در دیدار دوجانبه رئیس جمهوری ایران و افغانستان مورد تاکید قرار گرفت:

تسریع در نهایی شدن قرارداد همکاری های جامع میان ایران و افغانستان

رؤسای جمهوری ایران و افغانستان عصر امروز پنجشنبه در حاشیه پنجمین جشن جهانی نوروز که به میزبانی افغانستان برگزار شد، با یکدیگر دیدار و گفتگو کردند.

شناسه خبر: 76300 -

پنجشنبه 7 فروردين 1393 - 20:41

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی در این دیدار ضمن تبریک ایام نوروز به رییس جمهوری افغانستان و ملت این کشور، با بیان اینکه دو کشور ایران و افغانستان همسایه و دوملتی با روابط تاریخی طولانی هستند، ابراز امیدواری کرد همه ملتهای منطقه نوروز به سمت رفاه و توسعه بیشتر حرکت کنند.
در این دیدار رؤسای جمهوری دو کشور آخرین وضعیت و نحوه پیشرفت قرارداد جامع همکاری‌های دو کشور را بررسی کرده و از پیشرفت‌های کمیته تشکیل شده برای آماده‌سازی این قرارداد ابراز رضایت کردند.
طرفین همچنین خواستار تسریع در آماده سازی این قرارداد برای امضای نهایی توسط روسای جمهوری دو کشور شدند.
رییس جمهوری در این دیدار ضمن بررسی آخرین وضعیت امنیتی افغانستان، بر ضرورت واگذاری تامین امنیت این کشور به دولت مرکزی و خروج هرچه سریعتر همه نیروهای خارجی از افغانستان تأکید کرد.
دکتر روحانی ضمن استفسار از آخرین وضعیت پروژه آشتی ملی در افغانستان، بر ضرورت برگزاری انتخاباتی مردمی و عادلانه در این کشور تأکید کرد و خواستار مشارکت همه مردم افغانستان در انتخابات و حضور آنان در تعیین سرنوشت کشور خود شد.
رییس جمهوری با اشاره به اهمیت حرکت هرچه بیشتر کشورهای منطقه به سمت رفاه، توسعه و ترقی، گسترش همکاری‌های تجاری و اقتصادی میان این کشورها را در تحقق این هدف، بسیار مهم ارزیابی کرد.
دکتر روحانی با اشاره به توانمندی‌های بخش خصوصی در ایران گفت: حضور بخش خصوصی برای مشارکت در پروژه‌های معدنی افغانستان مسلتزم ایجاد امنیت است و موجب توسعه منطقه است.
رییس جمهوری با اشاره به قرارداد موجود میان دو کشور در خصوص هیرمند و وجود مقررات بین‌المللی پیرامون حقابه کشورها، خواستار رعایت کامل و دقیق آنها شد.
دکتر روحانی، کشت خشخاش و تولید مواد مخدر در افغانستان و ترانزیت آن از طریق ایران را یکی دیگر از معضلاتی عنوان کرد که جمهوری اسلامی ایران برای مقابله و جلوگیری از ترانزیت آن هزینه‌های زیادی پرداخت کرده است گفت: ما آمادگی داریم برای جلوگیری از کشت خشخاش و ترانزیت مواد مخدر در افغانستان به این کشور کمک کنیم.
دکتر روحانی در این دیدار با اشاره به تصویب قطعنامه مبارزه با افراط‌ گرایی و خشونت در سازمان ملل، موضوع امنیت و ضرورت مبارزه جدی با افراطی‌گری و تروریسم را مهم قلمداد کرد و گفت: افراط‌ گرایی و خشونت و تروریسم بزرگترین معضل ملت های منطقه است و لازم است که دولت ها با همکاری منسجم و تبادل اطلاعات و اجرای پروژه های مشترک در خصوص این معضل اقداماتی جدی بعمل آورند.

رییس جمهوری افغانستان: ما آماده امضای قرارداد جامع همکاری‌ها هستیم
در این دیدار رییس جمهوری افغانستان نیز ضمن تبریک ایام نوروز به دکتر روحانی و ملت ایران گفت: علیرغم حضور آمریکایی‌ها در افغانستان 12 سال خاطره خوش از روابط دو کشور دارم که جای تشکر و اظهار خوشوقتی دارد.
حامدکرزی افزود: افغانستان با قرارداد جامع همکاری‌ها موافقت کامل دارد و آماده هستیم تا آن را امضا کنیم.
رییس جمهوری افغانستان آب را نعمت و منبعی خدادادی دانست و گفت: افغانستان به پیمان‌های خود درباره آبهای مرزی با ایران متعهد است و ما می‌خواهیم که ایران هم در این زمینه به افغانستان کمک کند.
کرزی غرب را عامل اصلی افزایش تولید مواد مخدر دانست و گفت : غرب نیز در توسعه تولید مواد مخدر در افغانستان بدون نقش و منفعت نیست.
رییس جمهوری افغانستان همچنین تأکید کرد که کشورهای ایران، روسیه و پاکستان باید برای ریشه کن کردن مواد مخدر در افغانستان همکاری کنند.

شناسه خبر: 76300

- سفرهای خارجی

- دولت یادهم و دوازدهم

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده