دکترجهانگیری در جریان بازدید از ستاد هماهنگی پشتیبانی فنی مرحله دوم هدفمندسازی یارانه‌ها:

دولت تدبیر و امید هیچ اقدامی که برای مردم نگرانی ایجاد کند، انجام نمی‌دهد

معاون اول رییس جمهوری روز جمعه به همراه محمد شریعتمداری معاون اجرایی رئیس جمهوری، محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور، اکبر ایزدی رئیس سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها و جمعی از دست اندرکاران اجرای ثبت نام این مرحله از متقاضیان یارانه‌ها از ستاد هماهنگی پشتیبانی فنی مرحله دوم هدفمندسازی یارانه‌ها بازدید کرد.

شناسه خبر: 76581 -

جمعه 22 فروردين 1393 - 13:48

دکتراسحاق جهانگیری در جریان این بازدید در نشستی با مدیران و دست اندرکاران ستاد هماهنگی پشتیبانی فنی مرحله دوم هدفمندسازی یارانه‌ها با بیان اینکه هدفمندی یارانه‌ها یکی از طرح‌های اساسی پیش روی دولت در آغاز کار بود، اظهار داشت: یکی از مسائل مهم در این زمینه ایجاد تعادل بین منابع و مصارف انرژی بود، ضمن آنکه جلوگیری از شدت مصرف انرژی باید مدنظر قرار گیرد؛ زیرا شدت مصرف انرژی ایران چهار برابر دنیا و مصرف سرانه نیز دو برابر است که این امر مشکلاتی را در زمینه افزایش آلایندگی و مصرف بی رویه منابع ایجاد کرده بود.
معاون اول رییس جمهوری گفت: به مردم این اطمینان داده می‌شود که دولت هیچ اقدامی که برای مردم نگرانی ایجاد کند، انجام نمی دهد و در این زمینه براساس تدبیر و علم رفتار خواهد کرد.
دکتر جهانگیری با اشاره به مشکلات ناشی از توزیع نامناسب یارانه نقدی، ادامه داد: این امر سبب شده بود که دولت برای تأمین منابع هدفمندی یارانه‌ها با کسری جدی مواجه شود. در سال 92 در حدود 42 هزار میلیارد تومان به عنوان یارانه نقدی در میان مردم توزیع شد در حالی که تنها 28 هزار میلیارد تومان از این رقم، از محل درآمدهای ناشی از افزایش قیمت حامل‌های انرژی تأمین شد بنابراین لازم بود دولت برای اصلاح روند و شیوه اجرای طرح هدفمندی، بازنگری و آسیب‌شناسی جدی انجام دهد.
معاون اول رییس جمهوری همچنین با اشاره به اصرار برخی افراد مبنی بر حذف فوری سه دهک بالای درآمدی جامعه از دریافت یارانه نقدی، گفت: دولت زمینه را برای اجرای فوری این امر مناسب نمی‌دانست و معتقد بود که لازمه این کار داشتن آمار و ارقام صحیح از وضعیت درآمد افراد و شناسایی بی نیازان است اما برخی منتقدین ادعا می‌کردند که چون دولت برآمده از قشر مرفه جامعه است تمایلی به حذف دهک‌های بالای درآمدی نشان نمی‌دهد و این در حالی است که نظر اصلی رئیس جمهوری مبنی بر عدم حذف یارانه نقدی، مربوط به طبقه پایین و روستاییان بود.
وی همچنین درباره ارایه سبد کالا گفت: سبد کالا با انگیزه امنیت غذایی در شرایط تورمی ارایه شد، در حالی که اگر کوپن‌های کاغذی را به جای آن ارایه می‌کردیم علاوه بر فساد، هزینه‌های جدیدی را نیز بر دولت تحمیل می‌کردیم.
دکترجهانگیری تصریح کرد که برخی از بانک‌های اطلاعاتی خط قرمز دولت هستند و دولت حاضر نیست که اقتصاد کشور را با بهره‌گیری از این بانک‌ها با مشکل مواجه کند که یکی از آنها حساب‌های مردم در بانک‌هاست. اطلاعات در اختیار دولت محرمانه‌ترین اطلاعات است و دولت خود را حافظ اسرار مردم می‌داند.
معاون اول رییس جمهوری گفت: بنابراین تصمیم بر این شد که از مردم درخواست شود افرادی که نیازمند یارانه نیستند و یا اینکه یارانه نقدی تأثیر اندکی بر زندگی آنها دارد، نسبت به انصراف آن اقدام کنند.

شناسه خبر: 76581

- دیدارهای داخلی

- معاون اول

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده