رییس جمهوری پس از بازگشت افغانستان:

همه کشورهای منطقه باور دارند که راه پیشرفت و توسعه در اعتدال است

رییس جمهوری عصر پنج‌شنبه در بازگشت از سفر کوتاه و فشرده به افغانستان به منظور شرکت در پنجمین جشن جهانی نوروز در گفت و گو با خبرنگاران در تشریح برنامه‌ها و دستاوردهای این سفر گفت: اصل سفر حضور در جشن جهانی نوروز بود که با حضور سران و مقامات هشت کشور در افغانستان برگزار شد اما در حاشیه این مراسم نیز ملاقات‌ها و جلسات مفیدی انجام شد.

شناسه خبر: 76301 -

پنجشنبه 7 فروردين 1393 - 20:51

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی افزود: در اجلاس سه‌جانبه روسای جمهوری سه کشور فارسی زبان گفت‌و‌گوهایی درباره مباحث فرهنگی، گسترش همکاری‌های علمی و راهکارهای ارتقای سطح همکاری‌های اقتصادی بویژه درباره تسهیل ارتباط بین سه کشور از طریق جاده و راه آهن مطرح شد.
دکتر روحانی با اشاره به برگزاری نشست چهارجانبه روسای جمهوری ایران، افغانستان، تاجیکستان و پاکستان اظهار کرد: عمده مباحث مطرح در این نشست به مسأله مبارزه با افراطی‌گری و تروریسم معطوف بود که همه رؤسای جمهور در سخنان خود ضمن ابراز نگرانی از این مسأله بر لزوم مبارزه جدی‌تر با افراط و تلاش برای رفع برخی اختلافات نابجا در بعضی کشورهای منطقه تأکید داشتند.
رییس جمهوری با بیان اینکه معضلات ایجاد شده از سوی گروهک‌های تروریستی برای امنیت، رفاه و توسعه کشورهای منطقه نیز از جمله موضوعات مطرح شده در این نشست بود، تصریح کرد: رییس جمهوری پاکستان در این نشست تأکید کرد که کشورش همه تلاش خود را برای رهایی مرزبانان ایرانی که توسط یک گروهک تروریستی به گروگان گرفته شده‌اند به کار خواهد گرفت و همچنین تلاش خواهد کرد تا مرزهای این کشور با ایران از امنیت بیشتری برخوردار شوند تا توسعه روابط دو کشور نیز تسهیل شود.
دکتر روحانی گفت: در این نشست همچنین روابط اقتصادی بین چهار کشور و راهکارهای گسترش این روابط مورد بحث و بررسی قرار گرفت و مقرر شد اجلاس بعدی این چهار کشور در سال جاری در حاشیه اجلاس شانگهای که در دوشنبه برگزار می‌شود تکرار شود. همچنین سران سه کشور فارسی زبان نیز توافق کردند نشست بعدی این گروه در سال 2015 در شهر دوشنبه برگزار شود.
رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه چهار رییس جمهوری شرکت‌کننده در جشن جهانی نوروز هر یک سخنان کوتاهی ایراد کردند، اظهار کرد: نکته جالب این بود که همه روسای جمهوری بر مسأله اعتدال تکیه کردند و اعتدال را درسی عنوان کردند که باید از نوروز آموخت و اگر اعتدال نباشد استقرار ثبات در منطقه مقدور نخواهد بود.
دکتر روحانی با بیان اینکه همه روسای جمهور در سخنان خود تأکید داشتند که یکی از وظایف دولت‌ها و ملت‌های منطقه مبارزه با افراطی‌گری است، اضافه کرد: این گونه مواضع و سخنان نشانه آن است که صدای ملت ایران که در انتخابات 24 خرداد تبلور یافت نه تنها به گوش ملت‌های منطقه رسیده بلکه آنها با این نوا هم صدا شده و باور دارند که راه پیشرفت و توسعه در اعتدال است.
رییس جمهوری آخرین برنامه کاری خود در سفر به افغانستان را دیدار دو جانبه با رییس جمهور این کشور ذکر و تصریح کرد: مدتی است که بحث انعقاد یک قرارداد مهم و جامع و استراتژیک بین ایران و افغانستان مطرح است که مواد و مقدمات این قرارداد نیز آماده شده و رییس جمهور افغانستان اصرار دارد که این قرارداد تا پیش از پایان دوره ریاست جمهوری‌اش به امضا برسد.
دکتر روحانی گفت: می‌دانیم که افغانستان در آستانه برگزاری انتخابات است و این مسأله نشانگر آن است که مردمسالاری قدم به قدم در منطقه نهادینه شده است و در افغانستان نیز شور و هیجان انتخاباتی خوبی به چشم می خورد. برای دولت افغانستان نیز بسیار مهم بود که با برگزاری این اجلاس ثبات کشور خود را به نمایش بگذارد و زمینه را برای برگزاری انتخاباتی پرشورتر مهیا کند.
رییس جمهوری مسأله بعدی مطرح در ملاقات خود با حامد کرزی را بحث رودخانه‌های مرزی و حقابه ایران از این رودخانه‌ها عنوان کرد و ادامه داد: ایران بر اساس موازین بین‌المللی حقابه مشخصی از این رودخانه‌ها دارد و اصرار دارد که ضمن تأمین آب تالاب‌های داخل ایران هامون نیز به وضع سابق خود بازگردد و دولت افغانستان باید به این مسأله کمک کند. بر همین اساس مقرر شد هفته آینده هیأتی از افغانستان به ایران سفر کند تا بر سر مسأله حقابه ایران از این رودخانه‌ها به توافقی قابل قبول برسند.
دکتر روحانی مسأله کشت خشخاش و ترانزیت مواد مخدر را موضوع بعدی مذاکرات خود با رییس جمهوری افغانستان ذکر کرد و گفت: اعتیاد امروز به معضلی بزرگ در منطقه تبدیل شده و همه کشورهای منطقه را درگیر کرده است.
رییس جمهوری اظهار کرد: در این جلسه بنده به رییس جمهوری افغانستان پیشنهاد کردم که ایران و افغانستان علاوه بر مبارزه مشترک با ترانزیت مواد مخدر برای جلوگیری از کشت مواد مخدر نیز همکاری داشته باشند که رییس جمهوری افغانستان نیز این پیشنهاد را پذیرفته و اعلام کرد که کشورش آماده همه گونه همکاری در این زمینه است.
دکتر روحانی با بیان اینکه در این ملاقات درباره همکاری‌های اقتصادی دو جانبه نیز گفت و گو کردیم، تصریح کرد: در این جلسه اعلام کردم که بخش خصوصی ایران به شرط تأمین امنیت کاملاً آماده حضور در بخش اقتصادی افغانستان است.
رییس جمهوری تصریح کرد: همچنین درباره اتباع افغانستان در ایران نیز گفت و گو کردیم و بنده این نکته را تذکر دادم که جمهوری اسلامی ایران حق دارد در برابر عدم رعایت و احترام به قواعد و مقررات خود از سوی برخی از اتباع افغان واکنش متناسب داشته باشد.
دکتر روحانی تأکید کرد: در مجموع، این سفری پربار بود که در آن علاوه بر بحث درباره روابط دوجانبه با افغانستان همکاری‌های سه جانبه ایران با کشورهای فارسی زبان و همکاری‌های چهار جانبه با کشورهای منطقه نیز مورد بررسی قرار گرفت و در مجموع بین همه کشورهای شرکت‌کننده در جشن نوروز تعامل خوبی برقرار شد و مباحث مفید و حائز اهمیتی مورد بحث قرار گرفت.

شناسه خبر: 76301

- سفرهای خارجی

- دولت یادهم و دوازدهم

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده