در پیام رئیس جمهوری به همایش ادبی سوختگان وصل بیان شد؛

مادران شهدا اسوه‌های صبر و صلابت هستند

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رییس‌جمهوری اسلامی ایران در پیامی به یازدهمین همایش ادبی سوختگان وصل «آب و آینه» که در راستای نکوداشت مادران معظم شهدا و با محوریت ادبیات و شعر دفاع مقدس برگزار می شود، بر ضرورت پاسداشت مقام مادران شهدا تأکید کرد.

شناسه خبر: 72438 -

دوشنبه 6 آبان 1392 - 19:09

متن پیام دکتر روحانی که توسط دکتر حسام‌الدین آشنا، مشاور فرهنگی رییس‌جمهور در مراسم افتتاحیه این همایش قرائت شد، به شرح زیر است:
بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم
می‌روم مادر که اینک کربلا می‌خوانَدم
از دیار دور، یار آشنا می‌خوانَدم
قصه خونین عشقم من که نسل عاشقان
بعد از این در برگ برگ لاله‌ها می‌خوانَدم

این ابیات درخشان زبان حال بسیاری از رزمندگان اسلام بود، در وداع با عزیزترین عزیزان: مادر.
همه ما نیک می‌دانیم به سادگی نمی‌توان به مقام والای آنان که به فرموده امام شهیدان «در قهقه مستانه‌شان و در شادی وصلشان عند ربهم یرزقون هستند» پی برد اما به بیان خواجه شیراز:
گرچه وصالش نه به کوشش دهند
هر قدر ای دل که توانی بکوش
چاره‌ای نیست جز آن که به قدر وُسع خود بکوشیم تا به عظمت روحی و معنوی کسانی پی بریم که جان خود را فدا کردند تا سعادت دنیوی و اخروی ما را تضمین کنند. آیا در این راه هیچ‌کس می‌تواند بهتر از مادری که ادب و معرفت به «ثارالله وابن ثاره» را با لالایی‌های شبانه در گوش جان فرزند خود زمزمه کرده است، به ما یاری رساند؟
درود و سپاس همه ما تقدیم به مادرانی که در تربیت فرزندان صالح به بانوی دو عالم فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) و در صبر و صلابت به زینب کبرا (سلام‌الله علیها) اقتدا کردند؛ دو اسوه جاودان که چراغ راه تاریخ و بشریت هستند. دست همه برگزارکنندگان این همایش ادبی را به گرمی می‌فشارم و امیدوارم این همایش لایق این برگ‌های زرین تاریخ این سرزمین باشد.
حسن روحانی
رئیس‌جمهوری اسلامی ایران

شناسه خبر: 72438

- پيامها و نامه ها

- دولت یادهم و دوازدهم