متن کامل سخنرانی رییس‌جمهور در دفاع از وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان:

دولت و مجلس باید در کنار هم بار سنگینی را به دوش بگیرند

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران صبح امروز (یکشنبه) برای دفاع از چهارمین وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان در صحن علنی مجلس شورای اسلامی حضور یافت و به ایراد سخنرانی پرداخت.

شناسه خبر: 72745 -

يکشنبه 26 آبان 1392 - 12:35

متن کامل سخنان دکتر روحانی به این شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم
«الحمدلله رب العالمین و الصلوة والسلام علی سیدنا و نبینا محمد وآله الطاهرین و صحبة المنتجبین»
السلام علیک یا اباعبدالله و علی الارواح التی حلت بفنائک

با سلام و تحیّت به نمایندگان محترم مجلس، هیأت رئیسه محترم و ریاست محترم مجلس شورای اسلامی و با عرض تسلیت به مناسبت ایام سوگواری سالار شهیدان حضرت ابی‌عبدالله الحسین(ع) که بسیاری از نمایندگان در حوزه‌های انتخابیه‌شان در کنار مردم شریف حوزه انتخابیه به عزاداری پرداختند. خداوند از همه شما و از همه مردم بزرگ ایران که در این ایام بهتر از سال‌های گذشته در مراسم عزای ابی‌عبدالله الحسین و یارانش شرکت کردند، همه اقشار مختلف، حتی اقلیت‌های دینی هم در این مراسم حضور داشتند، برای همه آنها از خداوند تقاضای مزد و پاداش و اجر فراوان داریم و امیدواریم که در این ایام از آن فضای معنوی، همه ما استفاده کامل را برده باشیم که یاد ابی‌عبدالله الحسین(ع) مایه حیات افراد و جامعه است و ان‌شاءالله با معنویت جدید، روحیه جدید و با استفاده از مکتب عاشورا همه مردم به وظایف فردی و اجتماعی خود ادامه دهند.

دولت خودش را در کنار مجلس پیکره‌ای از نظام می‌داند
چون برای چهارمین بار است که در مجلس محترم برای معرفی وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان حاضر می‌شوم، فکر می‌کنم مطالب هم کمی تکراری باشد؛ به دلیل اینکه نسبت به اهمیت ورزش و جوانان، قبلاً نکاتی را به عرض رسانده‌ام. البته همانطور که بار گذشته بر آن تأکید کردم، دولت خودش را در کنار مجلس، پیکره‌ای از نظام می‌داند و همه این اعضاء نظام جمهوری اسلامی ایران در کنار یکدیگر باید بار سنگین را بر دوش بگیریم.
دولت به حقوق قانونی مجلس توجه دارد و اینکه نمایندگان مجلس به وزیر پیشنهادی رأی اعتماد بدهند یا ندهند را حق قانونی آنها می‌داند. اما در عین حال در کنار همه حقوقی که ما در اختیار داریم و وظایفی که بر دوش داریم، شرایط کشور و جامعه ما، شرایط منطقه و بین‌المللی، تقاضا می‌کند که بیش از پیش در کنار یکدیگر باشیم و دست به دست هم دهیم و آن اولویت‌هایی که مورد نظر مجلس، مورد نظر مردم و مورد نظر دولت است، به آنها بپردازیم.
این دولت در همان روز تحلیف ریاست جمهوری لیست وزرا را تقدیم مجلس شورای اسلامی نمود تا هیچ‌گونه تأخیری در انجام وظیفه خود نداشته باشد که از این حیث مورد توجه و تحسین مقام معظم رهبری و مردم شریف ایران و خود نمایندگان مجلس قرار گرفت. ما امروز به مرز 3 ماه از زمان فعالیت دولت رسیده‌ایم، امیدوارم امروز دولت بعد از 3 ماه تکمیل شود و ما بتوانیم بهتر به وظیفه خود عمل کنیم.

