رییس جمهوری در مراسم پنجمین جشن جهانی نوروز در افغانستان:

اعتدال طبیعت بدون اعتدال سیاست بی‌فروغ است

رییس جمهوری ظهر امروز (پنجشنبه) در مراسم پنجمین جشن جهانی نوروز در کابل با بیان اینکه نوروز یادگار مدنیتی رفیع و انسانی است و با تبریک این مناسبت به مقامات شرکت کننده در این مراسم و ملت افغانستان گفت: نوروز فقط یک آیین نیست میعادگاه فرهنگ‌هایی است که اعتدال ربیع را پاس می‌دارند و به تبعیت از طبیعت خود هم به اخلاق حسنه اعتدالی متخلق می‌شوند.

شناسه خبر: 76260 -

پنجشنبه 7 فروردين 1393 - 13:29

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی نوروز را کهن‌ترین سنت تاریخ توصیف کرد که هرگز کهنه نمی‌شود و افزود: هر سال چنان به انتظار نوروز می‌نشینیم که گویی روزی نو و پدیده‌ای بی‌سابقه در راه است.
رییس جمهوری اظهار کرد: به عنوان سران دولت‌هایی که بر سر سفره نوروز نشسته‌ایم باید به سنت ملت‌های خود و فرهنگ ایشان اقتدا کنیم یعنی اول به سنت غبارروبی از خانه‌ها از دولت‌های خود نیز غبارروبی کنیم و غبار قهر و کینه و کدورت را زدوده و پایه‌های آشتی و هم زیستی و هم دلی را تقویت کنیم.
دکتر روحانی تصریح کرد: همچنین باید به شیوه نیاکان خود در دادن هدیه و عیدی به ملت‌های خود نیز عیدی دهیم و به یک هم نشینی ساده سران و رهبران اکتفا نکنیم.
رییس جمهوری با اشاره به اینکه اگر چه این مراسم یک اجتماع فرهنگی است اما می‌توان آن را به پیوندی سیاسی و اقتصادی بدل کرد گفت: می‌توانیم پایه‌گذار یک اتحاد جامع منطقه‌ای باشیم که توسعه و پیشرفت ملت‌ها هدف مشترک آن باشد و کیفیت زندگی در منطقه را ارتقا دهد.
دکتر روحانی در ادامه اظهار کرد: به سیرت نوروز که صورتش از نسیم بهاری خوش است راه و رسم اعتدال در پیش بگیریم که اعتدال یک شعار سیاسی محدود به یک شخص و کشور نیست اعتدال در فرهنگ و ادبیات منطقه نوروز ریشه‌ای تاریخی دارد.
رییس جمهوری با بیان اینکه امروز ندای اعتدال‌گرایی که دعوت به صلح و عدالت نیز هست مورد اقبال جهانی قرار گرفته است اضافه کرد: تصویب قطعنامه WAVE در مجمع عمومی سازمان ملل متحد که مقابله جهانی با خشونت و افراطی‌گری را در دستور کار جامعه جهانی قرار داد نشان روشن این رویکرد جهانی است و مایلم اینجا از همه ملت‌ها و دولت‌های نوروز دعوت کنم که در تهیه و تدوین برنامه عمل برای این قطعنامه پیشگام شوند و به نام نوروز اعتدال و مقابله با افراطی‌گری را عیدانه مردمان خود قرار دهند.
دکتر روحانی با اشاره به اینکه اعتدال طبیعت بدون اعتدال سیاست بی‌فروغ است تصریح کرد: نمی‌توان در منطقه‌ای که گروهی ولو اندک بر طبل جهل می‌کوبند و تخم خشم می‌کارند از اعتدال‌گرایی سخن گفت در حالی که افراط گرایی قربانی می‌گیرد. امروز در سرزمینی نوروز را پاس می‌داریم که در مقاطعی از تاریخ خود قربانی جهل و خشم و افراط بوده و در برابر انواع ایدئولوژی‌های افراطی از کمونیسم تا بنیادگرایی ایستاده و چون ققنوس هر بار سر از خاک بیرون آورده و استقلال خویش را احیا کرده و در موازنه‌ای ظریف میان فرهنگ ملی دینی و جدید ترکیب جمهوری اسلامی افغانستان را آفریده است.
رییس جمهوری تأکید کرد: به عنوان منتخبان و نمایندگان ملت‌های خود اعلام می‌کنیم که راهی جز اعتدال نیست و اعتدال نه فقط یک آیین تاریخی که یک راهبرد سیاسی و اجتماعی برای رشد توسعه و هم زیستی در جهان امروز است. مدعی هستیم که می‌توانیم بر اساس سنت نوروز و بر مبنای منافع متقابل تجربه‌ای بی‌نظیر از همکاری منطقه‌ای را سامان دهیم تا جهان از کنار جوامعی که تجربه تلخ فریاد افراط گرایان را شنیده است صدای اعتدال‌گرایان را هم بشنود.
دکتر روحانی گفت: می‌خواهیم نوروز را از صورت یک جشن به سیرتِ یک پیمان در آوریم پیمان اعتدالی همچون آغاز بهار که نوروز است؛ روز تازه است که در راه است.
رییس جمهوری ادامه داد: در همین کشور افغانستان که امروز میزبان سخاوتمند جشن نوروزی ماست در طول چند دهه اخیر دو بار اشغال نیروهای بیگانه که بذر شوم خشونت و افراط را با خود به این سرزمین آورد چه آسیب‌ها که به زندگی مردم و کشور وارد نساخت. کشور من این هر دو هجوم را محکوم کرده و در هر دو مقطع به ملت بزرگ افغانستان کمک نموده و میلیون ها نفر را به عنوان مهمان در کشور خود پذیرفته است. به نام ملت ایران آرزو می‌کنم که صلح و اعتدال عیدانه مردم شریف افغانستان و همه مردمان منطقه نوروز باشد و به نام دولت جمهوری اسلامی ایران در تحقق این آرزو از آنچه در توان دارم دریغ نخواهم کرد.
دکتر روحانی در پایان اظهار امیدواری کرد انتخاباتی که افغانستان در پیش رو دارد گامی دیگر در جهت آرامش و پیشرفت برای این سرزمین و بخشی از عیدانه امسال باشد.

شناسه خبر: 76260

- سفرهای خارجی

- دولت یادهم و دوازدهم

فیلم مرتبطاخبار برگزیده