رییس جمهوری در همایش زنان، نقش آفرینان عرصه اقتصاد و فرهنگ:

اینکه برخی حضور زنان در صحنه را تهدید احساس می کنند غلط است

رییس جمهوری در ادامه سخنان خود در همایش زنان، نقش آفرینان عرصه اقتصاد و فرهنگ گفت: زنان ایرانی در فراز و نشیب های تاریخی مشکلات فراوانی داشته‌اند و این مشکلات هنوز به اتمام نرسیده است.

يکشنبه 31 فروردين 1393 - 12:16

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی با بیان اینکه زنان در دوران حاکمیت سنت، گونه‌ای از مشکلات را داشتند و گرفتار بودند و در زمان ظهور و بروز تجدد و مدرنیته نیز از سوی دیگر مبتلا به مشکلات شدند گفت: در آن زمان زنان را در پستو کردند و این چنین مقام، شأن و موقعیت زن را فرو کاستند و در زمان تجدد هم عده‌ای خواستند زنان بازیچه و ابزار دست مردان قرار گیرند.
رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه در هر دو دوره به بانوان و زنان ما ظلم شد، ادامه داد: بعد از پیروزی انقلاب قدم‌های مهمی بر مبنای معیارهای احکام خدا برداشته شد.
دکتر روحانی با اشاره به اینکه قرآن در عبادت، قنوت، خضوع و خشوع زن و مرد را در کنار یکدیگر قرار می‌دهد، تصریح کرد: آنها که از آزادی زن به معنای مشروع اسلامی و از حضور و تعالی زن می‌ترسند و یا ایده و اعتقادی دارند، این اعتقاد غلط را پای دین و قرآن و اسلام ننویسند.
رییس جمهوری در توضیح مقام و مسئولیت مادری زن گفت: درست است که مادری و مقام مادری مقام بسیار شایسته و والایی است و در آن تردیدی نیست، اما مگر پدری که به جامعه می‌آید وظیفه پدری یا حق و مسئولیت پدری را فراموش می‌کند؟ مادر هم اگر به جامعه آمد مسئولیت مادری و وظیفه مادری را فراموش نخواهد کرد.
رییس قوه مجریه با بیان این که درست است هیچ وظیفه و رسالتی را بالاتر از تربیت فرزندان و انسان ها نمی‌توانیم قرار دهیم، این سوال را مطرح کرد که آیا تربیت فرزندان و رسیدگی به امور خانه و رئیس خانه بودن با حضور در جامعه و رسالت‌های اجتماعی و فرهنگی و اقتصادی در تضاد است؟ آیا تنها خانه مامن زنان است؟
دکتر روحانی سپس تأکید کرد: ما این امنیت را باید به اداره، جامعه، خیابان و همه جای کشور گسترش دهیم. ما وقتی به تاریخ 4 و 5 دهه گذشته، در دوران نهضت اسلامی و پس از انقلاب نگاه می‌کنیم می‌بینیم زنان جامعه به عنوان انسان‌هایی که مبارز بودند، در برابر استبداد و رژیم استبدادی ایستادگی و مقاومت کردند، صبور و استوار بودند، به عنوان همسران و مادران رزمندگان و شهیدان و جانبازان و آزادگان با صبر و ایستادگی‌شان به همه روحیه دادند و کشور را از تجاوز متجاوزان نجات دادند.
رییس جمهوری با تشریح اینکه زنان، انسان‌های هوشمندی هستند که با تلاش و استعدادشان در دانشگاه و مدرسه و صحنه‌های بیمارستان و کارخانه و همه جا حضوری موثر و تأثیرگذار یافتند این سوالات را مطرح کرد که امروز در کجا هست که حضور زنان را احساس نمی‌کنیم؟ در مدرسی دانشگاه، معلمی مدرسه و دبیرستان، در مراکز تحقیقاتی، آزمایشگاه‌ها و مطب پزشکان، و بیمارستانها؟ کجا هست که زنان والا و شریف ما حضور ندارند؟ چرا برخی حضور زن را تهدید احساس می‌کنند؟ زن چه تهدیدی است؟ این غلط است، زنان خود خواستار عفت جامعه هستند.

حضور گسترده زنان در صحنه های اجتماعی فرصت است نه تهدید
رییس جمهوری در ادامه گفت: تردید نکنید که حضور گسترده زنان در صحنه‌های اجتماعی تهدید نیست بلکه فرصت است.
دکتر حسن روحانی افزود: اگر اشکالی در گوشه‌ای وجود دارد به خود بانوان واگذار کنید و بگذارید خود آنان مشکل را برطرف کنند و با خشونت، تکبر و تبختر با زنان جامعه ما برخورد نکنید.
رییس شورای انقلاب فرهنگی تأکید کرد: ما نه فرهنگ خشونت و نه خشونت فرهنگی، نه تبعیض فرهنگی و نه فرهنگ تبعیض، نه افراط فرهنگی و نه فرهنگ افراط را برای جامعه زنانمان نخواهیم پذیرفت.
دکتر روحانی با بیان اینکه امروز زنان ما در تمام صحنه‌ها با وقار، با کرامت، با شخصیت و با عفاف همانند مردان فعالیت می‌کنند گفت:‌ مگر می‌توان نیمی از جامعه را فراموش کرد و 50 درصد اعضای جامعه را به گوشه‌ای راند و در حاشیه گذاشت.
رییس جمهوری با تأکید براینکه زنان باید دارای فرصت، مصونیت و حقوق اجتماعی برابر باشند و ما برای رسیدن به مقصد راهی طولانی در پیش داریم گفت: اقدامات ارزشمندی برای زنان در زمینه علم و دانش و تحصیل و اشتغال و تحقیق فراهم شده است و امروز زنان در همه بخش‌های فرهنگی و اقتصادی حضور دارند.
رییس قوه مجریه با تشریح حضور گسترده زنان در همه بخش‌های مختلف جامعه گفت: در کدام فیلم است که حضور برجسته زنان را در نقش بازیگر، کارگردان، محقق و فیلمنامه‌نویس شاهد نباشیم و یا در کدام دانشگاه و دبیرستان و محل آموزشی است که حضور زنان معلم و مدرس را مشاهده نکنیم. در کدام کارخانه و صحنه کار مخصوصاً در شرایط فعلی پیشرفت و تکنولوژی و کسب و کار حضور زنان را نمی‌بینیم؟
دکتر روحانی با اشاره به اینکه امروز دنیای فناوری الکترونیک راه را برای پیشرفت زنان همواره کرده در حالی که تا دیروز این مفاهیم مانند تجارت الکترونیک وجود نداشت گفت: امروز علم و تکنولوژی صحنه‌های بیشتری برای زنان فراهم کرده است اما امروز بنا نداریم از الگوی غرب در موضوع زنان تبعیت کنیم.

شناسه خبر: 76762