متن کامل گفتگوی زنده تلویزیونی رییس جمهوری با مردم:

دولت تدبیر و امید راه خود را در همه زمینه‌ها با کمک و حمایت مردم ادامه خواهد داد

رییس جمهوری در گفتگوی زنده تلویزیونی با مردم به تبیین برنامه‌ها و اهداف و دستاوردهای دولت در عرصه اقتصادی، سیاست داخلی و خارجی، اجتماعی و فرهنگی پرداخت.

شناسه خبر: 77169 -

چهارشنبه 10 ارديبهشت 1393 - 17:57

متن کامل گفت و گوی زنده تلویزیونی رییس جمهوری با مردم به این شرح است:
مجری: بسم الله الرحمن الرحیم. شب شما بخیر. خیلی متشکر که ما را باور کردید و به ما اطمینان داده‌اید که همچنان با ما هستید. نگاه خسته‌تان را در چنین ساعتی به قاب تلویزیون‌های خود سپرده‌اید تا ما را همراهی کنید. در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی از پاستور تهران همراه با جناب آقای عبدالرشیدی در خدمت ریاست محترم جمهوری، جناب آقای دکتر روحانی هستیم. سلام و شب شما به خیر
رییس جمهوری: سلام بر شما و بر همه بینندگان عزیز صدا و سیما و بر همه عزیزانی که در مسیر پیشرفت کشور تلاش می‌کنند، بویژه کارگران و معلمان عزیز.
مجری: بنده هم سلام می‌کنم. خیلی خوشحالم که در خدمت شما هستم. ان‌شاء‌الله بتوانم سوالات مردم را با شما در میان بگذاریم. در شش ماهه پایانی سال 92 درباره یکسری تصمیمات و سیاست‌های اقتصادی صحبت شد. خود شما هم در این مورد صحبت کردید، آیا این سیاست‌ها و تصمیم‌ها همان‌هایی بود که مورد هدف شما بود و قرار بود تا پایان سال 92 به مرحله اجرا برسد، یا تغییراتی در آن ایجاد شده است؟
رییس‌ جمهوری: قبل از اینکه به سوال جنابعالی پاسخ بدهم لازم می‌دانم ایام مبارکی که در آستانه ماه رجب هستیم و همچنین ایامی که بین میلاد حضرت صدیقه کبری(س) و میلاد امیرالمؤمنین (ع) هست و همچنین ایام خجسته‌ای را که به نام معلمان و کارگران است به آنها تبریک بگویم. کلید علم و فرهنگ کشور ما دست معلمان عزیز، استادان دانشگاه، مدرسان و محققان است و کلید اقتصاد در اختیار کارآفرینان و بویژه کارگران عزیز ما است که با بازوی پرتوانشان چرخ اقتصاد را می‌چرخانند و به یاد معلم شهید استاد مطهری (رضوان الله تعالی علیه).
دولت از آغازی که شروع به کار کرد تا پایان سال 92، چند هدف مهم را دنبال می‌کرد. البته در بخش اقتصادی. من به بخش سیاست خارجی و سیاست داخلی و فرهنگی هم با چند جمله اشاره خواهم کرد. در زمینه اقتصادی، دولت با مسایل فراوانی مواجه بود، اولین آن معضل تورم بود. تورم در حدی بود که حتی اگر می‌خواستیم برای اشتغال و مسأله رونق هم فکری بکنیم ضرورت داشت در مرحله اول تورم را مهار بکنیم. تورم 43 درصدی برای کشور قابل تحمل نبود، عین یک بیماری در حال خونریزی شدید بود، اول می‌بایست این خونریزی را متوقف می‌کردیم تا بعد به درمان بپردازیم؛ بنابراین اولین برنامه ما این بود که استفاده از پول پرفشار و بانک مرکزی را به عنوان منطقه ممنوعه اعلام کنیم و این کار را اجرا و عملی کردیم. در شرایطی که در فشار بودیم و دولت در روزهای اولیه با مشکلات فراوانی مواجه بود، از امکانات بانک مرکزی استفاده نکردیم. حتی در مسکن مهر هم برای ادامه راه از طریقی دیگر استفاده کردیم و این کنترل پایه پولی باعث شد بتوانیم بر تورم مهار بزنیم.
امروز بسیار خوشحالم که اعلام کنم تورم نقطه به نقطه ما 7.6 یا 7.4 است. طبق آمار مرکز آمار 17.6 و طبق اعلام مرکزی 17.4 است. ما به مردم وعده داده بودیم که تلاش خواهیم کرد تا تورم را تا پایان سال به 35 درصد برسانیم. و این کار را کردیم. در پایان سال، تورم 12 ماهه به 34 درصد رسید؛ طبق اعلام بانک مرکزی. اما مرکز آمار 32 درصد اعلام کرد. البته تورم نقطه به نقطه ما به 19.2 درصد رسید. بنابراین این اولین قدم بود در مسأله مهار تورم.
مسأله بعدی ساماندهی پرداخت یارانه نقدی بود که ما از روزهای اولیه با مشکلات فراوانی در این زمینه مواجه بودیم اما در عین حال یارانه نقدی را تا پایان سال به رغم مشکلاتی که فشار بودجه‌ای بر ما وارد می‌کرد به مردم پرداخت کردیم.
بودجه را در همان آغاز با اصلاحیه کاهش دادیم. معنایش این است که ما دولت را در فشار قرار دادیم برای اینکه وضع اقتصاد سامان پیدا کند و بودجه ما واقعی باشد، لذا پیشنهادی را که به مجلس دادیم ، 60 هزار میلیارد تومان کاهش دادیم. برای بودجه از 210 هزار میلیارد تومان رساندیم به 150 هزار میلیارد تومان. البته مجلس مقداری افزایش داد و در پایان سال موفق شدیم بدون اینکه به بانک مرکزی متوسل شویم مشکلات مالی دولت را حل کنیم. حقوق‌ها و عیدی‌ها را پرداخت کنیم و علاوه بر این 5 هزار میلیارد تومان بدهی مربوط به پیمانکاران را که مربوط به قبل بود در پایان سال پرداخت کردیم.
در بخش اقتصاد وعده‌هایی که داده ‌بودیم عملی کردیم. اگر فرصت بود تفصیل بیشتری در این زمینه می‌دادم. در زمینه سیاست خارجی هم به مردم قول داده بودیم در زمینه هسته‌ای قدم برداریم.
مجری: ما اقتصاد را از سیاست خارجی جدا کردیم. پس شما به اهداف خودتان تا پایان سال 92 رسیدید؟
رییس‌ جمهوری: اهدافی که دولت اعلام کرده بود، دنبال کردیم و در سیاست‌ها و برنامه‌هایی که به مردم اعلام کرده بودیم توانستیم به آن جامه عمل بپوشانیم، البته تأکید می‌کنم اگر دولت هر کاری کرده با حمایت و حضور مردم و کمک مردم بوده است. فرهیختگان،‌ علما، بزرگان و به ویژه مقام معظم رهبری در همه زمینه‌ها یاری، کمک و هدایت کرده‌اند.
مجری: یکی از تصمیماتی که اخیراً گرفته شده و به اجرا درآمده است افزایش قیمت حامل‌های انرژی ‌است. اولین بار نیست که این اتفاق می‌افتد اما این افزایش بر مردم و زندگی‌شان فشار می‌آورد و مشکلاتی را بوجود می‌آورد. در روش‌های قبلی از افزایش ناگهانی استفاده شده، جنابعالی فرمودید این افزایش تدریجی خواهد بود اما ارقام حکایت از 70 درصد دارد و این سوال را بوجود آورده که آیا این افزایش 70 درصدی به نظر دولت تدریجی است.
رییس‌ جمهوری: ابتدا بر این نکته تأکید کنم که ما یا می‌بایست وضعیت موجود را ادامه می‌دادیم؛ یعنی حامل‌های انرژی به همان صورت باقی می‌ماند و معنایش این بود که هر ماه برای پرداخت یارانه مشکل داشتیم - ما 3 هزار و 500 میلیارد تومان در ماه پول یارانه نقدی پرداخت می‌کردیم و هر ماه بیش از هزار میلیارد تومان کسر داشتیم- می‌بایست آن مشکل ادامه پیدا می‌کرد. یا می‌بایست یارانه نقدی را کاهش می‌دادیم یا اینکه وضعیتی که برای مصرف انرژی بود قبول می‌کردیم. می‌دانید که مصرف انرژی در کشور ما تقریباً دو برابر مصرفی است که در جهان معمول است. البته نسبت به بعضی از کشورها خیلی بیشتر مصرف داریم، مخصوصاً در زمینه گاز که رقم خیلی بالاست. در زمینه آلودگی یا می‌بایست آلودگی به همین صورت باقی می‌ماند یا اصلاح می‌شد. شما دیدید در زمستان در شهرهای بزرگ معضل آلودگی چه مقدار زیاد بود و مردم در فشار زیادی قرار گرفته بودند.
مجری: آیا هدف اصلی شما تامین منابع مالی بود؟
رییس‌ جمهوری: ما اگر همان وضع را ادامه می‌دادیم می‌بایست تابستان امسال خاموشی می‌داشتیم؛ به دلیل اینکه کل درآمد برق صرف یارانه‌ها می‌شد. در بحث انرژی، یعنی گاز و نفت تمام درآمدها می‌آمد صرف یارانه نقدی می‌شد. ما در برق وگاز مشکل داشتیم. امسال زمستان با مشکلاتی توانستیم مسأله گاز خانگی مردم را تأمین کنیم؛ به دلیل اینکه برق کارخانه‌ها و پالایشگاه‌ها قطع شد و از نفت کوره و نفت گاز استفاده کردیم. یا می‌بایست آن وضع ادامه پیدا می‌کرد یا تحولی در مساله قیمت حامل‌های انرژی ایجاد می‌شد. قیمت حامل‌های انرژی چند سال پیش در سال 89 یکبار افزایش پیدا کرد؛ 550 درصد افزایش پیدا کرد، البته بصورت شیوه‌های دفعی و ناگهانی. بعضی‌ها پیشنهاد می‌کردند امسال هم این کار را بکنیم، یعنی شیوه دفعی داشته باشیم، عده‌ای مخالف بودند و می‌گفتند آن شیوه قابل قبول نیست که یک مرتبه 550 درصد افزایش بدهیم. مجموعه افزایش حامل‌های انرژی به طور متوسط 50 درصد است؛ 50 درصد در برابر 550 درصد. بنابراین ناچار بودیم به دلیل شرایط کشور و تورم دفعی عمل نکنیم. درست است که تورم را مهار کردیم اما تا رسیدن به نقطه مطلوب هنوز فاصله داریم . ما به مردم وعده داده بودیم که امسال پایان سال تورم است، یعنی تورم 12 ماهه به 25 درصد برسد. امیدواریم به وعده‌مان عمل کنیم و روند هم همین است. مجلس شورای اسلامی تصمیمی اتخاذ کرد در بودجه امسال که البته دولت هم با این تصمیم همراه بود. در بحث یارانه، تصمیم نظام است. تنها تصمیم دولت نیست؛ تصمیم دولت، مجلس و نظام است. چون بحث هدفمندی یارانه‌ها قانون است که باید اجرا شود. مجلس شورای اسلامی تصمیمی اتخاذ کرد و آن این بود که درآمد از محل افزایش حامل‌های انرژی 48 هزار میلیارد تومان باشد. اگر می‌خواستیم به این مصوبه به همین صورت عمل می‌کردیم می‌بایست حامل‌های انرژی 70 درصد گران می‌شد. ما شیب 70 درصد را در مجموع نمی‌پسندیم. در وضعیت فعلی کشور، به ناچار به 50 درصد کاهش دادیم، لذا درآمد ما برمبنای آن چه دولت پیش بینی کرد 9 هزار میلیارد تومان کاهش پیدا کرده است. این نقطه اولی بود که به‌هرحال نظر مجلس و دولت بود. به یک شیب ملایم‌تر از آنچه مورد نظر مجلس بود عمل کردیم و از طرف دیگر مجلس دولت را مکلف کرد که در سال جاری فقط به افراد متقاضی نیازمند یارانه نقدی پرداخت کند.
