متن کامل سخنان رییس جمهوری در مراسم رژه روز ارتش:

ارتش جمهوری اسلامی ایران نماد اسلام خواهی، میهن دوستی و مردم سالاری است

رییس جمهوری صبح امروز (جمعه) در مراسم رژه روز ارتش، ارتش جمهوری اسلامی ایران را به حق نماد اسلام‌خواهی، میهن دوستی و مردم‌سالاری دانست و گفت: ارتش پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سخت‌ترین روزهای این میهن و نظام، کشور را تنها نگذاشت.

شناسه خبر: 76713 -

جمعه 29 فروردين 1393 - 10:52

متن کامل سخنان حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی بدین شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم
الحمد الله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله طاهرین و صحبه المنتجبین
روز ارتش جمهوری اسلامی ایران که مقارن است با ایام ولادت با سعادت دخت نبی گرامی اسلام، حضرت فاطمه(س) به همه ملت بزرگ ایران،رهبری معظم و همه نیروهای مسلح و به ویژه آحاد پرسنل فداکار ارتش جمهوری اسلامی ایران تبریک و تهنیت عرض می‌کنم.
این روز یادگار امام راحل است. در نخستین روزهای پس از پیروزی انقلاب، گروهک‌هایی که به صورت شبه انقلابی در جامعه ظهور و بروز داشتند نعره انحلال ارتش را مطرح کردند و این امام بزرگوار رضوان الله تعالی علیه بود که ارتش را امید ملت لقب داد و روز 29 فروردین سال 1358 را به عنوان روز ارتش نامگذاری کرد.
ارتش جمهوری اسلامی ایران که فرزندان به حق این آب و خاک هستند، به حق نهاد حرفه‌ای دفاع از میهن اسلامی‌اند. ارتش بدون نگاه به خط کشی‌های سیاسی، حزبی و فرقه‌ای همواره دفاع از آب و خاک و میهن عزیز و نظام مردمی را به عنوان هدف والای خود مد نظر قرار داده است .

ارتش در سخت‌ترین روزها مردم و نظام را تنها نگذاشت
این ارتش همان نیروهایی هستند که پس از 50 سال تبلیغ دیگران در پادگان ها، آن روز که پای اسلام و مردم و انقلاب به میان آمد، خود را کنار مردم و انقلاب اسلامی قرار داد و افتخاری چون 19 بهمن و 21 بهمن را آفرید و انقلاب اسلامی پیروز شد. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی هم در سخت ترین روزها مردم و میهن و نظام کشور و نظام را تنها نگذاشتند.
در ماه‌های اولیه سال 58 نیروی زمینی ارتش، نیروی هوایی و هوانیروز در مناطقی که آشوب طلبان می‌خواستند به تحریک قدرت‌های بیگانه کشور را دچار مشکل کنند، با حضور و فداکاری، لیاقت و صلاحیت خود را به جامعه و مردم نشان دادند. ارتش به حق، نماد اسلام‌خواهی، میهن دوستی و مردم سالاری است و در همه صحنه‌های 35 سال گذشته بعد از پیروزی انقلاب، در فراز و نشیب در خط مقدم دفاع از کشور و نظام و میهن و رهبری قرار گرفت. ارتش در دوران دفاع 8 ساله سینه سپر کرد و به وظیفه و شرف و مردانگی و عزت خود عمل کرد.
ارتش در صدها عملیات بزرگ و کوچک حضور پیدا کرد و آنجا که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی طراح عملیات بود، در کنار سپاه ایستاد. با توپخانه و نیروی هوایی و هوانیروزش و واحدهای پیاده و زرهی‌اش در جنگ تحمیلی در برابر متجاوزان مقاومت کرد و فرماندهان عزیزی را در این راه تقدیم کرد.
از نامجو و فلاحی و فکوری گرفته تا کشوری و شیرودی و بابایی و ستاری و صیاد شیرازی و ده‌ها فرمانده بزرگ را در این راه تقدیم کرد.

ارتش همواره اخلاق‌مدار و ولایت‌مدار بوده است
امروز ارتش جمهوری اسلامی ایران خودکفاست، ارتشی است که از فناوری‌های نو برخوردار است و در عین حال که در کنار دانش و فناوری، دانش محور است، همواره اخلاق مدار و ولایت مدار بوده است. عشق آحاد پرسنل به قرآن مجید، فرهنگ اسلام، پیامبر بزرگوار، اهل بیت عصمت و طهارت و ولایت فقیه نشانگر ولایتمداری این نهاد نظامی مردمی انقلابی است.
اگر امروز نیروهای دیپلماسی شما و افسران میدان صلح در مبارزه سیاسی و مذاکره منطقی با قدرت‌ها در صحنه جهانی حضور دارند و در مذاکره با قدرت‌های بزرگ، شجاعانه از منافع کشور دفاع می‌کنند، پشتوانه آنها رای و نظر مردم، هدایت‌های رهبری و اقتدار نیروهای مسلح و ارتش جمهوری اسلامی ایران است. در مذاکرات به دنیا اعلام کردیم و می‌کنیم که ما اهل تجاوز نیستیم. اهل جنگ نیستیم، اهل منطق و گفت و گو هستیم.
ما به کشوری تجاوز نمی‌کنیم اما در برابر هر تجاوزی قاطعانه می‌ایستیم. این حمایت نیروهای مسلح، اقتدار نیروهای مسلح و حمایت مردم دلیر ماست که مسئولان مذاکره کننده را در خط مقدم دیپلماسی توانمند ساخته است تا از منافع ملی کشور به خوبی دفاع کنند.

ارتش به وصیت امام (ره) عمل کرده است
ارتش جمهوری اسلامی ایران همواره نشان داده که به وصیت امام راحل عمل کرده است که او فرمود: نیروهای مسلح در کار سیاسی مداخله نکنند. ضمن اینکه نیروهای ارتش کاملا به مسائل سیاسی آگاهی دارند و باید داشته باشند اما هرگز در دسته‌بندی‌های سیاسی و بازی‌های سیاسی مداخله نمی‌کنند. ارتش هرگز از ملت و دولت منتخب مردم سهم خواهی نکرده است. همواره دنبال دفاع از میهن و کشور و انقلاب و نظام بوده است. ارتش جمهوری اسلامی ایران و سایر نیروهای مسلح لنگر ثبات منطقه‌اند و پایه و پایگاهی برای ثبات کل منطقه آشوب‌زده خاورمیانه هستند.

نیروهای مسلح حامی ثبات و امنیت منطقه‌اند
امروز همسایگان ما باید بدانند ارتش جمهوری اسلامی ایران و سایر نیروهای مسلح حامی ثبات و امنیت در کل منطقه هستند. همه کشورهای منطقه که می‌خواهند مستقل زیست کنند و در ثبات کامل باشند می‌توانند به نیروهای مسلح این سرزمین اتکا کنند.
نیروهای مسلح ایران زمین ما کسانی‌اند که همواره در کنار مردم هستند و در مسیری که خواست مردم است به عنوان نیروی مسلح مردمی از امنیت کشور دفاع کرده و می کنند. مانند ارتش برخی از کشورهای دیگر نیستند که اگر انقلاب و قیامی رخ داد وارد صحنه شوند و مردم را کنار بزنند و به فکر تصاحب قدرت باشند.
در سی و چند سالی که از انقلاب گذشته است، برخلاف برخی از کشورهای منطقه هرگز شاهد دولت نظامی نبوده‌ایم. همواره گردش قدرت در کشور ما بی خشم و خشونت و در چارچوب قانون انجام گرفته است. نیروهای مسلح ما نیروهای وظیفه شناسی هستند.

همواره در پی نیروهای مسلح بازدارنده بوده ایم
ارتش در همه امور اقتدار و انضباط دارد. حتی در امور مالی برای صرف هر ریال در ارتش شناسنامه وجود دارد. نیروهای مسلح ما از جمله ارتش ما قدرت اصلی‌شان اتکای به معنویت و ایمان است. امروز می بینید که در سایه ایمان و معنویت و اخلاق و همچنین فناوری های روز، ارتش به عنوان ارتشی مجهز و بازدارنده است که همواره هم در این کشور در پی نیروی مسلح باز دارنده بوده‌ایم.
ما در طول 200 سال گذشته به کشوری تجاوز نکرده ایم اما همواره در برابر تجاوز دیگران به خوبی مقاومت کرده ایم. وجود و حضور همه نیروهای مسلح، وحدت و اتحاد و هماهنگی و برادری حاکم بین آنان و فرماندهی واحد توام با معنویت است که در این جا ایمان و اسلام و دفاع از میهن و منافع ملی را مشاهده می کنیم که همواره توانسته قدرتی بازدارنده در برابر چشم طمع دیگران باشد.
تردیدی وجود ندارد که ایران اسلامی و نظام اسلامی با وجود چنین فرزندان دلیر و شجاعی هرگز اجازه نخواهند داد که تجاوزی را در این کشور شاهد باشیم. کاری که نیروهای مسلح ما در 8 سال دفاع مقدس و بعد از آن در آمادگی و حضور خود در صحنه های مختلف نشان دادند دشمن را آگاه کرد که این سرزمین، سرزمین شیران است و به هیچ قدرت و ابرقدرتی اجازه نخواهند داد نسبت به این سرزمین قصد شوم داشته باشد.

وحدت مردم و نیروهای مسلح ارتباطی طلایی است
بی‌تردید وحدتی که میان مردم و نیروهای مسلح وجود دارد ارتباطی طلایی است که امروز به خاطر آن رابطه طلایی به جشن و سرور نشسته‌ایم.
روز ارتش یعنی روز قدرت ملت ایران، روز ارتش یعنی روز اتکای مردم به نیروی مسلح مردمی، اسلامی، فداکار و ایثارگر.
روز ارتش یعنی روز نشاط و شادابی همه نیروهای مسلح و روز ارتش به معنای وحدت و اتحاد بیشتر در میان صفوف مستحکم نیروهای مسلح است .
بی‌تردید، ارتش اسلامی ما امروز کلمه‌ای طیبه و شجره طیبه است که ریشه‌هایش مستحکم است، اَصلُها ثابِت و فَرعُها فِی السماء.
ارتش در همه صحنه‌ها برای ایثار و فداکاری حاضر است. همه مرزهای کشور ما و قلب کشور ما در امنیت است؛ به خاطر وجود نیروهای مسلح در کنار فرماندهی عالم و فقیهی که می تواند معنویت نیروهای مسلح را بیش از پیش حافظ باشد. به امید پیروزی همه ملت ایران و از جمله نیروهای مسلح در تمام صحنه ها از جمله صحنه فرهنگ و اقتصاد که امسال سال فرهنگ و اقتصاد است.
دولت از مردم و همه نیروهای مسلح می‌خواهد تا فرصت لازم برای بازسازی اقتصاد ملی و توسعه فرهنگی و اجتماعی را به دولت منتخب خودشان بدهند و با حضورشان در همه صحنه ها امسال شاهد اجرای سیاست‌های مقاومتی و فعالیت بیشتر در عرصه های اقتصادی و فرهنگی باشیم.
ان‌شاءالله به حول و قوه الهی.
والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

شناسه خبر: 76713

- دیدارهای داخلی

- دولت یادهم و دوازدهم

اخبار برگزیده