رییس جمهوری در گفتگوی زنده تلویزیونی با مردم(8):

ملت ایران آماده است تا با منطق و تعامل سازنده با دنیا سخن گفته و پای میز مذاکره بنشیند

رییس جمهوری با تأکید بر آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای تعامل سازنده با جهان، گفت: کشور و ملت ایران آماده است تا با استدلال، منطق و تعامل سازنده با دنیا سخن گفته و پای میز مذاکره بنشیند؛ البته در این مسیر هرگز فشار، زور و سخن ناحق را نپذیرفته و نخواهد پذیرفت.

چهارشنبه 10 ارديبهشت 1393 - 00:52

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی در ادامه گفت‌وگوی زنده خبری خود با مردم با بیان این‌که دنیا امروز می‌بیند که ایران با منطق با جهان سخن می گوید، گفت: دنیای سیاست دنیای شعار نیست و آنها که فکر می‌کنند، اگر با صدای بلند و با درشتی با دیگران صحبت کنند در دنیا پیروز می‌شوند، مسائل سیاسی را خوب نمی‌شناسند البته اگر قصدمان تعامل باشد نه تقابل.
رییس جمهوری سیاست دولت تدبیر و امید را بر پایه تعامل سازنده با جهان دانست و خاطرنشان کرد: سند چشم‌انداز بیست ساله هم که مطابق فرمایش مقام معظم رهبری بعد از قانون اساسی مهم‌ترین سیاست کشور است، بر تعامل سازنده تأکید دارد؛ تعامل سازنده راه خود را دارد و دولت این راه را به خوبی می‌شناسد و تا امروز در این مسیر موفق بوده و ان‌شاءالله در آینده نیز موفق خواهد بود.
دکتر روحانی با تاکید بر اینکه خوشبینی و بدبینی در دنیای سیاست معنا نداشته و باید در این مسیر واقع‌بین باشیم، افزود: با شناختی که از دنیا دارم، نسبت به مذاکرات بدبین نیستم، اما دستیابی به توافق نهایی در پایان شش ماه، وابسته به این است که طرف مقابل آماده تعامل صحیح باشد.
رییس جمهوری با اشاره بر آمادگی ایران برای تعامل درست و سازنده، گفت: کشور و ملت ایران آماده است تا با استدلال، منطق و تعامل سازنده با دنیا سخن گفته و پای میز مذاکره بنشیند؛ البته فشار، زور و سخن ناحق را هیچ‌گاه نپذیرفته و نخواهد پذیرفت.
دکتر روحانی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در این مذاکرات و معامله که با غرب انجام داده یا خواهد داد، بدنبال چیزی جز شفافیت بیشتر در راستای افزایش اعتماد افکار عمومی دنیا نیست، ادامه داد: ایران هیچ‌ زمانی به دنبال سلاح نبوده و نخواهد بود و هیچ باکی از بیان شفاف این موضوع برای ایجاد اعتماد بیشتر نداریم.
رییس جمهوری با بیان اینکه شکستن و رفع عهدنامه‌ها و تحریم‌های نابحق سازمان ملل از حقوق ملت ایران است، تصریح کرد: قدم‌هایی برای شکستن تحریم برداشته شده است و تحریم‌های پتروشیمی، خودرو و قطعات هواپیما برداشته شده و همه شرکت‌های مهم هواپیمایی برای فروش قطعه و تعمیرات اعلام آمادگی کردند و اقداماتی نیز در این زمینه انجام شده است.
دکتر روحانی گفت: در حوزه تعاملات بانکی همه تحریم‌ها برداشته نشده اما یک قدم مهم برداشته شده و آن این است که در مورد دارو و کالاهای اساسی عین روال سابق بدون اینکه مبلغی اضافه بپردازیم، خرید می‌کنیم.
رییس جمهوری افزود: قدم اصلی این است که همه تحریم‌ها برداشته شود، چراکه این تحریم‌ها غیرقانونی است و ان‌شاءالله در مذاکرات نهایی این قدم‌ برداشته خواهد شد.
دکتر روحانی همچنین در خصوص گسترش روابط ایران با کشورهای اروپای غربی و نتایج حاصل از این گسترش روابط، از جمله در زمینه افزایش سرمایه‌گذاری خارجی در کشور عنوان کرد: سرمایه‌گذاری در جمهوری اسلامی ایران مورد اشتیاق همه آنهاست؛ البته باید به این نکته توجه داشت که حل و فصل مسائل اقتصادی و سیاسی در روابط بین‌الملل یک‌شبه انجام نمی‌شود.
رییس‌جمهوری با اشاره به ابراز علاقه شرکت‌های خارجی برای حضور و سرمایه‌گذاری در کشورمان اظهار کرد: برای اجرایی شدن این کار، ابتدا باید مشکلات بانکی ما حل و فصل شود.
دکتر روحانی با بیان اینکه بواسطه توافق صورت گرفته یک قدم در زمینه حل و فصل این موضوع برداشته شده و در آینده نیز قدم‌های فراوانی باید برداشته شود و ان‌شاءالله در توافق نهایی این مسأله حل خواهد شد، رفت و آمد وزرای خارجه کشورهای اروپایی را بیانگر این موضوع دانست که همه به آینده امیدوار و خوشبین هستند.
رییس جمهوری تأکید کرد: ما باید این روند را در راستای حقوق ملت ایران با توجه به خطوط قرمز و همچنین رعایت عزت و حکمت ادامه دهیم.
دکتر روحانی با بیان اینکه روابط جمهوری اسلامی ایران با دیگر کشورها گسترش پیدا کرده است، در زمینه روابط با عربستان نیز گفت: مانعی برای روابط از سوی ایران وجود ندارد و مشکل آنها در ارتباط با منطقه است که امیدواریم آنها شرایط منطقه را درک کرده و بدانند که راه‌حل مسائل منطقه، برادری، صلح، امنیت و مقابله با تروریسم است؛ در این صورت مشکلی برای روابط نخواهیم داشت.
رییس جمهوری با بیان اینکه آیا در مذاکرات غیر از مسائل هسته‌ای در مورد مسائل دیگر نیز گفت‌وگو خواهد شد؟ ، گفت: به غیر از آمریکا که روابطمان پیچیدگی‌های خاص خود را دارد، با دیگر کشورهای 1+5 مسأله‌ای نداریم و مذاکره و گفت‌وگو می‌کنیم و این در حالی است که با دو کشور چین و روسیه روابط خوبی داریم که بهتر نیز خواهد شد.
دکتر روحانی در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا هنوز هم نسبت به تعاملات داخلی در کشور خوش‌بین هستید با بیان اینکه من هنوز هم خوشبین هستم، چرا که ملت ما ملت بسیار بزرگ و فهیمی است، افزود: در ابتدا باید بپذیریم که جناح‌ها و احزاب مختلفی در کشور حضور دارند و نظرات آنها نظرات مختلفی است که این اشکالی هم ندارد؛ چرا که باید نظرات مختلف را تحمل کرده و آستانه تحمل خود را بالا برده و نباید به خاطر یک مسأله جزئی روبروی هم قرار بگیریم.
رییس جمهوری با اشاره به شرایط کشور در سال‌های گذشته، اظهار کرد: در گذشته شرایطی در کشور بود که قوا روبروی هم قرار می‌گرفتند و حتی از یکدیگر شکایت می‌کردند اما امروز دولت روابط خوبی با مجلس دارد.
دکتر روحانی با بیان اینکه مردم باید نطق، کلام یا سوال یک نماینده را کنار بگذارند، گفت: امروز دولت با کلیت مجلس شورای اسلامی به عنوان قوه مقننه و همچنین با قوه قضاییه روابط خوبی دارد؛ امروز قوای سه‌گانه با هم روابط بسیار خوبی دارند و همواره به کمک هم می‌شتابند و با یکدیگر تفاهم و تعامل دارند.
رییس جمهوری با بیان اینکه امروز اقوام و اقلیت‌های کشور شرایط بسیار خوبی دارند، تصریح کرد: من در سفر به سیستان و بلوچستان از این‌که مشاهده کردم شیعه و سنی،‌ بلوچ، زابلی و سیستانی برادرانه کنار یکدیگر زندگی می‌کنند، بسیار لذت بردم.
دکتر روحانی با اشاره به استعدادهای موجود در سواحل جنوبی کشور، اظهار کرد: استان سیستان و بلوچستان و سواحل جنوبی کشور استعدادها و ظرفیت‌های بسیاری برای شکوفایی دارند و هرچه این مناطق شکوفا‌تر شوند و توسعه در آن بیشتر شود، اختلافات هم کمتر خواهد شد.
رییس‌جمهوری با تأکید بر ضرورت نیاز به انسجام و وحدت در کشور خاطرنشان کرد: همه اقلیت‌های دینی و اقوام گوناگون در کشور، ایرانی بوده و از حقوق برابر شهروندی برخوردارند؛ تمام جناح‌هایی که قانون اساسی را قبول داشته و در چارچوب آن فعالیت می‌کنند و همه موافقان و مخالفان دولت عزیز و محترم هستند و از حقوق برابر برخوردارند.
دکتر روحانی خاطرنشان کرد: تنها سخن دولت این است که چارچوب منافع ملی و دیانت را مراعات کنند؛ بنده می‌خواهم همه جناح‌ها،‌ احزاب و گروه‌ها و حتی آنهایی که دولت را تخریب می‌کنند، بدانند همه زیر یک سقف هستیم و داخل یک خانواده قرار داریم و نقد آنها روی چشم ما قرار دارد، اما نگذارند اخلاق لطمه ببیند.
رییس جمهوری با بیان اینکه اخلاق، تعامل سازنده با دنیا و احیای اقتصاد از جمله شعارهای اصلی بنده در انتخابات بود، گفت: من امروز به دنبال پیگیری همه آن شعارها هستم و نسبت به همه قول‌هایی که به مردم در 22 فروردین سال 92 ، روز ثبت‌نام ریاست‌جمهوری و در همه سخنرانی‌های خودم اعلام کردم وفادار خواهم بود.
ادامه دارد...

شناسه خبر: 77138