گفتگوی رییس جمهوری در پایان سفر به سیستان و بلوچستان با خبرنگاران:

99 طرح برای سیستان و بلوچستان نهایی شده است که تا پایان امسال یا در نیمه اول سال آینده اجرا خواهند شد

رییس جمهوری شامگاه چهارشنبه در پایان سفر به سیستان و بلوچستان در گفتگو با خبرنگاران گفت: بنای دولت بر این است که پیش از سفر تصمیمات و طرح‌های مورد نظر برای هر استان را در تهران مورد بررسی دقیق قرار داده و آن دسته از تصمیمات که نهایی می‌شوند در استان اعلام شوند.

شناسه خبر: 76706 -

پنجشنبه 28 فروردين 1393 - 00:27

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی با اشاره به اینکه 99 طرح برای سیستان و بلوچستان نهایی شده است که تا پایان امسال یا در نیمه اول سال آینده اجرا خواهند شد، افزود: البته گاهی پیش می‌آید که برخی درخواست‌ها از سوی مردم و مسئولان در جریان سفر اعلام می‌شود که به لحاظ محدودیت ابعاد و منابع مورد نیاز امکان بررسی و تصویب آنها در طول سفر وجود دارد و نهایتاً تأیید می‌شوند و برخی درخواست‌های دیگر مطرح می‌شود که به طور طبیعی باید در جلسات دولت در تهران مورد بررسی دقیق قرار گیرند.
رییس جمهوری اظهار کرد: البته بسیاری از درخواست‌هایی که در جریان سفر دولت به استان‌ها مطرح می‌شوند ناشی از آن است که اقتصاد، سامان و رونق لازم را ندارد و اگر اقتصاد کشور رونق بیابد دیگر این درخواست‌ها در گردش‌های کار طبیعی رفع شده و به این شکل به دولت ارائه نخواهند شد.
دکتر روحانی در پاسخ به سوالی درباره اینکه دولت چه برنامه عملی برای تامین امنیت پایدار به عنوان درخواست و دغدغه مردم استان دارد، تصریح کرد: در این سفر امکان دیدار و گفتگو با نیروهای مسلح استان برای بنده مقدور نشد و بنده از همین فرصت سوال شما استفاده کرده و از این بابت عذرخواهی می‌کنم.
رییس جمهوری با بیان اینکه البته پیش از این جلسه مصاحبه، فرصت کوتاهی برای ملاقات با فرماندهان نظامی استان پیش آمد، ادامه داد: امنیت این استان حائز اهمیت است چرا که همسایه دو کشوری است که در آن کشورها هنوز ثبات و امنیت به اندازه کافی وجود ندارد، بنابراین ایجاد امنیت پایدار در سیستان و بلوچستان کار آسانی نیست.
دکتر روحانی گفت: در عین حال هم مردم و هم مرزداران ما کار بزرگی انجام دادند. در عمق این استان ناامنی نمی بینیم و اگر چه در نقاط مرزی کم و بیش حوادثی داریم که باید امنیت را بالا ببریم ولی در مجموع مردم و نیروهای مسلح امنیت را برقرار کردند.
دکتر روحانی اظهار کرد: باید مردم بیشتر نسبت به تأمین امنیت احساس مسئولیت کنند و نیروهای مسلح نیز در این زمینه پشتیبان آنها باشند.
رییس جمهوری افزود: امروز اگر سرمایه‌داران بخواهند در شهرهای این استان فعالیت کند دچار مشکل نخواهند شد. در چابهار شاهد بودیم که 15 طرح پتروشیمی در حال اجراست. همچنین دولت زمینه ها را برای سرمایه گذاری در بحث پتروشیمی و معادن مهیا می کند. دولت در زمینه اکتشاف معادن استان فعال شده تا پس از اکتشاف آنها را در اختیار کارآفرینان قرار دهد.
رییس جمهوری در پاسخ به سوالی درباره مشکل کم آبی استان و برنامه دولت برای تامین آب تصریح کرد: مشکل آب در این استان مخصوصا برای روستاییان وجود دارد. استان نیز استان وسیعی است و روستاها پراکنده و گسترده و اگر دولت بخواهد به همه این روستاها همه خدمات را ارائه دهد نیز این واقعا در توان دولت نیست. بعضی از روستاها خیلی کوچک هستند و دولت باید در آینده فکری کرده و مرکزیتی برای این روستاها درست شود و خدمات را در آنجا تجمیع کنیم و روستاها شکل جدیدی پیدا کنند تا مشکل کمتر شود.
دکتر روحانی گفت: دولت برنامه‌هایی برای برداشتن قدم‌هایی بزرگ دارد. همانطور که در زابل گفتم 46 هزار هکتار از اراضی زراعی از طریق لوله‌کشی آبرسانی می‌شود و از این طریق می‌توانیم آب را حراست کنیم. همچنین باید با آب شیرین کن در نقاط ساحلی بخشی از مشکل را حل کرد و یکسری آبها هم هست که باید مهار شود مثل آب‌های فصلی که به دریای عمان می‌ریزد. اصولاً دولت برای کل آبهای مرزی برنامه جامعی دارد که امیدواریم امسال عملی شود.
رییس جمهوری درباره راهکارهای دولت برای حل مشکل اشتغال در سیستان و بلوچستان اظهار کرد: اشتغال مشکلی است که در کل کشور با آن مواجه هستیم. در بحث اشتغال کسانی که سوادشان پایین است وضعیت اشتغال شان خوب شده، اما فارغ التحصیلان دانشگاهی شرایطشان متفاوت است و باید برای آنها فکری کنیم.
دکتر روحانی با تاکید بر اینکه باید اشتغال مولد و پایدار ایجاد کنیم، تصریح کرد: در طرح بهره‌وری آب که قرار است در استان اجرا شود تقریبا 50 هزار نفر مستقیم و در مجموع 300 هزار نفر مشغول به کار می‌شوند. همچنین در اجرای طرح پتروشیمی چابهار 20 هزار نفر به صورت مستقیم و تعداد کثیری به صورت غیرمستقیم مشغول به کار می شوند. اجرای راه آهن و توسعه بنادر نیز اشتغال زیادی در استان ایجاد می‌کند.
رییس جمهوری ادامه داد: همچنین اگر شرایط مناسب برای گسترش گردشگری فراهم کنیم، گردشگری می تواند سرعت ایجاد اشتغال را بالا ببرد. دولت از سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در گردشگری استان دعوت می‌کند تا با کمک دولت و سرمایه‌گذاری در همه بخش ها با رونق بخشیدن به اقتصاد مشکل اشتغال را نیز قدم به قدم برای استان و همه کشور رفع کنند.

شناسه خبر: 76706

- سفرهای استانی

- مصاحبه ها

- دولت یادهم و دوازدهم

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده