معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده:

زنان برای تحقق آرمان های نظام به دولت کمک کنند

معاون رئیس‌جمهوری در امور زنان و خانواده در نشست خبری‌ که به مناسبت تولد بانوی بزرگ اسلام زهرای اطهر(س) برگزار شد گفت: زنان به عنوان نیمی از سرمایه انسانی کشور می توانند برای تحقق اهداف و آرمان های نظام به دولت کمک کنند.

شناسه خبر: 76609 -

دوشنبه 25 فروردين 1393 - 16:58

شهیندخت مولاوردی با اشاره به نامگذاری امسال به نام اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی از سوی مقام معظم رهبری و همچنین ابلاغ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و سلامت افزود: در تمام این مباحث زنان می توانند به عنوان نیمی از سرمایه انسانی کشور برای تحقق اهداف و آرما ن ها و برنامه های منبعث شده از این سیاست ها به کمک دولت و نظام بیایند و برای بهبود وضعیت زنان ، خانواده و کشور موثر باشند.
معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده تصریح کرد: درون‌زا بودن، عدالت‌محوری، اتکا به مردم و دانش‌بنیان بودن در این سیاست‌ها دارای اهمیت خاصی است و زنان در تمام این محورها با حضور موثر و مشارکت فعال می توانند با استفاده از ظرفیت، توانایی و استعدادهای خدادادی خود نقش آفرینی کنند.
مولاوردی با اشاره به اینکه امسال نخستین سالی است که دولت تدبیر و امید برگزار کننده مراسم بزرگداشت هفته مقام زن است، برنامه‌های ستاد مرکزی بزرگداشت این هفته و روز مادر را تشریح و تصریح کرد: مکاتباتی با دستگاه‌های اجرایی و استان‌ها انجام داده ایم و تاکنون 26 استان برنامه‌های پیشنهادی خود را اعلام کرده اند.
معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده گفت: محورهای پیشنهادی برنامه‌ها در دو قالب فرهنگی و اجتماعی تعریف شده است که شامل برنامه‌های علمی، تحقیقاتی، نشست‌های تخصصی، انتشارات، اطلاع‌رسانی، افتتاح پروژه‌های عمرانی، دید و بازدید و برنامه‌های متفرقه است.
وی افزود: در هفته اخیر یک ستاد راهبردی به این مناسبت تشکیل شده است و شنبه 30 فروردین هم جمعی از زنان نخبه کشور با مقام معظم رهبری دیدار خواهند داشت.
مولاوردی در ادامه از برگزاری نمایشگاه نقش زنان در توسعه پایدار با حضور معاون اول رییس‌جمهوری و وزیر صنعت، معدن و تجارت خبر داد و اظهار کرد: برگزاری همایش ملی زنان نقش‌آفرینان فرهنگ و اقتصاد از دیگر برنامه‌هایی است که در این هفته و با حضور ریاست ‌جمهوری برگزار می‌شود و این نشست نخستین نشست ملی رییس‌جمهوری با زنان خواهد بود.
وی افزود: از دیگر برنامه های بزرگداشت روز زن برنامه‌ای است که همسر رییس‌جمهوری در مجموعه سعدآباد برگزار خواهد کرد و با حضور همسران وزرا و سفرای خارجی در ایران برگزار خواهد شد.
مولاوردی اظهار کرد: معاونت امور زنان و خانواده به مناسبت هفته زن پیشنهاد بازدید از بند زنان یکی از زندان‌ها و همچنین آزادی محکومان زن و مشمول عفو قرار گرفتن آن‌ها را به وزارت دادگستری ارائه داده ایم و ‌اکنون پیگیر نتایج آن هستیم . علاوه براین سعی داریم همچون سال های گذشته اقدامات و عملکردهای کلیشه‌ای را که تا سال‌های قبل به مناسبت هفته زن اعلام می‌شد تکرار نکنیم و به دنبال برطرف کردن مشکلات اساسی جامعه زنان باشیم.
معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده با اشاره به تقاضاهایی برای افزایش مرخصی زایمان گفت: در این خصوص نامه‌ای به معاونت توسعه برنامه‌ریزی راهبردی ریاست‌جمهوری ارسال کرده ایم که اعتبار لازم را برای اجرایی شدن این قانون اختصاص دهند و امیدواریم مساعدت لازم را در تخصیص این اعتبارات داشته باشند.
مولاوردی با اشاره به بیمه زنان خانه‌دار گفت: ‌اکنون در حال نهایی کردن لایحه جدید در خصوص بیمه زنان خانه‌دار هستیم تا آن را به هیات دولت بفرستیم و آنها دوباره این لایحه را به مجلس تقدیم کنند.
وی با بیان اینکه ممکن است افزایش مرخصی زایمان باعث کم رنگ شدن حضور زنان در جامعه شود، افزود: این یک واقعیت است که اعطای تسهیلات به زنان اگر با تدابیر ویژه‌ای همراه نشود، ممکن است به حذف آنان از حضور در اجتماع منجر شود. البته در بخش دولتی این نگرانی کمتر است اما نگرانی‌ها در بخش خصوصی همچنان ادامه دارد ولی قانونی مانند افزایش مرخصی زایمان تصویب شده است و ما به عنوان عضوی از دولت باید زمینه‌های لازم را برای اجرای آن فراهم کنیم.
وی افزود: تلاش ما این است که در چارچوب افزایش جمعیت، بسته‌های حمایتی را برای زنان شاغل آماده کنیم که این اتفاقات کمتر رخ دهد و زنان شاغل کمتر هزینه بپردازند. از جمله این تسهیلات اجتماعی می‌توان به ساعات کار منعطف اشاره کرد؛ چرا که کاهش ساعت کار زنان مورد استقبال چندانی قرار نگرفته است.

شناسه خبر: 76609

- دیدارهای داخلی

- نهاد ریاست‌جمهوری

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده