دکتر نهاوندیان در مراسم تودیع و معارفه معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده:

کلید حل مشکلات حوزه زنان طراحی الگوهای عملی است

دکتر محمد نهاوندیان رییس دفتر رییس‌جمهور بعدازظهر امروز (دوشنبه) در مراسم تودیع و معارفه روسای سابق و جدید مرکز امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری گفت: باید تقارن این مراسم با عید سعید قربان را گرامی بداریم، اگرچه عید سعید فطر یکی از اعیاد الهی است اما بزرگداشت سعی هاجر بین صفا و مروه نیز هست که حاجیان همه ساله به حج می‌روند تا ضمن تکرار این سعی، سعی زن عفیف مهاجر مجاهد را تقویت کنند.

شناسه خبر: 72258 -

دوشنبه 22 مهر 1392 - 17:54

دکتر نهاوندیان افزود: برگزاری این آیین در چنین ایامی که به معنای سپردن مشعل یک مسوولیت بزرگ از دست یک بانوی تلاش‌گر بر عهده بانوی تلاش‌گر و پرانرژی دیگری می‌باشد، خود نماد خوبی از سعی هاجر است. بنده همین جا توفیق خانم مولاوردی در سعی هاجری و قبولی زحمات و تلاش‌های خانم مجتهدزاده را از خداوند طلب می‌کنم.
رییس دفتر رییس‌جمهور اظهار امیدواری کرد که در دولت تدبیر و امید بتوانیم خدمتی به بانوان کشور کنیم و در ضمن اعلام کنیم که عزم و برنامه این دولت برای خدمت به بانوان، محدود به ظرفیت‌های معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری نیست.
دکتر نهاوندیان با تاکید بر اینکه مجموعه دولت خود را خدمتگزار همه آحاد مردم که نیمی از آنان را بانوان تشکیل می‌دهند، می‌دانند ، تصریح کرد: دولت معتقد است باید در حوزه بانوان تلاش بیشتری صورت گیرد تا نواقص و کاستی‌های گذشته هم جبران شود.
رییس دفتر رییس‌جمهور با بیان اینکه برای بهره گیری مناسب از همه ظرفیت ها برای خدمت رسانی به بانوان باید چند نکته را مدنظر داشت، گفت: نکته اول این است که باید ببینیم از جایگاه معاونت امور زنان و خانواده چه توقعی باید داشت؟ و آیا همه بار بزرگ مسوولیت خدمت به زنان باید از سوی این معاونت به دوش کشیده شود؟
دکتر نهاوندیان ادامه داد: دولت تدبیر برخاسته از آحاد ملت است و تدبیر برای ساماندهی به مسائل، وظیفه یکایک آحاد مردم است و همانطور که در عرصه اقتصاد باید همانند انتخابات که مردم به صحنه آمده و حماسه سیاسی خلق کردند، حضور مردم لازمه خلق حماسه است، مشارکت مردم در امور زنان و خانواده نیز لازمه توفیق در ساماندهی به مسائل حوزه زنان و خانواده است.
رییس دفتر رییس‌جمهور افزود: باید یک نهضت و حرکت گسترده و فراگیر را در این عرصه شاهد باشیم چرا که با نگاه بخشی و گروهی نمی توان مسائل این حوزه را در سیر تحولات اجتماعی سامان داد و بسیار مهم است که معاونت امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری خود را در این عرصه در جایگاه برنامه ریزی و هماهنگی ببیند.
دکتر نهاوندیان تاکید کرد: اگر ظرفیت‌های خانواده شناسایی شده و به میدان آورده شود و هماوایی و هم افزایی برای حل مشکلات ایجاد شود، گام بزرگی در ساماندهی امور برداشته شده و آن وقت است که معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری به وظیفه خود به خوبی عمل کرده است.
رییس دفتر رییس‌جمهور نکته بعدی را توجه به مسوولیت دولت در عرصه امور زنان و خانواده عنوان کرد و گفت: این دولت با شعار اعتدال در اندیشه، عمل و تعامل بر سر کار آمده است که اتفاقا اعتدال در حوزه زنان و خانواده معنای فراوانی دارد و این بسیار مهم است که نگاه ما به مسائل حوزه زنان و خانواده چگونه باشد.