مجری: وقتی بحث افزایش حامل‌های انرژی مطرح می‌شود، توقع داریم که به تبع آن این افزایش قیمت را روی بقیه کالاهای اساسی مردم هم داشته باشیم و اکنون یکی از دغدغه‌های مردم همین است که در چند روز افزایش قیمت حامل‌های انرژی به خصوص قیمت بنزین افزایش پیدا کرده است. نگران هستند که روی کالاهای دیگرشان، بخصوص کالاهای اساسی افزایش داشته باشد. شما اشاره کردید که دولت تا آخر خرداد هیچ گونه افزایش ندارد، بالاخره بعد از خرداد که تمام شد، این افزایش قیمت را خواهیم داشت. شما تصور نمی‌کنید اگر این افزایش قیمت حتی به گفته جنابعالی با شیب ملایم باشد فشار به قشر کم درآمد جامعه و ضعیف مردم ایجاد می‌کند. برای اینکه این فشار را رفع کنید چه اقداماتی می‌خواهید انجام بدهید.
رییس‌ جمهوری: ناچارم برگردم و پاسخم را تکمیل کنم. راه حل پیش روی ما این است که باید وضع موجود را ادامه می‌دادیم یا وضع را تغییر می‌دادیم.
مجری: یعنی وضع موجود با حامل‌های انرژی با قیمت سال 92؟
رییس‌ جمهوری: یعنی آنچه را درسال 92 بود ادامه می‌دادیم. یعنی ماهانه برای پرداخت یارانه کسر می‌داشتیم. برق در تابستان به خاموشی می‌رسید و گاز هم در زمستان دچار مشکل می‌شد.
مجری: یعنی به‌خاطر مصرف زیاد.
رییس‌ جمهوری: هم مصرف زیاد و هم این‌که کل پول برق و انرژی برای یارانه نقدی مصرف می‌شد. بنابراین با همه اینها دچار مشکل می‌شدیم و از طرف دیگر وقتی وضعیت آن بود، آلودگی هوا هم به همان صورت ادامه می‌یافت. برای حل این مشکل، راه میانه‌ای که داشتیم این بود که شیب ملایم باشد. دیدیم حامل‌های انرژی، مثلاً انرژی برق به خیلی چیزها مربوط می‌شود، به کشاورزی و صنعت مربوط می‌شود و در بحث قیمت برق، گاز و گازوییل و نفت گاز ما شیب را خیلی ملایم در نظر گرفتیم؛ یعنی 24 تا 25 درصد. ولی در بنزین یک مقدار متفاوت است، چون در گازوییل بحث حمل و نقل عمومی مطرح است؛ بحث حمل و نقل کالا، اتوبوس‌ها و کامیون‌هاست، چاه‌های آب برای کشاورزی و خیلی موارد دیگر مطرح است که به مصرف عمومی مربوط می‌شود. اکثر پیشنهادشان این بود که گازوییل را به قیمت 500 تومان در لیتر برسانیم یا می‌گفتند حداقل به 300 تومان برسد.اما 250 تومان را برای هر لیتر در نظر گرفتیم. در مسأله برق هنوز ما به آن نقطه‌ای نرسیدیم که به اندازه‌ای که شرکت برق هزینه می‌کند از مردم پول بگیرد. برای اینکه شیب را ملایم در نظر بگیریم 24 درصد در نظر گرفتیم. پس بین این راه‌حل‌ها ما یک راه‌حل میانه و متوسط در نظر گرفتیم که فشار به مردم وارد نشود. اینکه شما می‌گویید وقتی حامل‌های انرژی گران می‌شود روی جنس‌های دیگر هم اثر دارد درست است، ولی اثرش زیاد نیست؛ یعنی اثر بنزین یا گازوییل در مقداری که افزایش پیدا کرده با تورمی که مد نظر ما است. همه کارشناس‌های ما تورمی را که در این مقطع در نظر گرفته‌اند، در یک مقطع است و ما آن را کاهش خواهیم داد. 5.6 دهم درصد است و بیشتر از این نیست. این 5.6 را هم در ماه‌های آینده جبران خواهیم کرد. این طور نیست که در میان مردم شایع شده که قیمت بنزین و گازوییل اثر تورمی شدیدی بر اجناس دیگر خواهد داشت.
مجری: پس شما نگرانی مردم را برطرف کنید.
رییس‌ جمهوری: همه محاسبات کارشناس‌های ما همین را می‌گوید. به هیچ عنوان افزایش قیمت در سطح بالا نخواهد بود. به دلیل اینکه آن حامل‌هایی که می‌تواند افزایش قیمت بدهد زیاد افزایش نیافتند، مثلا اگر گازوییل افزایشش بالا بود می‌توانست اثرگذار باشد.
