معاون اول رییس جمهور تأکید کرد؛

ضرورت تجاری‌سازی فناوری و تولید تقاضا محور برای توسعه کشور

معاون اول رییس جمهور یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی را تقویت روحیه خودباوری در ملت ایران دانست و گفت: با تلاش مضاعف، بهره‌گیری از نیروهای جوان و مستعد کشور و توجه به علم و فناوری می‌توانیم ایران را به جایگاه شایسته خود برسانیم.

شناسه خبر: 72283 -

سه شنبه 23 مهر 1392 - 17:57

دکتر اسحاق جهانگیری عصر امروز (سه شنبه) در مراسم تودیع و معارفه معاون علمی و فناوری رییس جمهور ضمن تبریک عید قربان از زحمات و تلاشهای دکتر نسرین سلطانخواه معاون علمی و فناوری سابق رییس جمهور تقدیر کرد و گفت: دولت یازدهم از تجربیات ایشان در زمینه‌های مختلف استفاده خواهد کرد.
دکتر جهانگیری همچنین از دکتر ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهور به عنوان چهره‌ای علمی و از فرهیختگان کشور نام برد و برای ایشان آرزوی موفقیت کرد.
وی همچنین یاد و خاطره شهید ستاری خلبان برجسته کشور را گرامی داشت و گفت: این شهید بزرگوار حق زیادی بر گردن انقلاب اسلامی دارد و امیدواریم دکتر ستاری که یادگار این شهید بزرگوار است بتواند به رسالت خود در این جایگاه بخوبی عمل کند.
معاون اول رییس جمهور خاطر نشان کرد: ایران کشوری در حال توسعه است و با کشورهای پیشرفته فاصله دارد اما باید با برداشتن گامهای بلند به نقطه ای برسیم که شایسته و زیبنده ملت بزرگ ایران باشد.
دکتر جهانگیری توسعه علمی و فناوری را لازمه پیشرفت دانست و افزود: هیچ کشور پیشرفته‌ای را نمی‌توان یافت که توسعه علمی در آن صورت نگرفته باشد.
دکتر جهانگیری ادامه داد: البته توسعه تنها به معنای ساخت کارخانه و تکمیل زیرساختها نیست بلکه توسعه باید بر مبنای رشد علمی استوار باشد چرا که امروز می‌بینیم بسیاری از کشورهای نفت‌خیز کارهای عمرانی فراوانی انجام داده‌اند اما هنوز توسعه یافته محسوب نمی‌شوند.
معاون اول رییس جمهور با تأکید بر لزوم اراده ملی و توجه جدی به توسعه علمی در تمام سطوح مدیریتی کشور، خاطرنشان کرد: حمایتهای مقام معظم رهبری از توسعه علمی و فناوری و تأکیدات ایشان بر جنبش نرم افزاری بیانگر این واقعیت است که این اراده در عالی‌ترین سطح مدیریتی کشور شکل گرفته است.
وی با بیان اینکه کشور از ظرفیتها و استعدادهای بالایی در زمینه علمی و در بخش نیروی انسانی برخوردار است تصریح کرد: اگر این ظرفیتها به خوبی سازماندهی و مدیریت شود می‌توانیم گامهای بلندی در زمینه رشد و توسعه کشور برداریم.
دکتر جهانگیری با اشاره به دستاوردها و توانمندیهای رو به رشد کشور در بخش صنعت گفت: معاونت علمی و فناوری رییس جمهور و بنیاد ملی نخبگان که بسیار نوپاست می‌تواند با تکیه بر این دستاوردها و با اعتماد به نیروهای جوان کشور، راههای میانبر را پیدا کرده و مسیر توسعه را هموار سازد.
معاون اول رییس جمهور در ادامه تمرکز بر کارهای تحقیقاتی برای توسعه را مورد تأکید قرار داد و افزود: متأسفانه هنوز این نگاه در کشور شکل نگرفته اما باید توجه داشته باشیم که سرمایه‌گذاری برای کارهای تحقیقاتی نقش مهمی در امر توسعه خواهد داشت.
وی با بیان اینکه یکی از دغدغه‌ها همواره ارتباط بین صنعت و دانشگاه بوده و اینکه آیا تولیدات ما عرضه محور است یا تقاضا محور، تصریح کرد: یکی از جهتگیری‌ها باید حرکت به سمت تولید تقاضا محور باشد زیرا در این صورت است که تولیدات تبدیل به ثروت خواهد شد.
دکتر جهانگیری اظهار داشت: اراده دولت در مقطع فعلی به تبعیت از رهنمودهای رهبری و با توجه به نیازهای کشور، توجه به موضوع توسعه علمی است و اگر معاونت علمی و فناوری رییس جمهور بتواند موضوع تجاری‌سازی فناوری را در اولویت قرار دهد، با حمایتی که دولت از این معاونت خواهد کرد، می‌توانیم گام‌های بلندی در مسیر توسعه کشور برداریم.
معاون اول رییس جمهور افزود: با اینکه دولت با کمبود جدی منابع روبرو است اما از طرح‌ها و کارهای علمی حمایت می‌کند و تلاش خواهیم کرد این محدودیت‌ها مانعی برای فعالیتهای علمی ایجاد نکند.
گفتنی است نسرین سلطانخواه و سورنا ستاری معاونین سابق و فعلی رییس جمهور نیز در این مراسم در سخنانی به بیان دیدگاه‌ها و نظرات خود در حوزه علم و فناوری و توسعه کشور پرداختند.

شناسه خبر: 72283

- دیدارهای داخلی

- سخنراني ها

- معاون اول

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده