رییس جمهوری در گفتگوی زنده تلویزیونی با مردم(5):

مردم در نظام سلامت شاهد یک تحول چشمگیر خواهند بود

رییس جمهوری با تشریح برنامه‌های دولت در راستای ارتقای ارائه خدمات در بخش سلامت و درمان به مردم، تصریح کرد: مردم در نظام سلامت شاهد یک تحول چشمگیر خواهند بود.

سه شنبه 9 ارديبهشت 1393 - 23:20

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی در ادامه گفت‌وگوی زنده تلویزیونی خود با مردم در مورد اقدامات دولت در بخش سلامت و درمان با بیان اینکه رفع مشکلات فراوان نظام سلامت از جمله اهداف دولت در این بخش است، گفت: تقریباً در طول سال هشت میلیون نفر در بیمارستان‌ها بستری می‌شوند که گاهی با مخارج بسیار سنگینی روبروست و گاهی بیماری‌های صعب‌العلاج مشکلات فراوانی را برای مردم به وجود می‌آورد.
رییس جمهوری با بیان اینکه تا پیش از این دولت مردم مشکلات فراوانی در نظام دارویی طی سال 92 داشتند که بخش بزرگی از آنها حل‌وفصل شده است، تصریح کرد: در این راستا به مردم اعلام می‌کنیم علاوه بر اینکه از سال 93 قیمت داروهای ساخت داخل افزایش نمی یابد، قیمت داروهای خارجی 10 درصد کاهش یافته و ملزومات پزشکی که از خارج کشور وارد می‌شوند نیز کاهش پیدا خواهد کرد.
دکتر روحانی با بیان اینکه سهم مردم نیازمندی که در بیمارستان‌ها بستری می‌شوند تا پایان دوره درمان، 10 درصد خواهد بود، گفت: روند سختی که در گذشته برای بیماران بوده از 15 اردیبهشت ماه قدم به قدم تغییر خواهد کرد و هرکس از 15 اردیبهشت وارد بیمارستان شود، باید تمام نیازهایش از دارو تا تجهیزات در بیمارستان تأمین شود که این هزینه‌ها را یا بیمه و یا دولت متقبل خواهند شد.
رییس جمهوری با تاکید بر اینکه مردم از هفته آینده با شرایط جدیدی در نظام سلامت مواجه خواهند شد، ادامه داد: بر اساس محاسبات دولت، مخارج مردم در کارهای درمانی بسیار کاهش خواهد یافت و 10 درصد از هزینه‌ها را پرداخت خواهند کرد و این در حالی است که در شرایط خاص، باز سهم بیمار نسبت به آنچه که قبلا بوده از نصف کمتر خواهد بود؛ در نتیجه کمک بزرگی به نظام سلامت خواهد شد.
دکتر روحانی با اشاره به اینکه آنچه در اسفند گذشته پرداخت کرده و امسال پرداخت خواهیم کرد، 10 هزار میلیارد تومان غیر از بودجه عادی نظام سلامت است که در بودجه پیش‌بینی شده، گفت: هدف دولت کمک به نظام سلامت است که چهار هزار و 800 میلیارد تومانِ آن از بخش هدفمندی یارانه‌ها خواهد بود.
رییس‌جمهوری در پاسخ به این گفته مجری برنامه مبنی بر اینکه بیمه‌های درمانی چندان ارزشی در کشور ندارند و بسیاری از مراکز درمانی دفترچه‌های بیمه خدمات درمانی را پذیرش نمی‌کنند، گفت: در گذشته یک مشکلی وجود داشت و آن این بود که پول بیمه خیلی دیر پرداخت می‌شد، امسال تقریبا 14 ماه از بدهی که وزارت کار تعاون و رفاه اجتماعی به بخش‌های سلامت و دارو داشت، پرداخت شده است و در واقع تا بهمن ماه پرداخت شده و به تدریج هر صورتحسابی که می‌آید پرداخت می‌شود، بنابراین ارزش دفترچه‌های بیمه افزایش می‌یابد.
دکتر روحانی ادامه داد: ان‌شاءالله تعداد داروهایی که تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند به بیش از 300 قلم و تا پایان سال به 350 قلم خواهد رسید.
رییس جمهوری با اشاره به عدم حضور پزشک متخصص در بیمارستان ها و مراکز درمانی در شب ها و ایام تعطیل و اجبار مردم برای مراجعه به بخش خصوصی، گفت: از این پس پزشکان متخصص بعدازظهرها، شب‌ها و همچنین روزهای تعطیل در بیمارستان‌ها حضور خواهند داشت و به تدریج متخصصان را به شهرستان‌ها اعزام می‌کنیم تا مردم مجبور نباشند که برای مراجعه به شهرهای بزرگ بیایند.
دکتر روحانی با بیان این‌که این موارد طی امسال و بسیاری از آنها در اردیبهشت‌ماه انجام می‌شود، تصریح کرد: مردم در نظام سلامت شاهد یک تحول چشمگیر خواهند بود؛ البته تحقق برخی از این موارد تا پایان سال طول خواهد کشید.
رییس جمهوری در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که اقشار کم درآمد از محل افزایش قیمت حامل‌های انرژی و اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه ها چه چیزی به دست می‌آورند، گفت: زمانی که تورم کاهش می‌‌یابد، عایدی آن نصیب همه خواهد شد؛ طی نزدیک به 8 ماه گذشته از فعالیت دولت، تورم 24 درصد کاهش پیدا کرده و شاید این در تاریخ کشور بی‌نظیر باشد.
ادامه دارد...

شناسه خبر: 77135