رییس جمهوری در جمع مردم زابل:

سیستان و بلوجستان باید تبدیل به استانی تجاری و تزانزیتی برای کل منطقه شرق و شمال ایران شود

رییس جمهوری در ادامه سخنان خود در جمع مردم چابهار با اشاره به اخوت موجود میان مردم استان و نیز ظرفیت‌های طبیعی آن گفت: این استعداد، انسجام، برادری و امنیت برآمده از آنها ان‌شاء‌الله زمینه‌ای خواهد بود برای توسعه این منطقه و کل استان سیستان و بلوچستان.

شناسه خبر: 76675 -

چهارشنبه 27 فروردين 1393 - 13:19

دکتر روحانی با بیان اینکه اولین اقدامی که دولت مصمم است آن را انجام دهد ارتقای موقعیت کشاورزی منطقه سیستان است، افزود: با اینکه بار سنگینی بر عهده دولت خواهد بود اما این تصمیم را در جمع وزیران در تهران اتخاذ کرده ایم. کمبود آب مشکل اساسی در راه توسعه کشاورزی استان است که برای رفع آن چند راه وجود دارد. راه حل اول دیپلماسی آب است؛ یعنی اینکه حق آب مردم و آب مورد نیاز این منطقه را طبق قرارداد با کشور همسایه تامین کنیم.
رییس جمهوری اظهار کرد: در سفر هفتم فروردین امسال به کابل، در جلسه دو جانبه با رییس جمهوری و وزیران افغانستان بحث اصلی‌ام مسأله آب و رودخانه هیرمند و دریاچه هامون بود. تمام مقامات افغانی و از جمله رییس‌جمهوری محترم افغانستان قول دادند که به قرارداد بین ایران و افغانستان نسبت به استفاده از رودخانه هیرمند و حق آبه ایران از دریاچه هامون مقررات بین المللی متعهد باشند.
دکتر روحانی ادامه داد: به زودی هیاتی از افغانستان به تهران خواهد آمد تا درباره اجرای دقیق قرارداد هم نسبت به هیرمند و هامون و هم نسبت به هریرود مذاکره کند. این مساله هم در سطح دولت دنبال می‌شود و هم در استان استاندار و فرماندار و همه مقامات مسئول آن را دنبال خواهند کرد و حق مردم و آبی که متعلق به این سرزمین است ان شاء الله در این دشت ساری و جاری می‌شود.
رییس جمهوری دومین مساله پیش‌روی توسعه کشاورزی استان را شرایط آب و هوایی و تبخیر فراوان آن عنوان و تصریح کرد: باید برای رساندن آب به مزارع از طریق خطوط لوله اقدام کنیم و برای این کار ان شاء الله 46 هزار هکتار زمین کشاورزی را تحت شبکه آبیاری لوله ای برای استفاده بهینه از آب قرار خواهیم داد. این طرح با اعتباری بالغ بر 1500 میلیارد تومان در سه سال آینده اجرا می شود و با اجرای این طرح یک تحول بزرگ در کشاورزی منطقه بوجود خواهد آمد.
دکتر روحانی خاطرنشان کرد: البته طرح دیگری هم برای آبیاری تحت فشار برای کل استان مورد نظر دولت است که بر مبنای آن تقریبا حدود 100 هزار هکتار در کل استان زیر پوشش قرار خواهد گرفت و این تحولی بزرگ در زمینه کشاورزی خواهد بود.
رییس جمهوری گفت: طرح انتقال گاز از ایرانشهر به زاهدان و خاش که قبلا مورد تصویب قرار گرفته تا پایان سال 94 اجرایی خواهد شد و در این سفر هیات وزیران انتقال گاز به زابل را نیز به این طرح اضافه کرده است. این طرح 600 میلیارد تومان هزینه خواهد داشت که دولت ظرف 2 آن را سال تامین خواهد کرد و مردم از نعمت گاز بهره مند خواهند شد.
دکتر روحانی اضافه کرد: همزمان با اجرای طرح انتقال گاز، یک نیروگاه گازی نیز در زابل احداث خواهد شد و همچنین برای این منطقه عملیات احداث دو نیروگاه بادی هر کدام به قدرت 100 مگاوات از چند ماه دیگر آغاز خواهد شد.
رییس جمهوری با اشاره به اینکه طرح‌های دیگری برای کل استان از جمله منطقه سیستان در نظر گرفته شده است، اظهار کرد: اولاً بازارچه‌های مرزی احیاء خواهد شد. در همین سفر وزیر محترم کشور دیروز برای بازدید به منطقه میرجاوه رفته بوده و همه مناطقی که بازارچه مرزی‌اش تعطیل و نیمه تعطیل بوده احیاء خواهد شد تا تجارت در این استان رونق بگیرد.
دکتر روحانی تصریح کرد: مساله بعد مساله زیست محیطی و تثبیت شن‌های روان در استان است. برای امسال حدود هزار هکتار را تحت پوشش تثبیت شن قرار خواهیم داد. طرح های مختلفی برای بیابان زدایی وجود دارد و دولت این طرح را گسترش خواهد داد.
رییس جمهوری با بیان اینکه همه این طرح‌ها به توسعه استان کمک خواهد کرد، خاطرنشان کرد: این استان باید تبدیل به یک استان تجاری و تزانزیتی نه تنها برای ایران و منطقه بلکه برای کل منطقه شرق ایران و شمال ایران شود. بر این اساس طرح توسعه بندر چابهار برای این منظور و راه‌آهن چابهار به سمت زاهدان و اتصال آن به شبکه ریلی کشور و در نهایت اتصال آن به خط‌آهن افغانستان، تاجیکستان و بالاخره چین در دست اقدام است. دولت اجرای این طرح را از طرف ایران شروع کرده و چین نیز از سوی دیگر اجرای طرح را آغاز کرده است که اجرای این طرح باعث شکوفایی اقتصادی منطقه خواهد شد.
رییس جمهوری در ادامه سخنان خود در جمع مردم زابل با بیان اینکه صندوق توسعه ملی برای هر کس که در این استان بخواهد سرمایه گذاری کند با تخفیف 4 درصد وام در اختیار کارآفرینان قرار خواهد داد افزود: زمان بازپرداخت این وام هم دو سال برای کارآفرینان استان اضافه خواهد شد.
حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی گفت: دولت به عنوان خدمتگذار مردم بویژه مردم شریف و بزرگوار استان سیستان و بلوچستان اولین سفر استانی سال 93 را برای این استان قرار داده و مطمئنم با وحدت و یکپارچگی و اخوت و دلاوری و استعدادهای درخشانی که در استان وجود دارد ، شاهد تحرک بسیار خوب در این استان خواهیم بود.
دکتر روحانی با اشاره به اینکه طرح‌های متعددی برای این استان وجود دارد که امشب در شورای اداری استان همه آنها مورد بررسی قرار خواهد گرفت افزود: موضوعی هم که شما به عنوان منطقه آزاد اعلام کرده اید ان شاء الله این موضوع را در تهران در دستور هیات وزیران قرار خواهیم داد.
رییس جمهوری در پایان از مردم شریف زابل، زهک، نیمروز و هامون قدردانی و برای همه آنان استانی توام با آبادانی و نشاظ و توفیق بیشتر آرزو کرد.

شناسه خبر: 76675

- سفرهای استانی

- سخنراني ها

- دولت یادهم و دوازدهم

فیلم مرتبطاخبار برگزیده