دکتر جهانگیری:

بخش کشاورزی نقش اساسی در خروج از رکود و تحقق اقتصاد مقاومتی دارد

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و خروج از شرایط رکود اقتصادی از اولویت‌های دولت در سال 93 است، گفت: بخش کشاورزی در هر دو مورد نقش اساسی و محوری دارد و دولت مصمم است از همه ظرفیت‌های این بخش در جهت تحقق اهداف استفاده کند.

شناسه خبر: 76416 -

دوشنبه 11 فروردين 1393 - 14:25

دکتر اسحاق جهانگیری ظهر امروز (دوشنبه) در جریان سفر به شهرستان پیشوا، از مجتمع کشت و صنعت تهران (واحد ورامین) به عنوان یکی از بزرگترین مجتمع‌های تابعه شرکت هولدینگ"مزارع نوین ایرانیان" وابسته به سازمان اتکا بازدید کرد و با توضیحات وزیر جهاد کشاورزی و مسئولین امر در جریان فعالیت‌ها و ظرفیت‌های این شرکت قرار گرفت.
از جمله فعالیت‌های دانش‌بنیان و دارای ارزش افزوده شرکت "مزارع نوین ایرانیان" می‌توان به واحد کشت بافت این مجتمع اشاره کرد که در نوع خود، یکی از بزرگترین واحدهای کشت بافت کشور بوده و توانسته از خروج ارز جهت خرید نشاء گیاهان خاص و زینتی جلوگیری نماید. همچنین پرورش شترمرغ نیز از دیگر فعالیت‌های این مجتمع می‌باشد.
معاون اول رئیس جمهور در نشست پایانی بازدید از واحدهای نمونه دامپروری و کشاورزی شهرستان پیشوا، از سازمان اتکا به عنوان یک ظرفیت مناسب در بخش کشت و صنعت یاد کرد و گفت: دولت از این گونه نهادها که در جهت سیاست‌های دولت فعالیت دارند، حمایت می‌کند و معتقد است هر چه این فرصت‌ها بیشتر باشد، بازده و بهره‌وری بیشتری در زمینه تولید خواهیم داشت.
وی افزود: دولت به تمام نهادهای عمومی و خصوصی که در زمینه‌های مختلف بخش کشاورزی فعالیت دارند، نگاه مثبتی دارد و به عنوان یک فرصت مناسب به این نهادها می‌اندیشد.
دکتر جهانگیری با تأکید بر لزوم بکارگیری فناوری‌های نوین در بخش کشاورزی گفت: هر چه استفاده از دانش روز و فناوری‌های جدید بیشتر باشد، قطعاً آثار مثبت و دستاوردهای مطلوبی خواهیم داشت.
وی با تأکید بر اینکه دولت از بخش کشاورزی به طور جدی حمایت می‌کند، افزود: صندوق توسعه ملی و اعطای تسهیلات از جمله ابزارهایی است که باید به کمک تولید بیاید تا با کارایی بیشتر و هزینه کمتر، بتوانیم به بخش صادرات محصولات کشاورزی و دامپروری رونق بخشیم.
معاون اول رئیس جمهور همچنین یکی از محدودیت‌های اصلی در بخش کشاورزی را کمبود منابع آب دانست و گفت:
بهره‌وری در کشاورزی به خصوص در زمینه آب‌رسانی از اولویت‌های وزارت جهاد کشاورزی است که باید با استفاده از روش‌های نوین آبیاری، استفاده بهینه از آب و بهره‌وری را سرلوحه کار خود قرار دهد.
وی همچنین با اشاره به مشکلات مطرح شده از سوی فرماندار شهرستان پیشوا خاطرنشان کرد: شهرستان‌هایی که به پایتخت متصل هستند از مسائل و مشکلات مختلف تهران همچون مشکلات زیست محیطی متأثر می‌شوند.
وی افزود: یکی دیگر از مشکلات شهرستان‌های استان تهران این است که دغدغه‌های مدیریت استان به قدری زیاد است که شاید کمتر بتواند به شهرستان‌ها توجه کند که در این خصوص باید با تفویض اختیارات بیشتر به فرمانداران، زمینه تصمیم‌گیری و رفع مشکلات آنها را فراهم نماییم.
معاون اول رئیس جمهور اظهار امیدواری کرد با کار و فعالیت بیشتر، سال 93 ، سال خروج از رکود و رونق بخشیدن به اقتصاد کشور باشد.
در این نشست گزارشی از فعالیت‌های سازمان اتکا و ظرفیت‌های این سازمان در بخش کشت و صنعت و پرورش دام و طیور ارائه شد و مشکلات و موانع پیش روی توسعه فعالیت‌های این سازمان مطرح گردید.
وزیر جهاد کشاورزی نیز در این نشست با اشاره به ظرفیت‌های فراوان کشور در بخش تولید گیاهان دارویی گفت: وجود بیش از 8 هزار فلور گیاهی در کشور ظرفیتی مناسب است که می‌توان با توسعه تولید گیاهان دارویی نسبت به ایجاد درآمد و اشتغالزایی اقدام کرد.
مهندس حجتی استفاده از تکنولوژی و فناوری‌های روز را از ضرورت‌های بخش کشاورزی برشمرد و گفت: با استفاده از فناوری‌های روز می‌توان در جهت کاهش هزینه‌ها، افزایش تولید و بهبود کارایی گام برداشت.

شناسه خبر: 76416

- سفرهای داخلی

- معاون اول

فیلم مرتبطاخبار برگزیده