رییس جمهوری در همایش زنان، نقش آفرینان عرصه اقتصاد و فرهنگ:

زنان در کنار مردان و هر دو دارای مقام و کرامت انسانی هستند

رییس جمهوری در ادامه سخنان خود در همایش «زنان؛ نقش آفرینان عرصه اقتصاد و فرهنگ» با بیان اینکه زن و مرد را در برابر یکدیگر نمی‌بینیم، گفت: زنان در کنار مردان و هر دو مانند هم دارای مقام و کرامت انسانی هستند.

شناسه خبر: 76763 -

يکشنبه 31 فروردين 1393 - 12:29

حجت الاسلام والمسلمین دکتر روحانی افزود: نه زن برتر است و نه مرد بالاتر، نه این فرودست است و نه آن فرادست، نه این دون است نه آن عالی، هر دو «مِن نفس واحده» هستند.
رییس جمهوری گفت: در تاریخ کشورمان از قرن‌ها پیش و از مشروطه و قبل از آن، زنان برای احقاق حقوق خود بپاخاسته‌اند، سخن گفته‌اند، حرف زده‌اند، عمل کرده‌اند و مسیر تعالی را پیموده‌اند.
رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: آن زمان که نهضت تنباکو بود کسی که توانست قلیان را از کنار شاه بردارد و به زمین بکوبد، او بانوی شجاعی بود که این قهرمانی را از خود بروز و ظهور داد و وقتی که شاه اعتراض کرد، گفت که این فتوای مرجع تقلید، میرزای شیرازی بزرگ است و با این کار شاه را به سکوت واداشت.
رییس جمهوری ادامه داد: زنان و بانوان همان‌هایی هستند که در نهضت اسلامی و در انقلاب اسلامی نقششان از مردان کمتر نبود. در روز 15 خرداد 42 وقتی صبحگاهان مردم قم در صحن مطهر برای اعتراض به دستگیری حضرت امام(ره) اجتماع کردند این زنان قم بودند که چادر به کمر بسته و با عکس امام دردست و حتی شمشیر به دست، وارد صحنه شدند و با فریاد «یا مرگ یا خمینی» قم را به حرکت درآوردند؛ این آغاز نهضت اسلامی ماست که زنان در صف مقدم بودند.
دکتر روحانی با بیان اینکه از 17 شهریور و به خاک و خون غلطیدن زنان و مردانش تا 21 و 22 بهمن همه جا زنان دوشادوش مردان، پرچم انقلاب و نهضت اسلامی را بر دوش کشیدند، افزود: انقلاب اسلامی فضای جدیدی برای زنان باایمان فراهم کرد و امام(ره) زن را از گوشه خانه با حجاب و عفت به صحنه جامعه آورد.
رییس جمهوری گفت: آن مرجع تقلیدی که در برابر آنهایی که شبهه می‌کردند که زنان در تظاهرات شرکت کنند، فتوای صریح داد امام راحل(ره) بود و کسی که جلوی متحجرین ایستاد که می‌خواستند در دانشگاه تهران در کلاس‌های درس بین دختر و پسر دیوار بکشند نیز امام راحل(ره) بود.
دکتر روحانی با تاکید براینکه امام راحل(ره) بود که در برابر همه کسانی که برای حضور زنان در صحنه‌های اجتماعی و سیاسی شبهه می‌کردند، ایستاد و راه را برای اعتلای بانوان و زنان ما فراهم کرد و حق است که روزی که مربوط به تکریم زن است همزمان با روز ولادت آن صالح بزرگ و فرزند به حق فاطمه اطهر(س) شده است، گفت: ما امروز راه و مسیر آن امام بزرگ را طی می‌کنیم.

شناسه خبر: 76763

- دیدارهای داخلی

- دولت یادهم و دوازدهم

فیلم مرتبطاخبار برگزیده