همکاری نزدیک دولت و مجلس موجب حل مسایل کشور خواهد شد
خواست مردم حل مشکلات معیشتی مردم، مسائل اجتماعی مردم، مسئله تورم، اشتغال، مسایل سیاست خارجی، مسایل فرهنگی و اجتماعی است و شما بهتر می‌دانید برای حل مسایل جز همکاری نزدیک دولت و مجلس راه دیگری وجود ندارد. همه باید دست به دست هم دهیم و از این مشکلات عبور کنیم. من تردیدی ندارم با وحدت و یکپارچگی و همدلی، مشکلات جامعه و مردم را حل و فصل خواهیم کرد.
حتی در سیاست خارجی و در مسایل خارجی در صورتی دولت موفق خواهد بود که بیگانگان، وحدت، اتحاد و یکپارچگی ما را مشاهده کنند و در این وحدت و یکپارچگی قوا بیش از همه توجه به دولت و مجلس دوخته شده است.

دولت مصمم به تعامل و همکاری با مجلس است
البته دولت مصمم به تعامل و همکاری با مجلس است و من تردید ندارم که اراده مجلس هم، همکاری است چه اینکه دولت و مجلس دغدغه‌های واحد و هدف‌های مشترکی دارند و در راهکارها نیز راهکارهای مشترکی را مد نظر قرار می‌دهند.
در ماه آینده تلاش ما این است که بتوانیم بودجه را آماده کنیم که دوباره آنجا هم میدان تعامل و همکاری مجلس و دولت است تا بتوانیم بودجه‌ای که در خور این کشور و ملت باشد، برای سال آینده با همکاری یکدیگر؛ دولت آن را تهیه و مجلس ان‌شاء‌الله آن را تصویب کند.

در سایه ورزش، می‌توانیم غرور، افتخار و انسجام بیشتر ملی را شاهد باشیم
در زمینه وزارت ورزش و جوانان همانطور هم که قبلاً اشاره کردم و در برنامه دولت تدبیر و امید آمده است، ورزش را یک فعالیت نشاط‌آفرین، سلامت‌بخش، انسجام‌آفرین و حتی زمینه بسیار مناسبی برای کاهش هزینه‌های دولت در اداره کشور و ایجاد ثروت ملی می‌دانیم. دولت بر این مبنا نگاهش به مسئله ورزش یک نگاه تخصصی است. در سایه ورزش، ما می‌توانیم غرور، افتخار ملی و انسجام بیشتر ملی را شاهد باشیم. در سایه توسعه ورزش، ما می‌توانیم شاهد سلامت جسمی و روحی و اجتماعی در کشورمان باشیم. در سایه ورزش، ما می‌توانیم به توسعه اقتصادی نیز نگاه کنیم.

صنعت ورزش، زمینه‌ای برای اشتغال در جامعه است
صنعت ورزش زمینه‌ای برای اشتغال در جامعه است. بنابراین دولت به ورزش حرفه‌ای، قهرمانی و عمومی توجه خواهد داشت. بالاتر از این بسیاری از آسیب‌های اجتماعی که ما امروز با آن مواجه هستیم، بخش بزرگی از این آسیب‌ها را در سایه توسعه ورزش می‌توانیم کاهش دهیم و اگر بگوییم ورزش عاملی برای امنیت اجتماعی و یا حتی عامل مؤثری در امنیت ملی است، سخنی به گزاف نگفته‌ایم.

ما باید به دغدغه‌هایی که مربوط به جوانان جامعه است توجه کنیم
در کنار مسئله ورزش، مسئله جوانان مطرح است. گرچه این دو در کنار یکدیگر بارِ این وزارتخانه را سنگین کرده است؛ اما دولت خود را متعهد می‌داند که قانون مجلس را در زمینه این وزارتخانه اجرا کند و بنابراین مسئله توجه به جوانان بسیار حائز اهمیت است. جامعه ما یک جامعه جوان است و به تعبیری بسیار جوان است و ما باید به دغدغه‌هایی که مربوط به جوانان جامعه است، توجه کنیم. البته وزارتخانه‌های مختلفی از جمله آموزش و پرورش، آموزش عالی، وزارت ارشاد، وزارت کار، این مسئولیت را بر دوش دارند. تمام بخش‌های اقتصادی دولت، همه آنها یک بخش از وظایفشان مربوط به جوانان جامعه ما است اما در عین حال این وزارتخانه‌ هم وظیفه خاصی را نسبت به جوانان بر عهده دارد. جوانان امروز ما معضل اصلی‌شان در یک روزگاری تحصیلات عالی بود، شاید از آن مشکلات عبور کرده باشیم. امروز مشکل اصلی برای نسل جوان ما مسئله اشتغال است. مسئله منزلت اجتماعی، فرهنگی، رفع مشکلات مسکن و ازدواج است؛ که بسیاری از این مشکلات برمی‌گردد به همان مشکل اصلی که مشکل اشتغال است. در این زمینه همه وزارتخانه‌های دولت مسئولیت سنگینی را کم و بیش بر عهده دارند. در بخش فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی و حتی در بخش سیاسی و امنیتی.
اما این وزارتخانه باید با کمک سایر وزارتخانه‌ها به‌ویژه به مسئله جوانان و حل مشکلات آنها بپردازد. برای اینکه فردی بتواند این بارِ سنگین را بر دوش گیرد، فرد صاحبنظر، متخصصِ مدیری برای این وزارتخانه به مجلس شورای اسلامی پیشنهاد شده است؛ جناب آقای دکتر محمود گودرزی که هم از لحاظ تخصصی، دانش و هم فعالیت دانشگاهی‌شان در این زمینه بوده، دارای تألیفات متعدد و مقالات فراوانی است و سال‌ها به وظیفه معلمی خود در دانشگاه تهران اشتغال داشته است. لااقل در دو زمینه ورزشی مقام مربیگری را دارد، کاملاً به این محیطِ تخصصی آشنا است.
متخصصین فراوانی زیر دست همین استاد تربیت شده‌اند و بنابراین می‌تواند با آشنایی که دارد افراد متخصص و صاحبنظری را در این زمینه بکار گیرد. ضمن اینکه ما هم مسابقات آسیایی و جام جهانی را در پیش داریم، هر چه زودتر این وزارتخانه دارای مسئول دائمی خود بشود، بهتر می‌توانیم برای آینده این مسابقات و برنامه‌هایی که مد نظر است برنامه‌ریزی کنیم.
ضمن اینکه آقای دکتر گودرزی، هم سابقه حضور در نهادهای انقلابی دارد، هم سابقه حضور در جبهه دارد. امیدواریم ایشان فضای انقلابی را با حضورشان به این وزارتخانه بیاورند و این وزارتخانه با سلامت بیشتر و با استقرار اخلاق بیشتر آن هم اخلاق قهرمانی، فتوت، مردانگی که در این زمینه همه ورزشکاران ما پیرو راه امیرالمؤمنین(ع) خواهند بود، ایشان بتوانند در زمینه‌های تخصصی، اخلاقی، فرهنگی و هم به‌خاطر سوابقشان در مدیریت اقتصادی بتواند بخش اقتصاد ورزش را سامان دهد.
پروژه‌های بسیاری در زمینه ورزش ناتمام مانده است. ارزش این پروژه ها را تا 6 میلیارد تومان برآورد می‌کنند که نیاز است این پروژه‌ها هم به بهترین شکل تمام شود. ان‌شاء‌الله با حضور ایشان و رأی شما به آقای دکتر گودرزی هم به ورزش کمک شود و هم به جوانان ما امید و نشاط بیشتری داده شود و هم ان‌شاء‌الله امروز شاهد آن باشیم که دولت تکمیل شود و بتواند به وظایف سنگینی که قانون و مطالبات مردم بر دوش آن گذاشته است، عمل نماید. ان‌شاء‌الله.
والسلام علیکم و رحمه‌الله و برکاته

شناسه خبر: 72745

- جلسات

- سخنراني ها

- متن کامل سخنرانی

- دولت یادهم و دوازدهم

اخبار مرتبط

اخبار برگزیده