رییس جمهوری در گفتگوی زنده تلویزیونی با مردم(2):

دولت به وعده‌های اقتصادی خود به مردم عمل کرده است

رییس جمهوری در ادامه گفتگوی زنده تلویزیونی با مردم تأکید کرد: دولت به وعده‌هایی که به مردم در بخش اقتصادی داده بود عمل کرده است.

شناسه خبر: 77131 -

سه شنبه 9 ارديبهشت 1393 - 22:25

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی با بیان اینکه در ابتدای کار با اصلاحیه‌ای بودجه را کاهش دادیم و به معنایی دولت را در فشار قرار دادیم تا وضع اقتصاد سامان پیدا کرده و بودجه واقعی باشد، گفت: در این راستا پیشنهادی به مجلس ارائه شد و 60 هزار میلیارد تومان از بودجه را کاهش دادیم که بواسطه آن بودجه از 210 هزار میلیارد تومان به 150 هزار میلیارد تومان رسانده شد.
رییس جمهوری تصریح کرد: دولت در پایان سال موفق شد بدون اینکه به بانک مرکزی متوسل شود مشکلات مالی خود را حل کرده و حقوق‌ها و عیدی‌ها را به موقع پرداخت کند و علاوه بر آن 5 هزار میلیارد تومان بدهی مربوط به پیمانکاران که مربوط به گذشته بود را هم در پایان سال پرداخت کردیم.
دکتر روحانی با تاکید بر اینکه وعده‌هایی که در بخش اقتصاد به مردم داده‌ بودیم عملی کردیم، گفت: دولت اهداف اعلام شده را دنبال و توانستیم به سیاست‌ها و برنامه‌های خود جامعه عمل بپوشانیم؛ البته تأکید می‌کنم هر کاری که دولت انجام داده با حمایت، حضور و کمک مردم و یاری و هدایت همه فرهیختگان،‌ عالمان و بزرگان کشور بویژه مقام معظم رهبری بوده است.
رییس جمهوری در پاسخ به سوالی مبنی بر این که مطرح شده بود افزایش قیمت حامل‌های انرژی به صورت تدریجی انجام خواهد شد، اما در ابتدای سال شاهد افزایش 70 درصدی قیمت حامل‌های انرژی بودیم آیا منظور دولت از افزایش تدریجی همین است؟ گفت: ما می‌بایست شرایط موجود را ادامه می دادیم، یعنی حامل‌های انرژی را با همان قیمت عرضه می‌کردیم که در آن زمان برای پرداخت یارانه دچار مشکل می‌شدیم.
دکتر روحانی گفت:‌ هر ماه 3 هزار و 500 میلیارد تومان یارانه پرداخت می‌کردیم که بیش از هزار میلیارد آن را کسری داشتیم و می‌بایست برای آن مشکل راه حلی پیدا می‌کردیم.
رییس جمهوری با اشاره به اینکه راه دیگر کاهش یارانه‌ها بود، افزود: ما باید یا این تغییرات را انجام می‌دادیم و یا شرایطی را که مصرف انرژی داشت قبول می‌کردیم و این در حالی است که مصرف انرژی در کشورمان دو برابر نرمال جهانی بوده و نسبت به برخی کشورها خیلی بیشتر و در زمینه گاز رقم خیلی بالاتر از این است.
دکتر روحانی ادامه داد: با ادامه روند سابق آلودگی هوا نیز در همان شرایط قبل و شرایطی که در زمستان با آن روبرو بودیم، باقی می‌ماند.
رییس جمهوری با اشاره به اینکه در زمستان با مشکلاتی مانند مشکلات برق و گاز روبرو بودیم، افزود: ما با سختی توانستیم گاز خانگی را تأمین کنیم و برخی پالایشگاه ها با قطعی روبرو شد و ما از نفت کوره و نفت گاز استفاده کردیم؛ بنابراین چاره‌ای نبود که یا ادامه دهیم یا تحولی ایجاد کنیم.
دکتر روحانی با بیان اینکه در سال 89 یک بار با شوک افزایش قیمت حامل‌های انرژی به میزان 550 درصد روبرو شدیم، خاطرنشان کرد: در خصوص افزایش قیمت‌ها در این مرحله برخی پیشنهاد می‌دادند که این تغییرات دفعی باشد و عده‌ای نیز مخالفت می‌کردند که در نهایت ما به خاطر شرایط کشور و تورم، به صورت دفعی عمل نکردیم و امسال مجموعه افزایش قیمت حامل‌های انرژی 50 درصد است.
رییس جمهوری خاطر نشان کرد: ما در سال گذشته به مردم قول دادیم که تورم را پایین بیاوریم و امسال نیز اعلام کردیم که 12 ماهه تورم را به 25 درصد برسانیم و امیدوارم بتوانیم به وعده‌مان عمل کنیم.
ادامه دارد...

شناسه خبر: 77131

- مصاحبه ها

- دولت یادهم و دوازدهم

اخبار برگزیده