رییس جمهوری در جمع مدیران مناطق هفتگانه آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی:

طرح‌های اقتصادی نمونه در مناطق آزاد کشور اجرا شود

دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری عصر دوشنبه (یازده فروردین) در نشستی با مدیران مناطق هفتگانه آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی در جزیره هندورابی گفت: در برخی از مناطق آزاد کشور مثل قشم که قاچاق سوخت شایع است، باید نرخ‌های حامل‌های انرژی واقعی و به ساکنان آن مناطق یارانه لازم پرداخت شود.

شناسه خبر: 76423 -

سه شنبه 12 فروردين 1393 - 13:53

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی با اشاره به اینکه مناطق آزاد می‌توانند در اجرای سیاست اقتصاد مقاومتی پیشگام و پایگاه مناسبی برای اجرای اولیه برخی برنامه‌ها باشند، گفت: برخی برنامه‌های اقتصادی مناسب است در این مناطق اجرا شود و در صورت موفقیت به مناطق دیگر تسری داده شود.
رئیس جمهور در زمینه طرح مرحله جدید هدفمندی یارانه‌ها اظهار داشت: درآمد دولت از اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها، عمدتاً به توسعه سلامت و امنیت غذایی افراد کم درآمد اختصاص خواهد یافت.
دکتر روحانی افزود: با اجرای این طرح، علاوه بر رشد تولید در کشور به ارتقای سلامت و حفاظت از محیط زیست نیز توجه خواهد شد.
وی به فرمایشات مقام معظم رهبری درباره سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی اشاره کرد و گفت: مناطق آزاد کشور می‌توانند در اجرای این برنامه پیشگام باشند.
اشتغال مهمترین دغدغه دولت برای رفاه مردم است
رئیس جمهور با بیان اینکه پس از مهار تورم، اشتغال مهمترین دغدغه دولت برای رفاه مردم است گفت: خوشبختانه تورم نقطه به نقطه از 43 درصد در 6 ماهه سال گذشته به 19.5درصد در اسفند سال 1392 رسید. همچنین تورم 12 ماهه منتهی به اسفند گذشته نیز به 32 درصد کاهش یافت که این رقم تا پایان امسال به 25 درصد کاهش خواهدیافت.
دکتر روحانی در خصوص سازمان منطقه آزاد کیش تأکید کرد: توسعه گردشگری داخلی وخارجی، زمینه‌سازی برای گردشگری سلامت و تولید کالای فرهنگی، مهمترین اهداف پیش روی منطقه آزاد کیش است.
وی ایجاد بازار برای صنایع دستی و هنر اصیل ایرانی به گردشگران خارجی را در مناطق آزاد یکی دیگر از برنامه‌های این مناطق برشمرد.
رئیس جمهور از اعلام آمادگی کشور ترکیه به منظور اجرای طرح‌های مربوط به گردشگری مشترک با کشورمان خبرداد و گفت: گردشگران خارجی که از ترکیه بازدید می‌کنند می‌توانند ضمن سفر به کشورمان از مناطق آزاد نیز دیدار کرده و با جاذبه‌های گردشگری این مناطق آشنا شوند.
دکتر روحانی گفت: توسعه بندر جاسک در دریای عمان در دستور کار دولت یازدهم قرار دارد و این بندر در آینده نزدیک به یکی از پایانه‌های صادراتی نفت تبدیل خواهد شد.
رئیس جمهور با اشاره به تاریخ کهن و تمدن دیرینه ایرانیان، رونق روز افزون، افزایش رفاه، آرامش عمومی و توسعه همه جانبه را برای مردم ایران آرزو و بر تلاش همه جانبه برای ظهور شایستگی در کشور تأکید کرد.
دکتر روحانی با تشریح نقش مهم دولت در سیاست‌های داخلی و خارجی و راهبردهای اقتصادی و فرهنگی گفت: تأمین امنیت از مهمترین وظایف دولت است که معنای گسترده عالی دارد و دولت باید برای مردم احساس امنیت به ارمغان بیاورد.
حفظ امنیت اخلاقی، شغلی و اجتماعی پیش نیاز فضای پرنشاط در کشور است
رئیس جمهور با بیان اینکه حفظ امنیت اخلاقی، شغلی و اجتماعی پیش نیاز فضای پر نشاط کشور است گفت: سرمایه‌گذاری به همراه خود فقط پول و ماشین آلات نمی‌آورد، بلکه انتقال مهارت و فن‌آوری را هم در پی دارد و تحول زیرساختی ایجاد می‌کند.
دکتر روحانی با تأکید بر اینکه دولت در زمینه سیاست خارجی وظیفه دارد روابط سازنده میان ایران با سایر دولت‌ها و ملت‌ها را دنبال کند، گفت: امروز باید همه ما بر منافع، امنیت و مصالح ملی پافشاری کنیم و هیچکس نباید گروه یا جناح خود را به نام منافع ملی به ملت تحمیل کند.
وی با تأکید بر اینکه امروز ما در صحنه رقابت با جهان هستیم، خاطرنشان کرد: در دنیای امروز همه کشورها توسعه سریع را در برنامه‌های خود قرار داده‌اند و ما نیز باید با فراهم کردن شرایط و رفع موانع با شتاب پیش برویم.
رییس جمهور با اشاره به لزوم ایجاد نظام بانکی فعال گفت: مقررات نظام بانکی ویژه مناطق آزاد می‌تواند بمنظور تحقق این مهم مورد بررسی قرار گیرد.
رئیس جمهور در عین حال به نقش مهم فرهنگ در توسعه اقتصادی اشاره کرد و ادامه داد: فرهنگ از اقتصاد جدا نیست و توسعه متوازن و پایدار نیازمند تعامل بین این دو حوزه است.
حقوق هسته‌ای ایران بیش از هر زمان دیگر تثبیت شده است
دکتر روحانی خاطرنشان کرد: مبنای کاری این دولت تعامل سازنده با دنیاست و معتقدم تاکنون در این زمینه موفق عمل کرده‌ایم.
وی با اشاره به تصویب پیشنهاد ایران در سازمان ملل متحد درباره مقابله با خشونت و افراطی‌گری درمدت چند ماه و با اتفاق آرا گفت: این موفقیت نشان‌دهنده جایگاه بلند ایران درجهان است و امروز ایران پرچمدار مقابله با خشونت و افراطی‌گری است.
رئیس جمهور با اشاره به مذاکرات ژنو گفت: در اولین قدم ملت ایران به موفقیت دست یافت و امید است در مرحله بعد نیز به پیروزی برسد. ضمن آنکه امروز حقوق هسته‌ای ایران بیش از هر زمان دیگر تثبیت شده است.
دکتر روحانی با تأکید بر اینکه امسال، سال اقتصاد و فرهنگ و مدیریت جهادی است تأکید کرد: امکان تبدیل مناطق آزاد به الگوی توسعه ایران هزار و چهارصد و چهار، توقع کشور را از این مناطق افزایش داده است.
وی با اشاره به برنامه‌ریزی‌ها در راستای توسعه خرمشهر و آبادان، بر اجرای طرح‌های توسعه‌ای درمنطقه اروند تأکید کرد.

شناسه خبر: 76423

- سفرهای داخلی

- سخنراني ها

- دولت یادهم و دوازدهم

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده