معاون اول رئیس جمهور:

ایران آماده همکاری اقتصادی و تجاری با کشورهای اسلامی است

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه ایران برای توسعه مناسبات اقتصادی و تجاری خود با همه کشورهای اسلامی نهایت اهمیت را قائل است، گفت: جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد با اعضا سازمان همکاری های اسلامی به ویژه کشورهای شرکت کننده در چهاردهمین نمایشگاه OIC در زمینه‌های اقتصادی، تجاری و ارائه کمکهای فنی همکاری کند.

شناسه خبر: 72423 -

دوشنبه 6 آبان 1392 - 12:37

دکتر اسحاق جهانگیری پیش از ظهر امروز (دوشنبه) در مراسم افتتاحیه چهاردهمین نمایشگاه تجاری کشورهای عضو سازمان همکاریهای اسلامی که در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزاری شد به ایراد سخنرانی پرداخت که متن کامل سخنان ایشان بدین شرح است:
مقدم شما برادران و خواهران عزیز را به خانه خودتان، جمهوری اسلامی ایران، گرامی می‌دارم و از حضور در جمع شما خرسندم. امیدوارم تلاش‌ها و تصمیم‌گیری‌های شما در این نمایشگاه پیامدها و دستاوردهای مفیدی برای بهبود وضعیت اقتصادی کشورهای اسلامی داشته باشد.
چهاردهمین نمایشگاه تجاری کشورهای اسلامی که امروز شاهد گشایش آن هستیم فرصت مغتنمی ایجاد کرده است تا بازرگانان، صاحبان صنایع ،مدیران واحدهای تولیدی – صادراتی، مدیران و کارشناسان بنگاه‌های اقتصادی کشورهای عضو OIC در محلی آکنده از صمیمیت و صفا کالاها و خدمات و دستاوردهای تکنولوژیکی خود را در معرض نمایش قرار دهند و فرصتهایی را که برای توسعه هرچه بیشتر روابط اقتصادی و تجاری بین کشورهای اسلامی وجود دارد، شناسایی نمایند.
برپایی این قبیل نمایشگاه‌های تخصصی می‌تواند به تحقق اهداف برنامه اجرایی ده ساله سازمان همکاری‌های اقتصادی که یکی از جامعترین برنامه‌های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی کنفرانس سران OIC است، جامه عمل بپوشاند.
جهان اسلام، علیرغم پتانسیل‌ها و استعدادهای زیادی که برای توسعه اقتصادی و اجتماعی در همه زمینه‌ها در اختیار دارد به دلایلی که مجال بررسی آنها در این فرصت کوتاه نیست، نتوانسته به یک قطب نیرومند اقتصادی تبدیل شود.
براساس ارقام ارائه شده توسط "مرکز کارآموزی و تحقیقات اجتماعی، اقتصادی و آماری کشورهای اسلامی" در سال 2011 میلادی، میزان کل تولید ناخالص داخلی کشورهای OIC معادل 6/8 تریلیون دلار بوده که این رقم 9/10 درصد تولید ناخالص داخلی دنیا را تشکیل داده است. اگر در نظر بگیریم که بیش از 73 درصد تولید ناخالص داخلی کشورهای اسلامی تنها به 10 کشور تعلق دارد به شکاف عمیق بین تولید ناخالص داخلی کشورهای اسلامی با یکدیگر به خوبی پی می‌بریم.
میانگین تولید ناخالص سرانه کشورهای اسلامی در سال 2011 حدود 5507 دلار (برحسب برابری قدرت خرید) بوده است اما اختلاف شدیدی بین درآمد سرانه کشورهای اسلامی غنی و فقیر دیده می‌شود. این اختلاف در مواردی به 100 برابر می رسد.
در بین 50 کشور کمتر توسعه یافته دنیا متاسفانه 22 کشور عضو OIC دیده می‌شود که با مشکلات خاص خود مانند کسری مزمن تراز پرداختها، سوء تغذیه و فقر غذایی، بدهیهای خارجی کلان و ناتوانی در تأمین نیازهای اساسی روبرو هستند.
به اعتقاد ما، توسعه بازرگانی بین کشورهای اسلامی و بهره‌گیری از پنانسیلها و استعدادهای فراوان این کشورها می‌تواند در کاهش اختلاف درآمد بین اعضای IC ، ایجاد اشتغال و توسعه صنعت و کشاورزی آنها نقش موثری ایفا نماید.
مشکلات اقتصادی کشورهای اسلامی با همکاری و هماهنگی بین آنها در اکثر زمینه‌ها می‌تواند برطرف شود یا کاهش یابد.
براساس پیش‌بینی آینده پژوهان، کشورهای جهان در سالهای آینده با بحرانهای مهم سه گانه انرژی، آب و مواد غذایی مواجه خواهند شد، خوشبختانه ذخایر انرژی تعدادی از کشورهای اسلامی خاورمیانه و آفریقا، به حدی است که می‌توانند سالیان متمادی نیازهای سایر کشورهای اسلامی فاقد انرژی فسیلی را تأمین نمایند.
کشورهای اسلامی که رودهای بین المللی از قلمروی آنها سرچشمه می‌گیرد باید شرایطی فراهم نمایند که کشورهای همجوار یا دارای رودخانه‌های مرزی به گونه‌ای مناسب از این موهبت الهی بهره‌مند شوند.
در ارتباط با بحران مواد غذایی تذکر این نکته ضروری است که عمده کشورهای اسلامی از اراضی حاصلخیر و قابل کشت و زرع فراوان برخوردار هستند لذا کشورهای نیازمند به مواد غذایی می‌توانند از طریق سرمایه‌گذاری در مجتمع‌های کشت و صنعت در کشورهای مستعد به تولید مواد غذایی اساسی مورد نیاز آنان اقدام نمایند و این سرمایه‌گذاریها به روشهای مختلف یعنی از طریق صدور فرآورده‌های تولید شده به کمک این سرمایه‌ها قابل بازگشت است. این اقدام از وابستگی کشورهای اسلامی به ممالک غیراسلامی، برای تأمین کالاهای اساسی، خواهد کاست .
توسعه صنعت گردشگری بین کشورهای اسلامی دارای جاذبه‌های توریستی، آثار باستانی و اماکن زیارتی نیز می‌تواند به ایجاد اشتغال، افزایش درآمد و توسعه بازرگانی آنان کمک نماید. در این زمینه کشورهای اسلامی دارای تجربیات ارزنده مانند ترکیه، مالزی، امارات عربی متحده، مصر و تونس می‌توانند به سایر کشورهای اسلامی در تدوین استراتژی توسعه صنعت گردشگری یاری رسانند.
جمهوری اسلامی ایران آمادگی خود را برای همکاری با اعضای محترم سازمان همکاریهای اسلامی، بویژه کشورهای شرکت کننده در چهاردهمین نمایشگاه OIC در زمینه‌های اقتصادی، تجاری و ارائه کمکهای فنی اعلام می‌دارد.
تعدادی از کشورهای اسلامی به سبب محاط در خشکی ناگزیرند که هزینه‌های گزافی برای انتقال کالاهای صادراتی یا دسترسی به کالاهای وارداتی مورد نیاز خود بپردازند. کشور ما به سبب موقعیت استراتژیکی خود و قرارگرفتن در مسیر جاده ابریشم و کریدر شمال – جنوب آماده است که به کشورهای همجوار و اعضای OIC در نقل و انتقال کالاهایشان از مسیر ترانزیتی ایران نهایت همکاری را بعمل آورد.
به موجب آمارهای ارائه شده توسط مرکز اسلامی توسعه تجارت و سایر نهادهای وابسته به OIC ارزش کل تجارت خارجی کشورهای اسلامی در سال 2012 حدود 4125 میلیارد دلار بوده که 2232 میلیارد دلار آنرا صادرات و 1893 میلیارد دلار را واردات آنها تشکیل می‌دهد. سهم کشورهای اسلامی در تجارت جهانی کمتر از 12 درصد است که با توانمندی‌های عظیم آنان برای تبدیل شدن به یک قطب تجاری و اقتصادی مطرح در جهان مطابقت ندارد. ارزش تجارت خارجی کشورهای OIC با یکدیگر در سال 2013 مجموعاً 743 میلیارد دلار بوده که اندکی بیش از 18 درصد کل تجارت آنان را تشکیل می‌دهد.
باتوجه به اهمیت تجارت خارجی در اقتصاد جهانی و با در نظرگرفتن این حقیقت که همه کشورهایی که بالاترین رشد اقتصادی را در دنیا دارند در تجارت جهانی سهم بالایی دارند کشورهای عضو OIC نیز ضرورتاً باید برای توسعه تجارت بین خود و از بین بردن موانع آن برنامه‌ریزی کرده و استراتژی بلندمدتی برای تحقق این هدف تدوین نمایند.
ایجاد بازار مشترک اسلامی در یک افق ده ساله بصورت گام به گام، عقد موافقتنامه‌های تجارت آزاد بین کشورهای اسلامی که در یک محدوده جغرافیایی مشخص قرار دارند و حذف موانع تعرفه‌ای و غیرتعرفه‌ای می‌تواند در تحقق هدف مزبور تأثیرگذار باشد. کارشناسان متعددی در کشورهای اسلامی بر روی طرح ایجاد بازار مشترک اسلامی کار کرده‌اند که بهره‌گیری از تجربیات و تحقیقات آنها می‌تواند راهگشا باشد.
جمهوری اسلامی ایران برای توسعه مناسبات اقتصادی و تجاری خود با همه کشورهای اسلامی نهایت اهمیت را قائل و در حال حاضر نیز در زمره کشورهایی است که بیشترین حجم تجارت خارجی را با کشورهای اسلامی داراست.
در پایان ضمن آرزوی موفقیت برای این نمایشگاه اختصاصی و سپاسگزاری از کشورها و شرکتهایی که با مشارکت در این نمایشگاه علاقه خود را به توسعه هرچه بیشتر روابط تجاری و اقتصادی با جمهوری اسلامی ایران نشان داده‌اند؛‌ امیدواریم که این نمایشگاه بتواند نقش مورد نظر را در تقویت روابط تجاری، سیاسی و فرهنگی کشورهای اسلامی با یکدیگر به کامل‌ترین وجه ممکن ایفا نماید. از خداوند متعال برای همه عالیجنابان و میهمانان عزیز، زندگی سعادتمند و عزت و سلامتی مسألت دارم.

شناسه خبر: 72423

- دیدارهای داخلی

- سخنراني ها

- معاون اول

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده