رییس جمهوری در دیدار با ایثارگران و منتخبین استان سیستان و بلوچستان:

امنیت و توسعه استان با حضور همه اقوام، مذاهب و اقشار مختلف محقق می‌شود

رییس‌جمهوری بعد از ظهر امروز (سه‌شنبه) در جمع ایثارگران و منتخبین استان سیستان و بلوچستان تاکید کرد: توسعه استان منوط به امنیت و امنیت استان در گرو توسعه است و این وظیفه همه مردم، طوایف و قبایل است که با حضور در صحنه زمینه‌های توسعه و امنیت استان را فراهم آورند.

شناسه خبر: 76641 -

سه شنبه 26 فروردين 1393 - 21:22

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی با اشاره به سرایت ناامنی از برخی کشورهای منطقه به سمت مرزهای شرقی کشورمان امنیت منطقه را مرتبط با یکدیگر دانست و از همه مردم،سازمان‌های مردم‌نهاد و نخبگان استان خواست تا با کمک یکدیگر در حل مشکلات کشور و استان قدم بردارند.
رییس‌جمهوری ادامه داد: دولت و نیروهای امنیتی و انتظامی به وظیفه خود در قبال تأمین امنیت پایبند هستند و تلاش می‌کنند با ارائه خط مشی و حمایت از برنامه‌های مردمی امنیت را در سرتاسر کشور بویژه در استان سیستان و بلوچستان برقرار کنند.
دکتر روحانی گفت: هر دولت و کشوری که به حقوق و منافع مردم ایران احترام بگذارد ما دست دوستی به سمت آن دراز می‌کنیم و هر دولت و کشوری که بخواهد خلاف منافع ملت ما گام بردارد محکم در برابر آن خواهیم ایستاد.
رییس‌جمهوری افزود: ما همواره در برابر متجاوزان ایستاده‌ایم و ملت ایران بویژه پس از انقلاب اسلامی نشان داده است که در این زمینه توانمندی بیشتری به دست آورده است.
دکتر روحانی با اشاره به اینکه اگر فرهنگ ایثار و مقاومت و ایستادگی و آمادگی برای جانبازی و شهادت نبود، انقلاب اسلامی پیروز نمی‌شد و جمهوری اسلامی نمی‌توانست از پس توطئه‌های دشمنان کشور برآید، گفت: آنچه ما را در برابر شرق و غرب و توطئه قدرت‌های بزرگ بویژه آمریکا پیروز کرد روح مقاومت و ایستادگی بود که سرلوحه غیورمردان این سرزمین و ایثارگران بود.
رییس‌جمهوری افزود: این ملت در طول سال‌های دفاع مقدس روز به روز مقاوم‌تر شد و ایستادگی کرد و در همه صحنه‌ها پیروز شد و امروز هم دلاورانه از حقوق و منافع خود دفاع خواهد کرد.
دکتر روحانی با بیان سلام و درود به همه مرزداران ایران اسلامی، گفت: کار مرزداران شبیه به جهاد است و ملت ایران ارزش کار بزرگ آنان را درک و ستایش می‌کند.
رییس جمهوری تأکید کرد: دولت با همه افتخار آنچه در توان دارد را در خدمت ایثارگران و خانواده بزرگ آنها که جان خود را در راه اسلام و انقلاب و کشور تقدیم کردند و خانواده‌هایشان سالیان دراز است که صبر، استقامت و مقاومت را پیشه کرده‌اند، خواهد گذاشت.
دکتر روحانی افزود: امروز اگر دنیا از مقابله با این سرزمین و رویارویی با ملت ایران پشیمان است و یا پشیمان خواهد شد بخاطر ایثارگران و ایثارگری خانواده های بزرگ آنهاست.
رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنانش با تأکید بر اینکه صفات محروم و ناامن را برای استان سیستان و بلوچستان قبول ندارد، اظهار کرد: سرزمینی که اقوام دلاوری چون، بلوچ و سیستانی دارد و سرزمینی که جوانان غیور و با استعداد دارد، نباید محروم و ناامن بماند و امیدواریم با کمک مردم شاهد شکوفایی و توسعه بیش از پیش آن در سال‌های آینده باشیم.
رییس‌جمهوری با اشاره به وحدت اقوام و مذاهب مختلف در استان طی قرن‌های گذشته گفت: همه انجمن‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد باید در کنار هم و در مقام عمل، وحدت را تقویت کنند و یکی از مهم‌ترین عرصه‌ها برای تقویت وحدت در استان میدان ورزش است.
دکتر روحانی تأکید کرد: صمیمیت شما، برادری شما و اتحاد شما می‌تواند سرمشق و نمونه و درس برای همه کشورهای منطقه و کشورهای اسلامی باشد.
رییس‌جمهوری با بیان مشترکات دینی اهل تسنن و شیعیان گفت: همه ما زیر یک پرچم هستیم و باید با اتحاد به حل مشکلات جامعه خود بپردازیم.
دکتر روحانی افزود: در انجمن‌ها و جمع ایثارگران باید همه کنار هم قرار گیریم، وقتی دو خانواده شهید یکی از شیعه و یکی از اهل سنت زیر یک سقف قرار می گیرند، آنجا وحدت عملی بیشتر می‌شود.
رییس جمهوری در ادامه به حمایت دولت از شرکت‌های دانش‌بنیان اشاره و اظهار امیدواری کرد با حرکت و پیشرفت این شرکت‌ها که از کمک ویژه دولت برخوردارند استان و کشور توسعه واقعی و همه جانبه را لمس کند.
روحانی با اشاره به اینکه مراکز تحقیقاتی ،دبیرستانها، دانشگاهها و همه شرکتهای دانش بنیان باید در کنار هم باشند و من بر این شرکتهای دانش بنیان تأکید بیشتری دارم افزود : نخبگانی که در جمع ما هستند و آنهایی هم که صدای من را می شنوند رسالت بیشتری دارند چرا که نخبه، واقعیت را بهتر لمس می کند و به دنبال راه حل می رود.
رئیس جمهوری گفت:‌ نخبه کسی است که بهتر می تواند صدای مردم را به مسئولان برساند و بهتر می تواند برای مشکلات استانش راه حل پیدا کند، هرچه نخبگان دور هم جمع شوند و انجمن تشکیل دهند وهمفکری کنند بهتر می توانند به استان کمک کنند.
دکتر روحانی با اشاره به اینکه استان سیستان و بلوچستان ظرفیتهای خوبی دارد و ما در تهران جلسات متعددی تشکیل داده ایم گفت : تصمیماتی را در جمع کارشناسان گرفته ایم که قدم اصلی در بخش کشاورزی و آب است و باید حداکثر استفاده را از حداقل امکانات بکنیم و البته باید برای تأمین آب و دریافت حق آبه منطقه اقداماتی را انجام دهیم .
دکتر روحانی طرح‌های دولت برای استفاده بهینه از آب و پافشاری بر حق‌آبه ایران از رودخانه هیرمند را خاطر نشان کرد و گفت: در سفر نوروز به کابل در خصوص حق‌آبه ایران از رودخانه هیرمند و وضعیت دریاچه هامون مذاکرات قابل توجهی با مقامات افغان انجام شد و در ماه‌های آینده هیأتی از این کشور برای مذاکره در خصوص قراردادهای بین‌المللی به ایران سفر خواهد کرد.
رییس جمهوری با اشاره به طرح‌های صادرات برق و گازرسانی به شهرهای استان گفت: این سرمایه‌گذاری‌ها تحول بزرگی در سیستان و بلوچستان ایجاد خواهد کرد.
دکتر روحانی افزود: بودجه این طرح‌ها از محل منابع ارزی و صندوق توسعه ملی پیش بینی شده است تا این طرح‌ها هر چه زودتر اجرایی و عملیاتی شود و مردم از مزایای آن بهره مند شوند.
رییس‌جمهوری همچنین در موضوع محیط زیست گفت: برای مهار شن‌های روان، امسال بودجه‌ ویژه‌ای در نظر گرفته شده است و تلاش داریم در مرحله اول به مهار گرد و غبار و شن‌های روان در حدود هزار هکتار از کویرهای منطقه بپردازیم.
دکتر روحانی تأکید کرد: چابهار در آینده جزو یکی از بنادر مهم کشور خواهد شد. دولت طرح‌هایی برای توسعه اسکله‌ها در این بندر در حال اجرا دارد و امیدواریم با اتصال راه‌آهن چابهار به را‌ه‌آهن سراسری زمینه‌های توسعه استان بیش از پیش محقق شود.
پیش از سخنان رییس‌جمهور جمشیدنژاد معاون سیاسی استانداری سیستان و بلوچستان در گزارشی به تبیین ظرفیت و توانمندی استان در عرصه‌های مختلف پرداخت و اظهار امیدواری کرد؛ سفر کاروان تدبیر و امید زمینه‌های رشد و توسعه سیستان و بلوچستان را بیش از پیش فراهم آورد.
همچنین چند تن از فرهیختگان، ایثارگران و منتخبان استان سیستان و بلوچستان نظرات و دیدگاه‌های خود را پیرامون مقوله‌های اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی استان بیان کردند.
دکتر روحانی در این جلسه همچنین خانواده دانایی‌فر، مرزبان به گروگان‌ گرفته شده، که همچنان در اسارت گروهک تروریستی داعش قرار دارد، مورد تفقد رییس جمهوری قرار گرفت.

شناسه خبر: 76641

- سفرهای استانی

- سخنراني ها

- دولت یادهم و دوازدهم

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده