(متن کامل) رییس جمهور در جمع علما، طلاب و فضلای استان خوزستان:

دولت قدم بزرگی در زمینه مقابله با اسلام هراسی و ایران هراسی برداشته است

رییس جمهوری درجمع علما، طلاب و فضلای استان خوزستان گفت: ملت شریف ایران با رأی خود در انتخابات سال 92 به دنیا اعلام کرد که اسلام توأم با اعتدال می‌خواهد و با تندروی و افراط مخالف است.

چهارشنبه 25 دی 1392 - 01:14

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی با اشاره به تصویب پیشنهاد ایران در سازمان ملل درمقابله با نفی خشونت و افراطی‌گری گفت: این پیشنهاد چنان با قاطعیت درمجمع سازمان ملل مطرح شد که بزرگترین دشمنان ایران هم هنگام رأی‌گیری جرات نکردند، اعلام کنند این طرح به رأی گذاشته شود.
متن کامل سخنان رییس جمهور به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین
یا ایها النبی انا ارسلناک شاهداً و مبشراً و نذیرا و داعیاً الی الله باذنه و سراجاً منیرا

ایام ولادت با سعادت پیامبر عظیم‌الشأن اسلام و امام صادق(ع) و هفته وحدت و ایام شروع امامت حضرت ولی عصر (عج) را به محضر همه علما، بزرگان، نماینده ولی فقیه، استادان، نمایندگان مجلس خبرگان، قضات و همه اعضایی که در محضرشان هستیم، تبریک و تهنیت عرض می‌کنم.
روحانیت شیعه از آغاز بار مسئولیت سنگینی بر دوش داشته و آن حراست از مرزهای دین بوده است که فرمود "علما شیعتنا مرابطون بالثغر الذی یلی ابلیس و عفاریته "
علما حافظ مرزهای دین و اسلام و مبین دین و انطباق دین در شرایط زمان و تبیین احکام دین در مقاطع مختلف تاریخی از طریق اجتهاد بودند.

روحانیت و علما حافظ مرزهای دین اسلام هستند
این بار بعد از دوران غیبت صغرا، به مراتب سخت‌تر و سنگین‌تر شد، چنان که دسترسی به معصوم گاهی ناممکن و گاهی بسیار صعب و دشوار بود. خیلی مهم است که روحانیت شیعه می‌خواهد کاری مربوط به انبیاء و معصومین و آن بار سنگین را بر دوش بگیرد.
در قرن پنجم کار بزرگی صورت گرفت و شیخ الطائفه که ما باید بگوییم، محصول آنچه ما امروز از فقه و اصول و تفسیر و کلام و فلسفه و سایر علوم اسلامی داریم، از ایشان است چرا که در واقع منشأش تأسیس حوزه علمیه نجف در یک مقطع و تأسیس حوزه علمیه قم در مقطع دیگر بود.
چون فرصت محدود است، به تفصیل مسأله نمی‌پردازم که خود شما بزرگان به همه آنها واقف و مبین برای مردم هستید. در قرن پنجم کاری که شیخ الطائفه انجام داد، یعنی تأسیس حوزه علمیه نجف بسیار بزرگ بود که آثار و برکات زیادی به همراه داشت.
یکی از آثار آن شیخ اعظم، شیخ انصاری، افتخار این دیار و این استان است. واقعاً شیخ چه کرد که بعد از سالیان دراز، هنوز هم شیخ می‌درخشد. امام راحل(ره) وقتی در درسش می‌خواست از شیخ انصاری نام ببرد، می‌فرمود شیخ اعظم. بزرگانی مثل شیخ انصاری، آخوند خراسانی و خیلی از بزرگان در این حوزه تربیت شدند. امروز امکانات بسیاری مانند اینترنت، کامپیوتر و ابزارهای زیادی در اختیار ماست که آن زمان این ابزارها نبود و ببینید آنها در سختی‌ها و مشکلات چه کردند؟ آن هم با توجه به وضعی که آن زمان حوزه علمیه داشت. در شرایط سخت، بزرگان ما در علم دین کاری کردند که امروز هم ما باید سر تعظیم در برابر آن بزرگواران فرود آوریم.
از آن طرف در 90 سال پیش شیخ بزرگ دیگری، مرحوم حائری (رض) بود که حوزه علمیه قم را تأسیس کرد. در واقع تشیع و حوزه‌ها مرهون این دو شیخ هستند؛ شیخ الطایفه در تأسیس حوزه علمیه نجف و شیخ بزرگ حائری (رض) در تأسیس حوزه علمیه قم. اسلام در مراحل مختلف و حوزه‌های مختلف فراز و نشیب‌های مختلفی داشته است.

