رییس جمهوری در گفتگوی زنده تلوزیونی با مردم(6) :

دولت در سال جاری مبلغ 10 هزارمیلیارد تومان به نظام سلامت کمک می‌کند

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی در ادامه گفت و گوی زنده تلویزیونی خود با مردم، اولین اقدام دولت در مرحله دوم هدفمندی یارانه ها را تحول در نظام سلامت اعلام کرد و گفت:دولت در سال جاری مبلغی بالغ بر 10 هزارمیلیارد تومان به نظام سلامت کمک می‌کند و مردم می‌توانند تأثیر این کمک را هم در خرید دارو، هم در مراجعه به بیمارستان و هم در کاهش قیمت‌ها مشاهده کنند.

چهارشنبه 10 ارديبهشت 1393 - 00:46

رییس جمهوری با بیان این مطلب که تورم، مالیات عمومی ناخواسته و تحمیلی است، گفت: وقتی مردم به جای دریافت پول در مسأله سلامت اطمینان پیدا کنند که مخارجشان کاهش پیدا کرده است، وضعیت بهتری بوجود می‌آید.
دکتر روحانی به پرداخت یارانه‌های کالایی از سوی دولت به عنوان بسته امنیت غذایی اشاره کرد و گفت: ‌در مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها به افرادی که زندگی بسیار سختی داشته و درفشار قرار دارند، یارانه‌‌ی کالایی تحت عنوان بسته امنیت غذایی پرداخت می‌شود.
رییس جمهوری ضمن تاکید بر اینکه دراین مرحله به همه آنهایی که تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی و بهزیستی هستند، این یارانه پرداخت می‌شود،اظهار کرد:دولت 11 میلیون نفر زیرنظر این دو نهاد را تحت پوشش یارانه کالایی قرار می‌دهد.
دکتر روحانی افزود: تلاش می‌کنیم تا پایان سال،حداقل پنج مرتبه یارانه کالایی را به این دو گروه نیازمند پرداخت کنیم. این یازده میلیون نفر نیازمندترین افراد کشور هستند و هر کسی که در آینده نیز در این دو نهاد ثبت‌نام کند، تحت پوشش یارانه کالایی دولت قرار می‌گیرد.
رئیس‌جمهوری در ادامه با اشاره به ثبت‌نام مردم و اعلام درآمدها از سوی مردم درمرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها برای دریافت یارانه نقدی ،اعتماد به مردم را کمکی برای دولت دانست و تصریح کرد: ما به همه مردم اعتماد داریم.
روحانی افزود:اطلاعاتی که مردم در این مرحله اعلام کرده‌اند، پردازش می‌شود و چنانچه احساس کنیم که افراد نیازمند دیگری هم هستند، به این گروه یازده میلیون نفری اضافه می‌شوند.
رییس جمهوری با بیان اینکه دراین مرحله از هدفمندی یارانه‌ها مبلغی بالغ بر 1300 میلیارد تومان از محل انصراف از درآمدها کسب شد که ما این درآمدها را مصرف می‌کنیم و به مردم هر سه ماه یک بار گزارش می‌دهیم که این پول‌ها در چه مواردی مصرف می‌شود،خاطر نشان کرد: مردم می‌توانند در هر زمانی که خواستند، ازدریافت یارانه‌ها انصراف دهند. هرچه تعداد افراد انصراف‌دهنده از دریافت یارانه بیشتر شود، دولت این تعداد را اعلام می‌کند.
دکتر روحانی گفت: دولت با منابع حاصل از انصراف مردم از دریافت یارانه‌ها، می‌تواند به مسائل مترو در شهرهای بزرگ و همچنین بنزین پاک، نفت و گاز یورو 4 و مسائل مربوط به سلامت توجه بیشتری داشته باشد.
روحانی در ادامه با بیان این مطلب که دولت در نظر دارد مصرف حدود 20 میلیون بخاری را به نصف کاهش دهد، افزود:‌ در این طرح، دولت اعتبارات لازم را به وزارت نفت می‌دهد و وزارت نفت طی اطلاعیه‌های خود، مردم را از این موضوع باخبر می‌کند.
رییس جمهوری خاطر نشان کرد: ما در زمینه تولید چند کار را انجام خواهیم داد، در وهله اول، تولید برق را مورد توجه قرار می‌دهیم و معتقدیم اگر امروز به صورت فوری به برق کمک نکنیم، در تابستان امسال دچار مشکل خواهیم شد و نباید بگذاریم که مشکلی برای مردم ایجاد شود. همچنین حدود 1300 میلیارد تومان به بخش تولید برق کمک خواهیم کرد تا خاموشی نداشته باشیم. 2200 میلیارد تومان هم به صورت یارانه تسهیلات پرداخت خواهد شد. ضمن این‌که دو هزار و 200 میلیارد تومان پرداخت می‌شود برای این‌که ما بخواهیم یارانه‌ای در سود تسهیلات و سرمایه در گردش پرداخت کنیم. یعنی وام با سود کمتر را مورد توجه قرار می دهیم.
