دیدار دبیرکل اتحادیه جهانی آشوریان با دکتر جهانگیری

معاون اول رییس جمهور با تأکید براینکه دولت دکتر روحانی توجه ویژه‌ای به قومیت‌ها و اقلیت‌های دینی دارد گفت: رییس جمهور حجت الاسلام والمسلمین یونسی را بعنوان دستیار ویژه خود در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی منصوب کرده تا به مسائل و مشکلات آنان رسیدگی شود.

شناسه خبر: 72548 -

سه شنبه 14 آبان 1392 - 13:52

دکتر اسحاق جهانگیری ظهر امروز (سه‌شنبه) در دیدار یوناتن بت کلیا دبیرکل اتحادیه جهانی آشوریان و هیأت همراه اظهار داشت: در جمهوری اسلامی ایران بسترهای مناسبی برای همزیستی و زندگی پیروان ادیان در فضای صلح و آرامش وجود دارد و دین اسلام نیز پیروان همه ادیان را بعنوان برادر در کنار هم می‌پذیرد تا بتوانند در صلح و آرامش زندگی کنند.
معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه ادیان الهی از نقاط مشترک بسیار زیاد و سازنده‌ای برخوردار هستند گفت: جهان امروز نیازمند ارتباط میان پیروان بزرگ ادیان الهی است تا بتوانند برنامه‌های مشترک و مفیدی را در عرصه‌های مختلف فرهنگی و گفتگوی دینی داشته و از آثار آن بهره‌مند شوند.
دکتر جهانگیری خاطر نشان کرد: در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران اقلیت‌های دینی در انجام مناسک خود از آزادی برخوردار هستند و می‌توانند انجمن‌ها و تشکل‌هایی برای تنظیمات مناسبات خود داشته باشند.
وی افزود: جامعه آشوریان در ایران در زمینه‌های مختلف دینی، علمی و ورزشی فعالیت می‌کنند و جمهوری اسلامی ایران نیز از فعالیت و حضور ایشان احساس رضایت دارد.
معاون اول رییس جمهور همچنین با اشاره به جنگ و خونریزی در برخی کشورهای منطقه خاطر نشان کرد: در اکثر این درگیری‌ها قدرت‌های بزرگ نقش دارند و اگر پیروان ادیان الهی در کنار یکدیگر قرار بگیرند می‌توانند نقش موثری در پایان دادن به این مشکلات ایفا کنند.
وی با اشاره به مشکلات جامعه آشوریان در عراق و سوریه گفت: مشکلات و نگرانی‌های شما را از طریق وزارت امور خارجه به این دولت‌ها منتقل خواهیم کرد و امیدواریم این مشکلات هرچه زودتر برطرف شود.
یوناتن بت کلیا نماینده آشوریان در مجلس شورای اسلامی نیز در این ملاقات، ایران را مهد گفتگوی ادیان و تمدن‌ها خواند و گفت: ایران کشوری است که همه قومیت‌ها و پیروان ادیان می‌توانند در نهایت دوستی و مسالمت در کنار یکدیگر زندگی کنند.
وی با تبریک انتخاب دولت دکتر روحانی در یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری خاطر نشان کرد: جامعه آشوریان از گذشته در ایران زندگی راحتی داشته‌اند ولی اوج آرامش آنها در دوران پس از انقلاب اسلامی است.
نماینده آشوریان در مجلس شورای اسلامی و دبیر کل اتحادیه جهانی آشوریان افزود :‌ رویکرد و دیدگاه جمهوری اسلامی ایران در توجه و احترام به ادیان الهی رویکردی بی نظیراست و حضور نمایندگان اقلیتهای مذهبی در مجلس شورای اسلامی نیز گویای این واقعیت است .
وی با اشاره به مشکلات جامعه آشوریان در عراق و سوریه اظهار امیدواری کرد با حمایتهای جمهوری اسلامی ایران این مشکلات مرتفع شود.
در این دیدار همچنین شماری از دبیران و مسئولین جامعه آشوریان در کشورهای مختلف، ضمن قدردانی از حمایت های جمهوری اسلامی ایران، به بیان مشکلات و مسائل جامعه آشوریان پرداختند.

شناسه خبر: 72548

- دیدارهای خارجی

- معاون اول