غرب هرچه دارد از علمای اسلام دارد
دورانی بود که کل علوم تقریباً منحصراً در حوزه‌های علمیه بود؛ ریاضیات، فلسفه، شیمی، فیزیک و حتی طب و علوم دیگر. شما بو علی سینا را ببینید، محمد زکریای رازی و خوارزمی را بینید که در قرن دوم سوم بودند. زکریای رازی بیش از هزار و صد سال پیش در قرن سوم چه کرده است؟.کتاب‌هایش در تفسیر قرآن، شیمی و طب فلسفه چه کرده است؟ یا بوعلی را ببینید که دنیا به بوعلی افتخار می‌کند. البته غرب قدرناشناسی می‌کند. غرب هر چه دارد از علمای اسلام دارد. شما حتی دانشگاه‌های قدیمی غرب را که نگاه می‌کنید حتی ساختمانش هم تقلید از حوزه‌های علمیه است. آکسفورد را ببینید، شبیه مدرسه فیضیه است. سبک همان سبک است. خیلی بحث‌ها اینجا وجود دارد. دانشمندان اسلامی خدمات بسیار بزرگی کردند. البته در مقاطعی هم انحرافاتی پیش آمد که علمای بزرگ جلو آن را گرفتند. وحید بهبهانی که افتخار این استان و منطقه است، یک تنه در برابر انحرافی که اگر ادامه می‌یافت چیزی از اجتهاد باقی نمی‌ماند، ایستاد. در برابر عظمت اسلام و حوزه‌های علمیه، دنیای غرب به جای قدردانی و قدرشناسی همواره بر مبنای اسلام هراسی در برابر اسلام و روحانیت و علما ایستادگی کرده است.
اگر ما بخواهیم سه مقطع اسلام هراسی غرب را تقسیم‌بندی کنیم، باید بگوییم در دوران جنگ‌های صلیبی اسلام هراسی را شروع کردند که اتفاقاً علوم را هم در همان مقطع از جهان اسلام اقتباس کردند. دوران عثمانی‌ها هم مرحله دوم اسلام هراسی را شروع کردند و مرحله سوم اسلام هراسی بعد از انقلاب اسلامی است. حوزه علمیه قم شخصیتی را همچون امام خمینی(ره) تربیت کرد که به افتخار روحانیت، افتخار شیعه، افتخار حرکت‌های آزادی بخش و افتخار آزادی‌خواهان تبدیل شد و کار بسیار بزرگی را انجام داد.
شما کتاب‌هایی که غربی‌ها راجع به انقلاب اسلامی نوشته‌اند نگاه کنید، مثل کتابی که دانشگاه کمبریج نوشته است. وقتی راجع به انقلاب اسلامی صحبت می‌کند، می‌گوید روحانیت سازماندهی‌ای کرد برای انقلاب که غرب از فهم آن عاجز ماند.
آن وقتی که از امام و شهید بهشتی نام می‌برند، می‌گویند ما سازمان مساجد را نمی‌فهمیدم. اینها را انگلیسی‌هایی می‌گویند که سالها این منطقه تحت استعمار و استثمارشان بوده است. می‌گویند ما شبکه سازماندهی مساجد را درک نکرده بودیم و نمی‌دانستیم روحانیت چه نفوذی دارد و چطور سازماندهی می‌کند و می‌گوید ما دچار حیرت شده‌ایم.
امام در پاریس با نواری که از طریق تلفن ارسال می‌شد و ظرف 24 ساعت به سراسر ایران و حتی سراسر روستاها می‌رسید، فرمانی صادر می‌کرد که به گوش مردم ایران می‌رسید. حالا در آن دوران انقلاب نه ماهواره و اینترنتی بود و نه از این ابزارها خبری بود. غربی‌ها وقتی دیدند که انقلاب اسلامی به رهبری یک عالم و مرجع تقلید و با فداکاری ملت به پیروزی رسید، همان هراسی که یک روزی در جنگ‌های صلیبی از قدرت عثمانی‌ها پیدا کرده بودند، یک بار دیگر به لرزه افتادند، البته به غلط، چرا که انقلاب اسلامی برای کسی تهدید نبود و صدور یک فرهنگ بود نه چیز دیگر.
خوب اینها در یک مقطع دیگر نیز این اسلام هراسی را به بهانه یازده سپتامبر ترویج کردند و ادامه دادند. اگرچه آنها همواره در کنار اسلام هراسی به خاطر انقلاب اسلامی همیشه یک ایران هراسی هم بوده و آنها این را به بهانه یازده سپتامبر تشدید کردند.
دنبال چه هدفی بودند و هستند؟ اینکه نظام جمهوری اسلامی، انقلاب اسلامی، اگر شد نماند و اگر نشد، تضعیف شود و حداقل جلو نفوذ این انقلاب را در منطقه و جهان بگیرند.
در سال‌های اخیر دو بهانه پیدا کردند. یک بهانه به دنیا گفتند اسلام مظهر خشونت است. اسلام جوانها را تشویق می‌کند به ناامنی، تشویق می‌کند به افراطی‌گری، تشویق می‌کند به خشونت، به قول آنها تروریسم. این چیزی بود که تبلیغ می‌کردند و خودشان هم از طریق سازمان‌های جاسوسی‌شان، یک عده مسلمانان را در گوشه و کنار دنیا به نام اسلام به همین راه تحریک می‌کردند. شما امروز در منطقه می‌بینید، چه آشوب و چه کشتاری را یک عده منحرف به نام دین و جهاد، متأسفانه با استناد به آیات قرآن انجام می‌دهند و به غلط دارند جوان‌های ما را گمراه می‌کنند. این هم بهانه خوبی شد برای غرب که این مسیر را ادامه دهند و تشدید کنند.

ایران هرگز به دنبال سلاح هسته‌ای نبوده است
دومین بهانه‌شان فناوری هسته‌ای صلح‌آمیز ایران بود. در دنیا تبلیغ کردند و ترویج کردند که ایران به دنبال بمب هسته‌ای است، نه تنها ایران به دنبال بمب است، بلکه می‌خواهد آن را در اختیار گروه‌های تروریست قرار بدهد و دنیا را ناامن کند. در حالی که جمهوری اسلامی ایران هرگز دنبال سلاح هسته‌ای نبوده است. در هیچ مقطعی نبوده است. در این‌باره مقام معظم رهبری فتوای صریح دادند بر حرمت تولید، نگهداری و استفاده سلاح‌های هسته‌ای و البته سایر سلاح‌های کشتار جمعی هم همین حالت را دارد. لذا جمهوری اسلامی ایران هرگز دنبال اینها نبوده است.
اگر ایران دنبال بمب هسته‌ای بود به قول آنها، چرا برای غنی‌سازی ابتدا رفتیم با آنها معامله کنیم و پول بدهیم و بخریم. خب کسی که می‌خواهد برود بمب بسازد که نمی‌رود با کشورهای شرق و غرب مذاکره کند که بگوید سیستم غنی‌سازی به ما بدهید. همه انهایی که دنبال بمب رفتند، مخفی کار کردند و مخفیانه به نتیجه رساندند. ما بعد از جنگ تحمیلی سراغ بسیاری از کشورهای غربی و شرقی رفتیم برای اینکه فناوری غنی‌سازی بدهند تا ما بتوانیم سوخت نیروگاه را تأمین کنیم. این چیزی است که آنها قبلا در رژیم گذشته حتی بخشی از آن را قول داده بودند. آنها به این قول عمل نکردند. کشوری که این را می‌خواهد اما آنها نمی‌دهند و بعد خودش می‌رود دنبالش معلوم است که نمی‌خواهد کار مخفی انجام دهد. هیچ کشوری نیست که دنبال بمب هسته‌ای باشد و برود عضو ان‌پی‌تی بشود. آژانس را در کشورش راه بدهد. معلوم است که این حرف بهانه‌جویی است، اما متأسفانه غرب با تبلیغات وسیعش با دیپلماسی قوی‌اش، با تمام ابزارش توانست این را در دنیا شایع کند که ایران و فناوری هسته‌ای، یک خطر برای صلح و امنیت جهانی است.
قطعنامه‌ای که شورای حکام آژانس در آخر پاییز سال 1384 صادر کرد این بود که فعالیت هسته‌ای ایران چون صلح و امنیت جهانی را به خطر می‌اندازد، پس این پرونده باید به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارجاع داده شود. این اقدام اساساً بی‌معنا و نادرست بود ولی این کار را کردند. این کشورها فقط غربی نبودند، شرقی‌ها هم بودند. کشورهای همسایه ما هم بودند آنها هم رأی دادند. پس در تبلیغات و در کار فعالیت دیپلماسی، ایران هراسی را از این طریق هم در دنیا آمدند به غلط مطرح کردند.

