گزارش مشروح نخستین نشست مشترک نمایندگان مجلس شورای اسلامی و دولت تدبیر و امید

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رییس‌جمهوری اسلامی ایران در نخستین نشست مشترک نمایندگان مجلس شورای اسلامی با دولت تدبیر و امید، در خصوص مسایل گوناگون کشور از جمله طرح‌ها و برنامه‌های اقتصادی دولت برای تأمین کالاهای اساسی، رفع مشکلات معیشتی مردم، هدفمندی یارانه ها، دیپلماسی عمومی و بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران در تعامل با دیگر کشورها و گزارشی از سفر هیأت عالی‌رتبه جمهوری اسلامی ایران به مقر سازمان ملل متحد و قرقیزستان سخنرانی کرد.

شناسه خبر: 72110 -

چهارشنبه 10 مهر 1392 - 16:02

دکتر روحانی در این نشست با تاکید بر ضرورت همفکری و تعامل میان دولت و مجلس برای پیشبرد اهداف و آرمانهای کشور،‌گفت: ارتباط بیشتر میان دولت و مجلس کمک می‌کند تا با نظر و تحلیل واحدی نسبت به واقعیت‌های کشور و جهان نگاه کرده و برای حل مشکلات مردم قدم برداریم.
رییس جمهور ضمن تقدیر از حمایت‌های رییس و نمایندگان مجلس شورای اسلامی از دولت تدبیر و امید بویژه از روند سیاست خارجی دولت یازدهم و اقداماتی که در این خصوص صورت گرفته است، گفت: پشتوانه اصلی دولت برای ادامه راه، حمایت ملت بزرگ ایران، رهبر معظم انقلاب و پشتیبانی‌های نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواهد بود.
دکتر روحانی در بخش اول سخنان خود با بیان اینکه مسایل و مشکلات اقتصادی ایران مسأله‌ای بنیادین است که عوامل مختلف در بوجود آمدن آن تأثیر دارد، اظهار داشت: عدم توازن بودجه، عدم خدمت‌رسانی از لحاظ کمی و کیفی به مردم، مشکلات مالی و پولی، مشکل بانک‌ها برای تجهیز منابع، عدم بازگشت اعتبارات ارائه شده از سوی بانک‌ها و هدایت نقدینگی بجای جذب از سوی بانک در مسیر سفته‌بازی از جمله این مشکلات و عوامل است.
رییس جمهور بدهکاری‌ها به بانک مرکزی بویژه بخاطر اجرای طرح مسکن مهر را عامل اصلی افزایش تورم در سال‌های اخیر دانست و اظهارداشت: از سویی دیگر محیط کسب و کار به دلایل مختلف از جمله عدم اعتماد بخش خصوصی به سیاست‌های دولت، عدم رقابت صحیح در اقتصاد و واگذاری‌های ناصحیح در قالب اصل 44، محیط سالمی نبوده است.
دکتر روحانی ادامه داد: در زمینه مسایل مربوط به یارانه‌ها نیز علی‌رغم اینکه همه به اجرای این قانون امید داشتیم، با مشکل مواجه بوده و عدم تعادل در یارانه و پرداخت نقدی به خانوارها و عدم هدفمند بودن آن از مشکلاتی است که در اجرای این طرح بوجود آمده است.
رییس جمهور مسأله چند قیمتی بودن ارز و نوسانات بوجود آمده اخیر در بازار ارز را از دیگر مشکلات اساسی در اقتصاد کشور برشمرد و تصریح کرد: در کنار همه این مشکلات تحریم‌ها نیز باعث شده تجارت و سرمایه‌گذاری خارجی و فروش و صادرات نفت با مشکل مواجه شود.
دکتر روحانی افزود: استفاده از ارزی که حاصل از فروش نفت و یا غیرنفت است و جابه‌جایی و نقل و انتقال آن مشکلات فراوانی را پیش پای کشور در حوزه اقتصاد بوجود آورده است.
رییس جمهور با انتقاد از برخی سخن‌ها و نقدها که در ایام کوتاه آغاز فعالیت دولت از اقدامات صورت گرفته می‌شود، گفت: دولت 2 اقدام اساسی در بخش اقتصاد و معیشت مردم انجام داده که بخشی از این اقدامات مانند برنامه‌ریزی برای تأمین کالاهای اساسی بسیار فوری بوده است.
دکتر روحانی با بیان اینکه در ابتدای دولت یازدهم ذخیره برخی از کالاهای اساسی برای کمتر از یک هفته بود، تصریح کرد: امروز با اقداماتی که از سوی دولت صورت گرفته تمامی کالاهای اساسی تأمین شده و با تلاش دولت تا پایان سال نیز تأمین خواهد شد.
رییس جمهور با اشاره به اقدامات و تلاشهای دولت در بخش کشاورزی اظهارداشت: برای اولین بار در شهریورماه قیمت تضمینی را اعلام ‌کردیم؛ و همچنین برای اولین بار دولت برای رسیدن کود و سم تمام توانش را گذاشت تا کشاورزان بتوانند با دلگرمی فعالیت کنند.
وی قدم دوم دولت را مسأله تأمین انرژی برای زمستان پیش رو دانست وگفت: در این زمینه وزارت نفت اقدامات فوری را آغاز کرده و وزیر نفت قول داد که با اقدامات و تلاشهای صورت گرفته امسال مشکل چندانی برای مردم نخواهیم داشت .
رییس جمهور با بیان اینکه تمام تلاش دولت، مهار رشد تورم است ، تاکید کرد: دولت برای این منظور در 6 ماهه دوم سال جاری اهدافی را مد نظر قرار داد و اولین هدف این است که جلوی رشد تورم را بگیریم؛ دوم با کنترل نقدینگی و عوامل دیگر این رشد را در تورم کاهش دهیم.
دکتر روحانی به وظایف دولت در قبال ملت اشاره کرد و گفت: برای سال آینده همه تلاش ما این است که اصلاحات لازم اقتصادی در بخش ارز، بانک و یارانه را انجام دهیم که هم‌اکنون در دولت 4 کمیته برای اصلاح بحث یارانه به صورت شبانه روز تشکیل دادیم لااقل در بودجه امسال بتوانیم اولین قدم را در این راستا برداریم.
رییس جمهور اولین قدم تعاملی این دولت در سیاست خارجی را تصحیح رابطه با همسایگان دانست و گفت: اگر ما در بخش اقتصاد بتوانیم با همسایگان خود رابطه بهتری داشته باشیم، اولین قدم‌ها در راستای گسترش همکاری ها برداشته خواهد شد. البته در سال‌های گذشته تعامل با جهان در بخش اقتصاد بیشتر به مفهوم تصحیح در واردات بوده است؛ این دولت هدفش در زمینه تعامل در بخش اقتصادی با جهان به مفهوم سرمایه‌گذاری و تصحیح در صادرات است که با این هدف تعامل خود را با جهان شروع کردیم و در همین 45 روز دولت قدم‌های بسیار مهمی برداشته است.
دکتر روحانی در ادامه سخنان خود به سفر خود به نیویورک اشاره کرد و تصریح کرد: هدف ما در این سفر ارزیابی دقیق تر از شرایط جهان و منطقه از نگاه دیگران بود؛ چون در مجمع عمومی کشورهای مختلف در سطوح گوناگون حضور دارند و فضای جهانی را بهتر می‌توان دید و لمس کرد.
وی افزود: چهره ایران در نزد جهانیان بعد از انتخابات 24 خرداد و حضور بسیار شکوهمند مردم در این انتخابات، در مجموع شرایط خاصی را در سطح جهان بوجود آورده و این حماسه سیاسی که مقام معظم رهبری بر آن تأکید داشتند در داخل مرزهای ما باقی نمانده و در سراسر جهان رسوخ و نفوذ کرده است.
رییس جمهور تاکید کرد: همه مقام های خارجی که با بنده ملاقات داشتند، از عظمت این انتخابات صحبت می‌کردند؛ مخصوصاً آقای دبیرکل اعتقاد داشت چهره امروز ایران با چهره دیروز ایران، از زمین تا آسمان فرق کرده و جایگاه، عظمت و اقتدار ایران امروز در جهان نیز ارتقاء یافته است و البته اینها مربوط به حضور و رای مردم است.
وی اضافه کرد: یکی دیگر از دستاوردهای سفر به نیویورک این بود که مظلومیت ملت ایران و عدم حقانیت کار غرب را با سران غرب را با صراحت بیان کردیم.
رییس جمهور با بیان اینکه دولت، هدفی جز منافع مردم و انقلاب هدفی دیگری ندارد، افزود: این دولت دنبال این است که مشکلات و معیشت مردم حل شود؛ عزت این ملت در دنیا نمایان‌تر شود و فضا برای حضور و نفوذ کلام ما در دنیا بیشتر شود.
دکتر روحانی در بخش دیگری از سخنان خود ایرانیان مقیم خارج از کشور را یکی از سرمایه های ایران دانست و گفت: ما باید از این فرصت بسیار ارزشمند استفاده کنیم؛ حضور ایرانی‌های سراسر جهان برای ما یک فرصت است .
