دکتر جهانگیری در دیدار وزیر توسعه ترکیه:

بخش‌خصوصی ظرفیت مناسبی برای توسعه همکاری‌های‌اقتصادی ایران و ترکیه است

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به ظرفیتهای موجود در بخش خصوصی ایران و ترکیه برای توسعه همکاری‌ها و گسترش سطح مناسبات اقتصادی گفت: اراده مقامات عالی رتبه دو کشور این است که زمینه فعالیت و گسترش همکاری‌های بخش خصوصی دو کشور فراهم شود.

شناسه خبر: 76696 -

چهارشنبه 27 فروردين 1393 - 18:07

دکتر اسحاق جهانگیری عصر امروز (چهارشنبه) در دیدار جودت ییلماز وزیر توسعه ترکیه، با ابراز خرسندی از برگزاری کمیسیون مشترک همکاری اقتصادی دو کشور و نتایج و دستاوردهای حاصل شده، بر لزوم گسترش همکاری‌های اقتصادی و تجاری تهران – آنکارا تاکید کرد.
معاون اول رئیس جمهور، ایران و ترکیه را دو کشور بزرگ و اثرگذار در دنیای اسلام و منطقه دانست و افزود: ایران و ترکیه می توانند با گسترش و تعمیق همکاری‌های دوجانبه، نقش سازنده‌ای در معادلات بین‌المللی ایفا نمایند.
دکتر جهانگیری همچنین با تأکید بر اینکه زمینه‌های فراوانی برای همکاری‌های اقتصادی دو کشور وجود دارد خاطرنشان کرد: تحقق هدفگذاری رسیدن حجم مبادلات تجاری به 30 میلیارد دلار، کار دشواری نیست چرا که حجم مبادلات در سالهای گذشته تا 22 میلیارد دلار رسیده بود اما در سال 2013 با قدری کاهش مواجه شد که با تلاش دو کشور شاهد رشد آن در آینده نزدیک خواهیم بود.
معاون اول رئیس جمهور ضمن تبریک پیروزی حزب عدالت و توسعه در انتخابات شهرداری‌ها در ترکیه، با اشاره به اسناد و توافقنامه‌های امضا شده میان دو کشور گفت: کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و ترکیه باید توافقنامه‌های پیشین را بررسی کند تا اگر موانعی پیش روی عملیاتی شدن این توافقات وجود دارد، برای رفع آن برنامه‌ریزی شود.
وزیر توسعه ترکیه نیز در این دیدار مذاکرات انجام شده در کمیسیون مشترک همکاری‌های دو کشور را مثبت و سازنده توصیف کرد و گفت: در این کمیسیون در خصوص مسائل مختلف همچون حمل و نقل، تجارت، گمرک، محیط زیست، گردشگری، بهداشت و درمان و همکاری‌های فرهنگی بحث و بررسی شد.
وی با اشاره به امضای قرارداد تجارت ترجیحی میان دو کشور خاطرنشان کرد: این قرارداد سندی همه جانبه است که می‌تواند زمینه گسترش همکاری‌های دو کشور را به میزان چشمگیری افزایش دهد.
جودت ییلماز با اشاره به توانمندی‌های ترکیه در تولید انواع دارو، از آمادگی این کشور برای همکاری‌های دارویی با جمهوری اسلامی ایران خبر داد.
وی همچنین بر لزوم تنوع بخشی به زمینه‌های تجارت میان دو کشور تأکید و اظهار امیدواری کرد در شرایط جدید، شاهد توسعه و تعمیق در روابط دوجانبه میان ایران و ترکیه باشیم.

شناسه خبر: 76696

- دیدارهای خارجی

- معاون اول

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده