معاون اول رییس جمهور:

اهمیت به نقش زنان، از ملاک‌های توسعه‌یافتگی کشورهاست

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه انسان محور توسعه است و نمی‌توان بدون درنظرگرفتن نیمی از جمعیت انسانی که زنان هستند به توسعه فکر کرد گفت: یکی از موضوعاتی که در دهه‌های اخیر ملاک سنجش توسعه کشورها قرار گرفته، میزان اهمیتی است که کشورها به مشارکت اقتصادی و نقش زنان در امر توسعه قائل هستند.

شناسه خبر: 76746 -

شنبه 30 فروردين 1393 - 14:21

دکتر اسحاق جهانگیری صبح امروز (شنبه) در مراسم افتتاح «اولین نمایشگاه نقش آفرینی زنان در توسعه پایدار با تاکید بر اقتصاد مقاومتی» ضمن تبریک روز سالروز ولادت باسعادت حضرت فاطمه زهرا(س) و روز زن اظهار داشت: گزارش‌های سازمان‌های بین‌المللی در خصوص مشارکت و نقش زنان ایرانی در امر توسعه نشان می‌دهد که در سالهای اخیر این موضوع روند روبه رشدی داشته که امیدواریم با حمایت مسئولین و تلاش جامعه زنان، شاهد رشد در این زمینه باشیم.
دکتر جهانگیری افزود: برای اینکه بتوانیم توسعه اقتصادی و عدالت اجتماعی را در جامعه حاکم کنیم، باید زن به عنوان یک نیروی فعال و سازنده دیده شود.
معاون اول رییس جمهور میزان بیکاری در ایران را هشدار دهنده دانست و افزود: امروز دیگر بیکاران کشور از میان نیروهای کم سواد و یا بیسواد نیستند بلکه بخش زیادی از بیکاران در میان اقشار تحصیکرده جامعه هستند.
دکتر جهانگیری با اشاره به آمار نرخ بیکاری مربوط به سال 92 تصریح کرد: نرخ بیکاری در سال گذشته حدود 10.3 درصد بوده و میانگین نرخ بیکاری در میان جوانان 24-15 سال نیز 24 درصد بوده است.
وی با بیان اینکه هر زمان نسبت میزان بیکاری در میان جوانان 24-15 سال دو برابر شاخص بیکاری کل کشور باشد، به این معناست که باید کاری جدی انجام شود، افزود: میانگین میزان بیکاری افراد 24-15 سال در میان دختران نیز به حدود 40 درصد افزایش پیدا کرده که یک هشدار جدی است.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به گزارش مرکز آمار ایران اظهار داشت: در سال 92 متوسط نرخ مشارکت اقتصادی 37.6 درصد بوده که در این میان مردان 63 درصد و زنان 12.4 درصد مشارکت داشته‌اند و بیانگر این واقعیت است که از توانمندی‌های بخش عظیمی از جامعه که زنان هستند محروم بوده‌ایم.
وی یکی از چالش‌های جدی پیش روی دولت و کشور در مقطع فعلی را بیکاری عنوان کرد و افزود: حل مشکل بیکاری جز از طریق سرمایه گذاری و رشد اقتصادی محقق نمی‌شود.
دکتر جهانگیری افزود: برخی از اقداماتی که در سالهای گذشته با هدف ایجاد اشتغال انجام شده بدلیل آنکه بدون فکر و پشتوانه علمی بوده باعث شده میلیاردها تومان از منابع بانکها از دست برود و متاسفانه امروز میزان مطالبات معوق بانکها به 80 هزار میلیارد تومان رسیده و مانع بزرگی در راه فعالیت مناسب نظام بانکی است.
معاون اول رییس جمهور تاکید کرد: رفع بیکاری جز با بزرگ تر شدن حجم اقتصاد کشور میسر نیست و باید فضایی ایجاد کنیم که منجر به رشد سرمایه‌گذاری در کشور گردد.
معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اهمیت کارآفرینی در حل مشکل بیکاری خاطر نشان کرد: کارآفرینی دارای اساسی ترین نقش در ایجاد فرصتهای شغلی است و همه کشورهایی که موفق به توسعه شده و یا در مسیر توسعه گام برداشته اند، در آموزشها و سیاست‌گذاری‌های خود به موضوع کارآفرینی توجه جدی نموده‌اند.
دکتر جهانگیری اضافه کرد: کارآفرینی به معنای مخاطره‌پذیری و ریسک‌پذیری است و تا این روحیه در میان افراد نباشد قادر نخواهند بود تصمیماتی بزرگ اتخاذ کنند.
معاون اول رییس جمهور با تاکید براینکه دولت مصمم است با بهبود فضای کسب و کار و همت دستگاه‌های اجرایی، از سرمایه گذاری، کارآفرینی و بخش خصوصی حمایت کند تصریح کرد: بخش خصوصی باید محور و مدار اصلی توسعه باشد و همه اعضای دولت نیز معتقد هستند که برای نجات اقتصاد کشور راهی جز تکیه بر بخش خصوصی و حمایت از کارآفرینی وجود ندارد.
دکتر جهانگیری ادامه داد: زنان کارآفرین کشور در این مقطع نقشی مهم و اثرگذار دارند و می توانند در این زمینه ضمن کارآفرینی، برای افراد دیگر نیز فرصتهای شغلی ایجاد کنند.
وی با بیان اینکه یک فرد کارآفرین منتظر منابع دولت نمی ماند بلکه خود برای ایجاد کار اقدام می کند گفت: باید پذیرفت که در کارآفرینی، سرمایه به تنهایی تعیین کننده نیست چرا که با مرور هشت سال گذشته مشاهده می کنیم که کشور میلیاردها دلار درآمد داشته و آن را خرج کرده اما اهداف مورد نظر محقق نگشته است.
معاون اول رییس جمهور افزود: زمانی که فکر و دانش برای توسعه وجود نداشته باشد، سرمایه نه تنها به توسعه کمک نمی کند بلکه مخل توسعه می شود به گونه ای که باید رکود اقتصادی، رشد منفی شاخص های اقتصاد و مشکلات دیگری را تجربه کنیم.
دکتر جهانگیری توسعه را یک پدیده چند وجهی و قانونمند دانست و گفت: در توسعه ابعاد مختلفی همچون اقتصاد، سیاست، فرهنگ و اجتماع نقش مهمی دارند و در یک کلام می توان گفت که توسعه پایدار، همه ابعاد را در برمی گیرد.
وی با تاکید براینکه برای توسعه پایدار باید به نقطه ای برسیم که اقتصاد کشور در مقابل تکانهای بیرونی با تحولات پرشتاب دنیا آسیب نبیند تصریح کرد: اقتصاد کشور باید به گونه ای باشد که ضمن داشتن ارتباط و تعامل با دنیا، از ظرفیت های درونی بالایی برخوردار باشد و دیگران نتوانند با اعمال سیاستهایی به آن صدمه وارد کند که این به معنای اقتصاد مقاومتی و مقاوم سازی اقتصاد کشور است.
دکتر جهانگیری با بیان اینکه دولت مصمم است در سال 93 به روند کاهنده تورم کمک کند گفت: تورم امروز یکی از اصلی ترین دغدغه های دولت است زیرا تا زمانیکه تورم کاهش نیابد، نمی توان تصمیمات جدی در امر توسعه اتخاذ کرد.
وی اظهار امیدواری کرد با سیاستهایی که دولت در سال 93 در پیش خواهد گرفت، تورم به 25 درصد و در سال بعد به کمتر از آن کاهش پیدا کند.
معاون اول رییس جمهور رکود اقتصادی را نیز از دیگر مشکلات اقتصادی کشور برشمرد و گفت: اگر برخی مسائل آزاردهنده همچون تورم و رکود و دیگر مشکلات ناشی از اجرای غلط مرحله اول طرح هدفمندی وجود نداشت، دولت در مقطع فعلی نسبت به اجرای فاز دوم طرح هدفمندی اقدام نمی کرد اما این آسیبها همچون کسری شدید بودجه باعث شد که دولت در این مقطع به اجرای فاز دوم مصمم شود.
معاون اول رییس جمهور در ادامه عدم تعادل در منابع و مصارف انرژی و مشکلات شرکتهای تولیدکننده انرژی را از دیگر آسیبهای اجرای نادرست طرح هدفمندی خواند و گفت: همه این مسائل باعث شد دولت ناچار شود در این مقطع طرح هدفمندی را اجرا کند و در این راستا تصمیم گرفت قیمت حامل های انرژی را با شیبی ملایم افزایش دهد و از افراد پردرآمد نیز درخواست کند تا از دریافت یارانه نقدی انصراف دهند.
وی افزود: برخی تصور می کنند دولت انتظار داشته که 30 تا 40 درصد از مردم از دریافت یارانه انصراف دهند اما اینطور نیست بلکه دولت بر این باور است که به هر میزان که مردم از دریافت یارانه انصراف دهند، منابع و فرصت جدیدی برای دولت ایجاد می شود تا بتواند در جهت کمک به اقشار آسیب پذیر و توسعه کشور هزینه کند.
معاون اول رییس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به فضایل حضرت زهرا(س)‌ گفت: شخصیت زهرای اطهر چه در بعد کارهای خانه به عنوان همسر و مادر و چه در ابعاد سیاسی و اجتماعی شخصیتی ممتاز است و زندگی ایشان با وجود دوران کوتاه، حاوی درسهایی بزرگ برای بشریت است.
معاون اول رییس جمهور در ادامه یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی را توجه به زنان عنوان کرد و افزود: امام خمینی(ره)‌همواره به حضور زنان در عرصه های مختلف اجتماعی، سیاسی و اقتصادی تاکید داشتند و معتقد بودند زنان مسلمان باید در همه ابعاد جامعه حضوری فعال داشته باشند.
دکتر جهانگیری در بخش پایانی سخنان خود اظهار امیدواری کرد: با سیاستهایی که دولت برای سال 93 در نظر گرفته و با همت کارآفرینان و فعالان بخش خصوصی بتوانیم سال 93 را به سال شکوفایی اقتصادی تبدیل کنیم.
معاون اول رییس جمهور پس از سخنرانی در این مراسم، نخستین نمایشگاه نقش آفرینی زنان در توسعه پایدار را افتتاح کرد و ضمن بازدید از بخشهای مختلف این نمایشگاه در جریان دستاوردها و توانمندیهای زنان کشورمان قرار گرفت.
گفتنی است در این مراسم با حضور دکتر جهانگیری از شماری از زنان نقش‌آفرین در توسعه پایدار و دست اندرکاران برپایی این نمایشگاه تقدیر شد.

شناسه خبر: 76746

- دیدارهای داخلی

- سخنراني ها

- معاون اول

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده