بازدید دکتر نهاوندیان از ششمین نمایشگاه جشنواره فن آوری نانو

دکتر محمد نهاوندیان رییس دفتر رییس‌جمهور پس از حضور در مراسم افتتاحیه ششمین جشنواره فن آوری نانو از نمایشگاه این جشنواره که در سالن خلیج فارس نمایشگاه بین‌المللی تهران برقرار است بازدید و از نزدیک در جریان روند فعالیت‌های شرکت‌ها و ارگان‌های فعال در عرصه خدمات علمی و آموزشی نانو قرار گرفت.

شناسه خبر: 72131 -

شنبه 13 مهر 1392 - 12:46

رییس دفتر رییس‌جمهور همچنین در حاشیه این بازدید در جمع خبرنگاران در خصوص چگونگی حمایت‌های دولت تدبیر و امید از مبتکران و مخترعان در زمینه فعالیت‌های مرتبط با فن‌آوری نانو گفت: امروز خوشبختانه با تاسیس و توسعه شرکت های دانش بنیان حمایت از اختراعات و ابتکارات نیز در کشور صورت می گیرد.
دکتر نهاوندیان با بیان اینکه وظیفه دولت ایجاد بستر حقوقی حمایت از حقوق مالکیت فکری است که به واسطه آن حقوق مخترعان، محققان و مبتکران حفظ شود، اظهار داشت: از دیگر وظایف دولت ایجاد پیوند میان دانش، فن آوری و اقتصاد در شکل نهادسازی برای ایجاد پیوند بین اضلاع این مثلث است، همچنان که در بخش های دیگر اقتصاد ایجاد و حراست از ساختار بازار رقابتی برای به وجود آمدن یک مسابقه کار و ابتکار در کشور وظیفه دولت است.
وی ادامه داد: مطمئناً جز با ایجاد رقابت نمی‌توانیم متوجه شویم که چه کسی بهتر حرکت می‌کند؛ در اقتصاد نیز ما باید رقابت عادلانه را زمینه‌سازی و حراست کرده و شفافیت اطلاعات را نیز فراهم کنیم که لازمه آن بازار عادلانه است.
رییس دفتر رییس‌جمهور با بیان اینکه علاوه بر انجام وظایف سازگار و نهادینه‌سازی، حمایت اولیه از شرکت‌های دانش‌بنیان نیز از وظایف یک دولت توسعه‌ای است، گفت: توانمند‌سازی باید شعار ما در انجام اقدامات باشد و در آغاز کار به شرکت های کوچک دانش‌بنیان کمک کنیم.
دکتر نهاوندیان افزود: خوشبختانه در 10 سال گذشته که ستاد نانو در کشور ایجاد شده گام‌های خوبی در این زمینه برداشته شده و انصاف این است که بگوییم ایران امروز در جایگاه خوبی قرار دارد؛‌ اما این کار زمانی به انجام مطلوب می رسد که بخش خصوصی وارد میدان شود.
رییس دفتر رییس‌جمهور تاکید کرد: باید شرکت‌های تامین مالی و ریسک‌پذیر تاسیس شده و نهادهای لازم برای حمایت از این شرکت‌های دانش‌بنیان مورد تشویق قرار گیرند.

شناسه خبر: 72131

- دیدارهای داخلی

- دفتر رئیس‌جمهوری

فیلم مرتبطاخبار برگزیده