رییس جمهور با بیان اینکه دولت خود را موظف به اجرای منشور حقوق شهروندی در کشور می داند، گفت: باید به گونه ای عمل کنیم تا بتوانیم ایران را به عنوان الگویی که در آن پیروان ادیان مختلف در کنار یکدیگر با هم همزیستی مسالمت آمیز دارند به جهان معرفی کنیم. |>"> رییس جمهور با بیان اینکه دولت خود را موظف به اجرای منشور حقوق شهروندی در کشور می داند، گفت: باید به گونه ای عمل کنیم تا بتوانیم ایران را به عنوان الگویی که در آن پیروان ادیان مختلف در کنار یکدیگر با هم همزیستی مسالمت آمیز دارند به جهان معرفی کنیم. |>" /> رییس جمهور با بیان اینکه دولت خود را موظف به اجرای منشور حقوق شهروندی در کشور می داند، گفت: باید به گونه ای عمل کنیم تا بتوانیم ایران را به عنوان الگویی که در آن پیروان ادیان مختلف در کنار یکدیگر با هم همزیستی مسالمت آمیز دارند به جهان معرفی کنیم. |>" />

رییس جمهور در دیدار با مجمع نمایندگان اقلیت‌های دینی در مجلس:

اقلیت‌های دینی ایران در سرنوشت خود و کشورشان نقش تعیین‌کننده‌ای ایفا می‌کنند

رییس جمهور با بیان اینکه دولت خود را موظف به اجرای منشور حقوق شهروندی در کشور می داند، گفت: باید به گونه ای عمل کنیم تا بتوانیم ایران را به عنوان الگویی که در آن پیروان ادیان مختلف در کنار یکدیگر با هم همزیستی مسالمت آمیز دارند به جهان معرفی کنیم.

شناسه خبر: 72699 -

دوشنبه 20 آبان 1392 - 15:59

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رییس‌جمهوری اسلامی ایران پیش از ظهر امروز (دوشنبه) در دیدار با اعضای مجمع نمایندگان اقلیت‌های دینی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: از آغاز جمهوری اسلامی ایران، چه در قانون اساسی و چه در نگاه نظام، جایگاه و هویت ادیان آسمانی به رسمیت شناخته شده و بر این اساس همه اقلیت‌های رسمی دینی می‌توانند به برگزاری مراسم، عبادات و اعمال دینی خود بپردازند.
رییس جمهور با اشاره به اینکه بر اساس قانون اساسی، اقلیت‌های دینی در مجلس شورای اسلامی نماینده دارند و در سرنوشت خود و کشورشان دخالت داشته و نقشی تعیین کننده ایفا می‌کنند، گفت: دولت تدبیر و امید همانطور که در شعارهای خود اعلام کرده به حقوق شهروندی معتقد و پایبند بوده و به دنبال تدوین منشور حقوق شهروندی است.
دکتر روحانی افزود: در زمینه تدوین منشور حقوق شهروندی در حال حاضر در حال رایزنی با حقوق دانان توانمند کشور هستیم که به محض آماده شدن، این منشور در اختیار رسانه‌ها، مجامع دانشگاهی و نخبگان قرار می‌گیرد تا بتوانیم نظرات آنان را در این زمینه لحاظ کرده و پس از اعمال نظرات به عنوان منشور حقوق شهروندی منتشر کنیم.
رییس جمهور با اشاره به اینکه ما باید تنوع فرهنگ‌ها را در عمل و رفتار بپذیریم، اظهار داشت: اقلیت‌های دینی در کشور ما در صحنه‌های گوناگون از جمله در پیروزی انقلاب و دفاع مقدس همراه با ملت ایران بوده‌اند و همه ما در سرزمینی واحد، ملتی متحد بوده‌ایم؛ لذا اگر سختی بوده برای همه بوده و اگر رفاهی هم باشد، برای همگان است.
دکتر روحانی با تأکید بر اینکه یکی از شعارهای دولت تدبیر و امید تعامل سازنده با جهان بوده که تا پایان بر آن استوار خواهد بود، گفت: دولت در این راستا تلاش فراوانی داشته و در همین مدت محدود گذشته از آغاز کار دولت توانسته بسیاری از کارهای سخت را در زمینه‌های گوناگون از جمله سیاست خارجی انجام دهد.
رییس جمهور خاطر نشان کرد: مشکلات با همت آحاد ملت ایران پشت سر گذاشته خواهد شد و در این مسیر هیچ فرقی بین مسلمانان و اقلیت‌های دینی وجود ندارد کما اینکه لابی اینها مثل لابی ارامنه می‌تواند در روابط خارجی موثر باشد.
دکتر روحانی با اشاره به اینکه ایران کشور همه‌ی ماست و توسعه و رفاه آن به همه ملت تعلق دارد، اظهار داشت: دولت خواستار آن است که جایگاه همه ادیانی که قانون اساسی آنها را به رسمیت شناخته حفظ و پیروان این ادیان بتوانند به حقوق مشروع خود برسند و در این راستا اگر مشکلی هم وجود دارد باید رفع شود.
رییس جمهور همچنین با اشاره به ایام عزای سرور و سالار شهیدان از ارامنه ایران که در این مراسم حضور دارند، تجلیل کرد و گفت: امام حسین (ع) شخصیتی است که ورای همه ادیان و مذاهب مورد احترام همه آزادگان قرار دارد و از نظر ما احترام اقلیت‌ها به این فرهنگ بسیار ارزشمند و مغتنم است.
رییس جمهور تصریح کرد: امیدوارم همه باهم دست به دست یکدیگر داده تا بتوانیم ایرانی با چهره بهتر و آبادتر در جهان داشته باشیم.
دکتر روحانی خاطر نشان کرد: دولت وظیفه خود می‌داند براساس وظایف و مقررات و بالاتر از آن طبق آموزه‌های اسلام در راستای برطرف کردن مشکلات اقلیت های دینی در کشور تلاش کند.
در این نشست همچنین اسفندیار بختیاری نماینده زرتشتیان، سیامک مره صدق نماینده کلیمیان، کارن خانلری نماینده ارامنه شمال و روبرت بیگلریان نماینده ارامنه جنوب در سخنانی ضمن ابراز خرسندی از انتخاب دکتر روحانی به عنوان رییس جمهوری اسلامی ایران تصریح کردند: در کلیت نظام جمهوری اسلامی ایران نسبت به اقلیت‌های دینی نگاهی برابر وجود دارد و پیروان ادیان گوناگون از حقوق مساوی برخوردار هستند.
اعضای مجمع نمایندگان اقلیت‌های دینی خاطر نشان کردند: اقلیت‌های دینی همواره مدافع تمامیت ارضی کشور بوده‌اند و در سالهای انقلاب در زمره پشتیبانان مبارزات استبداد ستیزانه مردم بوده و پس از آن در سالهای دفاع مقدس دوشادوش سربازان و رزمندگان برای دفاع از کشور جنگیده و شهدایی را نیز به کشور هدیه کرده‌اند.
آنان همچنین اظهار داشتند: اگر کیفیت زندگی و ظرفیت‌های جوامع اقلیت‌های دینی در تبلیغات و اطلاع رسانی به گونه‌ای دقیق انعکاس یابد، می‌تواند در نوع نگاه دنیا نسبت به ایران تأثیر داشته باشد.

شناسه خبر: 72699

- دیدارهای داخلی

- دولت یادهم و دوازدهم