برگزاری چهارمین جلسه شورای عالی اشتغال در دولت تدبیر و امید به ریاست دکتر روحانی

رییس جمهوری در چهارمین جلسه شورای عالی اشتغال که بعد از ظهر امروز(شنبه) برگزار شد، برطرف شدن ریشه ای مشکل اشتغال را در گرو رونق واقعی در عرصه اقتصاد عنوان کرد.

شناسه خبر: 76377 -

شنبه 9 فروردين 1393 - 20:28

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی با بیان اینکه اشتغال معضل جدی پیش روی کشور است، گفت: برای رفع مشکل اشتغال باید ابتدا حوزه‌هایی که ظرفیت‌های مناسب و بیشتری برای ایجاد اشتغال دارند و شغل سریع‌تر در آنها ایجاد می شود، مورد توجه قرار گیرند.
رییس جمهوری افزود: صنعت توریسم، بخش معدن، صنعت و صنایع و فناوری‌های نوین از جمله زمینه‌هایی هستند که ظرفیت‌های مناسبی برای ایجاد اشتغال و در ضمن ایجاد تحرک در اقتصاد دارند.
دکتر روحانی اشتغال را فراتر از مشغول شدن به یک حرفه و کسب درآمد توصیف و اظهار کرد: معضل اشتغال که با توجه به منفی شدن نرخ رشد اقتصادی در سال‌های اخیر تشدید نیز شده است در صورت مهار نشدن تبدیل به یک معضل اجتماعی و اخلاقی خواهد شد که تبعات فراوان و سنگینی برای جامعه خواهد داشت. البته هم‌چنان‌که با معضل تورم شدید مقابله شد و نرخ تورم بیش از 11 درصد کاهش یافت، باید از طریق ایجاد رونق در کسب و کار و افزایش سرمایه‌گذاری با این معضل نیز به صورت جدی مقابله شود.
رییس جمهوری تصریح کرد: اگر چه تصمیمات و اقدامات دولت در زمینه ایجاد اشتغال تأثیرات زیادی دارد و به عنوان مثال تصمیمات دولت برای توسعه کشاورزی در خوزستان، آبادانی سواحل جنوبی کشور و توسعه راه ها و راه آهن تحرک خوبی به ویژه در مناطق جنوبی کشور ایجاد کرده است، اما برای ایجاد اشتغال خیلی هم نمی‌شود به شکل دستوری عمل کرد و دولت باید با رفع موانع و تسهیل شرایط، بخش خصوصی را به فعالیت بیشتر در عرصه اقتصاد و ایجاد اشتغال تشویق کند.
دکتر روحانی گفت: رویکرد فرهنگی به مسأله ایجاد اشتغال نیز بسیار اهمیت دارد و از جمله لازم است مواد، محتوا و کیفیت نظام آموزشی کشور نیز مورد بررسی دقیق قرار گیرد تا فارغ‌التحصیلان در هر زمینه‌ای از دوره آموزشی خود حداکثر تخصص و توانمندی را کسب نمایند.
طبق قانون، جلسات شورای عالی اشتغال هر 6 ماه یک بار برگزار می شود که نظر به اهمیت ایجاد اشتغال و رفع این معضل، جلسات این شورا در دولت یازدهم با فواصل تقریبا 45 روزه برگزار شده و جلسه امروز چهارمین جلسه شورا در دولت تدبیر و امید بود.
همچنین دبیرخانه شورا در راستای تهیه بسته سیاستی اشتغال، جلسات متعدد فرعی در کمیسیون های شورا و نیز جلسات مشورتی و کارشناسی با دستگاه‌های دیگر برگزار کرده است.

شناسه خبر: 76377

- جلسات

- دولت یادهم و دوازدهم

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده