رییس جمهور در آغاز جلسه هیأت دولت:

همه تحولات سیاسی کشور الهام گرفته از عاشورای امام حسین(ع) است

رییس جمهور در ابتدای جلسه هیأت دولت آغاز سال جدید هجری قمری را برای مسلمانان، بویژه شیعیان یادآور حادثه عظیم و بزرگ عاشورا دانست و گفت: درس عاشورا تنها جهاد، فداکاری و ایثار و عزت نفس نیست، بلکه عاشورا درس اخلاق، اعتدال و گذشت و سعه صدر نیز هست.

شناسه خبر: 72583 -

چهارشنبه 15 آبان 1392 - 15:03

دکتر حسن روحانی با اشاره به عظمت واقعه عاشورا گفت: از آن حادثه هزار و سیصد و هفتاد و چهار سال می‌گذرد اما تأثیرات آن حادثه همچنان برای بیداری جوامع و قراردادن آنها در مسیر آزادمردی، شهامت، عزت نفس، فداکاری و آرمان‌های بلند دینی و انسانی روزبه‌روز گسترده‌تر می‌شود.
رییس جمهور اظهار داشت: اگر در ابتدا آثار این حادثه بزرگ در جمع محدود آن روزگار و سپس در جامعه اسلامی اثربخش بود، امروز بیش از 2 میلیارد نفر از جمعیت جهان تحت تأثیر و تعالیم عاشورا هستند و به آن احترام می‌گذارند.
دکتر روحانی افزود: تقریباً در تمام شبه قاره هند روز عاشورا تعطیل رسمی است و پرچم‌های سیاه به اهتزاز در می‌آید که نشانه احترام به راه و مسیر و فرهنگ عاشوراست.
رییس جمهور با اشاره به اینکه مردم متعهد ایران همواره دین خود را به این حادثه بزرگ تاریخی و خاندان رسالت ادا کرده و مراسم عزاداری شهادت سید و سالار شهیدان را هر سال شکوهمندتر از پیش و با شور بیشتر برگزار می‌کنند، تصریح کرد: تمامی تحولات سیاسی این سرزمین الهام گرفته از عاشورای امام حسین (ع) است؛ نهضت اسلامی و انقلاب اسلامی تحت تأثیر و الهام گرفته از عاشورا واقع شد و قیام مردمی در سال‌های 42 و 57 در تاسوعا و عاشورا اوج گرفت.
دکتر روحانی ادامه داد: همواره تاسوعا و عاشورا و فرهنگ عاشورایی سرلوحه برنامه انقلابیون این سرزمین بود و باور اینکه نهضت ما حسینی است، انقلاب را پیروز کرد. در دفاع مقدس نیز پیروزی رزمندگان اسلام در برابر لشکر صدام و حامیان شرقی و غربی آن مرهون تأسی به فرهنگ عاشورا بود.
رییس جمهور با بیان اینکه امروز نیز چنین است و استقامت و ایستادگی مردم ایران در برابر انواع توطئه‌ها به خاطر درس‌آموزی از عاشوراست، تأکید کرد: البته باید به همه ابعاد این حادثه توجه کنیم، عاشورا تنها جهاد، فداکاری و ایثار و عزت نفس نیست، عاشورا اخلاق، اعتدال، گذشت و سعه صدر هم هست.
دکتر روحانی ادب و انسانیت را نیز از درس‌های عاشورا دانست و خاطرنشان کرد: علیرغم اینکه نفاق افرادی که به جنگ امام به کربلا آمده بودند، کاملاً روشن بود، در عین حال در شب تاسوعا امام با عمر سعد برای اتمام حجت و پیشگیری از جنگ گفتگو کردند که این رفتار امام حسین (ع) بسیار درس‌آموز است.
رییس جمهور گفت: عاشورا درس‌های فراوانی برای ملت ایران و جامعه بشری دارد که باید همه ابعاد آن را مدنظر قرار دهیم. امروز هم بی‌تردید فرهنگ عاشورا بهترین سرمشق خواهد بود و اگر در زندگی فردی و اجتماعی، عاشورا و آموزه‌های آن را الگو قرار دهیم به سعادت و تعالی دست می‌یابیم.
رییس‌جمهور در پایان به درگذشت مرحوم عسگراولادی که از مبارزان و پیشکسوتان انقلاب اسلامی بودند اشاره و درگذشت ایشان را به مردم و همرزمان و به‌ویژه به خانواده آن مرحوم تسلیت گفتند.
پس از سخنان دکتر روحانی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گزارشی در خصوص نظام سلامت، وضعیت موجود، چالش‌ها و الزامات، به هیأت دولت ارایه داد.
هیأت دولت همچنین علیرضا جهانگیریان را به عنوان رییس سازمان هواپیمایی کشوری تعیین کرد.
در این جلسه مجید خدابخش و قاسم سلیمانی نیز به عنوان استانداران اردبیل و چهارمحال و بختیاری انتخاب شدند.

شناسه خبر: 72583

- جلسات

- دولت یادهم و دوازدهم

اخبار مرتبط

گالری مرتبطفیلم مرتبطاخبار برگزیده