مجری: یعنی ساز و کارها پیش بینی شده است.
رییس‌ جمهوری: برای تأمین کالا در بخش‌های مختلف ساز و کارها پیش بینی شده است و همین پولی که گرفته می‌شود برای نیاز ضروری مردم صرف می‌شود. یعنی آن که مجلس شورای اسلامی گفته بود و ما ناچار بودیم از مردم دعوت کنیم برای ثبت نام. کار بسیار بزرگی انجام گرفت. ظرف 10 روز ثبت نام در سطح کشور انجام شد. در واقع با یک رقم بیش از 73 میلیون نفر.
مجری: از لحاظ فنی ثبت نام ظرف 10 روز انجام شد و 73 میلیون نفر ثبت نام کردند.در شبکه‌های مجازی و خیابان مردم این سوال را دارند که آیا این 73 میلیون نفر همان نیازمندانی هستند که قانون تعریف کرده و به اینها باید یارانه داد؟ این بحث اول است. اما مهم‌ترین بخش این است که باقی مانده جمعیت، یعنی آن گروهی که انصراف دادند از محل یارانه آنها منابع زیادی نمی‌ماند که بتوانید تکالیف دیگر را تامین کنید. به نظر می‌رسد که افزایش قیمت حامل‌های انرژی بیشتر برای تأمین کسری بودجه منابعی است که در این بخش نیاز است برای تکالیف دیگر. درست است؟
رییس‌ جمهوری: فکر می‌کنم یک مقدار سوال را با تانی بیشتر مطرح کنید. مجلس از ما خواست به نیازمندان یارانه پرداخت کنیم. پس لازم بود از مردم درخواست می‌کردیم که نیازمندان ثبت نام و غیرنیازمندان از ثبت نام صرف نظر کنند. این خواست قانون بود و آن را مطرح کردیم. اولا تشکر کنم از مردم که با نظم و انظباط بسیارخوبی این ثبت نام را انجام دادند. شما می‌دانید در خیلی از کشورها برای اینکه از 73 میلیون نفر در 10 روز ثبت نام کنند مشکلات زیادی وجود دارد. در بخش سایبری کار بسیار بزرگی در کشور انجام گرفته است. از همه دست‌اندرکاران تشکر می‌کنم. از طرف دیگر تشکر می‌کنم از آنهایی که ثبت نام نکردند یا نیاز نداشتند و خودشان را نیازمند نمی‌دانستند یا حتی ممکن بود در زندگی‌شان تا حدی نیاز داشته باشند اما به‌خاطر اهداف مهم‌تر و ملی از ثبت‌نام صرف‌نظر کردند یا بعداً در ماه‌های آینده آنهایی که مایلند می‌توانند به خاطر اهداف مهم‌تر باز هم انصراف دهند. به هر حال ما آنچه را در زمینه حامل‌های انرژی دریافت یا صرفه‌جویی می‌کنیم یا این‌که صرفه جویی‌ای برای ثبت‌نام نکردن مردم و انصراف آنها از دریافت یارانه است، همه را سه ماه یکبار به مردم گزارش می‌کنیم که دقیقاً درآمد ما چقدر بود و کجا صرف شده است. همه این پولی که حاصل می‌شود برای سلامت یا نظام سلامت یا بخش تولید خواهد بود. یا برای بخش حمل و نقل عمومی یا برای محیط زیست خواهد بود و یا برای کمک یارانه کالایی به افراد نیازمند که حالا همه اینها را در فصل خودش توضیح می‌دهم. بنابراین راهی که دولت انتخاب کرده، در چارچوب قانون بوده و مردم بسیار خوب همکاری کردند و لازم می‌دانم از همه مردم و از همه دست‌اندرکاران برای ثبت‌نام و تنظیم امور تشکر کنم و ان‌شاء‌الله ما در اجرای قانون راه را ادامه خواهیم داد.