پیام مردم در انتخابات این بود که اسلام را می‌خواهیم، اعتدال را هم می‌خواهیم، افراط را نمی‌خواهیم
این خادم دین که همواره افتخارش این است که هر چه دارد از حوزه علمیه قم و از اساتید بزرگ آن حوزه دارد، بعد از آنکه ملت شریف ایران با رأیشان به دنیا گفتند ما اسلام را توأم با اعتدال می‌خواهیم. من معنی این رأی را می‌فهمم. خب چرا به این طلبه رأی دادند؟ دیگران هم بودند، بزرگان دیگری هم بودند و خوب همه آنها هم صالح بودند. مردم می‌گفتند ما با این رأی، اسلام را می‌خواهیم. ما اسلام را می‌خواهیم، اعتدال را هم می‌خواهیم ولی افراط نمی‌خواهیم. شعار من هم این بود. به هر حال من عضو این نظام بودم. من در دوران تبلیغات انتخاباتی‌ام در بوروشور و زندگینامه‌ام اولینش این بود که من نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی هستم. می‌دانستند که من در طول این مدت داخل این نظام بودم، نماینده مجلس بودم یا دبیر شورای عالی امنیت ملی بودم و مسئولیت‌های دیگری داشتم، عضو خبرگان رهبری بودم. مردم اعلام کردند به دنیا ما به اسلام وفاداریم، میانه‌روی و اعتدال را هم می‌خواهیم.
یکی از اهداف اینجانب از آغاز، از قبل از اینکه انتخاب شوم این بود که بتوانم در حد توانم و با قدرت دولت این دو بهانه را یا بگیرم یا این بهانه‌ها را کاهش دهم و کاری کنم که دنیا به تدریج قبول کند چهره‌ای که از اسلام و ایران ترسیم شده است، چهره نادرست است.
در زمینه اینکه اسلام مظهر خشونت است و طرفدار خشونت است، من هم در سخنرانی‌هایم و هم در مصاحبه‌هایم و نطق‌های بین‌المللی‌ام تأکید کردم و در سازمان ملل طرح دنیای عاری از خشونت یا حالا تعبیر دقیقش مقابله جهانی با خشونت و افراطی‌گری را در سازمان ملل مطرح کردم و از سازمان ملل خواستم این طرح ایران را در دستور کار قرار دهد.
آن روز که در مجمع عمومی سازمان ملل مطرح کردم، بعضی از دوستان گفتند که زود بود شما این پیشنهاد را مطرح کردید. می‌گذاشتید چند سال کار می‌کردیم و زمینه را آماده می‌کردیم، اما خداوند توفیقی داد و ملت ایران این پیروزی بزرگ را به دست آورد و این پیروزی ریشه در انتخابات دارد. ملت ایران در این انتخابات کار بزرگی را انجام داد. من نکته‌ای را به شما بگویم. در نیویورک در ملاقات با علمای اسلامی که از ایالت‌های آمریکا آمده بودند، که بیشتر آنها اهل سنت بودند و تعدادی هم شیعه در میان آنها بود، همه آنها که صحبت کردند گفتند این انتخابات چهره اسلام را در دنیای غرب تغییر داد و ما امروز در آمریکا سرمان بلند است و سه نفر از علمای اهل سنت در آن جلسه گفتند ما شبی نیست که برای شما دعا نکنیم. خیلی مسأله مهمی است. یک انتخابات آثارش سراسر جهان را فرا گرفت. پیداست این ملت چقدر بزرگ و ندای این ملت چقدر رساست.
ما دو سه روز که در نیویورک بودیم دیدیم واقعاً استقبال رسانه‌ها چقدر وسیع بود و بالاخره پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران در مجمع عمومی سازمان ملل مطرح شد. همین طرح مقابله با خشونت و افراطی‌گری. آنچنان این طرح فایق آمد که بزرگترین دشمنان ما گرچه در بیان و بحث مخالفت کردند، اما در موقع رأی‌گیری جرأت نکردند اعلام رأی کنند.
شما می‌دانید وقتی در یک مجمع بزرگ وقتی یک کشوری می‌بیند عده رأی کم است، چون وزن آنها را پایین می‌آورد و حیثیتشان می‌رود، سکوت می‌کنند و وقتی رئیس جلسه می‌گوید کسی مخالف نبود؟ چکشش را به معنی اتفاق آراء روی میز می‌زند. چند کشوری که در مجمع عمومی مخالفت کردند، در موقع رأی‌گیری جرأت نکردند بگویند این طرح به رأی گذاشته شود. غرب، چند دهه است که تبلیغ می‌کند که ایران مظهر خشونت و طرفدار خشونت و حتی می‌گویند پیشتیبان تروریسم است، آن وقت جمهوری اسلامی ایران پیشنهادی را مطرح می‌کند برای مقابله با افراط و با خشونت و این طرح به اتفاق آراء یعنی بدون رأی‌گیری به تصویب مجمع عمومی سازمان ملل متحد می‌رسد.

