معاون حقوقی رئیس‌جمهوری در گردهمایی اعضای کانون وکلای دادگستری استان البرز تأکید کرد:

وکلا دانش حقوقی و مهارت حرفه‌ای را توسعه دهند

معاون حقوقی رئیس‌جمهوری تأکید کرد: وکلا باید همواره دانش حقوقی و مهارت حرفه‌ای خود را برای دستیابی به آخرین تحولات علم حقوق و حرفه وکالت در سطح مطلوب ارتقاء داده و در راستای تحقق توسعه پایدار تلاش کنند.

دوشنبه 14 بهمن 1392 - 18:38

دکتر الهام امین‌زاده در گردهمایی اعضای کانون وکلای دادگستری استان البرز یاد و خاطره بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران امام خمینی(ره) را گرامی داشت و شخصیت معنوی و جایگاه دینی و مقبولیت گسترده معمار کبیر انقلاب را یکی از اصلی‌ترین عوامل پیروزی بزرگترین انقلاب مردمی دنیا دانست.
وی افزود: امام خمینی(ره) جز نیت الهی و توجه به خواست مردم، دغدغه دیگری نداشت.
معاون حقوقی رئیس جمهوری گفت: در طول 35 سال گذشته انقلاب به رغم همه توطئه‌ها و دشمنی‌های بدخواهان از جمله تحمیل جنگ هشت ساله و تحمیل انواع تحریم‌های اقتصادی، به برکت رهنمودهای امام راحل، درایت رهبر فرزانه انقلاب و حضور مردم در صحنه در مسیر پیشرفت حرکت کرده و همه توطئه‌های دشمنان نظام و انقلاب را نقش بر آب کرده است.
امین‌زاده افزود: در دولت یازدهم نیز کسی در رأس قوه مجریه قرار گرفته است که خود حقوقدان است و دغدغه اصلی رئیس جمهور اجرای مر قانون و پیاده کردن نظم و عدالت در جامعه است از این رو از وکلا انتظار می‌رود اخلاق حرفه‌ای را در رأس کارهای خود قرار دهند.
وی خطاب به وکلای حاضر در جلسه گفـت: حرفه شما با آبرو و حیثت مردم سرو کار دارد بنابراین انتظار می‌رود به دقت از این حرفه مقدس پاسداری کرده و حقوق خود و مردم را به رسمیت بشناسید تا حقی تضییع نشود.
توسعه فرهنگ وکالت سیاست‌گذاری شود
معاون حقوقی رئیس‌جمهوری در ادامه سخنان خود به نقش‌آفرینی وکلا در عرصه‌های مختلف اشاره کرد و گفت: نقش‌آفرینی وکلا در جامعه باعث می‌شود مردم بیشتر با حقوق خود آشنا شده و به حقوق شهروندی خود واقف شوند.
وی به وجود 17 میلیون پرونده قضایی در کشور اشاره کرد و گفت: در این راستا دولت در نظر دارد با تبیین این جایگاه مهم و حساس، مردم را به استفاده از وکلا در مباحث مختلف تشویق کند تا با این مقوله بیگانه نباشند.
دغدغه‌ نهادینه کردن حقوق شهروندی در اولویت است
معاون حقوقی رئیس‌جمهوری با بیان اینکه در حال حاضر دغدغه‌ ما، نهادینه کردن حقوق شهروندی است، یادآور شد: برای تدوین این منشور سعی کرده‌ایم با همکاری دانشگاه‌های تهران، علامه، الزهرا، شهید چمران اهواز و همچنین با بهره‌مندی از نظرات کارشناسی اساتید و حقوقدانان، گامهای موثری برداریم تا خروجی به دست آمده، مثمرثمر به حال مردم باشد.
امین‌زاده افزود: اصل حقوق شهروندی در قانون اساسی وجود دارد و معاونت قانون اساسی نیز در ذیل معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری قرار دارد. ما سعی می‌کنیم کلیه مفاد قانون اساسی اجرا شود تا مردم با آگاهی از حقوق خود زندگی بهتر و مرفه‌تری داشته باشند.
وی گفت: منشور و سند حقوق شهروندی یا از طریق لایحه یا بخشنامه یا به هر شکل دیگری در اختبار دستگاه‌های متولی قرار می‌گیرد تا آنان ملزم به رعایت آن شوند.
وی در پایان سخنان خود بر بایسته‌های حرفه‌ای وکالت تأکید کرد و افزود: وکلای دادگستری در انجام وظایف و مسئولیت‌های حرفه‌ای، مکلفند شاخص‌ها و اصول اخلاقی را رعایت کنند.
به گفته وی وکلای دادگستری مکلفند راستی و درستی را سرلوحه اعمال خود قرار دهند و نباید اطلاعات یا اسراری را که در جریان ارائه خدمات حرفه‌ای خود به دست می‌آورند، بدون مجوز قانونی یا اجازه موکل افشا کنند.
امین زاده افزود: وکلا همچنین باید تمهیدات لازم برای آموزش و نظارت بر عملکرد کارکنان دفتر خود را در این خصوص اتخاذ نمایند. همچنین از صلاحیت حرفه‌ای و تخصصی کافی در حوزه فعالیت خود برخوردار بوده و خدمات حرفه‌ای خود را با دقت، شایستگی و جدیت انجام دهند و همواره دانش حقوقی و مهارت حرفه‌ای خود را به سطحی برسانند که خدمات آنها مقبول باشد و برای دستیابی به آخرین تحولات علم حقوق و حرفه وکالت در سطح مطلوب و در راستای تحقق توسعه پایدار تلاش کنند.

شناسه خبر: 74546