دکتر نهاوندیان با بیان اینکه اعتدال به معنای پرهیز از افراط گری است، تصریح کرد: متاسفانه تا کنون از دیدگاههای افراطی در کشور آسیب‌های بسیاری دیده‌ایم.
رییس دفتر رییس‌جمهور با اشاره به اینکه در حوزه اندیشه باید اقدامات موثر و درستی صورت گیرد، گفت: نگاه اندیشمندان بزرگی همچون شهید مطهری می‌تواند به عنوان مشعلی فروزان در برابر ما باشد که آنان راه جدیدی را در برابر بانوان ما گشودند و این راه باید در دوره جمهوری اسلامی به عنوان الگویی برای زن مسلمان در جهان و جامعه بشری به عنوان راهی برای حریت روح با حفظ کرامت زن پیش گرفته شود.
دکتر نهاوندیان با بیان اینکه اعتدال در عمل نیز لازم است، گفت: در حوزه‌های مختلف سیاسی، اجتماعی و اقتصادی سوالات مشخصی در خصوص حضور زنان در عرصه‌ها داریم که باید احصاء شود.
رییس دفتر رییس جمهور خاطرنشان کرد: اینکه ما بتوانیم الگوهای عملی را در کشور تقویت کنیم به گونه‌ای که مثلا در حوزه‌های کارآفرینی زنان موفقی داشته باشیم که در تعلیم و تربیت هم خود را ساخته و هم به دیگران کمک کرده‌اند، بسیار اهمیت دارد.
دکتر نهاوندیان با اشاره به لزوم برنامه ریزی جامع‌نگر در حوزه زنان و با تاکید بر ضرورت اعتدال در تعامل تصریح کرد: متأسفانه بزرگترین صدمات را در تجربه اجتماعی سه دهه اخیر از برخوردها و قضاوت‌های کلیشه‌ای خورده‌ایم، چرا که هر وقت مردم را با برچسب‌های آنان بسنجیم در واقع ظلم کرده‌ایم.
رییس دفتر رییس جمهور افزود: باید قدری قضاوت‌ها را منصفانه کنیم آن هنگام می‌بینیم که می‌توان با همه کار کرد و تصویرسازی‌ها و تقسیم‌بندی‌های صورت گرفته هیچ اعتباری ندارد.
دکتر نهاوندیان گفت: دکتر روحانی در دولت جدید با این شعار آمده که خواسته واقعیت جامعه اسلامی را تکریم کند و هیچ حزب جدیدی با خود نیاورده است و امروز آنچه باید از آن پرهیز کرد، افراط‌ است که البته درصد کمی از جامعه را به خود اختصاص می دهند و امیدواریم آنها نیز شیرینی اعتدال را ببینند و به این سیل خروشان مردم بپیوندند.
رییس دفتر رییس جمهور با اشاره به اینکه امروز شرایط کشور در شرایط ویژه‌ای از نظر اقتصادی است، گفت: معاونت رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده باید اولویت اقدامات خود را معطوف به حوزه اقتصادی کند؛ مطمئناً پیچی که در آن قرار داریم با مشارکت و صبر و بردباری می‌توانیم از آن عبور کنیم و ان‌شاءالله در حماسه اقتصادی هم سربلند از این آزمون بیرون خواهیم آمد.
دکتر نهاوندیان همچنین ضمن آرزوی توفیق برای خانم مولاوردی در معاونت امور زنان و خانواده رییس‌جمهور تصریح کرد: مطمئناً اگر ایشان با همین روحیه مشارکت‌جویی و استفاده از ظرفیت‌های گوناگون کار خود را انجام دهند، موفق خواهند بود.
در این مراسم خانم مجتهدزاده گزارشی از عملکرد خود در معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری ارائه کرد.
خانم مولاوردی نیز در این مراسم با تأکید بر ضرورت، توجه به نقش و جایگاه زنان در تصمیم گیری‌هایی که در حوزه‌های گوناگون فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی می‌شود، گزارشی از برنامه‌های خود در راستای ارتقای جایگاه زنان و رسیدگی به مسائل مربوط به امور خانوادگی در معاونت امور زنان و خانواده رییس‌جمهور ارائه کرد.

شناسه خبر: 72258

- دیدارهای داخلی

- سخنراني ها

- مراسم تودیع و معارفه

- دفتر رئیس‌جمهوری

گالری مرتبطفیلم مرتبطاخبار برگزیده