حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران صبح امروز (یکشنبه) برای دفاع از وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان در صحن علنی مجلس شورای اسلامی حضور یافت و به ایراد سخنرانی پرداخت.|>"> حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران صبح امروز (یکشنبه) برای دفاع از وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان در صحن علنی مجلس شورای اسلامی حضور یافت و به ایراد سخنرانی پرداخت.|>" /> حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران صبح امروز (یکشنبه) برای دفاع از وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان در صحن علنی مجلس شورای اسلامی حضور یافت و به ایراد سخنرانی پرداخت.|>" />

متن کامل سخنرانی دکتر روحانی در دفاع از وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان:

ایران به خاطر تحریم پای میز مذاکره نیامده است

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران صبح امروز (یکشنبه) برای دفاع از وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان در صحن علنی مجلس شورای اسلامی حضور یافت و به ایراد سخنرانی پرداخت.

شناسه خبر: 72676 -

يکشنبه 19 آبان 1392 - 15:38

متن کامل سخنان دکتر روحانی به این شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم
«الحمد لله رب العالمین و الصلوه والسلام علی سیدنا و نبینا محمد وآله الطاهرین و صحبه المنتجبین»
السلام علی الحسین و علی علی بن الحسین و علی اولاد الحسین و علی اصحاب الحسین
با سلام و تحیت خدمت نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی، هیأت رئیسه محترم و ریاست محترم مجلس شورای اسلامی و با عرض تسلیت نسبت به ایام سوگواری سالار شهیدان حضرت ابا‌عبدالله الحسین(ع)
من تشکر می‌کنم از نمایندگان محترم به خاطر رأی اعتماد به وزرایی که قبلاً در این مجلس رأی اعتماد گرفتند، البته طبیعی است که دوست‌تر می‌داشتیم در همان تابستان، در همان 24 مرداد که همه وزرا معرفی شده بودند، همه رأی اعتماد را می‌گرفتند و ما می‌توانستیم کار را با برنامه‌ریزی دقیق‌تر شروع‌کنیم.
به هر حال مجلس شورای اسلامی هم دارای وظایف قانونی است و طبق مصالحی که مدنظر دارد، در چارچوب قانون اساسی و آیین نامه داخلی عمل می‌کند و ما از این نظر گله‌ای نداریم.
لازم می‌دانم برای جناب آقای سلطانی‌فر که برای بار اول برای این وزارتخانه معرفی شد و قول همکاری با دولت داده بودند و نتوانستند از مجلس شورای اسلامی رأی اعتماد کسب کنند، آرزوی توفیق کنم. همچنین برای دکتر صالحی امیری که برای مدتی حدود 2 ماه مسئولیت سرپرستی این وزارتخانه را به عهده گرفت و بسیار خوب در آن مدت ظاهر شد و به وظایف قانونی خود عمل کرد و اینکه نتوانست رأی اعتماد از مجلس شورای اسلامی بگیرد، آرزوی موفقیت می‌کنم. گر چه مطالبی که در اینجا مطرح شد می‌توانست با یک بیان ملایم‌تر و نرم‌تری باشد و اگر ایشان احساس مظلومیت می‌کند نسبت به مطالب گفته شده، حق طبیعی و قانونی اوست که از خودش در رسانه‌ها دفاع کند. ولی از اینکه در مجلس شورای اسلامی به حاشیه‌پردازی نپرداختند، در واقع این همان خط مشی دولت بوده که این خط مشی را او هم دنبال کرده است. به هر حال برای ایشان هم در سمتی که خواهند بود، آرزوی موفقیت دارم.

همه باید تابع نظر مردم در 24 خرداد باشیم
این نکته را بگویم که به هر حال حتی وزرایی که از مجلس رأی اعتماد را کسب نکردند، چیزی حدود 40 درصد نمایندگان به آنها رأی دادند و این روشن باشد که کسی که حمایت 40 درصد نمایندگان مجلس را برای سمت وزرات دارد، پیداست برای سمت‌های دیگر رأی بالاتری دارد. خودِ این رأی به اعتقاد من پشتوانه‌ای برای فعالیت سیاسی این عزیزان است. البته ما تابع رأی اکثریت هستیم و مبنای ما این است که قواعد سیاسی که بر مبنای آن حرکت می‌کنیم اکثریت آراست به همین دلیل می‌گوییم همه باید تابع نظر مردم در 24 خرداد باشیم و آنچه اکثریت مردم آن را امضاء کرده‌اند، همان مسیر را دنبال کنیم.

مردم در 24 خرداد به اعتدال، تدبیر و عقلانیت، رأی آری دادند
مردم در 24 خرداد به افراط و تفریط به خشونت، خودرأیی، تک‌رأیی، عدم مشورت، عدم تدبیر، رأی نه دادند و به اعتدال، تدبیر، عقلانیت، رأی آری دادند. ما نباید صدای مردم را در طول 4 سال پیشِ رو از یاد ببریم و فراموش کنیم. دولت خود را موظف به نظرات مردم، خواست مردم، آرای مردم و رهنمودهای رهبری می‌داند. به هر حال این رأی چیزی شبیه عقود است. از یک طرف رییس جمهور قول‌هایی به مردم داده است و از طرفی مردم مطالبات خود را تبیین کرده‌اند و در واقع نوعی عهد و پیمان بین دو طرف بسته شده است.
به تعبیر علی(ع) کدام واجب بالاتر از وفادار ماندن به عهد و پیمانی که خواست مردم است، حتی کفار به تعبیر امیرالمومنین(ع) آنها هم خواستشان این است که به پیمان و وعده داده شده عمل شود، به همین دلیل دولت به پیمانش با مردم در مسیر عقلانیت و اعتدال وفادار خواهد ماند و این مسیر را ادامه خواهد داد.
نظرات مردم، تدابیر رهبری به عنوان شاخصی است که هم دولت و هم مجلس با هم آن را دنبال خواهند کرد. من در اینجا در محضر نمایندگان می‌خواهم این تذکر را بدهم؛ مجلس شورای اسلامی در چارچوب قانون اساسی، در پی اجرای وظایف خود است. این وظایف در قانون اساسی مشخص شده است و روشن است وظایف دولت چیست و وظایف نمایندگان کدام است.
اما در نحوه عمل به وظیفه و قانون شیوه‌های متفاوتی پیشِ رو وجود دارد، خوب است بهترین شیوه را در این زمینه برگزینیم و عمل کنیم، شیوه‌ای که بدخواهان از آن سوء استفاده نکنند.

دولت می‌خواهد تعامل بسیار نزدیکی با مجلس شورای اسلامی داشته باشد
مجلس شورای اسلامی اقدام به اعمالی می‌کند که در چارچوب وظایف قانونی او قرار دارد، اما گاهی شیوه به گونه‌ای است که بدخواهان ممکن است سوء استفاده کنند و آن را تعبیر به تضعیف دولت و یا حتی تخریب کنند. البته روشن است که دولت می‌خواهد تعامل بسیار نزدیکی با مجلس شورای اسلامی داشته باشد، مجلس شورای اسلامی هم همانند دولت در پی گفتمان خدمت است که مقام معظم رهبری تأکید کردند و نه حاشیه پردازی و برای خدمت باید دست به دست هم دهیم. دولت در یک شرایط خاصی مسئولیت اداره کشور را بر عهده گرفته است.
شما می‌دانید که امروز دولت با مسایل پیچیده داخلی و با مسایل خارجی روبه‌رو است. ما در مسایل خارجی نیاز به حمایت مردم، مجلس و هدایت و حمایت رهبری معظم و نیاز به اجماع داخلی داریم.
اینکه شما می‌بینید در ظرف زمانی کوتاه شروع کار این دولت که فقط 84 روز از آن گذشته، امروز 85 روز است و دولت ظرف 15 روز آینده گزارشی را به ملت عزیز خواهد داد.

اکنون روز تعامل، همدلی و همفکری است
اینکه دولت در ظرف 84 روز در زمینه سیاست خارجی، سیاست داخلی، اقتصادی و فرهنگی و بالاتر سرمایه ‌اجتماعی، اعتماد عمومی، ایجاد آرامش در جامعه توفیقات فراوانی را به دست آورده است، بدون حمایت مجلس، همراهی مردم، بدون حمایت مقام معظم رهبری این کار امکان‌پذیر نبود، دولت، این بارِ سنگین را بر دوش گرفته است، بار خدمت به مردم است. همه باید دست به دست هم دهیم.
الان روز تعامل، همدلی و همفکری است. طبیعی است که دولت تقاضا ندارد که مجلس وظایف قانونی خود را کنار بگذارد به وظایف قانونی‌اش عمل می‌کند، دولت هم به توصیه‌ها، نظرات، انتقادات مجلس احترام می‌گذارد.
اما طبیعی است که باید یک زمان مناسب و معقول در اختیار مجریان بگذاریم. شش ماه، یک سال تلاش کنند تا بتوانیم کارنامه و عملکرد آنها را در میزان سنجش قرار دهیم، هیچ میزانی هم جز قانون وجود ندارد.
میزان جناحی و حزبی هیچ وقت درست کار نکرده است، این ترازو همیشه خراب بوده است.
آن ترازوی دقیقی که می‌تواند عملکرد دولت و وزرا را سنجش کند، قانون است و ما همه باید در برابر قانون سرِ تعظیم فرود بیاوریم، راهی نداریم. برای رشد، توسعه، آینده بهتر و رضایتمندی مردم، رفاه اجتماعی، نظم، امنیت بیشتر هیچ راهی جز قانون‌گرایی وجود ندارد.
میزان سؤال، معیار تذکر، نقد، همه و همه بر میزان قانون خواهد بود و ما در برابر قانون تسلیم خواهیم بود. درخواست من از نمایندگان مجلس این است که در این شرایط حساس بیش از پیش دولت را حمایت کنند. البته دولت شکرگزاری را از یاد نمی‌برد تا امروز شکرگزار لطف خداوند بزرگ و عنایت ائمه طاهرین (علیهم‌السلام) و حمایت مردم و همچنین حمایت مجلس شورای اسلامی است، حمایتی که در مقاطع حساس مقام معظم رهبری داشتند، اگر اینها نبود آیا نمایندگان شما به تعبیر رهبری، فرزندان انقلاب؛ قادر بودند در برابر قدرت‌های جهانی با استحکام حرف بزنند و سخن بگویند.
شما دیدید که اشغالگران چگونه به تب و تاب افتادند، شما دیدید جنگ طلبان چگونه از مسیر صلح و تعامل هراسیدند، شما دیدید که در برابر چارچوب طرح ایران حداقل در کلیات، قدرت‌های بزرگ آن را پذیرفتند. این طرح در واقع سه بخش دارد، مقدمه‌ای دارد که آن مقدمه اهداف را بیان می‌کند، قسمت پایانی دارد که شرایط ایران را بعد از این دورانِ گذار تعبیر می‌کند و دوره وسط که این دوره وسط، چند مرحله خواهد داشت که فعلاً بحث مرحله اول و اجرای آن است.

جمهوری اسلامی ایران در برابر تهدید هیچ قدرتی سرفرود نمی‌آورد
ما به زبان و عمل به طرف‌های مذاکره‌کننده‌مان گفته‌ایم که به هیچ عنوان تهدید، تحریم، تحقیر و تبعیض جواب نخواهد داد.
جمهوری اسلامی ایران در برابر تهدید هیچ قدرتی سر فرود نمی‌آورد و نیاورده است. ما می‌گوییم برای حل معضلات جهانی باید روی میز، فقط عقلانیت و منطق باشد. اگر روی میز، عقلانیت و منطق بود، بوی عطر آن به مشام همه خواهد رسید و اول برای آنکه پشت میز نشسته و اگر روی میز، چیز دیگری جز عقلانیت، منطق تدبیر و آینده‌نگری بود، اثرش بوی تعفن برای جامعه و بیش از همه برای کسی است که پشت آن میز نشسته است.
جمهوری اسلامی ایران روی میز مذاکره‌اش، عقلانیت، منطق و تدبیر است و با همین اهرم در برابر دیگران حاضر می‌شود برای ما خط قرمزها قابل عبور نیست، حقوق ملت ایران خط قرمز ماست، منافع ملی خط قرمز ماست و از جمله از آن حقوق مردم ایران، حقوق هسته‌ای در چارچوب مقررات بین‌المللی و از جمله غنی‌سازی در داخل خاک ایران است.

ما در هیچ شرایطی حاضر به قبول تبعیض نیستیم
ایران همانند همه کشورهای دیگر است. ما در هیچ شرایطی حاضر به قبول تبعیض نیستیم.
جمهوری اسلامی و ملت ایران از حقوق قانونی خود باید برخوردار باشد. اما در عین حال برای آنکه دیگران هم اعتماد کنند به آن حرف اصلی ما که فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای را برای توسعه می‌خواهیم و نه برای تهدید دیگران، برای اهداف صلح‌آمیز دنبال می‌کنیم، نه برای آنکه بمب هسته‌ای بسازیم، تأکید می‌ورزیم. اگر کلمه هسته‌ای برای ایران بکار می‌رود، مقصود فناوری صلح‌آمیز است، چون در اصطلاح جهانی مقصود هسته ای، بخش صلح‌آمیز فناوری هسته‌ای است.

ما تحریم را به ضرر همه می‌دانیم
ما با این منطق و استدلال در ژنو و نیویورک ظاهر شدیم، سه جلسه را پشت سر گذراندیم. امروز روی میز مذاکرات، طرح ایران وجود دارد. ما تحریم را به ضرر همه می‌دانیم و نه تنها ملت ایران حتی به ضرر تحریم‌کنندگان، تحریم را غیرقانونی می‌دانیم، راه حل آن را ناکارآمد می‌دانیم. ما به خاطر فشار تحریم نیست که پای میز مذاکرات نشسته‌ایم. شما اگر یادتان باشد، در سال 2001 الی 2002 و مخصوصاً 2003 ایران پای میز مذاکرات نشست، تحریمی در کار نبود و مصرانه به مذاکرات منطقی خود ادامه داد. حتی در شرایطی که دشمن می‌خواست تحریم ظالمانه را آغاز کند، باز هم ایران مذاکرات را قطع نکرد، بعد از تحریم هم مذاکرات را قطع نکرد، این معنایش این است که جمهوی اسلامی ایران برای حل و فصل مسایل بین‌المللی راه اصلی را، راه حل سیاسی، مذاکره، گفتگو و دیالوگ می‌داند و از روز اول این کار را کرده است.

ما از روز اول راه مذاکره را برگزیدیم
طوری حرف می‌زنند که جمهوری اسلامی ایران انگار از سال 90 به بعد این کار را کرده است. ما از روز اول راه مذاکره را برگزیدیم. این هم روشن باشد که در مذاکرات همان قدر که ایران سود می‌برد، منطقه و جهان و طرف‌های مذاکره ای ما هم سود می‌برند. این مذاکرات موفقیتش به معنای آرامش و ثبات بیشتر برای این منطقه و جهان است. این مذاکرات موفقیتش به معنای هموار شدن مسیر تعامل سازنده ایران و کشورهای منطقه است. این مذاکرات معنایش این است که ایران نقش خود را بهتر در منطقه و جهان ایفا کند. اگر مسایل منطقه و جهان می‌خواهد حل شود، دنیا بداند بدون حضور و ایفای نقش ایران، یا مشکلات منطقه حل نمی‌شود و یا با هزینه بسیار گزاف حل می‌شود.

