دکتر روحانی در دیدار مجمع نمایندگان خراسان رضوی؛

دولت در پی اجرایی کردن طرح تحول و توسعه شرق کشور است

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران، در دیدار مجمع نمایندگان خراسان رضوی، مشهد را شهری استثنایی توصیف کرد و گفت: مشهدالرضا با همه شهرهای دیگر کشور تفاوت دارد؛ چرا که حرم مطهر امام رضا(ع) در آنجا قرار دارد و افتخاری از این بالاتر در کشورمان نداریم؛ همه رحمت‌های الهی از ناحیه بارگاه ملکوتی امام هشتم به کشور می‌وزد و هر چه داریم از آنجاست.

شناسه خبر: 72437 -

دوشنبه 6 آبان 1392 - 19:04

دکتر روحانی اظهار داشت: اگرچه لطف همه ائمه اطهار(ع) و به ویژه امام عصر(عج) همواره شامل حال ملت ایران بوده است اما معتقدم آنکه همیشه لطفش ما را نجات داده امام هشتم بوده و واقعا هر کاری برای مشهدالرضا و زائرین امام انجام دهیم باز هم کم است.
وی با اشاره به مشکلات مربوط به تامین بودجه عمرانی گفت: علی رغم مشکلات تامین بودجه جاری کشور دولت تلاش دارد تا حد ممکن بودجه عمرانی کشور را تأمین کند تا فعالیت‌های عمرانی اجرایی شود.
رییس جمهور راه حل اساسی رفع مشکلات اقتصادی را تلاش برای ارتقای منابع درآمدی کشور عنوان کرد و اظهار داشت: تحریم در حال حاضر مشکلی اثرگذار است و گلوگاه‌هایی ایجاد کرده که با وجود سختی عبور از آنها، تلاش داریم گرفتار آن نشویم، اگرچه غیرممکن نیست.
دکتر روحانی با تاکید بر اینکه تبیین این مشکلات به معنای آن نیست که نمی‌شود آنها را حل و فصل کرد، گفت: همه تلاش دولت این است که این مشکلات تحریم را از راه حل‌های عزتمندانه حل و فصل کند و اگر می‌خواستیم غیر از این باشد خیلی سریع‌تر و بدون این همه رفت و آمد و مذاکره، کار تمام می‌شد.
رییس جمهور اضافه کرد: همه این جلسات و بحث‌ها برای این است که بتوانیم حقوق‌ ملت‌مان را حفظ کنیم و اگر قید عزتمندانه برای توافق و حل مشکلات مهم نباشد خیلی ساده و در یک جلسه می‌شود کار را تمام کرد.
دکتر روحانی تصریح کرد: طبیعی است که به این ترتیب رسیدن به توافق و حل و فصل مشکلات زمان‌بر می‌شود و البته امیدوارم تا پایان امسال بتوانیم اولین گام را در حل مشکلات برداریم.
دکتر روحانی تاکید کرد: حصول این مهم فقط با پشتیبانی و کمک همه یعنی مردم، مجلس و هدایت‌ها و حمایت‌های مقام معظم رهبری امکان‌پذیر است و هر چه پشتوانه ما در داخل قوی‌تر شود در مذاکرات قدرت‌مندانه‌تر پیش می‌رویم.
رییس جمهور با اشاره به اینکه بخشی از مشکلات موجود ریشه در بی‌تدبیری دارد، افزود: البته دولت به دنبال این است که در برنامه‌ریزی‌ها برای حل این مشکل چاره‌اندیشی کند. بنده و مجموعه دولت به این نتیجه رسیدم که باید از اقتصاد کلان شروع کنیم و از ورود بخشی و موضعی به اقتصاد پرهیز کنیم.
دکتر روحانی مشکل دیگر کشور را کم‌آبی عنوان کرد و اظهار داشت: امسال به خاطر اینکه بارندگی‌ها خیلی دیر شروع شده به طور متوسط نسبت به سال‌های قبل نیز عقب هستیم؛ اگرچه کم آبی مشکلی اساسی و مربوط به همیشه تاریخ ایران است، اما استفاده بی‌رویه از آبهای زیرزمینی، ساخت سدهای بدون مطالعه و بی حساب و کتاب، باعث ایجاد مشکلات فعلی دریاچه ارومیه، زاینده رود و امثال آن است.
وی خاطرنشان کرد: نظر به اهمیت موضوع کم آبی از معاون اول خواستم تا اولین جلسه شورای عالی آب را برگزار کند و فردا نیز جلسه دیگری به ریاست بنده تشکیل خواهد شد تا راهکارهای خرید آب از خارج، شیرین کردن و استفاده از آب دریاهای کشور یا ممانعت از خروج آب از مرزها مورد بررسی قرار گیرد.
رییس جمهور با اشاره به اینکه حدود 90 درصد مصرف آب کشور در بخش کشاورزی صورت می‌گیرد، گفت: باید با استفاده از راهکارهای علمی، روشهای بهره‌وری صحیح‌تر از آب در بخش کشاورزی عملیاتی و فراگیر شود و برای تأمین منابع طرح‌های در حال اجرا در این بخش چاره‌ای اندیشیده شود.
دکتر روحانی به طرح تحول و توسعه شرق کشور نیز اشاره کرد و افزود: طرح اولیه تهیه شده برای این منظور مورد تأیید دولت است؛ راه آهن مهمترین بخش از این طرح است که به لحاظ توسعه، ارتقای امنیت و ایجاد ارتباطات بین‌المللی در منطقه شرق کشور موثر خواهد بود و به دلیل بزرگی و عظمت این طرح وزیر راه و شهرسازی شخصاً پیگیر عملیاتی و اجرایی شدن آن است.
در این جلسه که دومین نشست از سلسله دیدارهای دکتر روحانی با مجامع استانی نمایندگان مجلس شورای اسلامی است، نمایندگان شهرستان‌های مشهد، نیشابور، سبزوار، خواف، قوچان، گناباد، تربت حیدریه، تربت جام، کاشمر، چناران و طرقبه، گناباد، فریمان و درگز ضمن بیان مسایل و مشکلات حوزه‌های انتخابیه خود، در نامه‌ای رئوس مشکلات مربوط به استان خراسان رضوی را به رییس‌جمهور تقدیم کردند.

شناسه خبر: 72437

- جلسات

- دولت یادهم و دوازدهم