رییس جمهور در جلسه هیأت دولت:

گزینه تهدید و باروت روی میز مذاکره تأثیرگذار نخواهد بود

رییس جمهور در جلسه صبح چهارشنبه هیأت دولت با اشاره به مذاکرات امروز ایران با گروه 1+5 تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران به دنبال ثبات و آرامش در کل منطقه است و مذاکرات ما با 1+5 اگر موفق باشد به نفع همه کشورهای منطقه و به نفع جهان است.

شناسه خبر: 72810 -

چهارشنبه 29 آبان 1392 - 14:23

دکتر روحانی افزود: ما همواره گفتیم برای مذاکره باید روی میز مذاکرات منطق و عقلانیت باشد، روی میز مذاکرات هیچ وقت باروت نمی‌تواند تأثیرگذار باشد، روی میز مذاکرات تهدید هیچ وقت نمی‌تواند تأثیرگذار باشد. مردم ما همیشه در برابر تهدید دیگران ایستادگی و مقاومت کرده‌اند، باز هم ایستادگی و مقاومت می‌کنند.
رییس جمهور ضمن عرض تسلیت به خانواده‌های داغدار در حادثه تروریستی لبنان و خصوصاً خانواده شهید انصاری رایزن فرهنگی کشورمان در بیروت، تأکید کرد: کسانی که فکر می‌کنند از طریق ترور، ایجاد ارعاب و خشونت می‌توانند به اهداف خود برسند همواره اشتباه کرده و این بار هم اشتباه می‌کنند.
متن کامل سخنان رییس جمهور بدین شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم
قبل از هر چیز باید درباره حادثه دیروز که در بیروت اتفاق افتاد و به افرادی که فکر می‌کنند راه حل مسائل از طریق کشتار و خشونت است، بگوییم که مردم ما و مردم منطقه، مسیری را انتخاب کرده‌اند که مسیر همبستگی، مسیر وحدت و مسیر ایستادگی در برابر تجاوز دیگران است و از این مسیر دست برنخواهند داشت. آنهایی که فکر می‌کنند از طریق ترور، ایجاد ارعاب و خشونت می‌توانند به اهداف خودشان برسند، همواره اشتباه کرده‌اند و این بار هم اشتباه می‌کنند، دولت‌ها و رژیم‌هایی که پیام خودشان را از طرق دیگر نتوانستند به گوش دیگران برسانند و خریداری برای حرف‌های ناپسند آنها وجود نداشته، گویی می‌خواهند از طریق ارعاب و ترور و ایجاد وحشت، صدایشان را به گوش دیگران برسانند که مطمئناً در این زمینه اشتباه و خطا می‌کنند، مردم منطقه و از جمله ملت ایران راهی را که انتخاب کرده‌اند، ادامه خواهند داد.
من لازم می‌دانم به خانواده‌های داغدار، آنهایی که در حادثه دیروز شهید شدند، از جمله به خانواده حجت الاسلام و المسلمین انصاری، شهید فرهنگ و اعتلای فرهنگی، تسلیت بگویم. به همه آنهایی که مجروح شدند، برای آنها طلب شفای عاجل دارم. همچنین برای عزیزانی از مردم لبنان، که شهید یا مجروح شده‌اند به آن خانواده‌ها هم تسلیت می‌گوییم و برای مجروحانشان آرزوی شفا دارم.
مسأله دوم اینکه، به هر حال این دور مذاکرات با 1+5 در زمینه مسائل هسته‌ای است و ان‌شاء‌الله از امروز آغاز می‌شود. جمهوری اسلامی ایران از ابتدا مسیرش، مسیر منطق و مسیر حق خواهی بوده و هیچ گاه چیزی بیش از آن نبوده است. این دولت هم به وعده‌ای که از روز اول مبنی بر حرکت در مسیر تعامل سازنده با جهان به مردم داده عمل کرده و عمل خواهد کرد، اما درعین حال جمهوری اسلامی ایران هیچگاه حاضر نیست از حقوق حقه و از منافع ملی خود کوتاه بیاید، از خطوط قرمزی که نظام جمهوری اسلامی ایران و ملت ایران ترسیم کردند از آنها عقب‌نشینی کند. ما همواره در مذاکرات خواهان آن بودیم که از طریق منطق، استدلال و مقررات بین‌المللی باید مسائل را حل و فصل کنیم. اگر بر فرض یک نگرانی منطقی وجود دارد، آن نگرانی باید از طریق مذاکره حل و فصل شود، ما در مذاکرات قبلی، حسن نیت خود را اثبات کرده‌ایم. مبنای ما این بوده که در این مذاکرات باید افق نهایی در پایان این مذاکرات از ابتدا چارچوبش مشخص باشد، طرح پیشنهادی جمهوری اسلامی مبنایش این بوده و در دور قبلی مذاکرات، پیشرفت، ملموس بوده است، اما متأسفانه برخی از بهانه‌جویی‌ها و زیاده‌طلبی‌ها نگذاشت مذاکرات به پایان موفقیت‌آمیز خودش برسد. ما همواره گفتیم برای مذاکره باید روی میز مذاکرات منطق و عقلانیت باشد، روی میز مذاکرات هیچ وقت باروت نمی‌تواند تأثیرگذار باشد، روی میز مذاکرات تهدید هیچ وقت نمی‌تواند تأثیرگذار باشد. مردم ما همیشه در برابر تهدید دیگران ایستادگی و مقاومت کرده‌اند، باز هم ایستادگی و مقاومت می‌کنند. اما در عین حال همواره در چارچوب منطق، آماده تعامل بوده‌اند و الان هم آماده تعامل هستند. ان‌شاء‌الله امیدواریم در این مذاکرات طرف‌های مذاکراتی ما بر مبنای مقررات بین‌المللی و در چارچوب‌های منطقی و آنچه که به هر حال چارچوب غیرقابل تبعیض است، آنها هم سر فرود بیاورند، چون ملت ما تبعیض را نخواهد پذیرفت، زیرا حقوقی که وجود دارد برای همه یکسان است. ما به هر حال در برابر تعهداتمان به همان میزان دارای حقوقی هستیم، اینها باید کاملاً متعادل باشد و ما بر آن مبنا حرکت می‌کنیم. فرصتی که امروز به وجود آمده و مردم ما در سایه این انتخابات و حماسه سیاسی ایجاد کردند، یک فرصت استثنایی است، از این فرصت و از این پنجره همه باید به خوبی استفاده و بهره‌برداری کنند. البته تکیه اصلی ما برای پیشرفت در کشور بر منابع درونزای ماست، بر منابع فیزیکی ماست و بالاتر، بر منابع انسانی ماست و ما می‌توانیم با تکیه بر خودمان مسیر پیشرفت را ادامه دهیم. اما در عین حال همواره خواهان این بودیم که با دیگران هم یک تعامل مثبتی داشته باشیم. ما دنبال ثبات در کل این منطقه هستیم، دنبال آرامش در کل این منطقه هستیم. مذاکرات ما با 1+5 اگر موفق باشد به نفع همه منطقه و کشورهای منطقه است، به نفع همسایگان ماست، به نفع جهان غرب است و به نفع همان‌هایی است که با ما درحال تعامل و مذاکره هستند. بی‌تردید موفقیت در این مذاکرات به نفع همه است. ما دنبال بازی برد- برد هستیم. در مذاکرات اگر کسی به دنبال راه حل تحمیلی باشد، باید بداند که هم مذاکرات ناموفق خواهد بود. هم نتیجه مذاکرات با دوام نخواهد بود. باید مذاکرات در چارچوب منطق و احترام متقابل و منافع متقابل باشد، مخصوصاً این مذاکرات که برای یک دوره شش ماهه است اگر مذاکرات متعادل و معتدلی باشد و به نفع همه باشد، می‌تواند مبنایی باشد برای مذاکرات بلندمدت ما که آن مذاکرات بلندمدت می‌تواند منافع خودمان و منافع دیگران را هم ان‌شاء‌الله تأمین کند.
امیدواریم ان‌شاء‌الله در این مسیر، تیم مذاکره‌کننده ما بتواند به توفیقاتی که مورد نظر است دست یابد و ما بتوانیم در پایان مذاکرات یا به یک توافق قابل قبول برسیم و یا یک قدم حداقل در این مسیر پیشرفت کرده باشیم. ان‌شاء‌الله بتوانیم در کنار احقاق حقوق ملی‌مان، ظلم‌هایی که به مردم ما شده از جمله تحریم را بتوانیم قدم به قدم برطرف کرده و در فضای بهتری بتوانیم مسیر توسعه و پیشرفت و نشاط را در کشور ادامه بدهیم.
انتصاب چهار استاندار جدید
در این جلسه با تصویب هیأت‌وزیران، قربانعلی سعادت، علی اوسط هاشمی، جاسم جادری و ابراهیم رضایی بابادی به ترتیب به عنوان استانداران آذربایجان غربی، سیستان و بلوچستان، هرمزگان و کرمانشاه منصوب شدند.
رییس‌جمهور استان‌های آذربایجان غربی، سیستان و بلوچستان، هرمزگان و کرمانشاه را به لحاظ ظرفیت بالای توسعه روابط اقتصادی، تجاری و توریستی به ویژه توریسم زیارتی و درمانی به دلیل مجاورت با کشورهای همسایه از جمله عراق، پاکستان و کشورهای نوار شمالی، دارای اهمیت ویژه‌ای دانست.
دکتر روحانی بر اهمیت بنادر مرزی هرمزگان و سیستان و بلوچستان به دلیل جایگاه استراتژیک آنها در تبادلات تجاری جمهوری اسلامی ایران با دیگر کشورهای جهان تأکید کرد.
رییس‌جمهور ضمن توصیه به استانداران بر رعایت اعتدال در امور، تقویت پیوند و وحدت میان شیعه و سنی را مهم دانست و افزود: توطئه ایجاد فاصله و اختلاف بین شیعه و سنی بی‌شک از برنامه‌های دشمن است. انقلاب اسلامی داعیه این را دارد که نه تنها مسلمانان، بلکه همه آزادگان جهان را در برگیرد.
دکتر روحانی تصریح کرد: امنیت در مناطق مرزی به ویژه در استان سیستان و بلوچستان باید توسط خود مردم تأمین شود و هیچ راه دیگری وجود ندارد. باید ضمن تلاش برای توسعه استان و افزایش سطح اشتغال از اقوام و طوایف در برقراری امنیت استفاده کنیم.
رییس‌جمهور همچنین با توجه به امید و اشتیاقی که پس از انتخابات ریاست جمهوری در جامعه اهل سنت و اقوام به وجود آمده است، توصیه کرد حقوق اسلام و قانون اساسی برای اهل سنت و اقوام محترم شمرده شود.
دکتر روحانی تمامی دستگاه‌ها را موظف کردند که پاسخ شایسته و درخوری به آرای مردم داده شود و اظهار امیدواری کرد با حرکت در مسیر اعتدال و ائتلاف، شاهد وحدت بیشتری در این استان و دیگر مناطق باشیم.
در ادامه این جلسه گزارشی از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ارایه شد. در این گزارش ضمن توصیف وضعیت بازار کار کشور و بیان چالش‌های اساسی در آن، علل به وجود آمدن شرایط موجود مورد بحث و گفت‌وگو قرار گرفت.
همچنین پیشنهادهای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی پیرامون توصیه‌های سیاسی و راهکارهای برون رفت از وضعیت کنونی، جهت بررسی دقیق به شورای عالی اشتغال محول گردید.
در خاتمه رییس‌جمهور ضمن تأکید بر توسعه صنعت توریسم و صنایع دستی، همه دستگاه‌های اجرایی را مأمور کرد در حیطه وظایف و مسوولیت‌های خود به موضوع توسعه و اشتغال و فرصت‌های شغلی اهتمام جدی نمایند.
در این جلسه تعدادی از پیشنهادهای دستگاه‌های اجرایی پس از بحث و بررسی به تصویب دولت رسید که اهم آن عبارتند از:
- تصویب نحوه توزیع یارانه نهاده‌ها و عوامل تولید کشاورزی و نحوه تأمین و توزیع کود اوره.
- رایگان شدن تحصیل ایثارگران، حافظان کل قرآن کریم و قاریان ممتاز کشور و دانشجویان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی کشور در دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی

شناسه خبر: 72810

- جلسات

- دولت یادهم و دوازدهم