مجری: اشاره کردید به درآمدی که از قانون هدفمندی یارانه‌ها صرف چه کارهایی بشود و خیلی در صحبت‌های چند روز گذشته‌تان اشاره کردید که یکی از اهداف اصلی بحث سلامت است بخش بهداشت و درمان قبل از اینکه به حمل و نقلی که شما اشاره کردید، حمل و نقل و تولید و یا محیط زیست، تمایل دارم بحث سلامت را مطرح کنیم. یکی از مشغله‌های مردم بیشتر بخش درآمد است. چه فکری برای مردم کردید، مردمی که شما قولش را دادید که بیمه همگانی رایگان داشته باشند. آنهایی که ندارند و آنهایی که در این زمینه مشکل دارند چه طوری می‌خواهید مشکلشان را برطرف کنید؟
رییس‌ جمهوری: ما در زمینه سلامت که یکی از اهداف ما در این مرحله است مشکلات فراوانی داریم. مردم ما مستحضر هستند که در طول سال تقریباً هشت میلیون نفر بستری می‌شوند در بیمارستان و این بستری شدن گاهی مخارج بسیار سنگینی را برای مردم دارد و کمر شکن است. بیماری‌های صعب‌العلاج مشکلات فراوانی را برای مردم بوجود می‌آورد. البته قبل از این دولت در سال 92 مردم مشکلات فراوانی در دارو داشتند که بخش بزرگی از این مشکلات حل و فصل شده است.
مجری: البته یک قسمتش قرار است از 15 اردیبهشت اعمال شود که بحث خرید تجهیزات برای بیماران است که قرار است که دیگر همراهان بیمار این مسئولیت را قبول نکنند و بر عهده خود بیمارستان باشد. شما همچنان به قولتان پایبند هستید؟
رییس‌ جمهوری: به مردم اعلام می‌کنم که در سال 93 داروهای ساخت داخل افزایش نخواهد یافت. این خبری که برای مردم مهم است و ان‌شاء‌الله که هیچ کس نیاز به دارو نداشته باشد. اما به هر حال در زندگی پیش می‌آید. داروهای خارجی در سال 93 ده درصد کاهش خواهد یافت. همین الان ملزوماتی که ما از خارج وارد می‌کنیم کاهش‌های قابل ملاحظه پیدا کرده است. مردمی که نیازمند و در بیمارستان بستری می‌شوند خوب سهمی که باید مردم در پایان پرداخت کنند10 درصد است. اما در بیمارستان‌ها می‌دانید هر فردی که وارد می‌شد می‌بایست از دمپایی تا ملحفه و انواع داروها را خریداری می‌کرد تا انواع مخارجی که برای تشخیص وجود دارد. یعنی باید برود فلان آزمایشگاه، فلان مرکز برای ام‌آر‌آی یا سی‌تی‌اسکن.
از پانزدهم اردیبهشت ماه هر کس وارد بیمارستان می‌شود، خود بیمارستان باید همه لوازمش را تهیه کند. اگر دارو هست، اگر تجهیزات پزشکی است و هر چیزی که نیاز است بیمارستان تأمین خواهد کرد. این را یا بیمه متقبل می‌شود یا آن جاهایی که بیمه نمی‌تواند دولت متقبل می‌شود. بنابراین مردم با یک وضعیتی جدید در نظام سلامت مواجه خواهد شد. از همین هفته آینده در زمینه بیمه ما تمام مردم را بیمه خواهیم کرد و اعلام هم کردیم هرکس بیمه نیست بیاید ثبت نام‌ کند و ما او را بیمه می‌کنیم. بیمه معنایش این است که برای هر فرد دفترچه‌ای که صادر می‌کنیم 23 هزار تومان بودجه‌ای است که برای هر دفترچه برای هر نفر در سال مد نظر قرار می‌دهیم. پیش‌بینی ما این است که حدود 5 میلیون یا رقمی که بیشتر افرادی هستند که بیمه نیستند ثبت نام خواهند کرد و به تدریج همه اینها بیمه خواهند شد و این کمک دیگری است که در نظام سلامت انجام می‌شود. پس هم در زمینه دارو کمک خواهد شد و هم در زمینه مخارج بیمارستانی. مخصوصاً آنهایی که در بیمارستان بستری می‌شوند مخارج آنها کاهش پیدا خواهد کرد. محاسبات ما این است که مخارج مردم - اگر عمل جراحی در کار نباشد- بسیار کاهش پیدا می‌کند. 10درصد سهم آن را پرداخت می‌کنند و اگر در وضعیت خاص باشد، باز هم سهم بیمار از نصف و از آنچه قبلا بود کمتر خواهد شد. بنابراین یک کمک بزرگی به نظام سلامت خواهد شد. در مجموع مردم عزیز ما قبلاً‌ هم اعلام شده ما در آنچه که در اسفند پارسال پرداخت کردیم و آنچه که امسال پرداخت می‌کنیم ده هزار میلیارد تومان است. به غیر از بودجه عادی نظام سلامت که در بودجه پیش‌بینی شده ده هزار میلیارد تومان داریم کمک می‌کنیم به نظام سلامت که 4 هزار و هشتصد میلیارد تومان از بخش هدفمندی یارانه‌ها کمک می‌کنیم و من این را به وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در هیأت دولت گفتم و اینجا هم اعلام می‌کنم که از این پس افرادی که در بیمارستان بستری خواهند شد صورت حسابی که به آنها داده می‌شود بخشی که هدفمندی مرحله دوم یارانه‌ها کمک می‌کند به مردم کاملاً ثبت شود و مشخص شود که چه پولی در این مرحله برای نظام سلامت و برای رفاه حال بیماران پرداخت می‌کنیم. البته فقط اینها در نظام سلامت نیست و کارهای دیگری هم انجام می‌دهیم.