دولت تدبیر و امید دست استمداد به سوی علما دراز می‌کند
به نظر من این دولت در طول این 5 ماه یک قدم بسیار بزرگ در زمینه مقابله با اسلام هراسی و ایران هراسی برداشته است.
امروز می‌دانید در سال جدید، دبیرکل سازمان ملل هم در اولین مصاحبه خود به طرح ایران و تصویب آن در مجمع عمومی سازمان ملل اشاره کرد و این را بسیار با اهمیت در دنیای امروز تلقی کرد. ما امروز در قبال این توطئه جهانی باید بایستیم. دولت دست استمداد به سوی علما دراز می‌کند. شما بزرگان شما علما، حوزه‌های علمیه باید بیایند اسلام رحمانی را برای دنیا تشریح کنند.

ایران به دنبال فناوری هسته‌ای هست اما دنبال بمب نیست
آن پیغمبر رحمت؛ و ما ارسلناک الا رحمه للعالمین، او رحمت بود. او رحمت برای دنیا آورد نه تنها برای مسلمانان، او راه زندگی و اخلاق آورد محبت و اخوت و برادری را آورد. این پیامبر با این عظمت، امروز غرب دارد توطئه می‌کند و به غلط گروه‌ها و گروهک‌هایی را هم وادار کرده به خشونت و افراط در جهان و منطقه دست بزنند و آنها هم به دروغ بگویند به نام اسلام و قرآن است. این قدم اول و مهم بود. قدم دوم اینکه این دولت تصمیم داشت به دنیا بگوید جمهوری اسلامی ایران دنبال فناوری هسته‌ای هست اما دنبال بمب نیست.
گاهی هم برخی اشتباه می‌کردند البته شاید هم نمی‌دانستند می‌گفتند ایران هسته‌ای شده است می‌دانید این کلمه هسته‌ای وقتی در دنیا گفته می‌شود معنی‌اش بمب است. شش کشور در دنیا هستند که می‌گویند ما هسته‌ای شده‌ایم و الا اگر مبنا غنی‌سازی باشد که چهل کشور الان دارند غنی‌سازی را انجام می‌دهند. بجای اینکه بگویند ما دنبال سوخت نیروگاه هسته‌ای هستیم، دنبال فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای هستیم، گفتند ایران هسته‌ای شده، آنها هم گفتند ببینید خود مسئولین می‌گویند ایران هسته‌ای شده دیگر چه می‌گویید شما؟
ما را بردند در تحریم و چه فشاری بر مردم آوردند نه اینکه ما از تحریم بترسیم، اما یک ظلم ناروا به ملت بزرگ ایران بود. حتی فشار آوردند برای خرید گندم برای خرید دارو. من به بسیاری از سران اروپا که در سازمان ملل ملاقات کردم، گفتم این تحریم که شما انجام دادید ظالمانه و غیر انسانی است.