رییس جمهور در ادامه با بیان اینکه ما از مذاکره با کسی هراس نداریم، خاطر نشان کرد: بعد از مراسم تحلیف، اوباما رییس جمهور آمریکا نامه ای به من نوشت ، در آن نامه تبریک و تجلیل از انتخابات بود و بعد مسائلی در آن نامه مطرح شده بود چون علی‌الظاهر قرار نبود علنی شود، ما هم اعلام نکردیم. من یکی دو روز بعد نامه همه مواردی را که در آن نامه مطرح شده بود، پاسخ دادم. این اولین قدم از طرف آمریکایی ها بود و ما هم جواب دادیم.
وی افزود: در مسیر مذاکره کسی را تحقیر نکردیم، ما به کسی اهانت نکردیم و با منطق حرکت و رفتار کردیم . می‌خواهیم احقاق حقوق بیشتر از ملت ایران بکنیم و معضلات را از پیش روی ملت برداریم و تحریم های ناحق و ظالمانه و غیرانسانی را برداریم که این هدف برای ما مهم است.
دکتر علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست با بیان این مطلب که سفر دکتر روحانی رییس‌جمهور به نیویورک بسیار پرکار و پرتحرک بود، گفت: سخنرانی ها و مصاحبه‌های دکتر روحانی انصافاً دقیق و عمیق، مسایل و مصائبی را که در ماجراجویی‌های غرب بر ملت ایران رفته است، بیان کرد و این یک بیان کافی و وافی بود.
لاریجانی افزود: سخنرانی رییس‌جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل بسیار سنجیده و متین بود و خیلی خوب از منافع ملی ایران دفاع و صیانت کرد که موجب افتخار است.
وی سخنان دکتر روحانی در خصوص جریان‌های افراطی‌گری، تکفیری و تروریستی را که از معضل‌های مهم منطقه است، داهیانه خواند و اظهار داشت: غربی‌ها به دلایل تاکتیکی از جریان‌های افراطی حمایت واقعی می‌کنند، اما در بیان و تبلیغاتشان آنها را محکوم می‌کنند و این واقعیت قضیه است.
لاریجانی افزود: شاید تصور می‌کنند فعلاً از این جریان‌های افراطی استفاده کنند و بعد به حسابشان برسند، اما غافلند از اینکه وقتی جریان‌های تروریستی رشد کردند، غرب و کشورهای همسوی آنها در منطقه، قدرت برخورد با آنها را ندارند و ما نمونه آن را در افغانستان شاهدیم.
رییس مجلس شورای اسلامی به انفجارهای ماه‌های اخیر در عراق، پاکستان و سوریه اشاره و آنها را گوشه‌ای از خطر افراطیون و تروریسم در منطقه دانست و گفت: بعید می‌دانم که غربی‌ها از این غفلت خارج شوند، چون تصمیم دارند در حالت خواب‌آلودگی بمانند.
لاریجانی تصریح کرد: معتقدم رییس جمهوری اسلامی ایران به خوبی توانستند، نشان دهند که برخورد تاکتیکی با موضوع تروریسم یک خطای استراتژیک است و برای صلح و امنیت جهانی یک مصیبت جدی محسوب می‌شود.
رییس مجلس شورای اسلامی گفت: دکتر روحانی در سخنرانی و مصاحبه هایش، نقش اسراییل در ایجاد ناامنی و گسترش سلاح های کشتار جمعی و دروغ پردازی های این رژیم را خوب تبیین کرد و ما از ایشان تشکر می کنیم.
وی همچنین از موضع گیری ها و مصاحبه های خوب دکتر ظریف وزیر امور خارجه نسبت به افشاگری ها علیه رژیم صهیونیستی قدردانی کرد.
دکتر لاریجانی با اشاره به موضوع هسته ای ایران، گفت: فضایی که در رفتار 10 ساله اخیر غرب نسبت به ایران وجود داشت به طور اجمال این بود که ایران به دنبال ساخت سلاح هسته ای است و بسیار گسترده آن را مطرح کرد. فتوای رهبر معظم انقلاب در تحریم سلاح های کشتار جمعی مبنایی مهم برای شکستن این فضا بود در حدی که رییس جمهور آمریکا مجبور شد این مطلب را در سخنرانی خود در مجمع سازمان ملل مطرح کند.
وی در ادامه، بیان منطق هسته ای ایران در سخنرانی ها و مصاحبه های دکتر روحانی در طول سفر به مقر سازمان ملل را از دیگر نکات مهم این سفر برشمرد و تاکید کرد: منطق ایران در کسب دانش هسته ای و بیان دیپلماتیک مناسب در این زمینه به خوبی در سخنان دکتر روحانی تبلور پیدا کرد و فضا را برای مذاکرات واقعی فراهم کرد.
