دکتر جهانگیری در نشست ارایه قابلیت‌ها و زمینه‌های سرمایه‌گذاری استان کرمان:

دولت مصمم است بودجه سال 93 را تا بالاترین حد ممکن محقق سازد

معاون اول رییس جمهور با اشاره به طرح مسأله اقتصاد مقاومتی از سوی رهبر معظم انقلاب، این موضوع را فرصتی مناسب برای رشد اقتصادی و خروج از رکود دانست و افزود: دولت مصمم است با شناسایی مشکلات بیش از 80 تا 90 درصد بودجه سال 93 را محقق سازد.

شناسه خبر: 76371 -

شنبه 9 فروردين 1393 - 17:57

دکتر اسحاق جهانگیری عصر پنجشنبه 92.12.29 در جریان سفری سه روزه به استان کرمان در نشست ارایه قابلیت‌ها و زمینه‌های سرمایه‌گذاری این استان، مهمترین سیاست دولت یازدهم را استفاده از همه ظرفیت‌های کشور با هر گرایش و انگیزه عنوان کرد و افزود: سال 93، سال نشاط سیاسی و اقتصادی ایران است تا همه جریان‌های سیاسی داخل نظام بتوانند به صورت فعال کار کنند و بتوان کشور را از مشکلات عبور داد.
معاون اول رییس جمهور روند اصلاح فرایندها و اشکالات را مثبت ارزیابی کرد و گفت: امیدواریم با تلاش مدیران، مشکلات یکی پس از دیگری از پیش روی کشور برداشته شود چراکه ظرفیت‌های موجود در کشور در بخش نیروی انسانی مجرب و تحصیلکرده به گونه‌ای است که خواهیم توانست از مشکلات عبور کرده و به وضعیت مناسبی دست یابیم.
دکتر جهانگیری با بیان اینکه دولت یازدهم در شرایطی دشوار کار خود را آغاز کرد، تصریح کرد: در بخش‌های مختلف مشکلات فراوانی وجود داشت و مثلا در حوزه سیاست خارجی تحریم‌های جدی علیه کشور وضع شده بود که این تحریم‌ها بر دستگاه‌های اجرایی و مردم فشار وارد کرده بود. معاون اول رییس جمهور ادامه داد: در عرصه فرهنگی نیز چهره‌های مهم فرهنگی کشور کنار کشیده بودند و در سیاست داخلی نیز شکاف عمیقی بین نیروهای وفادار و داخل نظام به وجود آمده بود.
وی خاطرنشان کرد: رکود اقتصادی و تورم شرایط نامساعدی را ایجاد کرده بود و میزان تورم تا مرداد ماه به بالای 40 درصد رسید و رکود و تورم به صورت توأمان با این شدت در ایران بی‌سابقه بود.
دکتر جهانگیری افزود: دولت تدبیر و امید در حوزه بین‌المللی به نحوی وارد شد که کشورهای قدرتمند متوجه شدند با این دولت و ملت نمی‌توانند با زبان زور و تهدید سخن گفت و باید از طریق گفتگو و مذاکره مسائل را دنبال کنند.
وی ادامه داد: زمانی که رییس جمهوری اسلامی ایران پیشنهاد دنیای عاری از خشونت افراطی‌گری را مطرح کرد، کشورهای دنیا به اتفاق آرا از این پیشنهاد استقبال کردند و شرایط به گونه‌ای تغییر کرد که دنیا با زبان استدلال و منطق با ما سخن گفت.
دکتر جهانگیری در ادامه با تأکید بر اینکه امروز ستون‌های تحریم شکسته شده، گفت: امروز کشورها برای ارتباط با ایران از یکدیگر سبقت می‌گیرند و همان کسانی که گفته بودند مدیرانشان از سطح مدیرکل به بالا نباید با مقامات ایرانی دیدار کنند، اکنون در سطح رییس جمهور برای دیدار با رییس جمهور ایران انتظار می‌کشند.
وی ادامه داد: شرکت‌های اروپایی نیز بیش از دولت‌ها مشتاق هستند که جای پای خود را در ایران محکم کنند و از ظرفیت‌های زیاد و بازار بزرگ ایران استفاده کنند.
دکتر جهانگیری یکی از دغدغه‌های اصلی دولت یازدهم را تورم خواند و گفت: هم اکنون روند کنترل تورم مطلوب است و در دی ماه و بهمن ماه سال جاری شاهد کاهش تورم بوده‌ایم.
وی آمار پرداخت یارانه‌ها نسبت به آمار بودجه‌های عمرانی را تکان‌دهنده دانست و گفت: در هفت ماه گذشته نخستین دغدغه ما تأمین منابع لازم برای پرداخت یارانه‌های نقدی بوده است. در بهمن ماه سال جاری به 77 میلیون و 344 هزار نفر یارانه پرداخت شده که این میزان از تعداد جمعیت رسمی ایران بیشتر است.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به ایرادات موجود در طرح مسکن مهر و مرحله نخست طرح هدفمندی یارانه‌ها خاطرنشان کرد: تصمیمات روشنی در زمینه مسکن مهر، هدفمندی یارانه‌ها و نفت با تاسی از رهنمودهای رهبر معظم انقلاب برای اجرای صحیح این طرح‌ها برنامه‌ریزی کرده‌ایم.
دکتر جهانگیری با بیان اینکه مصرف انرژی در ایران چهار برابر متوسط مصرف در دنیا است، گفت: با اشکالات موجود در اجرای مرحله اول طرح هدفمندی یارانه‌ها، هدف اصلی که ایجاد تعادل در تولید و مصرف انرژی بود محقق نشد و شرکت های اصلی تولیدکننده انرژی با مشکل مواجه شدند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به قابلیت‌های فراوان استان کرمان گفت: کرمان از نیروی انسانی تحصیلکرده و باتجربه برخوردار است و امیدواریم مشکلات دیار کریمان با همت مدیران استان و حمایت دولت رفع شود.
معاون اول رییس جمهور اظهار کرد: علاقه‌مندیم مدیران استان با اختیارات کامل تصمیم‌گیری کنند، زیرا دوره‌ای که دولت می‌گفت در شورای برنامه‌ریزی استان‌ها تصمیم نگیرید تا هیأت دولت بیاید و تصمیم بگیرد، تمام شده است.
دکتر جهانگیری تأکید کرد: استانداران باید در شورای برنامه‌ریزی با ابتکار ایجاد منابع جدید برای عبور از مشکلات، راه حل مناسب پیدا کنند.

شناسه خبر: 76371

- سفرهای داخلی

- معاون اول

اخبار مرتبط

گالری مرتبطفیلم مرتبطاخبار برگزیده