یکی از مقامات بلند اروپایی در ملاقات با من گفت من قبول دارم این تحریم‌ها ظالمانه و غیرانسانی بوده است. یک چنین کاری کردند، ما لازم بود به دنیا بگوییم ما دنبال فناوری هسته‌ای هستیم، آن را ادامه می‌دهیم اما در عین حال به دنیا هم روشن و ثابت می‌کنیم که این اتهام، اتهام بی‌اساسی است. این مبنای مذاکرات ما با 1+5 و غرب و قدرت‌های بزرگ جهانی بود. این راه مثل راه اول، راهی طولانی و پرپیچ و خم است اما هم در مسأله اول و هم در مسأله دوم اولین گام را برداشتیم.

اولین قدم برای شکستن تحریم‌ها برداشته خواهد شد
ما در تفاهم و در نقشه راه در ژنو به توافقی رسیدیم که چند روز دیگر این توافق اجرایی و عملیاتی خواهد شد. اولین قدم برای شکستن تحریم‌ها برداشته خواهد شد. ما این راه را ادامه می‌دهیم اگرچه راه بسیار سخت و دشواری است. اما غیر از بحث تحریم‌ها که فرعی است، ما می‌خواهیم با ایران هراسی و اسلام هراسی بجنگیم ما می‌خواهیم به دنیا بگوییم انقلاب اسلامی انقلاب رحمت است. اسلام دین رحمت است ما می‌خواهیم بگوییم همان راهی که پیامبر رفت- شاهداً و مبشراً و نذیرا و داعیاً الی الله باذنه و سراجاً منیرا- همان راه را دنبال و ادامه می‌دهیم. در هر دو زمینه علمای بزرگ و روحانیت معظم نقش بسیار بزرگی دارد. من این را به صراحت بگویم، نه در سیاست خارجی، دولت بر این اصل قانون اساسی؛ به غیر از مسایل فقهی و دینی، معتقد است که سیاست‌های کلی نظام بر عهده مقام معظم رهبری است. نه به زبان بگوید، در عمل آن را قبول دارد. ما می‌دانیم عظمت رهبری یعنی عظمت ایران. این را همه باید درک کنند و همه باید بفهمند.
ما برای اینکه به اهداف بلندمان، هم در زمینه ترویج دین، تبلیغ دین، معرفی چهره واقعی اسلام و هم در زمینه سیاست خارجی، هم مبارزه با اسلام هراسی، هم مبارزه با ایران هراسی موفق شویم باید متحد باشیم و دست به دست هم بدهیم. ما یک رهبر داریم، یک قانون اساسی داریم، منافع ملی مال همه ماست، مصالح ملی مال همه ماست و همه باید زیر خیمه اسلام و ولایت و قانون اساسی و منافع و مصالح کشور کنار هم قرار بگیریم با یک اتحاد و وحدت، باید به اهداف بلندمان دست بیابیم و این کار را ان‌شاء‌الله به حول و قوه الهی انجام خواهیم داد.