رییس مجلس تصریح کرد: البته به نظر می رسد برخی در آمریکا تلاش می کنند فضای ایجاد شده را تخریب کنند از جمله خانم "سوزان رایس" که در مورد غنی سازی در ایران حرف های بی ربطی زد و یا مصاحبه "جان کری" وزیر امور خارجه آمریکا که در باره فوردو و پروتکل الحاقی می خواست نکاتی را القا کند که نادرست بوده و البته دکتر ظریف به نظرم پاسخ هوشمندانه ای به وی داد.
دکتر لاریجانی اضافه کرد: موضوع غنی سازی در ایران نیازمند پذیرفتن آمریکا و دیگران و انشای حکم نیست، موجود است، برای فهم آن تلاش زیادی لازم نیست، اینکه اوباما در ملاقات با نتانیاهو گفت که ما با چشم باز در مذاکرات وارد می شویم باعث امیدواری است، چون اگر غرب خوب چشمانش را باز کند، غنی سازی ایران را می‌بیند.
رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه اظهار داشت: امروز مذاکرات هسته ای نمی تواند با منطق و ادبیات گذشته شکل بگیرد، باید در متن جدید و با مواجهه با واقعیات جدید حیات پیدا کند و من تصور می‌کنم، رییس جمهور توانستند این شرایط را تا حد زیادی منعکس کنند و ما از دکتر روحانی در این مسیر حمایت می‌کنیم.
دکتر لاریجانی افزود: دکتر روحانی به عنوان نماینده نظام، موضوع هسته ای را دنبال می‌کند و طبعاً مورد پشتیبانی همه از جمله مجلس شورای اسلامی است و امیدواریم در این شرایط حساس، خداوند به ایشان و همکارانشان در این مسیر توفیق عنایت فرماید.
رییس مجلس شورای اسلامی هماهنگی بین مجلس و دولت در تمامی عرصه‌های کشور از جمله اقتصادی را از نکات مهمی دانست که باید مورد تعامل دو طرف قرار گیرد و گفت: باید جلسات مشترک دولت و مجلس را مستمراً داشته باشیم و نیز اقتصاددانان مجلس و دولت برای یافتن راه حل‌ها، مساعی مشترکی را شکل دهند تا نتایج آن بعد به صورت لایحه به مجلس داده شود.
دکتر لاریجانی اصلاحیه بودجه، تحقق بودجه عمرانی، قانون برنامه و مسایلی در حوزه آب، انرژی، صنعت و کشاورزی را از دیگر مسایل اقتصادی دانست که باید مورد همفکری و تبادل‌نظر مجلس و دولت قرار گیرد تا هم تقدیم لوایح آسان‌تر صورت بگیرد و هم تصویب آنها و هم دغدغه‌های نمایندگان نیز در این زمینه مرتفع شود.
لاریجانی با بیان این مطلب که طبیعی است دولت جدید متناسب با نیازها و سلایق، افرادی را به عنوان مدیران اجرایی و استانداران معرفی کند، اظهار داشت: همانطور که همفکری در سطح دولت و مجلس در مسایل ملی می‌تواند راهگشا باشد، همفکری و رایزنی در انتخاب مدیران نیز می‌تواند در توسعه استان‌ها بسیار مفید واقع شود.
دکتر لاریجانی گفت: وضعیت اقتصادی کشور به دلایل مختلف از جمله سوء مدیریت‌ها و تحریم‌ها، فشار زیادی به ویژه در زمینه معیشت بر مردم وارد کرده و تورم و بیکاری یک معضل جدی برای کشور شده است که همه اینها نشان می‌دهد فارغ از مذاکرات هسته‌ای، استراتژی‌ها در اداره کشور چه در قوه مقننه و چه در قوه مجریه باید بر محور رونق تولید در کشور باشد و این حتی می‌تواند در مسأله هسته‌ای و نتایج مذاکرات هسته‌ای نیز کمک کند.
مجید انصاری معاون پارلمانی رییس‌جمهور نیز در این مراسم ضمن خیر مقدم به نمایندگان مجلس و دولت بویژه روسای قوه مجریه و مقننه در این نشست، گفت: دولت یازدهم و شخص رییس‌جمهور هم در مراسم تحلیف و هم در جلسه هیأت دولت به نقش بی‌بدیل مجلس تأکید داشته تا تعامل حداکثری میان این دو قوه صورت گیرد.
وی گفت: ما معتقد هستیم بدون همدلی، همفکری و همکاری قوه مقننه و مجریه امکان دستیابی به اهداف بلند نظام، رفع مشکلات، تأمین منافع ملی و خدمت به مردم میسر نیست.

شناسه خبر: 72110

- دیدارهای داخلی

- سخنراني ها

- دولت یادهم و دوازدهم

اخبار برگزیده