلاش‌های دولت برای توسعه اشتغال‌های کوچک، اشتغال روستاییان، تولید صنایع دستی و ارتقای گردشگری در کشور از دو برابر شدن ورود گردشگران خارجی به ایران در سال جاری خبر داد و افزود: علاوه بر اینکه مدیریت بخش تولید کشور باید متحول شود، سرمایه و تکنولوژی نیز در جهت رونق فعالیت‌ها باید وارد بازار کارشود.
دکتر روحانی با تاکید بر اینکه دولت مصمم است تمامی قفل‌های تحریم نابجا علیه ملت ایران را بشکند، ادامه داد: تحریم ظالمانه قدرت‌ها علیه ملت ایران برای همه مردم به ویژه کارگران زحمت به همراه داشت و دولت مصمم است با حفظ حقوق مسلم ملت ایران در مسیر تعامل با جهان درها را به روی صادرات کالای ایرانی باز کند و این به معنای اشتغال بیشتر و رونق تولید خواهد بود.
رییس جمهوری با اشاره به اینکه باید منابع ارزی را کنترل کرده و در موارد غیر لازم از واردات کالا جلوگیری کنیم، تصریح کرد: در سال‌های گذشته با واردات محصولات خارجی در واقع برای دیگر کشورها ایجاد اشتغال کردیم در حالی که ما باید قطعات، تکنولوژی و مواد اولیه را وارد کرده و کار و تولید را در اختیار کارگر ایرانی قرار دهیم.
دکتر روحانی افزود: باید در سایه هموار کردن مسیر تولید، تعامل سازنده با جهان و رفع تحریم‌ها زمینه اشتغال، رشد و تولید را توسعه دهیم.
رییس جمهوری با اشاره به اینکه در توافق اولیه با غرب و برطرف شدن بخشی از تحریم‌ها شاهد فعالیت کارگران ایرانی در بنادر جنوبی کشور برای تخلیه کالا هستیم در حالی که پیش از این، این کالاها در بنادر کشورهای همسایه تخلیه می‌شد، گفت: ما باید تمام سواحل و بنادر خود در جنوب کشور را آبادتر از گذشته کنیم.
دکتر روحانی با اشاره به برنامه‌های دولت برای توسعه بخش کشاورزی در سال 93 و تحت پوشش قرار دادن 200 هزار هکتار از اراضی کشاورزی به سیستم آبیاری مدرن گفت: طی 22 سال گذشته تنها 1 میلیون و 200 هزار هکتار از اراضی تحت پوشش برنامه آبیاری تحت فشار قرار گرفته و با برنامه ریزی دولت در سال 93، 200 هزار هکتار زمین به این سیستم مجهز خواهند شد.
رییس جمهوری همچنین با اشاره به برنامه‌های دولت در بخش های گوناگون از جمله فناوری اطلاعات، ارتقای پهنای باند اینترنت کشور به دو برابر، ایجاد کارخانه‌های تولید دارو در کشور و اقدامات در حوزه های گاز، نفت، صنایع و معادن خاطر نشان کرد: بنای دولت تدبیر و امید این است که به دست پرتوان کارگران کشور با ایجاد راه، راه آهن، خطوط لوله نفت و گاز و ایجاد صنایع انرژی‌بر و بنادر بزرگ، سواحل جنوبی کشور را آباد کند.
دکتر روحانی با بیان اینکه افتخار می‌کنم دست همه کارگران ایرانی را ببوسم، گفت: با تلاش و کوشش کارگران مطمئنا ایرانی آبادتر و سرافرازتر خواهیم داشت چرا که اقتصاد مقاومتی و فرهنگ به دست کارگران عملیاتی می‌شود.
رییس جمهوری با تاکید بر اینکه باید عدالت منطقه‌ای را در زمینه اشتغال در اولویت قرار دهیم، گفت: باید برای استان‌ها و مناطقی که دارای محرومیت بیشتری هستند برنامه‌ریزی سریع‌تری در زمینه ایجاد اشتغال انجام شود و در راستای تعلیم، تربیت و آموزش نیروهای متخصص، آموزشگاه‌ها در سراسر کشور گسترش یابد.
دکتر روحانی افزود: مطمئنم علی‌رغم تبلیغات دشمنان ملت ایران سال 93، سالی پر رونق و پرتلاش خواهد بود.
رییس جمهوری همچنین با بیان اینکه باید تشکل‌های مدنی و مردمی و انجمن‌های صنفی در میان کارگران آزادانه و بدون هیچ مشکلی فعالیت کنند، افزود: کارگران باید بتوانند از طریق تشکل‌ها و جمعیت‌های آزاد خود صدایشان را به گوش مسئولین برسانند؛ دولت نباید در این تشکل‌ها مداخله‌ای داشته باشد بلکه صرفا بستر لازم را برای فعالیت آنان ایجاد کرده و از آنها حمایت کند.
پیش از سخنان رییس جمهور علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گزارشی از عملکرد و برنامه‌های این وزارتخانه در راستای بهبود شرایط کارگران کشور ارائه کرد.

شناسه خبر: 77176

- دیدارهای داخلی

- سخنراني ها

- دولت یادهم و دوازدهم

اخبار مرتبط

گالری مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده