دکتر آشنا در دیدار با رئیس کمیته امور بین‌الملل و امنیت مجلس قزاقستان:

اولویت سیاست خارجی دولت تدبیر و امید، گسترش مناسبات با همسایگان است

مشاور فرهنگی رییس جمهور با اشاره به روابط رو به گسترش ایران و قزاقستان، این روابط را با پیشینه فرهنگی و تاریخی مهم ارزیابی کرد.

شناسه خبر: 72522 -

دوشنبه 13 آبان 1392 - 17:18

دکتر حسام الدین آشنا در دیدار با رییس کمیته امور بین‌الملل، دفاعی و امنیت مجلس قزاقستان تأکید کرد: اولویت سیاست خارجی دولت تدبیر و امید، گسترش همکاری ها و مناسبات با همسایگان و کشورهای منطقه است.
وی با اشاره به اهمیت رژیم حقوقی دریای خزر توسط کشورهای حاشیه خزر، مداخلات خارجی در این حوزه را به ضرر کشورهای منطقه دانست و گفت: جمهوری اسلامی ایران نگران تأثیر این مداخلات خارجی بر روند مذاکرات و بهبود روابط در میان کشورهای منطقه است.
سرپرست مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری با قدردانی از رویکرد مثبت قزاقستان در مدت ریاست این کشور بر شورای وزیران امور خارجه سازمان همکاری‌های اسلامی، گفت: مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری در تصمیم‌سازی رییس‌جمهور، مرکزی موثر است و به شدت علاقه دارد با مراکز مشابه در منطقه و قزاقستان همکاری کند و این همکاری می‌تواند در چارچوب پروژه های مشترک، مبادله محققان و انجام تحقیقات میدانی باشد.
وی در ادامه به فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای کشورمان اشاره کرد و گفت: اگر حق ایران در داشتن انرژی صلح آمیز هسته‌ای توسط قدرت های بزرگ به رسمیت شناخته شود زمینه برای تعامل بهتر و منطقی‌تر فراهم خواهد شد.
دکتر آشنا با اشاره به بحران سوریه گفت: نگرانی مشترک ایران و قزاقستان در مورد سوریه و تروریسم در این کشور منطقی است و آنچه که امروز در سوریه وجود دارد یک تروریسم سازمان‌یافته است و اگر تروریسم در این کشور سرکوب نشود این موضوع به کشورهای منطقه حتی به اروپا نیز سرایت خواهد کرد.
سئولن اشیمبایف، رییس کمیته امور بین‌المللی، دفاعی و امنیت مجلس قزاقستان نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از ملاقات خود با مقامات بلندپایه کشورمان اظهار امیدواری کرد که نتیجه این دیدارها بتواند مسیری مشخص و معین را برای توسعه و گسترش هر چه بیشتر همکاری‌های دوجانبه ایجاد کند.
وی همچنین ضمن ابراز خرسندی از روند مثبت همکاری دو کشور اظهار داشت: قزاقستان از تعمیق هر چه بیشتر روابط خود با جمهوری اسلامی ایران در عرصه‌های مختلف به ویژه در عرصه‌های اقتصادی و سیاسی حمایت می‌کند.
اشیمبایف ضمن حمایت از برنامه‌های صلح‌آمیز هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران، گفت: قزاقستان معتقد است که هر کشوری از جمله ایران حق استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای را دارد.

شناسه خبر: 72522

- دیدارهای خارجی

- نهاد ریاست‌جمهوری

اخبار مرتبط

گالری مرتبطفیلم مرتبطاخبار برگزیده