حضور ایران در مسایل جهانی بی تردید نقش سازنده و مؤثری دارد
در مسایل جهانی حضور ایران بی‌تردید می‌تواند نقش سازنده و مؤثری را داشته باشد، آنها که پای میز مذاکرات با ما آمده اند به این دلیل است که به این نتیجه رسیده‌اند که تحریم راه حل و کارساز نیست. راه و مسیر صحیح، تعامل و مذاکره است و ما این راه را ادامه می‌دهیم. حداقل‌اش این است که به تعبیر مقام معظم رهبری ما ضرر نخواهیم کرد حداقل اش این است که ظرفیت تحلیلی جامعه ما گسترش پیدا می‌کند و نقش و جایگاه ایران در منطقه و جهان ظهور و بروز بیشتری پیدا می‌کند و افکار عمومی می‌پندارد که ایران با منطق است و همانطور که بارها گفته است، دنبال سلاح کشتار جمعی نیست.
بنابراین مذاکره، نتایجش آن است که به نفع دو طرف تمام خواهد شد، این همانی است که ما به آن بازی برد - برد می‌گوییم. اگر ما می‌خواهیم در مذاکرات موفق شویم، نیاز به حمایت نمایندگان، مردم و مقام معظم رهبری داریم.
پس ما با مجلس شورای اسلامی در کنار یکدیگر، اهداف بلند ملی را دنبال می‌کنیم و من خودم را هنوز هم بیش از آنکه یک مسئول اجرایی بدانم یک مجلسی می‌بینم. به هر حال 20 سال در خانه ملت، خادم مردم بوده‌ام و چند ماهی است که این مسئولیت بر دوش من آمده است و همه ما دست به دست هم می‌دهیم و این مسیر و راه را ادامه می‌دهیم.

معرفی وزیر ورزش و جوانان
غرض اصلی در این جلسه معرفی وزیر ورزش و جوانان است، وزارتخانه بسیار مهم اجتماعی و فرهنگی. جوانان که در انقلاب اسلامی برای پیروزی انقلاب بار سنگینی را بر دوش گرفتند. 13 آبان 57 یک گوشه‌ای از حضور جوان‌ها و نوجوان‌ها در انقلاب اسلامی بود من در حوادث 15 خرداد 42 که یکی از دوستان هم‌درس و هم‌طلبگی‌ام که از صبح در تظاهرات رفتیم در قم به شهادت رسید. سن من آن زمان 14 یا 15 سال بود و دوست من هم 16 یا 17 سال بود. در تظاهرات پانزده خرداد 42 قم، دوست عزیز من کنارم به شهادت رسید، حجت‌الاسلام هبت‌الله طالقانی بود. شما می‌بینید که از همان آغاز جوان‌ها در متن انقلاب بودند. بعد از پیروزی انقلاب در دفاع مقدس نقش بزرگی را نسل جوان ما ایفا کردند، بعد از جنگ هم در دوران‌های بعد برای سازندگی کشور جوان‌ها حضور پیدا کردند. یادتان هست که آن روزهای اوایل انقلاب در تابستان یا خرداد سال 58 این مدارس بودند که راه می‌افتادند که در مزارع می‌رفتند و به کشاورز‌ها کمک می‌کردند همه جا جوان‌ها حضور داشتند. امروز نوبت ماست که به آن همه ایثار، تلاش، فداکاری، جهاد و شهامت پاسخ دهیم.
جوانان ما نیازمند به شغل، شرایط مناسب برای ازدواج، مسکن، گذراندن درست اوقات فراغت و به لحاظ اجتماعی و فرهنگی به نجات از دشمنان بدخواهی که به زندگی آنها تهاجم می‌کنند، هستند. بخشی از بار بزرگ جوانان بر دوش وزارت ورزش و جوانان است. البته از عمر این وزارتخانه خیلی نگذشته و لذا اندام‌های این وزارتخانه هم هنوز به اندازه کافی رشد نکرده اما در عین حال همه باید کمک کنیم تا این وزارتخانه بتواند به مسئولیت بسیار سنگین خود بپردازد.

بدون ورزش دستیابی به سلامت، نشاط اجتماعی امکان پذیر نیست
در کنار مسایل جوانان، مسأله ورزش است. ورزش دورانی بود که حالت گذراندن اوقات فراغت و تفریح چه آنهایی که ورزش می‌کردند و چه آنهایی که تماشا می‌کردند، داشت. اما امروز ورزش جزء زندگی شده است. بدون ورزش دستیابی به سلامت، نشاط اجتماعی امکان‌پذیر نیست. ورزش بهترین و کم‌هزینه‌ترین وسیله برای پر کردن اوقات فراغت است. اگر بخوهیم با معضلات اجتماعی بجنگیم یکی از راه‌های آن تشویق جوانان به ورزش است. ورزش در ابعاد مختلف جزء زندگی اجتماعی و حتی فردی مردم شده است.
ما نیاز داریم، ورزش همگانی را توسعه دهیم. در زمینه ورزش بانوان دچار عقب‌ماندگی هستیم و باید جبران کنیم. جوانان پسر برای اینکه ورزش کنند، همه جا می‌تواند به ورزشگاه موقت آنها تبدیل شود اما برای دختران و زنان ما نیاز به سرمایه‌گذاری داریم و باید سرمایه‌گذاری کنیم. چقدر افتخارآمیز است که بانوان با حجاب اسلامی در صحنه‌های بین‌المللی حضور پیدا می‌کنند، آن بانویی که پرچم را بر دوش می‌گیرد و در میدان حرکت می‌کند؛ ما باید احساس غرور و افتخار کنیم.
ما یک نظام اسلامی را در این کشور جاری و ساری کردیم که این نظام به همه ابعاد زندگی مردم می‌پردازد و این جای افتخار برای جمهوری اسلامی ایران است که اسلام مانع هیچ فعالیتی نیست، ولی می‌گوید این فعالیت به بهترین شکل عمل شود.
ما باید در زمینه ورزش کار و برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری کنیم. مخصوصاً ورزش در دوران دبستان و دبیرستان که شروع و آغاز کار است. همیشه یکی از این بحث ها این بود که در امر ورزش کسی که تخصص این کار را دارد و پیشکسوت همین کار است، مسئولیت این کار را بر دوش گیرد.
دولت به این ندا پاسخ مثبت داده و امروز در خدمت شما وزیری معرفی شده است. جناب آقای دکتر سجادی که از آغاز و از دوران شهید باهنر و شهید رجایی این مسئولیت را به عنوان مسئول ورزش و مدیر کل در آموزش و پرورش شروع و آغاز کرده و تقریباً همه مراحل تجربی و مراحل علمی را در این زمینه پیموده است.
استاد، صاحب‌نظر، کارآزموده، پرتلاش و از وقتی که ایشان معرفی شد همه آنهایی که در کار ورزش حرفه‌ای هستند یا بسیاری از آنهایی که در کار ورزش قهرمانی هستند، مخصوصاً مسئولیت آموزش و پرورش، بسیار استقبال کردند.
ما امیدواریم آقای دکتر سجادی با توجه به سوابق بسیار خوب و تجربه ارزشمندشان در امر ورزش و جوانان موفق باشند چراکه ایشان مسئولیت ورزش را در آموزش و پرورش بر دوش داشته و با جوان‌ها در تماس بوده هرچند ورزش امری بخشی، فرابخشی و میان بخشی است، به هر حال آن کس که مدیر این بخش است باید به هر دو قسمت امر یعنی هم جوانان و هم ورزش توجه کند.
ان‌شاء‌الله در مسأله رأی اعتماد به وزرا آخرین روز باشد و شاهد تکمیل دولت تدبیر و امید باشیم و از این پس با وزرایمان در کنار شما نمایندگان مردم در مسیر خدمت به مردم تلاش بیشتری را آغاز کنیم و ان‌شاء‌الله در همه صحنه‌های اجتماعی، فرهنگی و از جمله ورزش و جوانان بتوانیم توفیقات لازم را به دست آوریم.
والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

شناسه خبر: 72676

- جلسات

- سخنراني ها

- متن کامل سخنرانی

- دولت یادهم و دوازدهم

اخبار مرتبط

گالری مرتبطفیلم مرتبطاخبار برگزیده