رییس‌جمهوری در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی با مردم(7):

بنای دولت اعتماد به مردم است و ان‌شاءالله مردم نیز به ما اعتماد خواهند داشت

رییس‌جمهوری در ادامه گفت‌وگوی زنده خود با مردم، درباره میزان موفقیت سیاست تنش‌زدایی دولت، گفت: مسیر ما صلح و آشتی در دنیا و داخل کشور است و من این قول را به مردم داده بودم؛ تحقق این قول را آغاز کرده‌ایم و ادامه خواهیم داد.

شناسه خبر: 77137 -

چهارشنبه 10 ارديبهشت 1393 - 00:47

حجت الاسلام والمسلمین دکتر روحانی در واکنش به این گفته مجری برنامه که کلید نیز تأثیرگذار بوده است، تأکید کرد: کلید ما در اختیار مردم است و بنای ما اعتماد به مردم است و ان‌شاءالله مردم نیز به ما اعتماد خواهند داشت.
رئیس‌جمهوری افزود: ما در عرصه سیاست خارجی قدم‌های بسیار بلندی را برداشته‌ایم البته باید حواسمان باشد که قدم‌هایمان را در این عرصه استوار و حساب‌شده برداریم.
دکتر روحانی در ادامه به بحث تحریم‌ها و تلاش دولت برای رفع آنها اشاره کرد و گفت: تحریم‌ها ظلم بزرگی بود که به ملت ما شد و همه از این تحریم‌ها ضرر کردند. البته تعداد محدودی نیز متأسفانه از این فشار و ظلم سود بردند که برخی از ارقام در این ارتباط و اسامی برخی از افراد در این ارتباط اعلام شد و به تدریج اگر افراد دیگری نیز در این زمینه هستند، اعلام می‌شود.
رییس جمهوری با بیان اینکه مردم از رفع تحریم‌ها خوشحال می‌شوند؛ گفت: البته اقلیت ناچیزی هستند که از برداشتن تحریم‌ها عصبانی هستند چراکه لطمه می‌خورند چون از این تحریم‌ها سوءاستفاده می‌کردند و برخی از تخریب‌هایی که علیه دولت صورت می‌گیرد نیز از این موضوع منشأ می‌گیرد.
دکتر روحانی با اشاره به برخی تخریب‌ها علیه دولت، گفت: یکی از اهداف این تخریب‌ها این است که دولت را به حاشیه‌پردازی مشغول کنند و اینکه نگذارند دولت راه خود را ادامه دهد. اینکه عده‌ای راه دولت را نپسندند، اشکالی ندارد، نقد کنند. ما از نقد سازنده استقبال می‌کنیم. نقد سازنده لازم است اما عده‌ای اتهام، دروغ‌پردازی، تخریب و هوچی‌گری شروع کرده‌اند. البته هنوز به مقطعی نرسیده‌ایم که لازم بدانم برای مردم توضیح دهم. ما از این مسائل عبور می‌کنیم ولی آنها می‌خواهند دولت را از مسیر خود خارج کنند.
رئیس جمهوری تصریح کرد: مردم باید بدانند که دولت به عنوان خادم مردم، هدفش بهبود زندگی مردم از لحاظ مادی و معنوی است و این مسیر را ادامه می‌دهد. البته عده‌ای دلشان نمی‌خواهد دولت موفق شود و در این ارتباط یا قاعده بازی را نمی‌دانند یا اهداف دیگری را دنبال می‌کنند.
رئیس‌جمهوری افزود: جایی که نقد است، ما از نقد استفاده می‌کنیم اما جایی که دروغ و تخریب است، این به معنای مخالفت با منافع ملی و دستور مقام معظم رهبری است.
دکتر روحانی با اشاره به نامگذاری سال 93 از سوی مقام معظم رهبری به عنوان سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی گفت: فرهنگ از اخلاق، ادب و برادری شروع می‌شود.
رییس جمهوری افزود: در بخش فرهنگ نباید تهمت و افترا بزنیم و شایعه‌پراکنی کنیم .دولت نباید در مسیر خود دچار مشکل شود. دولت نماینده اکثریت قاطع مردم است و مردم نیز خواهان بهبود زندگی و آشتی هستند که هدف دولت است. چنانچه گروهی بخواهد رای اکثریت مردم را نادیده بگیرد و به مسیری که مسیر دولت و منافع مردم است، لطمه بزند، در آنجا خود مردم باید به صحنه بیایند و چنانچه لازم بود، دولت برای مردم توضیح می‌دهد، اما من اکنون این نیاز را احساس نمی‌کنم.
دکتر روحانی اضافه کرد: بسیاری از دوستان هم از طرق مختلف از ما درخواست داشتند در صحبت‌های خود به شایعه‌پراکنی‌ها پاسخی بدهم اما امروز این نیاز را احساس نمی‌کنم هر زمان که نیاز بود این صحبت‌ها را اعلام می‌کنم.
رییس جمهوری با تأکید بر این‌که هدف دولت هم در سیاست داخلی و هم در سیاست خارجی آشتی بوده است، به روابط کشورمان با دنیا اشاره کرد و گفت: امروز روابط ما با دنیا بهتر از گذشته است، جایگاه و نفوذ ایران امروز بهتر از گذشته است. روابط با همسایگان و هم غیرهمسایگان روز به روز بهتر می‌شود.
دکترروحانی اضافه کرد: از لحاظ اقتصادی و سیاسی شاهد تحولات بسیار خوبی در روابط با روسیه خواهیم بود. در مورد غیرهمسایگان نیز شاهد تحول بسیار خوب در ماه‌های آینده در روابط با چین خواهیم بود.
رییس جمهوری اظهار کرد: ما گام نخست را امروز برداشته‌ایم. ما امروز در زمینه بانکی در مورد تمام کالاهای اساسی روال عادی را طی می‌کنیم و دیگر شرایط مانند شرایط تحریم نیست.
دکتر روحانی با تأکید بر این‌که امروز نخستین قدم در شکستن تحریم‌ها برداشته شده است، گفت: این شرایط مربوط به پول‌های بلوکه شده ایران که باید واریز شود، نیست. بحث مربوط به پول بلوکه شده ایران بحث دیگری است. ما امروز کلاً شاهد تحولی در نظام خرید به ویژه در مورد کالاهای اساسی و دارو هستیم.
رییس جمهوری گفت: ما در زمینه دستیابی به توافق نهایی با 1+5 گام‌های بسیار خوبی برداشته‌ایم. در این رابطه من از تیم مذاکره‌کننده، وزارت امور خارجه و همه ارگان‌های دیگری که در کنار وزارت خارجه فعالیت می‌کنند تشکر می‌کنم؛ چراکه بار سنگینی بر روی دوش آنهاست و آنها به عنوان سربازانی که در خط مقدم ما در سیاست خارجی هستند، تلاش می‌کنند.
دکتر روحانی خاطرنشان کرد: ان‌شاءالله روندی که امروز پیش می‌رود، روند پایان تحریم‌ها خواهد بود. منتها در این راه باید حساب‌شده گام برداریم. مردم نیز همانگونه که عمل کردند، باید دولت را کمک و همراهی کنند. رسانه‌ها نیز باید حواسشان جمع باشد.
رییس جمهوری افزود: آنچه مربوط به منافع ملی است مسأله دولت نیست، بلکه مسأله همه ملت و منافع کل کشور مطرح است.
دکتر روحانی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه ما در کجای مذاکرات هسته‌ای هستیم گفت: عده‌ای معتقدند که ما همیشه با دنیا جنگ خواهیم داشت یعنی هیچ‌وقت نمی‌توانیم روابط‌مان را با دنیا معمولی کنیم ولی من این موضوع را هیچ‌وقت قبول نداشته‌ام و الان هم نمی‌پذیرم. این سخن بدین معنا نیست که ما با همه دنیا روابط صمیمانه خواهیم داشت و مسلماً کشورهای مختلف اهداف مختلف دارند. به هر ترتیب شرایط ما با آمریکا دشوار بوده و خواهد بود. این کشور، کشوری است که سال‌ها با ما روابط خصمانه داشته و هنوز هم دارد و این موضوع به زودی حل و فصل نمی‌شود.
رییس جمهوری افزود: معتقدم ما می‌توانیم با هر کشوری که دچار تنش هستیم، آن تنش را کاهش دهیم و در همین چند ماه نیز این کار انجام شده است؛ چنانکه ما توسعه روابط با کشورهای دوست و همسایه را مدنظر قرار داده‌ایم و حضور سیاسیون و اقتصادیون از کشورهای مختلف غرب و شرق در تهران گواه همین موضوع است.
دکتر روحانی با بیان اینکه در موضوع هسته‌ای تحریم را ظلم بزرگی به مردم و ملتمان می‌دانیم و باید این تحریم‌ها را برداریم،‌ گفت:‌ در مذاکرات هسته‌ای از همان اول اعلام کردیم که این مذاکرات بر مبنای برد - برد خواهد بود و اگر کسی فکر می‌کند می‌تواند در یک مذاکره طرف مقابل را شکست دهد و خودش صددرصد به پیروزی برسد، اشتباه می‌کند؛ چراکه دنیای سیاست اینگونه نیست و ما باید به نقطه تعامل برسیم.
رییس جمهوری اضافه کرد: خط قرمز کشورمان در بحث هسته‌ای حقوق ملت ایران است. ما از حق ملتمان کوتاه نخواهیم آمد اما اینکه از حق خود به چه سبکی استفاده کنیم، تندتر یا کندتر استفاده کنیم، وابسته به تصمیمات نظام ماست. اما اجازه نمی‌دهیم که هیچگاه منافع ملی ما زیر چکمه ابرقدرت‌ها، بیگانگان و متخاصمان قرار بگیرد.
دکتر روحانی خاطرنشان کرد: تیمی که در حال مذاکره است، خوب مسائل را می‌فهمد و متخصص این کار است. مسائل حقوقی و سیاسی را درک می‌کند و تجربه لازم را دارد، دلیلش هم این است که ما در مرحله اول توانستیم موفق شویم در حالی که بسیاری فکر می‌کردند این توفیق امکان‌پذیر نیست.
رییس جمهوری با اشاره به اینکه ما در مذاکرات هسته‌ای در حال پیشرفت بوده و به مرحله نهایی وارد شده‌ایم، گفت: اگر طرف مقابل ما در چارچوب مقررات بین‌المللی و حفظ حقوق ملت ایران و منافع ما حرکت کند، در زمان کوتاهی می‌توانیم مسائل مان را حل و فصل کنیم و دلیلش این است که ما چیزی را مخفی نکرده‌ایم و نمی‌خواهیم مخفی کنیم. فعالیت‌های ما صلح‌آمیز بوده و خواهد بود و همه فعالیت‌های ما تحت نظارت آژانس بوده و خواهد بود؛ بنابراین چه مشکلی برای اینکه مسائل مان را با دنیا حل و فصل کنیم وجود دارد؟
دکتر روحانی ادامه داد: دنیا هم این موضوع را فهمیده است که مسیر تهدید و فشار و تحریم به سر آمده و افکار عمومی دنیا هم پذیرای این موضوع نیست. آنگاه که غرب علیه ملت ایران قدم برداشت، قطعاً ضد حقوق بشر بود؛ چراکه در تحریم دارو و کالاهای اساسی به مردم ما فشار وارد کرد.
رئیس‌جمهوری افزود: وقتی مردم برای خرید گندم مورد نیاز و داروهای مورد نیاز خود به دلیل تحریم غیرقانونی و غلط غرب دچار مشکل باشند، در واقع این کار خلاف حقوق بشر، اصول انسانی و چارچوب مقررات بین‌المللی بوده است.
ادامه دارد...

شناسه خبر: 77137

- مصاحبه ها

- دولت یادهم و دوازدهم

اخبار برگزیده