رییس جمهوری در جمع مردم چابهار:

اراده دولت رابطه خوب با همه کشورهایی است که به منافع ملی ایران احترام می‌گذارند

رییس جمهوری در ادامه سخنان خود در جمع مردم چابهار با اشاره به موقعیت مرزی استان سیستان و بلوچستان و با تاکید بر اینکه طبق برنامه‌ریزی‌ها این استان به مناطق مرکزی و شمالی کشور و از آنجا به کشورهای همسایه متصل خواهد شد گفت: اراده این دولت و تصمیم آن رابطه بسیار مناسب با همسایگان و رابطه خوب با همه کشورهایی است که به حقوق ملت ایران، منافع ملی و جایگاه بلند ایران و ایرانی احترام می گذارند.

شناسه خبر: 76698 -

چهارشنبه 27 فروردين 1393 - 18:04

دکتر روحانی با بیان اینکه قدم اول را برای ارتباط خوب با همسایگانمان و ارتباط متعادل و مناسب با جهان برداشته‌ایم افزود: امروز اوضاع کشور در ارتباط با جهان با دیروز بسیار متفاوت است. می‌خواهیم در کنار حفظ عزت و سربلندی ایران عزیز با همه کشورهای منطقه و جهان که قصد خصومت با ایران عزیز را ندارند، ارتباط خوب و دوستانه داشته باشیم.
رییس جمهوری با اشاره به اینکه در دنیای امروز هیچ کشوری نمی تواند به تنهایی یا در سایه انزوا به توسعه و رفاه مطلوب ملت خود دست یابد اظهار کرد: چابهار نقطه اتصال ایران عزیز با آب‌های آزاد، دریای عمان و حتی ساحلی است که کشورمان را به اقیانوس متصل می کند. دولت برای توسعه این شهرستان مهم و کل استان قدم های لازم را برخواهد داشت.
دکتر روحانی افزود: بی تردید چابهار باید مرکزی صنعتی و در کنار آن مرکزی تجاری باشد. برای اینکه این شهرستان منطقه ای صنعتی شود، ناچار باید گاز به این منطقه متصل شود که طبق برنامه دولت تدبیر و امید در سال 93 و 94 با تلاش هایی که انجام خواهد گرفت از ایرانشهر گاز به چابهار متصل خواهد شد و به محض اینکه وضعیت گازرسانی به این منطقه مهیا شود اوضاع برای ایجاد مرکزی صنعتی، پتروشیمی، فولاد و صنایع معدنی دیگر هم آماده خواهد شد.
رییس جمهوری با اشاره به اینکه امسال بودجه لازم برای اکتشاف معادن منطقه شرق استان سیستان و بلوچستان پیش بینی شده است گفت: معادن ذی قیمتی در این استان وجود دارد که با کشف و بهره‌برداری از آنها شاهد توسعه بسیار مناسب در سراسر استان خواهیم بود.
دکتر روحانی گفت: در زمینه سایر نیازمندی های این منطقه و استان در سال 93 و 94 قدم های جدی برداشته خواهد شد. اولا مساله آب به عنوان معضلی در سراسر کشور و به ویژه در منطقه سیستان و بلوچستان مطرح است که دولت برای احصای حقآبه کشور از آب‌های مرزی، اقدامات حقوقی و سیاسی لازم را انجام داده و خواهد داد. ثانیا طبق برنامه، با احداث سدهایی از آب‌هایی که به دریای عمان می‌ریزد، استفاده مناسب خواهد شد.
رییس جمهوری اضافه کرد: اجرای این سدها در برنامه ای پنج ساله که شروع آن در سال 93 خواهد بود آغاز می شود. برای استفاده از سواحل استان هم در مجموع قدم های خوبی برداشته شده و اقداماتی آغاز شده که از منطقه جاسک تا کنارک و چابهار ادامه خواهد یافت. همچنین راه‌ها و راه‌آهن نیز در استان به سرعت گسترش خواهد یافت.
دکتر روحانی اظهار کرد: راه آهن نه تنها می‌تواند منطقه جنوب این استان را به شمال استان متصل کند، بلکه با اتصال به راه آهن سراسری و کشورهای شرق افغانستان و شمالی ایران یک تحول بزرگ را در کل منطقه ایجاد خواهد کرد. جمهوری اسلامی ایران، افغانستان و کشورهای آسیای مرکزی و چین، همه اینها در فکر و برنامه برای اتصال راه آهن از بندر چابهار تا کشورهای آسیای مرکزی و قرقیزستان و از آن طریق به چین سهیم و فعال هستند.
رییس جمهوری تصریح کرد: برای اینکه کشور بتواند با مشکلات متعدد اقتصادی مقابله کند و معضلات اشتغال حل و فصل شود باید در عرصه های مختلف زمینه اشتغال پایدار را آماده کنیم. اشتغال پایدار باید دانش بنیان و صادرات محور باشد، همانگونه که در اقتصاد مقاومتی و سیاست های کلی پیش بینی شده که در همه این زمینه ها قدم های لازم را برخواهیم داشت.

شناسه خبر: 76698

- سفرهای استانی

- سخنراني ها

- دولت یادهم و دوازدهم

فیلم مرتبطاخبار برگزیده