رییس جمهوری در دیدار وزیر خارجه اتریش:

تحریم‌های یک جانبه نباید مانع گسترش روابط اقتصادی ایران و اتریش باشد

رییس جمهوری پیش از ظهر امروز (دوشنبه) در دیدار سباستین کورتس وزیر امور خارجه اتریش سابقه روابط دو ملت و دو کشور را سرمایه‌ای برای ارتقای سطح همکاری‌ها و روابط دو کشور برشمرد و بر توسعه مناسبات همه جانبه ایران و اتریش تأکید کرد.

دوشنبه 8 ارديبهشت 1393 - 15:02

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی در این دیدار با اشاره به وجود استعدادهای فراوان برای گسترش روابط اقتصادی میان دو کشور تصریح کرد: نباید تحریم‌های یک جانبه اتحادیه اروپا، مانعی در روابط اقتصادی دو کشور باشد و این در حالی است که امروز شرایط ایران در موضوع هسته‌ای و گفت و گو با 1+5 نسبت به گذشته متفاوت است.
رییس جمهوری خاطر نشان کرد: جدای از نتیجه مذاکرات باید تبادلات مواد غذایی و دارویی با سهولت انجام شود، چرا که اعمال این گونه فشارها در حقیقت بر علیه مردم و بیماران در یک کشور بوده و با موازین حقوق بشری در تعارض است.
دکتر روحانی با بیان اینکه در شرایط کنونی که بسیاری از کشورها درحال رایزنی برای فعالیت و مشارکت اقتصادی در ایران هستند، موقعیت برای شرکت‌های اتریشی هم در این راستا فراهم است، گفت: جمهوری اسلامی ایران هیچ مانعی برای توسعه روابط با اتریش ندارد.
رییس جمهوری با اشاره به روابط خوب فرهنگی میان دو کشور و حضور ایرانیانی با تحصیلات عالی در اتریش بر ضرورت ارتباط نزدیک دانشگاه‌های ایران و اتریش با یکدیگر تأکید و آن را فرصتی برای توسعه مناسبات دو ملت و دو کشور برشمرد.
دکتر روحانی همچنین با اشاره به همکاری‌های ایران و اتریش در زمینه مسایل منطقه‌ای و بین‌المللی افزود: منطقه ما با معضلات و مشکلات فراوانی روبروست که تنها با گفت و گو و همکاری می‌توان آنها را کاهش داد و خوشبختانه ایران و اتریش در زمینه حل مسائل خاورمیانه از جمله موضوع سوریه نظر واحدی دارند.
رییس جمهوری ادامه داد: در زمینه مسائل بین‌المللی نیز اهداف مشترکی از جمله مبارزه با افراطی‌گری و تروریسم پیش روی دو کشور است که تعاملات وزرای خارجه ایران و اتریش می‌تواند زمینه‌ها را برای گفت و گو، تفاهم و تصمیم‌گیری در این مسائل ایجاد کند.
دکتر روحانی با اشاره به موضوع مذاکرات هسته‌ای ایران با 1+5 گفت: امروز طرفین به این نتیجه رسیده‌اند که تهدید و تحریم راه حل مناسبی نیست و باید از طریق مذاکرات سیاسی اقدام شود و معتقدیم اگر در این زمینه اراده کافی میان کشورهای 1+5 وجود داشته باشد می‌توان در همین مدت توافق اولیه به نتیجه نهایی دست پیدا کرد.
رییس جمهوری ادامه داد: مطمئناً این توافق به نفع طرفین، منطقه و جهان خواهد بود چرا که امروز ایران در یک جایگاه حساس منطقه‌ای قرار گرفته و با وجود منابع غنی و تاریخ و تمدن عمیق نمی‌توان آن را در انزوا قرار داد.
دکتر روحانی با بیان اینکه فعالیت‌های جمهوری اسلامی ایران کاملاً صلح آمیز و درچارچوب مقررات بین‌المللی بوده و علاوه بر اینکه نمی‌خواهیم کشوری نسبت به فعالیت‌های ما نگران باشد، خواستار امتیاز اضافه‌ای نیز نیستیم، گفت: در چارچوب مقررات و حسن نیت طرفین، می‌توان به توافق نهایی رسید.
رییس جمهوری همچنین با اشاره به معضلات و مشکلات منطقه‌ای و گسترش افراطی‌گری و تروریسم در منطقه بر ضرورت جدیت همه کشورها در مبارزه با تروریسم تأکید کرد و گفت: نسبت به حل بلند مدت مشکلات در منطقه ناامید نیستیم.
سباستین کورتس وزیر امور خارجه اتریش نیز در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از ملاقات با رییس جمهور کشورمان روابط ایران و اتریش را مثبت توصیف کرد و با اشاره به لزوم گسترش همکاری‌ها از جمله ارتقای روابط دانشگاهی میان دو کشور گفت: علاقه فراوانی برای توسعه همکاری‌های دانشگاهی و اقتصادی میان دو کشور وجود داشته و دولت اتریش از گسترش مناسبات با جمهوری اسلامی ایران استقبال می‌کند.

شناسه خبر: 77016