دکتر روحانی در مورد نوع سرمایه‌گذاری در بخش نفت در همین راستا تصریح کرد: ما به این بخش کمک خواهیم کرد و این موضوع جزو برنامه‌های ما خواهد بود؛ چراکه موضوع نفت و گاز بسیار مهم است و به خاطر همین ما در این باره قدم‌های بسیار مهمی در سال جاری برمی‌داریم که البته این قدم‌ها در سال‌های گذشته نیز برداشته شده است.
روحانی با تاکید بر اینکه امسال 4 فاز از پارس جنوبی به بهره‌برداری خواهد رسید، گفت: این موضوع به این معناست که 100 میلیون متر مکعب گاز به تولید کشور اضافه می‌شود و در زمستان امسال دست ما باز خواهد بود و در نهایت با طی این روند ،درآمد هم ایجاد خواهد شد، البته این برنامه در همان منبع مشترک در پارس جنوبی ادامه پیدا می‌کند.
دکتر روحانی افزود: مردم ما بدانند که در این مدت تولید و فروش نفت ما افزایش پیدا خواهد کرد و ان‌شاءالله در این راستا شاهد تحولات خوبی خواهیم بود.
رییس جمهوری با بیان این‌که در صورت به بهره‌برداری رسیدن فازهای پارس جنوبی در مسأله گاز مشکل ما برطرف می‌شود و پتروشیمی ما نیز فعال‌تر خواهد شد، گفت: امسال چند واحد پتروشیمی به بهره‌برداری می‌رسد و در سفرهای استانی در جنوب کشور طرح‌های بسیار مهمی در زمینه عمران و آبادانی و پتروشیمی مدنظر قرارگرفت.
حجت الاسلام والمسلمین دکتر روحانی با تاکید بر ارائه گزارش در حوزه نفت و گاز به مردم گفت: دولت هر زمان بتواند به مردم گزارش می‌دهد، چون آنها صاحبان اصلی کشور ما هستند و ما خادمان مردم هستیم و باید به ولی نعمت خود که مردم عزیز ما هستند گزارش دهیم.
روحانی با بیان این مطلب که در حوزه نفت و گاز حرکت‌ها بسیار خوب است،ابراز امیدواری کرد: ان‌شاءالله مردم در مقاطع مختلف امسال و سال آینده طرح‌هایی که به افتتاح خواهد رسید را خواهند دید.
رییس جمهوری در ادامه مصاحبه به بخش کشاورزی پرداخت و به باز دید خود از وزارت کشاورزی اشاره کرد و گفت: چند هفته پیش از وزارت کشاورزی بازدید کردم و در مصاحبه‌ای اعلام کردم در طول پنج سال آینده چه تحولاتی در بخش کشاورزی ایجاد خواهد شد.
دکترروحانی افزود: در هشت ماهی که از عمر دولت می‌گذرد، بخش کشاورزی تحول بزرگی را پشت سر گذاشته است،مردم ما امسال آثار تحول را در بخش گندم و جو و سایر بخش‌های محصولات کشاورزی خواهند دید. از جمله در سال گذشته کود را به موقع رساندیم که در گذشته با مشکلات بسیار فراوان همراه بود.
رییس جمهوری تضمین قیمت محصولات کشاورزی از جمله گندم در شهریورماه را مهمترین مسئله در این بخش دانست و اظهار کرد: همیشه قیمت گندم در اسفند یا فروردین مشخص می‌شد، اما ما از شهریور این قیمت‌ها را اعلام کردیم.
رییس شورای عالی اقتصاد به تعیین قیمت تضمینی کالاهای اساسی توسط دولت اشاره کرد و گفت: الان هرچقدر از محصولات کشاورزی که دولت خریداری و تضمین می‌کند، نقدا به کشاورزان پرداخت می‌شود و تاکنون بیش از 200 هزار تن گندم خریداری شده است.
دکترروحانی با بیان این مطلب که در گذشته یکی از مشکلاتی که کشاورزان با آن مواجه بودند این بود که ماه‌ها برای دریافت پول محصولاتشان معطل می‌شدند،افزود: الان به محض اینکه گندم خریداری می‌شود، پول به کشاورزان پرداخت می‌شود،
رییس جمهوری اظهار کرد: در زمینه وسایل کشاورزی هم اقدامات بسیار خوبی انجام شده است، این اقدامات هم در حوزه تولید و هم در حوزه واردات بوده است و کشاورزی ما مثل حوزه نفت و گاز متحول خواهد شد.

شناسه خبر: 77136