دکتر جهانگیری در دیدار وزیر بهداشت عمان:

ایران آماده انتقال تجربیات بهداشتی و درمانی به عمان است

معاون اول رییس جمهور گفت: علوم پزشکی، موسسات فنی و مهندسی و دانش‌بنیان در ایران پیشرفت‌های چشم‌گیری داشته‌اند و جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد دانش و تجربیات خود را در زمینه‌های بهداشتی و درمانی به کشور عمان انتقال دهد.

چهارشنبه 3 ارديبهشت 1393 - 17:17

دکتر اسحاق جهانگیری عصر امروز (چهارشنبه) در دیدار «احمدبن محمد بن عبیدالسعیدی» وزیر بهداشت عمان اظهار داشت: تهران در روابط خود با مسقط بدنبال روابطی راهبردی است و بر همین اساس معتقد هستیم عمان باید جایگاه ویژه‌ای در بخش‌های اقتصادی، تجاری و فرهنگی با ایران احراز نماید.
معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه ایران مایل به استفاده از همیاری عمان در برقراری ثبات و استقرار امنیت در منطقه است گفت: همکاری و تأمین امنیت دسته جمعی در خلیج فارس بر پایه اعتماد متقابل، گسترش منافع و همکاری مشترک مهمترین موضوع در روند رشد، شکوفایی و توسعه کشورهای این منطقه است.
وی بر لزوم افزایش مراودات و رایزنی‌ها در سطوح عالی تأکید کرد و افزود: البته گامهای مهمی در جهت گسترش روابط دو کشور برداشته شده اما با توجه به پیشینه روابط و مشترکات موجود، انتظارات و توقعات بیشتری از روابط دو کشور در بخش اقتصادی وجود دارد.
دکتر جهانگیری سفر جناب آقای دکتر روحانی به مسقط و سفر سلطان قابوس به تهران را نقطه عطفی در روابط دو کشور دانست و با بیان اینکه نگاه کلان طرفین به مسائل منطقه به هم نزدیک است ابراز امیدواری کرد روند روبه رشد روابط ایران و عمان در بخش‌های مختلف ادامه یابد.
معاون اول رییس جمهور همچنین با اشاره به همراهی دو کشور در مقاطع سخت، خاطرنشان کرد: ایران و عمان در سایه پیوندها و مشترکات دینی، تاریخی و حسن همجواری از روابط و مناسبات خوبی در تمام سطوح برخوردار هستند و امیدواریم در دوره جدید تحرک بیشتری در این روابط ایجاد شود.
معاون اول رییس جمهور گفت: با توجه به ظرفیت‌های موجود در بخش پزشکی و بهداشتی، آمادگی لازم برای توسعه همکاری‌های دو جانبه در این بخش وجود دارد و ساخت بیمارستان ایرانیان در مسقط، اعزام پزشک و پرستار، همکاری‌های دارویی و توریسم درمانی مصداق‌هایی از این همکاری هستند.
وزیر بهداشت عمان نیز در این دیدار با اشاره به بازدیدهای خود از دانشگاه، موزه و فرهنگستان علوم پزشکی ایران گفت: آثار تاریخی و علمی موجود بیانگر تمدن و فرهنگ دیرینه ایران است.
«احمدبن محمد بن عبیدالسعیدی» پیشرفت‌ها و دست‌آوردهای علمی و پزشکی ایران را افتخارآمیز خواند و افزود: به نظر می‌رسد تحریم‌ها علیه ایران، فرصتی بوجود آورد تا ملت ایران پله‌های ترقی و پیشرفت را در همه سطوح طی کند.
وی روابط تهران – مسقط را عمیق و مستحکم توصیف کرد و ضمن ابلاغ سلام خود و پادشاه عمان به دکتر روحانی، گفت: جناب آقای روحانی از محبوبیت ویژه ای در کشور عمان برخوردار هستند.
وزیر بهداشت عمان همچنین با اشاره به اجلاس منطقه‌ای سازمان جهانی بهداشت و آگاهی از تجربیات و توانمندی‌های پزشکی و دارویی جمهوری اسلامی ایران، خواستار گسترش همکاری‌های دو کشور در عرصه پزشکی و دارویی شد.

شناسه خبر: 76908