مجری: از مشکلات عدیده مردم این است که از دفترچه‌های بیمه‌ای که دارند نمی‌توانند استفاده کنند وقتی قرار است در مراکز درمانی بستری شوند خیلی از مراکز درمانی ادعا می‌کنند که قرارداد ندارند با تامین اجتماعی یا دفترچه‌های ارتش. این یکی از مشکلات مردم است که وقتی بیمه رایگان مطرح شد همه گفتند ما که دفترچه داریم به درد ما نمی‌خورد. این را می‌خواهیم چطور برطرف کنیم.
رییس‌ جمهوری: در کل قبلاً یک مشکلی بود که پول بیمه خیلی دیر پرداخت می‌شد. امسال وزارت رفاه و تعاون و کار بدهی‌ای که به بخش‌های مختلف نظام سلامت و دارو داشته،تمام بدهی 14 ماهه را پرداخت کرده و لذا شما می‌دیدید که می‌گفتند بیمه پولی نمی‌دهد. شما برای چه دفترچه می‌آورید. آنچه انجام شده تا ماه بهمن کاملاً پول پرداخت شده است و به تدریج هر صورت حسابی که می‌آید پرداخت می‌شود و دفترچه‌های بیمه ارزشش افزایش پیدا خواهد کرد. ضمن اینکه شما می‌دانید که با دفترچه بیمه 200 قلم دارو فقط مشمول بیمه می‌شود. بقیه اقلام دارویی مشمول بیمه نبود و ما این 200 قلم را در همین ماه اردیبهشت ان‌شاء‌الله شاید از 15 تا 16 اردیبهشت اعلام خواهیم کرد این 200 قلم به بالای 300 قلم خواهد رسید، یعنی تصمیم این است که بین 300 تا 350 دارد یا دفترچه بیمه پرداخت شود.حالا در قدم اول انجام خواهد شد و ان‌شاء‌الله تا پایان سال 350 قلم دارو مشمول بیمه خواهد شد. در همان قدم اول ما 250 را به 300 افزایش خواهیم داد. باز موارد دیگر هم هست که مسئولان بیایند توضیح دهند. ما در جاهایی که مثلاً بیمارستان‌ها و مراکز درمانی ما از بعد از ظهر و شب و روزهای تعطیل متخصص نبود و مردم ناچار می‌شدند بروند به مراکز خصوصی و مخارج زیادی به گردن مردم می‌افتاد از این به بعد در بعد از ظهر‌ها و شب‌ها بیمارستان‌ها متخصص خواهند داشت و متخصصان روز تعطیل هم هستند. در بسیاری از شهرستان‌ها که متخصص نبود متخصص اعزام می‌کنیم برای اینکه مردم نیازمند نباشند مسافت‌های دور را برای درمان بپیمایند. ظرف سال جاری بسیاری از این موارد در اردیبهشت انجام می‌گیرد؛ بنابراین در نظام سلامت مردم شاهد یک تحول چشمگیر خواهند بود. البته یکسری موارد وجود دارد که ممکن است تا پایان سال برخی موارد طولا

شناسه خبر: 77169

- مصاحبه ها

- متن کامل مصاحبه ها

- دولت یادهم و دوازدهم

اخبار مرتبط

اخبار برگزیده