دولت با همراهی ملت قادر است حماسه اقتصادی را بیافریند و ان‌شاء‌الله خواهد آفرید
من راه را دشوار می بینیم، اما بسیار امیدوارم. مشکلات کشور بسیار زیاد است اما برای حل آن بسیار امیدوارم. آنچه مقام معظم رهبری فرمود، حماسه سیاسی، این ملت به خوبی محقق کرد. آن حماسه اقتصادی را هم باید بسازیم. باید دست به دست هم بدهیم، دولت به تنهایی قادر نیست این بار سنگین را به مقصد برساند، اما دولت با ملت حتما قادر است این حماسه اقتصادی را بیافریند. و ان‌شاءالله خواهد آفرید.
و آنچه هم که در این استان من اعلام کردم و دنبالش هستم، در واقع ساختن همان حماسه اقتصادی است که باید در همه استان‌ها باید شروع کنیم. به هرحال ما آب پشت سر را جمع کردیم، زمین زرخیز خوزستان هم وجود دارد، یک مرحله کانال کشی را هم انجام داده‌ایم با این روند بخواهیم پیش برویم. 17 سال گذشته، 17 سال دیگر هم باید بگذرد. این واقعاً حیف است. این بحث، همانطور که نماینده ولی فقیه در استان فرمودند این بحث تنها بحث خوزستان نیست، بحث کشور است. ما اروند را باید احیاء کنیم. این بحث کشور است. ما باید با مسأله معضلات زیست محیطی مبارزه کنیم. این بسیار سخت است اما این کار باید انجام شود. این بحث استان نیست بحث کشور است. حتی احیاء رود کارون هم تنها برای خوزستان نیست، برای کشور است. ما همه باید در این مسیر دست به دست هم دهیم. اما بدانیم هیچ کاری، چه کار اقتصادی، چه کار سیاست داخلی و خارجی و امنیتی، زیربنای همه اینها فرهنگ است. اگر نتوانیم فرهنگ را تقویت کنیم، آنها یا امکان‌پذیر نیست یا بسیار صعب و دشوار است. در بخش فرهنگ روحانیت نقش بسیار بزرگی دارد. علما، ائمه محترم جمعه، مبلغین، مدرسین و همه عالمان دینی و همه آنهایی که اسلام را باید تبیین کنند، نقش بسیار اساسی خواهند داشت.
ان‌شاءالله به حول و قوه الهی دست به دست هم می‌دهیم. امید ما به حق و پروردگار است. امید ما به لطف ارواح پاک ائمه هدی علیهم السلام است به لطف ولی عصر عجل الله، امام زمان، به حمایت رهبری و حمایت و اتحاد کل ملت است. ان‌شاء‌الله به حول و قوه الهی این راه را به مقصد خواهیم رساند.
والسلام علیکم و رحمه الله و برکاتهشناسه خبر: 73843